قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی

موشکافی قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی

از خدای شرارت تا خدای داستان‌ها

موشکافی قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی پارسا خلیلی ۱۶۷ ۱۹ آبان ۱۴۰۲ مارول

بالاخره بعد از هفته‌ها انتظار، قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی از راه رسید و با پیچش‌های داستانی شوکه‌کننده، دفتر بهترین مجموعه تلویزیونی استودیو مارول را برای همیشه بست.

آنچه در فصل دوم سریال لوکی گذشت؛ داستان بلافصله پس از وقایع فصل اول، یعنی منتقل شدن لوکی به گذشته و مرگ شوکه‌کننده او که باقی می‌ماند (He Who Remains) به‌دست سیلوی آغاز شد. خدای شرارت که به‌خاطر دستگاه سفر در زمان کانگ دچار پدیده‌ای عجیب به‌نام لغزش زمانی شده، موبیوس را پیدا می‌کند تا به او درباره آزاد شدن نسخه‌های بی‌شمار کانگ فاتح و آغاز جنگ مولتی‌ورسی جدید هشدار بدهد اما ناگهان متوجه می‌شود که هیچکس او را نمی‌شناسد. بعد از کلنجار رفتن با لغزش زمانی، لوکی بالاخره به زمان حال بازمی‌گردد و همه‌چیز را برای موبیوس تعریف می‌کند. اینجا بود که برای اولین بار با اوروبورس، شخصیت جدید سریال با هنرنمایی کی هوی کوان (Ke Huy Quan) آشنا شدیم.

درست زمانیکه اوروبورس مشغول پیدا کردن راهی برای حل مشکل لوکی بود، متوجه شد که Temporal Loom به‌خاطر ازدحام خطوط زمانی منشعب‌شده در معرض خطر انفجار قرار گرفته است. به‌گفته اوبی، Temporal Loom قلب سازمان تناقضات زمانی (TVA) است که تنها وظیفه‌اش تبدیل کردن زمان خام به یک خط زمانی کامل است. او دستگاهی برای تثبیت وضعیت آن درست کرده بود اما چون درب‌های اتاق کنترل بسته شده بودند و تنها کسی هم که می‌توانست آنها را باز کند بدست سیلوی کشته شده، آنها به‌جز پیدا کردن میس مینتس و متقاعد کردنش هیچ راه چاره‌ای نداشتند. به‌همین خاطر لوکی و موبیوس با ردیابی تمپد رنسلیر، به قرن نوزدهم سفر می‌کنند و خیلی ناگهانی با ویکتور تایملی روبرو می‌شوند.

علیرغم دردسرهایی که سیلوی درست کرد، لوکی و موبیوس موفق شدند ویکتور تایملی را به سازمان TVA منتقل کنند اما متاسفانه علیرغم تکمیل شدن دستگاه اوروبورس و همچنین تلاش ویکتور تایملی، قلب سازمان (Temporal Loom) در اثر ازدحام خطوط زمانی منشعب‌شده منفجر شد و همه به‌جز لوکی ریست شدند و به زندگی سابق خود در خط زمانی مقدس بازگشتند. خدای شرارت که سعی داشت از اتفاقات رخ داده سر دربیاورد، باری دیگر در اثر پدیده لغزش زمانی به‌صورت تصادفی در زمان و مکان جابجا شد و بعد از پی بردن به این حقیقت که هیچکس او و اتفاقات رخ داده در TVA را به‌یاد نمی‌آورد، تصمیم گرفت از اوبی کمک بگیرد.

اوروبورس به‌طرز عجیب و مشکوکی حرف‌های لوکی را باور کرد و با مطالعه دفترچه راهنمایی که خودش نوشته، نمونه اولیه تمپد یا همان دستگاه سفر در زمان را ساخت. سپس خدای شرارت با استفاده از آن تمپد به خطوط زمانی منشعب‌شده مختلف سفر کرد تا موبیوس، کیسی، هانتر B-15 و سیلوی را برای بازگشت به گذشته و متوقف کردن اتفاقات رخ داده متقاعد کند. درست وقتی فکر می‌کردیم نقشه آنها جواب داده، دوستان لوکی درست مثل ویکتور تایملی به‌معنای واقعی کلمه از هستی ساقط شدند. اینجا بود که خدای شرارت توانست کنترل لغزش زمانی خود را بدست بگیرد و به وقایع قسمت چهارم برگردد.

توجه داشته باشید که قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی برخلاف قسمت‌‌های پیشین، ایستراگ‌ و رفرنس‌های زیادی به کمیک‌ها یا وقایع دنیای سینمایی مارول ندارد، لذا این مطلب بیشتر به توضیح اتفاقات رخ داده می‌پردازد.

موشکافی قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی

لوکی چگونه مولتی‌ورس را نجات داد؟

به محض اینکه به گذشته منتقل شد، لوکی از اوبی پرسید: “چه کاری را می‌توانیم به شکلی دیگر انجام بدهیم؟” در واقع لوکی قصد داشت با بوجود آوردن یک لوپ زمانی سناریوهای مختلفی را امتحان کند. بعد از تلاش‌ فراوان، لوکی به این نتیجه رسید که اگر بتواند دستگاهی پیشرفته‌تر از آنچه اوبی ساخته بود را بسازد، شانس موفقیت‌شان در نجات مولتی‌ورس افزایش پیدا می‌کند. به‌همین خاطر از توانایی لغزش زمانی خود استفاده کرد تا زمان کافی برای یادگیری علوم و دانش پیشرفته از جمله فیزیک کوانتوم و اساسا هر آنچه که برای حل مشکل Temporal Loom نیاز است، داشته باشد. پس از گذشت چندین قرن‌ (به معنای واقعی کلمه)، خدای شرارت باری دیگر به همان نقطه از زمان بازگشت و ویکتور تایملی را برای تثبیت وضعیت Temporal Loom آماده کرد. درحالیکه همه‌چیز داشت طبق برنامه پیش می‌رفت، آنها با مشکلی بزرگ‌تر مواجه شدند.

از بین رفتن نظم خط زمانی مقدس باعث شده بود تا بی‌نهایت خط زمانی منشعب‌شده بوجود بیاید. به‌زبان ساده‌تر، Temporal Loom در هر سناریو محکوم به نابودی است، زیرا نمی‌تواند بی‌نهایت خط زمانی منشعب‌شده را در خود جای بدهد. این حقیقت تلخ باعث شد تا لوکی بیشتر در گذشته غرق شود و به همان لحظه‌ای برگردد که برای اولین بار با کانگ روبرو شد (قسمت پایانی فصل اول). او با بوجود آوردن یک لوپ زمانی سعی داشت به‌نحوی سیلوی را از کشتن او که باقی می‌ماند منصرف کند اما تمامی لوپ‌ها تنها یک نتیجه داشتند و آن مرگ کانگ و بهم خوردن نظم مولتی‌ورس بود. لوکی فهمیده بود که نمی‌تواند گذشته را تغییر بدهد، به‌همین خاطر تصمیم گرفت داستان را از نو بنویسد. او دوباره به وقایع قسمت چهارم بازگشت و با استفاده از قدرت‌های خود، Temporal Loom را نابود کرد و کنترل تمامی خطوط زمانی منشعب‌شده را بدست گرفت.

در واقع همه چیز طبق برنامه او که باقی می‌ماند پیش رفت و درست مثل کمیک‌ها، لوکی به خدای داستان‌ها یا به‌زبان ساده‌تر جانشین او که باقی می‌ماند تبدیل شد. در حال حاضر لوکی یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول به‌شمار می‌رود و بدون شک قراره نقشی کلیدی در شکست دادن کانگ فاتح و پایان دادن به جنگ مولتی‌ورسی جدید در فیلم Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars ایفا کند. شاید تلخ‌ترین نکته سکانس پایانی این باشد که لوکی هیچگاه نمی‌تواند از سرنوشت خود فرار کند، زیرا با نشستن روی تخت پادشاهی، بزرگترین ترس او که تنها بودن است، به حقیقت پیوست.

درخت مولتی‌ورس چیست؟

لوکی با تبدیل شدن به خدای داستان‌ها، تمامی خطوط زمانی منشعب‌شده را به یک درخت مولتی‌ورسی تبدیل کرده که ریشه در افسانه‌های نورس دارد. این درخت در افسانه‌های نورس Yggdrasil نام دارد که تمامی نه قلمرو را بهم وصل می‌کند. شایان ذکر است که این درخت تنها رفرنسی به افسانه‌های نورس نیست، بلکه نشان دهنده نقش لوکی در داستان کراس اوری Avengers: Secret Wars است، زیرا در کمیک‌ جنگ‌های مخفی، خدای داستان‌ها بعد از پایان یافتن جنگ مولتی‌ورسی، بر خطوط زمانی باقیمانده حکمرانی می‌کرد.

چه اتفاقی برای رنسلیر افتاد؟

قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی بالاخره سرنوشت راونا رنسلیر را مشخص کرد. او به‌دنبال وقایع قسمت پنجم توسط هانتر X-5 پرون شد. اینکه چه بلایی سر رنسلیر آمده هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست، زیرا علیرغم مواجه شدنش با الایث (Alioth)، احتمال زنده ماندنش وجود دارد. همانطور که می‌دانید، یکی از قانون‌های نانوشته مارول این است که تا وقتی جسدی را ندیدید نباید نسبت به مرگ یک شخصیت اطمینان داشته باشید.

آیا موبیوس به وقایع فیلم Ant-Man 3 اشاره کرد؟

در پی فداکاری لوکی، سازمان ماموریت جدید سازمان TVA، نظارت بر نسخه‌های مولتی‌ورسی کانگ فاتح است. در یکی از سکانس‌ها موبیوس حین گزارش دادن به هانتر B-15، از کانگی حرف می‌زند که به بعدی ناشناخته واقع در خط زمانی ۶۱۶ (خط زمانی اصلی دنیای سینمایی مارول) تبعید شده است. در واقع این نسخه مولتی‌ورسی کانگ همان آنتاگونیست فیلم مورد انتظار اما ناامیدکننده Ant-Man and the Wasp: Quantumania است که بنا به‌دلایلی نامشخص توسط رهبران شورای کانگ به قلمرو کوانتومی تبعید شده بود.

آیا TVA در شکل‌گیری آینده دنیای سینمایی مارول نقش خواهد داشت؟

چند ماه پیش افشاگری به‌نام MyTimeToShineHello خلاصه‌ای از داستان احتمالی فیلم‌های Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars منتشر کرده بود. به‌گفته او، در سلسله کانگ، انتقام ‌جویان خط زمانی اصلی دنیای سینمایی مارول با شورای کانگ که در سکانس پس از تیتراژ کوانتومانیا دیدیم، مبارزه کرده و از آنها شکست خواهند خورد. سپس در فیلم بعدی یعنی جنگ‌های مخفی، سازمان TVA نسخه‌ای مولتی‌ورسی از انتقام جویان به رهبری اسپایدرمن توبی مگوایر (Tobey Maguire)، ولورین هیو جکمن (Hugh Jackman) و ددپول رایان رینولدز (Ryan Reynolds) را به مصاف با شورای کانگ و نجات انتقام جویان خط زمانی اصلی خواهند فرستاد.

این سناریو نیز تا حد زیادی با یکی دیگر از شایعات که اخیرا توسط کی سی والش (KC Walsh) مطرح شده، مطابقت دارد. به‌گفته این منبع موثق، در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول، ماموران سازمان TVA پیرو دستگیری ددپول به‌جرم دستکاری زمان، به دنیاهای نابود شده یا در معرض نابودی سفر می‌کنند تا با شکل دادن گروهی بزرگ متشکل از قدرتمندترین قهرمانان، به جنگ‌های مخفی پایان بدهند و از فروپاشی مولتی‌ورس جلوگیری کنند. ولورین هیو جکمن نیز از خط زمانی منقرض شده فاکس قرن بیستم انتخاب شده که به‌محض منتقل شدن به زندان برای اولین بار با ددپول مواجه می‌شود. در واقع گروه بزرگ متشکل از قدرتمندترین قهرمانان می‌تواند همان نسخه مولتی‌ورسی انتقام جویان باشد که در جزئیات داستانی MTTSH آورده شده است.

با اینکه استودیو مارول هنوز سکوت خود را نشکسته، اما به‌تازگی کوین رایت (Kevin Wright)، تهیه‌کننده اجرایی فصل دوم سریال لوکی نیز درباره نقش احتمالی سازمان TVA در آینده دنیای سینمایی مارول صحبت کرده است.

شایعات اخیر به گوشم رسیده و باید بگویم ایده بسیار جالبی است. ما به‌طور خاص با یک بخش کوچکتر مثل موبیوس، هانتر B-15 و قاضی رنسلیر سروکار داریم. به‌همین خاطر تصور چنین سناریویی واقعا جذاب است. سازمان TVA برای اولین بار در فصل اول سریال لوکی به دنیای سینمایی مارول معرفی شده و همانطور که می‌دانید همیشه داستان‌های زیادی برای روایت کردن وجود دارد. بنابراین سایر فیلمسازان باید تصمیم بگیرند که چگونه می‌خواهند از TVA در داستان خود استفاده کنند.

چه اتفاقی برای موبیوس افتاد؟

بعد از فداکاری لوکی، موبیوس تصمیم گرفت از سازمان TVA جدا شود و زندگی جدیدی در خط زمانی مقدس برای خود درست کند. با این حال اگر شایعات و گمانه‌زنی‌ها حقیقت داشته باشند، موبیوس نقشی کلیدی در اقتباس لایو اکشن جنگ‌های مخفی خواهد داشت. به‌گفته MTTSH، داستان فیلم Deadpool 3 دقیقا بعد از قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی آغاز می‌شود. ظاهرا به TVA خبر می‌رسد که نسخه‌های مختلف کانگ‌ در حال جمع شدن هستند تا جنگ مولتی‌ورسی جدید را آغاز کنند. به‌همین خاطر اعضای سازمان TVA برای مقابله با آنها، به دنیاهای نابود شده یا در معرض نابودی سفر می‌کنند و گروهی بزرگ متشکل از قدرتمندترین قهرمانان را گردهم می‌آورند. او در ادامه اظهار داشته که آقای پارادوکس قراره جایگزین موبیوس شود، چون مارول بنا به دلایلی او را از فیلمنامه Deadpool 3 حذف کرده است. با این حال جای نگرانی نیست چون موبیوس حضوری پررنگ‌تر در فیلم‌های بعدی انتقام جویان خواهد داشت.

چه اتفاقی برای سیلوی افتاد؟

سیلوی به احتمال زیاد به زندگی سابق خود ادامه می‌دهد. البته تا زمانی که دستگاه سفر در زمان کانگ را دارد، می‌تواند به راحتی به هر خط زمانی سفر کند و زندگی جدیدی را آغاز کند. او درنهایت به چیزی که می‌خواست رسید، بنابراین احتمال اینکه دوباره بخواهد مقابل کانگ‌ فاتح قرار بگیرد و شانه به شانه انتقام جویان برای نجات مولتی‌ورس بجنگد کمی دور از ذهن به‌ نظر می‌رسد.

چرا استودیو مارول بازگشت لوکی را تایید نکرد؟

متاسفانه قسمت پایانی فصل دوم سریال لوکی نه‌تنها هیچ سکانس پس از تیتراژی نداشت، بلکه مثل سایرپروژه‌های مارول بازگشت لوکی را با نوشته‌ای مثل “Loki Will Return” تایید نکرد. بنابراین هنوز به‌طور دقیق مشخص نیست که خدای داستان‌ها چه زمانی بازمی‌گردد. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، بهترین سناریو برای بازگشت لوکی، فیلم‌های اگرچه ممکن است لوکی در یکی از فیلم‌های آینده انتقام‌جویان، یعنی Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars است. در کل هر چیزی در دنیای ابرقهرمانان و کمیک‌ها امکان پذیر است و مارول باید راهی پیدا کند تا بدون آسیب زدن به داستان سریال لوکی، خدای داستان‌ها را باری دیگر مقابل کانگ فاتح قرار بدهد (این بار کانگ اصلی).

از اولین حضورش در دنیای سینمایی مارول گرفته تا دنباله Thor: The Dark World و Avengers: Infinity War، لوکی بارها مرگ را فریب داده است. بنابراین منطقی است که همچنان شاهد بازگشتش به دنیای سینمایی مارول باشیم. از طرف دیگر فراموش نکنید که تهیه‌کننده سریال قبلا به احتمال رویارویی دوباره لوکی و ثور اشاره کرده است. به‌همین خاطر هنوز داستان‌های بسیار زیادی برای گفتن وجود دارد.

هر دو فصل سریال شاهکار لوکی هم اکنون از دیزنی پلاس پخش می‌شوند. فیلم‌های به‌شدت مورد انتظار Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars نیز به‌ترتیب برای اکران در تاریخ‌های ۱ می سال ۲۰۲۶ (۱۱ اردیبهشت سال ۱۴۰۵) و ۷ می سال ۲۰۲۷ (۱۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۶) برنامه‌ریزی شده‌اند، البته اگر به‌خاطر برنامه‌های مارول دوباره تاخیر نخورند.

4.7 11 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

167 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا