قسمت چهارم فصل دوم سریال لوکی
1%
  • 0/10

موشکافی قسمت چهارم فصل دوم سریال لوکی

ماری که دم خودش را می‌خورد!!

موشکافی قسمت چهارم فصل دوم سریال لوکی ۳۲ ۰۵ آبان ۱۴۰۲ مارول کپی لینک

بالاخره بعد از یک هفته انتظار قسمت چهارم فصل دوم سریال لوکی از دیزنی پلاس پخش شد و به‌جای پایان دادن به سردرگمی طرفداران، سوالات خیلی بزرگ‌تری مطرح کرد.

از زمانیکه استودیو مارول به تولید مجموعه‌های تلویزیونی کوتاه دست زد، قسمت‌های چهارم به معنای واقعی کلمه بی‌نقص و نسبت به قسمت‌های قبلی متفاوت بودند. اگر به یاد داشته باشید در قسمت چهارم سریال WandaVision مشخص شد که واندا مسئول اتفاقات عجیبی است که در وست ویو رخ می‌دهد. در قسمت چهارم سریال The Falcon and the Winter Soldier جان واکر طی اقدامی شوکه‌کننده و غیرمنتظره یکی از اعضای گروه فلگ اسمشر را با سپر کاپیتان آمریکا به قتل رساند. در قسمت چهارم فصل اول سریال Loki ابتدا خدای شرارت توسط قاضی رنسلیر پرون و سپس با واریانت‌های مولتی‌ورسی خود در خط زمانی ووید آشنا شد.

در قسمت چهارم سریال What If شاهد داستان تلخ دکتر استرنج بودیم که سعی داشت رویداد Absolute Point کشته شدن کریستین پالمر را متوقف کند اما درنتیجه‌اش کل جهان را نابود کرد. در قسمت چهارم سریال Hawkeye مشخص شد که یلنا بلوا قصد دارد با کشتن کلینت بارتون انتقام خواهرش را بگیرد. در قسمت چهارم سریال Moon Knight نیز مارک اسپکتر پیرو شلیک آرتور هارو در یک تیمارستان بیدار شد که احتمال بیمار بودن مارک و خیالی بودن اتفاقات رخ داده در قسمت‌های پیشین را مطرح کرد. در قسمت چهارم سریال Secret Invasion نیز اسکرول بودن رودی مشخص شد و تیلوس نیز بدست گراویک کشته شد. حالا هم نوبت به فصل دوم سریال لوکی رسیده اما با این تفاوت که به‌جای ایستراگ و رفرنس‌های کمیکی، قسمت چهارمش مملو از سورپرایز و پیچش‌های داستانی غیرمنتظره است.

موشکافی قسمت چهارم فصل دوم سریال لوکی

عدد ۴۲ در دنیای مارول جایگاه ویژه و مهمی دارد!!

به‌لطف میس مینتس، راونا رنسلیر متوجه می‌شود که در اولین جنگ مولتی‌ورسی در کنار او که باقی می‌ماند (He Who Remains) جنگیده است. در واقع رنسلیر فرمانده ارتش کانگ بوده اما با این حال، بنا به دلایلی حافظه‌ او و سایر اعضای سازمان تناقضات زمانی (TVA) توسط پروتکلی به‌نام “پروتکل ۴۲” به‌کلی پاک شده است. ظاهرا هدف این پروتکل حفظ نظم سازمان و خط زمانی مقدس بوده، زیرا اگر اعضای سازمان به هر نحوی به گذشته خود پی می‌بردند، از کار خود دست کشیده و به زندگی قبلی خود در خط زمانی مقدس بازمی‌گشتند.

حالا شاید بپرسید عدد ۴۲ چه اهمیتی در دنیای مارول دارد؟ عدد ۴۲ هم شماره شناسایی عنکبوت رادیو اکتیوی است که مایلز مورالز را در کمیک‌ها نیش زده و هم نام زمینی است که عنکبوتش توسط دستگاه کلایدر اسپات به دنیای مایلز منتقل شد (بزرگ‌ترین پیچش داستانی سه‌گانه انیمیشنی Spider-Verse). از طرف دیگر عدد ۴۲ نام زندانی واقع در منطقه منفی (Negative Zone) است که در کمیک‌ها توسط آقای شگفت انگیز، هنک پیم و تونی استارک ساخته شده است. اینطور که پیداست مارول علاقه خاصی به عدد ۴۲ دارد.

راز بزرگ رنسلیر ریشه کمیکی دارد

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، راز بزرگ رنسلیر این بود که فرماندهی اولین جنگ مولتی‌ورسی را برعهده داشته اما بنا به دلایلی نامشخص حافظه‌اش توسط کانگ یا او که باقی می‌ماند پاک شده است. در اصل رنسلیر باعث شده تا او که باقی می‌ماند پیروز اولین جنگ مولتی‌ورسی باشد. در کمیک‌ها تاریخچه رنسلیر و کانگ کمی پیچیده‌تر است چون آنها عاشق و معشوق بودند. شاید ویکتور تایملی او را رد کرده باشد، اما جالب است ببینیم که آیا رنسلیر ممکن است در آینده با یکی از واریانت‌های کانگ متحد یا وارد رابطه شود.

داستان قسمت چهارم مثل ماری است که دم خود را می‌خورد

در قسمت اول با شخصیت جدید سریال با هنرنمایی کی هوی کوان (Ke Huy Quan) آشنا شدیم که نامش اشاره مستقیم به یکی از بزرگترین افسانه‌های نورس دارد. طبق تایید رسمی استودیو مارول شخصیت اوروبورس ملقب به اوبی، یکی از مهره‌های اصلی سازمان TVA است که وظیفه طراحی، ساخت و تعمیر تمامی سلاح‌ها و تجهیزات فوق پیشرفته را برعهده دارد. حالا شاید بپرسید این نام عجیب و غریب چه معنا و پیشینه‌ای دارد؟

در دنیای واقعی، اوروبورس یک نماد دایره‌ای است که اغلب مار یا اژدهایی را در حال بلعیدن دم خود به تصویر می‌کشد و به‌نوعی نشان‌دهنده چرخه بی‌پایان مرگ و تولد دوباره است. در قسمت چهارم باری دیگر معنای نام اوبی به داستان سریال ربط پیدا می‌کند، چراکه شخصیت‌های سریال در یک لوپ زمانی گیر افتاده‌اند. اواسط قسمت، اوبی ادعا می‌کند همه‌چیز را از مخترعی به‌نام ویکتور تایملی یاد گرفته و ویکتور تایملی نیز ادعا می‌کند همه‌چیز را از نویسنده‌ای به‌نام اوروبورس یاد گرفته است. این قضیه در دنیای واقعی “پارادوکس زمانی” نام دارد و به‌گفته اوبی، نمایان‌گر مار افسانه‌ای نورس است که دم خود را می‌خورد.

لوکی از وقایع اولین فیلم ثور یاد می‌کند

حین صحبت با سیلوی درباره اینکه چرا ویکتور تایملی را به قتل نرساند، لوکی به وقایع اولین فیلم ثور و تبعید شدن برادرش به زمین اشاره کرد. لوکی به صراحت اعتراف می‌کند که قبلا نرم شدن و تغییر کردن برادرش را یک ضعف می‌دانسته است. حالا همان اتفاق برای سیلوی افتاده، زیرا اواخر قسمت قبل او نتوانست ویکتور تایملی را بکشد.

سازمان TVA باید به آتش کشیده شود!

در همان سکانس سیلوی مدعی می‌شود که سوزاندن TVA و از نو شروع کردن کار راحتی است. این جمله او احتمالا اشاره‌ای به قسمت اول فصل اول است، زمانیکه خود لوکی برای اولین بار به TVA منتقل شد و به موبیوس قول داد تا همه‌چیز را به آتش بکشد. حالا لوکی که قبلا از خود به‌عنوان خدای شرارت یاد می‌کرد سعی دارد به‌جای سوزاندن TVA، آن را نجات بدهد. در واقع این جمله تنها یک رفرنس ساده نیست، بلکه نمایان‌گر تکامل شخصیتی لوکی است.

شخصی بدتر از ویکتور تایملی اشاره به کانگ فاتح دارد

سیلوی برای اولی بار متوجه وخامت اوضاع و کاری که کرده شده، زیرا حین بحث کردن با لوکی می‌گوید: “از کجا می‌دانی ویکتور تایمیلی قرار نیست به او که باقی می‌ماند یا شخصی بدتر از او تبدیل بشود؟”. شخصی بدتر از او اشاره به کانگ فاتح و نسخه‌های مولتی‌ورسی دیده شده در Ant-Man and the Wasp: Quantumania اشاره دارد.

نمونه اولیه صندلی زمان کانگ همان تکه گمشده پازل است!

اواخر قسمت سوم، وقتی ویکتور تایملی به آزمایشگاه مخفی خود در ویسکانسین می‌رسد، دستگاه فلزی کوچکی را برمی‌دارد و از آن به‌عنوان «نقطه اوج کارش» یاد می‌کند. اگر با دقت به این دستگاه نگاه کنید، متوجه می‌شوید که نسخه اولیه و کوچک‌شده صندلی زمان کانگ فاتح است. در کمیک‌ها، صندلی زمان یکی از قدرتمندترین و بزرگترین اختراعات کانگ محسوب‌ می‌شود، زیرا توانایی سفر به هر نقطه از زمان و مکان در مولتی‌ورس را داراست. حالا مشخص شده که چرا او به محض رسیدن به آزمایشگاه، آن را برداشت. ظاهرا او می‌دانسته که قراره خیلی زود بهش احتیاج پیدا کند. اواخر قسمت چهارم ویکتور تایملی نمونه اولیه صندلی زمان را به دستگاه اوبی وصل می‌کند تا مشکل بوجود آمده در قلب سازمان TVA را برطرف کند اما متاسفانه هیچ‌چیز طبق برنامه پیش نمی‌رود.

توضیح قسمت چهارم فصل دوم سریال لوکی

خط زمانی مقدس چرا و چگونه منفجر شد؟

همانطور که در قسمت‌های قبلی اشاره شد، از بین رفتن نظم خط زمانی مقدس پیرو شاهکار سیلوی در انتهای فصل اول، باعث شده تا خطوط زمانی منشعب‌شده‌ (Branched Timelines) بوجود بیایند. در قلب سازمان تناقضات زمانی یک دستگاه بزرگ به‌نام Temporal Loom وجود دارد که وظیفه‌اش کنار هم نگه داشتن خطوط زمانی منشعب‌شده است اما با توجه به محدودیت‌هایی که دارد نمی‌تواند تمامی خطوط زمانی را درون خود جای بدهد و به‌همین خاطر در معرض نابودی قرار دارد. اوروبورس دستگاهی برای پایدار ساختن آن درست کرده اما چون درب‌های اتاق کنترل بسته شدند، هیچکس نمی‌تواند مشکل را حل کند. به‌گفته او تنها کسی که می‌تواند سیستم را ریبوت و درب‌ها را باز کند، او که باقی می‌ماند است که توسط سیلوی کشته شده است. به‌همین خاطر لوکی و موبیوس در قسمت پیشین سعی داشتند ویکتور تایملی را به‌منظور ترک خط زمانی خود و کمک به آنها متقاعد کنند.

متاسفانه علیرغم تکمیل شدن دستگاه اوروبورس و همچنین تلاش ویکتور تایملی، زمان آنها به پایان رسید و قلب سازمان (Temporal Loom) در اثر ازدحام خطوط زمانی منشعب‌شده منفجر و همه‌چیز به‌کلی نابود شد. سوالی که ذهن همه را مشغول کرده این است که آیا لوکی و بقیه مرده‌اند؟ در جواب باید گفت بله، با منفجر شدن Temporal Loom همه‌چیز از بین رفت اما نباید فراموش کرد که لوکی اواخر قسمت چهارم نسخه گذشته خود (همان لوکی که در اثر پدیده لغزش زمانی در زمان جابجا می‌شد) را پرون و به زمان خود منتقل کرد. به‌زبان ساده‌تر، اکنون لوکی قسمت اول باید دوباره تمام مسیر را طی کند و با گرفتن تصمیمی متفاوت مولتی‌ورس را نجات بدهد. به‌همین خاطر داستان سریال به ماری که دم خودش را می‌خورد تشبیه می‌شود.

کوین رایت (Kevin Wright)، تهیه‌کننده اجرایی سریال که پیش‌تر درباره نقش سازمان TVA در آینده دنیای سینمایی مارول و احتمال رویارویی مجدد لوکی با ثور صحبت کرده بود نیز در مصاحبه اختصاصی با نشریه کلایدر درباره این موضوع صحبت کرده است.

در اتاق نویسندگان ما درباره تمامی ایده‌های ممکن صحبت کردیم و درنهایت به پدیده لغزش زمانی لوکی رسیدیم. در واقع گذر به گذشته دو کار برای ما انجام داد؛ اول از همه در نوشتن داستانی که برای فصل دوم در نظر داشتیم کمک کرد و از طرف دیگر به ما اجازه داد تا شخصیت‌پردازی خدای شرارت را وارد بعدی جدید کنیم. من همیشه داستان سریال را به ماری که دم خود را می‌خورد تشبیه کردم زیرا با ایده سفر در زمان و تکرار مکرر وقایع مختلف سر و کار داریم. اینکه لوکی چطور با لغزش زمانی خود کنار می‌آید یکی از معماهای سریال است که در قسمت‌های بعدی بیشتر بهش پرداخته می‌شود.

آیا خط زمانی مقدس قابل اصلاح است؟

این احتمال وجود دارد که خط زمانی مقدس به‌نحوی در قسمت بعدی بازیابی شود. با این حال هنوز مشخص نیست که آیا دنیای سینمایی مارول ریبوت شده یا نه. چند ماهی است که ایده ریبوت شدن دنیای سینمایی مارول با فیلم Avengers: Secret Wars مطرح شده و حسابی در فضای مجازی سروصدا کرده است. بااینکه مارول هنوز به‌صورت رسمی درباره این موضوع صحبت نکرده باشد، اما آیا ممکن است کوین فایگی (Kevin Feige) تصمیم گرفته باشد تا از راه رسیدن رویداد جنگ‌های مخفی صبر نکند؟ اخیرا آثار مارول حسابی مورد انتقاد قرار گرفتند و طرفداران نیز از تیم فعلی انتقام جویان راضی نیستند، به‌همین منظور ممکن است کوین فایگی تصمیم گرفته باشد دنیای سینمایی مارول را ریبوت کند و با تیمی جدید داستان فیلم‌های Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars را روایت کند.

چه اتفاقی در دو قسمت بعدی رخ خواهد داد؟

بهترین تخمین این است که همچنان راهی برای بازیابی خط زمانی مقدس و تثبیت وضعیت Temporal Loom از طریق نوعی لوپ زمانی جدید یا پارادوکس زمانی وجود داشته باشد. به هر حال، هنوز دو قسمت دیگر از فصل دوم وجود دارد که هنوز منتشر نشده است. همچنین شایان ذکر است که سکانس‌های زیادی از تریلر و ویدیوهای تبلیغاتی فصل دوم وجود دارند که هنوز شاهدشان نبودیم. برای مثال در یکی از تی وی اسپات‌ها لوکی خطاب به اوروبورس می‌گوید: “چه کاری را می‌توانستیم به شکلی دیگر انجام بدهیم؟” این یعنی آنها در لوپ زمانی گیر افتادند و باید به‌جهت درست کردن اوضاع کاری را به‌شکلی دیگر انجام بدهند.

همچنین سکانس دیگری از لوکی وجود دارد که روبروی چندین جت اسکی ایستاده است. شاید منفجر شدن Temporal Loom باعث شده باشد خط زمانی مقدس ریست شود و همه‌چیز به حالت عادی خود برگردد (قبل از اینکه او که باقی می‌ماند اعضای سازمان را گروگان بگیرد و حافظه آنها را پاک کند). اگر این موضوع درست باشد، بالاخره می‌توانیم زندگی واقعی موبیوس، هانتر B-15 یا اوروبورس در خط زمانی مقدس را ببینیم.

آیا ویکتور تایملی بازخواهد گشت؟

یکی از شوکه‌کننده‌ترین لحظات قسمت چهارم، مرگ ناگهانی و به همان اندازه تکان‌دهنده ویکتور تایملی بود. با مرگ او، سرنوشت تک تک نسخه‌های مولتی‌ورسی کانگ زیر سوال می‌رود، چون او اولین نسخه مولتی‌ورسی کانگ محسوب می‌شود. با در نظر گرفتن برخی از رازهایی که هنوز وجود دارد مانند پارادوکس زمانی ویکتور با اوبی و اینکه دانش مشترک آنها از کجا نشات می‌گیرد، کاملا منطقی است که ویکتور تایملی دوباره در دنیای سینمایی مارول دیده شود. همچنین با فرض اینکه لوکی، سیلوی و هم‌پیمانانشان به نحوی زنده می‌مانند، کمی دور از ذهن است که ویکتور تایملی بازنگردد. با این حال، هنوز مشخص نیست که چگونه تشعشعات Temporal Loom او را از بین برد، چون در یکی از ویدیوهای تبلیغاتی لوکی بدون لباس مخصوص وارد محوطه می‌شود و هیچ اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد.

چهار قسمت ابتدایی فصل دوم سریال لوکی هم اکنون از دیزنی پلاس پخش می‌شود و قسمت بعدی نیز در تاریخ ۳ نوامبر (۱۲ آبان ماه) از راه خواهد رسید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

32 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments