معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت در شیلی تایید شد

خریدی که یک گام جلوتر رفت

تایید معامله اکتیویژن بلیزارد

سازمان امور مالی و اقتصادی بین‌المللی کشور شیلی بعد از ماه‌ها بررسی و تحقیق، در نهایت معامله خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت را تایید کرد.

مایکروسافت برای گسترش فعالیت‌های خود در صنعت بازی‌های ویدیویی، چند سالی است که استودیوها و شرکت‌های مختلفی را تصاحب می‌کند. در همین راستا، اوایل سال گذشته میلادی بود که این کمپانی با پرداخت مبلغی در حدود ۶۹ میلیارد دلار، شرکت اکتیویژن بلیزارد را خریداری کرد؛ معامله‌ای که برخلاف تمام خرید‌های قبلی، حسابی برای ردموندی‌ها دردسرساز بوده و تا به امروز با واکنش‌ها و حواشی زیادی روبه‌رو شده است.

مهم‌ترین نگرانی از این معامله، تصاحب تمام و کمال سری کال آو دیوتی و احتمال عرضه انحصاری آن برای ایکس باکس و همچنین انتشار آن در سرویس اشتراکی ایکس باکس گیم پس است. با توجه به اهمیت این معامله و احتمال تاثیرگذاری آن در آینده صنعت بازی‌ها، نهادهای نظارتی بیش از ده‌ها کشور مختلف به دقت عواقب معامله را بررسی می‌کنند.

همان‌طور که انتظار می‌رود، مایکروسافت تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با جلب اعتماد سازمان‌های نظارتی، اکتیویژن بلیزارد را به ایکس باکس ملحق کند و در طرف مقابل، سونی نیز خواهان عدم تایید آن از سوی نهادهای مربوطه است. در همین حین، ساعاتی پیش سازمان مالی و اقتصادی بین‌المللی کشور شیلی (FNE) بعد از پایان فاز اول بررسی و تحقیق درباره اثرگذاری معامله در بازار،  موافقت خود از خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت را اعلام کرد.

این نهاد معتقد است که مجموعه کال آو دیوتی در کشورهای لاتین در مقایسه با سایر کشورها محبوب نیست و بازیکنان بی‌شماری ندارد. از طرفی، در صورت ادغام اکتیویژن بلیزارد با مایکروسافت، ردموندی‌ها از قدرت و برتری خود برای تضعیف رقبای خود استفاده نمی‌کنند و چه بسا همچنان رقابت جدی در بازار صنعت بازی‌های ویدیویی باقی خواهد ماند.

همچنین، این سازمان معتقد است که شرکت مایکروسافت سری کال آو دیوتی را از دیگر اکوسیستم‌ها خارج نمی‌کند و این فرنچایز کماکان برای سایر پلتفرم‌ها نیز عرضه خواهد شد. البته، سازمان مالی و اقتصادی بین‌المللی کشور شیلی دلیل این امر را فشارهای ناشی از رقابت‌های شرکت‌های دیگر از جمله یوبیسافت، الکترونیک آرتز و تیک تو اینتراکتیو می‌داند که جدا از آن‌ها، ردموندی‌ها حاضر به ارائه یک تعهد ده ساله برای انتشار آثار خود روی تمام پلتفرم‌ها هستند.

سازمان نظارتی کشور شیلی تنها نهادی نیست که با خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت موافقت کرده است. اگر خاطرتان باشد، تا به امروز سه کشور برزیل، صربستان و عربستان نیز این خرید پرحاشیه و جنجالی را تایید کردند. هرچند، در طرف مقابل، چند هفته پیش بود که کمیسیون تجارت فدرال آمریکا بعد از ماه‌ها بررسی پرونده، رسما شکایت خود برای جلوگیری از تکمیل معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت را تنظیم کرد.

این سازمان مدعی است که در صورت تایید معامله و ادغام این دو کمپانی با یکدیگر، ردموندی‌ها قدرت زیادی به دست می‌آورند که از این برتری برای پیشتازی در بازار و سرکوب رقبای خود استفاده می‌کنند. البته، مایکروسافت نیز در پاسخ به این اتهام، اعلام کرده که در دادگاه با تمام قدرت از حق و حقوق خود دفاع خواهد کرد.

ردموندی‌ها در واکنش به این شکایت خطرنشان کردند که این معامله نه تنها به فضای رقابتی بازار لطمه و آسیبی وارد نمی‌کند، بلکه در مجموع به نفع تمام بازیکنان خواهد بود و چه بسا از این پس افراد بیشتری به تجربه بازی‌های سری کال آو دیوتی می‌پردازند. مایکروسافت معتقد است که تکمیل این معامله منجر به ارائه‌ محتوای با کیفیت با قیمت ارزان‌تر به مصرف‌کنندگان می‌شود و به همین خاطر، کمیسیون تجارت فدرال آمریکا باید از آن حمایت کند.

جدا از شکایت FTC، نهادهای نظارتی اتحادیه اروپا و بریتانیا اخیرا دور دوم و گسترده تحقیقات خود را درباره خرید اکتیویژن بلیزارد توسط ردموندی‌ها را آغاز کردند. نهادها تاثیر معامله بر رقابت پلتفرم پلی استیشن با ایکس باکس و سایر بازارهای نوظهور از جمله سرویس‌های اشتراکی و بازی‌های کلاود را بررسی می‌کنند.

در همین حین، شرکت حقوقی جوزف ساوری به همراه شرکت حقوقی آلیوتو به نمایندگی گروهی از بازیکنان یک شکایت خصوصی در دادگاه منطقه‌ آمریکا برای مناطق شمالی ایالت کالیفرنیا تنظیم کرده که در سند این شکایت به تاثیر تکمیل معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت روی فضای رقابتی بازار ویدیو گیم، کاهش حق انتخاب مصرف‌کنندگان و افزایش قیمت‌ها اشاره شده است.

در هر حال، تایید نهایی این معامله از سوی تمام سازمان‌های نظارتی همچنان مبهم بوده و باید منتظر ماند و دید که در آخر این معامله لغو یا تکمیل خواهد شد. ناگفته نماند اگر همه چیز مطابق با برنامه‌ریزی‌های فعلی مایکروسافت پیش رود، این خرید احتمالا در تابستان سال ۲۰۲۳ میلادی نهایی می‌شود.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با تایید معامله اکتیویژن بلیزارد و مایکروسافت توسط نهاد نظارتی کشور شیلی چیست؟ به نظر شما، آیا ردموندی‌ها می‌توانند در برابر شکایت کمیسیون تجارت فدرال آمریکا نیز پیروز و صاحب کل شرکت اکتیویژن بلیزارد شوند؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.

5 1 رأی
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا