هر آنچه از فیلم Deadpool 3 می‌دانیم

هر آنچه از فیلم Deadpool 3 می‌دانیم

بازگشت جهش‌یافته نامیرای دنیای مارول!

هر آنچه از فیلم Deadpool 3 می‌دانیم پارسا خلیلی ۴ ۲۴ مهر ۱۴۰۲ مارول

بااینکه هنوز یک سال تا اکران فیلم Deadpool 3 باقیست اما اخبار، اطلاعات و شایعات زیادی از این اثر سینمایی بزرگ و به‌شدت مورد انتظار منتشر شده که در ادامه به‌طور مفصل درباره همه‌ آنها صحبت کنیم.

از وقتی دیزنی کمپانی فاکس قرن بیستم را خریداری کرد، می‌دانستیم که ددپول و اعضای گروه مردان ایکس روزی به دنیای سینمایی مارول معرفی خواهند شد ولی چیزی که هرگز به ذهنمان خطور نکرده بود مذاکرات انجام شده با هیو جکمن (Hugh Jackman) برای ایفای دوباره نقش ولورین، جهش‌یافته نامیرای محبوب دنیای مارول بعد از گذشت هشت سال طولانی بود. بااینکه دیدن ددپول در کنار انتقام جویان اتفاقی رویایی و هیجان انگیز بود، اما از طرفی هم نگرانی‌های زیادی برای طرفداران به‌همراه داشت، چراکه به‌خاطر سیاست‌های مسخره دیزنی تمامی آثار استودیو مارول باید با درجه سنی PG-13 و محدودیت‌های غیرقابل تحملی تولید شوند.

خوشبختانه دیگر جای هیچگونه نگرانی نیست، چون مارول اخیرا با پروژه‌های بی‌نظیری همچون قسمت پایانی سه‌گانه نگهبانان کهکشان و مجموعه تلویزیونی تهاجم مخفی، به طرفداران و هیترهای خود ثابت کرده که از شکستن تابوهای دیزنی و در آغوش گرفتن محتوای بزرگسال هیچ ترس و هراسی ندارد. درحالیکه بسیاری از جزئیات داستان مخفی نگه داشته شده، اما به‌لطف شایعات و گمانه‌زنی‌های اخیر، کاملا واضح است که فیلم Deadpool 3 به‌عنوان قسمت پایانی سه‌گانه ددپول و همچنین اولین پروژه بزرگسال (R-Rated) استودیو مارول قراره یکی از بزرگترین آثار کمیک بوکی و رویدادهای کراس اوری تاریخ سینما باشد.

هر آنچه که باید از فیلم Deadpool 3 بدانید

فیلم Deadpool 3 چه زمانی اکران خواهد شد؟

از زمان معرفیش توسط مارول، قسمت پایانی سه‌گانه ددپول وارد مسیر پرفراز و نشیبی شده، به‌طوری که با آغاز اعتصابات انجمن نویسندگان (WGA) تاریخ اکرانش برخلاف سایر پروژه‌های بزرگ هالیوود نه‌تنها دچار تاخیر نشد، بلکه شش ماه جلو افتاد. با این حال طولی نکشید که اعتصابات اتحادیه بازیگران سینما (SAG-AFTRA) در اقدامی غیرمنتظره مراحل تولید و فیلمبرداری ددپول به‌همراه برخی پروژه‌های بزرگ مثل دنباله مورتال کامبت، دنباله گلادیاتور، پارت دوم ماموریت غیرممکن و همچنین قسمت پایانی سه‌گانه ونوم را به کلی متوقف کرد.

البته ماجرا به همینجا ختم نشد، چراکه ماه گذشته مت بلونی (Matt Belloni)، عضو خبرنامه Puck در گزارشی اعلام کرده بود که اگر اعتصابات اتحادیه بازیگران در آینده نزدیک به نتیجه مطلوب نرسد، اکران فیلم Deadpool 3 ممکن است با تاخیرهای کوچک و بزرگ متعددی روبرو شود. خوشبختانه علیرغم تمامی گزارش و گمانه‌زنی‌ها، The Wrap هفته گذشته تایید کرد که این اثر به‌شدت مورد انتظار همچنان برای اکران در تاریخ ۳ می سال ۲۰۲۴ (۱۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۳) در نظر گرفته شده، زیرا استودیو مارول در حال حاضر هیچ تمایلی برای تغییر در برنامه‌ریزی‌های خود ندارد.

بزرگترین تفاوت فیلم Deadpool 3 با سایر آثار سینمایی مردان ایکس چیست؟

با توجه به اینکه داستان مولتی‌ورسی ددپول قراره اولین پروژه سینمایی استودیو مارول با درجه سنی بزرگسال باشد و به شیوه دو فیلم قبلی این جهش یافته دوست داشتنی را به تصویر بکشد، نمی‌توان انکار کرد که انتقالش از یک فرانچایز به فرانچایز دیگر می‌تواند پتانسیل داستانی زیادی به‌همراه داشته باشد. در کل از ولورین هیو جکمن گرفته تا اسپایدرمن و دردویل و انتقام‌ جویان، استودیو مارول فرصت‌های بی‌شماری برای جان بخشیدن به کمیک‌های معروف ددپول دارد. حالا یکی از این فرصت‌های داستان‌سرایی می‌تواند در جهت تصحیح اشتباه بزرگ فاکس به‌کار گرفته شود.

علیرغم اینکه ددپول بخشی از دنیای سینمایی مردان ایکس فاکس بود، اما به‌طرز شوکه کننده‌ای هرگز نتوانست در کنار شخصیت‌های اصلی فرانچایز حضور داشته باشد. به‌همین خاطر اگر ددپول در فیلم مورد انتظار Avengers: The Kang Dynasty به انتقام‌جویان بپیوندد، مارول می‌تواند از قدم گذاشتن در همان مسیر اشتباهی که سالیان پیش فرانچایز فاکس را نابود کرد اجتناب کند. متاسفانه تنها کراس اور مردان ایکس در سری فیلم‌های ددپول، نقش نه‌چندان پررنگ شخصیت‌هایی مثل کلاسس (Colossus) و نگاسونیک تینیج وارهد (Negasonic Teenage Warhead) است.

با این حال کلاسل تنها عضو اصلی مردان ایکس بود که به‌لطف معرفی شدن نسخه جدیدش توسط فاکس، ارتباط ددپول با جهش یافته‌های محبوب مارول محدودتر از قبل شد. البته لازم به ذکر است که اشاره فیلم Deadpool 2 به تیم جوان مردان اکیس معرفی شده در پیش‌درآمد X-Men: First Class، پتانسیل خوبی برای تحقق کراس اورهای بزرگتر داشت اما فاجعه‌ای به نام X-Men: Dark Phoenix در سال ۲۰۱۹ به‌کلی این پتانسیل را از بین برد. در کل فاکس هرگز سعی نکرد از موفقیت بی‌سابقه ددپول در جهت رشد فرانچایز از هم گسیخته‌ خود بهره ببرد، اما این بدان معنا نیست که دنیای سینمایی مارول قصد تکرار چنین اشتباهی را داشته باشد.

با توجه به اینکه فیلم Deadpool 3 قراره روایت‌گر ادامه داستان این شخصیت محبوب و دوست داشتنی در فاز ششم دنیای سینمایی مارول باشد، می‌توان تصور کرد که او نقش بزرگتری در داستان کلی حماسه مولتی‌ورس خواهد داشت، به‌خصوص اگر در فیلم‌هایی مثل Avengers: The Kang Dynasty و Avengers: Secret Wars حضور داشته باشد. حالا شاید سوال پیش بیاید که ددپول چه نقشی می‌تواند در این فیلم‌ها داشته باشد؟ درست همانطوری که دکتر استرنج و نگهبانان کهکشان در فیلم‌های Avengers: Infinity War و Avengers: Endgame حضور داشتند. صرف نظر از این، قرار دادن شخصیتی خاص و متفاوت مثل ددپول در Avengers 5 باعث می‌شود که اگر ددپول بخشی از داستان کلی باشد، حضورش در دنیای سینمایی مارول طبیعی‌تر به نظر برسد.

فیلم Deadpool 3 چه تاثیری بر دنیای سینمایی مارول خواهد گذاشت؟

چند سالی می‌شود که ایده مولتی‌ورس به سوژه فیلم‌های ابرقهرمانی و کمیک بوکی تبدیل شده است، اما جای هیچ نگرانی نیست چون طبق برخی شواهد این احتمال وجود دارد  که داستان فیلم Deadpool 3 آن را از زاویه متفاوتی به‌تصویر بکشد. فازهای چهارم تا ششم دنیای سینمایی مارول حماسه مولتی‌ورس نام دارد، بنابراین قراره نقش کلیدی در فیلم‌ و سریال‌های آینده داشته باشد. از طرف دیگر فیلم The Flash نیز به‌تازگی از این فرضیه علمی برای ریبوت دنیای توسعه‌یافته دی سی استفاده کرده که اصلا عملکرد خوبی در باکس آفیس نداشته است. حالا شاید بپرسید بعد از داستان نه‌چندان جالب Doctor Strange 2 و Ant-Man and The Wasp: Quantumania، مارول چگونه می‌خواهد داستان مولتی‌ورسی خود را پیش ببرد؟ خب همانطور که پیش‌تر اشاره شد، جواب سوال در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول نهفته است.

فیلم‌های ددپول همیشه بین آثار کمیک بوکی خاص بودند چراکه از ایده‌های داستانی مختلف به شیوه درست استفاده می‌کند. اولین قسمت یک اثر کمدی است که داستانی عاشقانه را با اکشنی مهیج و خونین ترکیب کرده و به‌بهترین شکل ممکن معنای یک ضدقهرمان بودن را به طرفداران نشان می‌دهد. قسمت دوم ایده سفر در زمان را معرفی و به‌شکلی هوشمندانه از آن در روایت داستان خود استفاده می‌کند. از نجات جان عشقش گرفته تا متقاعد کردن هیو جکمن برای بازگشت به نقش ولورین و حتی کشتن رایان رینولدز به‌جهت جلوگیری از ساخته شدن فیلم Green Lantern، ددپول کاری کرد که هیچ فیلمی در تاریخ هالیوود تا به‌حال نتوانسته موفق به انجامش بشود. حالا با قسمت پایانی سه‌گانه، ددپول تصمیم گرفته تا به سراغ ایده مولتی‌ورس برود و نقشی کلیدی در گسترش داستان کلی دنیای سینمایی مارول ایفا کند.

با توجه به تصاویر پشت صحنه منتشر شده قبل از توقف مراحل تولید، به‌نظر می‌رسد که داستان Deadpool 3 قصد دارد علاوه‌بر معرفی جهش‌یافته‌ها به MCU، خط زمانی آشفته مردان ایکس فاکس را به‌کلی از بین ببرد و صفحه جدیدی برای مردان ایکس در دنیای لایو اکشن باز کند. مولتی‌ورس ذاتا یک عنصر داستانی با مفهوم بالاست که در عین محبوب بودنش، می‌تواند به راحتی نتایج فاجعه‌باری داشته باشد، مانند حذف سهام، بی‌اهمیت جلوه دادن فیلم‌های قبلی و طعمه نوستالژی.

فیلم Spider-Man: No Way Home علیرغم داشتن برخی حفره‌های داستانی، از افتادن در این دام‌ها اجتناب کرد، مخاطرات را تا پایان بازی در مقیاس کوچک نگه داشت، شخصیت‌های نوستالژی را به‌طور هدفمند وارد داستان کرد و بازگشت اسپایدرمن‌های قدیمی‌تر را معنادارتر کرد. اما از طرف دیگر، فیلم‌هایی مانند Doctor Strange 2 و The Flash، علیرغم نیت خوبشان، درگیر فن سرویس و موارد بی‌اهمیت شدند و به داستانی که قصد روایتش را داشتند لطمه زدند. مانند No Way Home، قسمت پایانی سه‌گانه ددپول احتمالا از مولتی‌ورس برای توسعه شخصیت، داستان و همچنین جنبه کمدی فیلم استفاده خواهد کرد تا در دام‌های پیش‌تر اشاره شده نیوفتد.

چه شخصیت‌هایی در فیلم Deadpool 3 حضور دارند؟

با توجه به مولتی‌ورسی بودن داستان، شخصیت‌های قسمت پایانی سه‌گانه ددپول درباره همواره داغترین موضوع بحث در فضای مجازی بوده است. چند ماه پیش، زمانیکه اعتصابات انجمن نویسندگان آغاز شده بود، راب لیفلد (Rob Liefeld)، یکی از خالقان شخصیت ددپول، در گفتگو با کانال یوتیوب Nuke the Fridge درباره لیست بازیگران فیلم صحبت و حسابی همه طرفداران را هیجان‌زده کرده بود. او بدون فاش کردن هیچ جزئیات خاصی، اظهار داشت که رازهای پشت پرده فیلم صورت شما را ذوب می‌کند و هوش از سرتان می‌برد.

رازهایی که من می‌دانم، هوش از سرتان می‌برد. تنها چیزی که می‌توانم بگویم همین است. قضیه از این قرار است که کوین فایگی اواخر تابستان گذشته با من تماس گرفت و از من خواست تا درمورد برخی تصمیمات آنها نظر بدهم. بعد از آن به یک جلسه دعوت شدم و با تهیه‌کنندگان فیلم ملاقات کردم. واقعا باعث افتخارم بود که آقای فایگی و باقی اعضای استودیو مارول می‌خواستند نظر من را در رابطه با برخی تصمیمات خود بپرسند. من از همان ابتدا از خیلی رازها و جزئیات خبر داشتم ولی همانطور که می‌دانید قبل از اعلام رسمی مارول مجبور بودم سکوت کنم. برای مثال قبل از وایرال شدن ویدیو جنجالی رایان رینولدز، از بازگشت هیو جکمن به نقش ولورین خبر داشتم. همین الان هم چیزهای زیادی می‌دانم، مثلا لیست کامل بازیگران را دیدم و مطمئنم که همه قراره به‌شدت غافلگیر شوند. همین، دیگه نمی‌توانم بیشتر از این چیزی بگویم.

اندکی بعد از صحبت های راب فیلد، هالیوود ریپورتر در گزارشی رسمی، حضور جنیفر گارنر (Jennifer Garner) در نقش الکترا را تایید کرد. جنیفر گارنر که اخیرا با رایان رینولدز و شان لوی در فیلم Adam Project کار کرده، ابتدا در فیلم سینمایی دردویل به ایفای نقش الکترا پرداخت و سپس در اسپین آف انفرادی خود باری دیگر به این شخصیت محبوب جان بخشید. هر دو فیلم پس از اکران در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفتند و در حال حاضر پایین‌ترین امتیاز ممکن را در وب‌سایت Rotten Tomatoes دارند.

از طرف دیگر منبعی موثق به‌نام دنیل ریچمن (Daniel Richtman) اعلام کرده که استودیو مارول قبل از آغاز اعتصابات در جریان، با ستاره هری پاتر وارد مذاکره شده تا ایفاگر نقشی مرموز در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول باشد. با توجه به اینکه کوچکترین جزئیاتی از این موضوع به بیرون درز نکرده، انتظار می‌رود نقش مرموز دنیل ردکلیف یکی از نسخه‌های مولتی‌ورسی ولورین باشد، چراکه پیش‌تر شایعاتی درباره حضور چندین واریانت ولورین مطرح شده بود. البته این تنها یک احتمال است و بازیگری بااستعداد مثل ردکلیف می‌تواند در هر نقشی ظاهر شود.

درست مثل شایعات و گمانه‌زنی‌های پیشین، استودیو مارول و سایر منابع خبری رسمی هنوز نسبت به نقش مرموز ستاره هری پاتر در فیلم واکنش نشان نداده‌اند، بنابراین طرفداران فعلا نباید انتظارات خود را بالا ببرند و هر موضوعی که در فضای مجازی منتشر می‌شود را باور کنند. همین منبع هفته گذشته ادعا کرد که همبازی نوجوان رایان رینولدز در فیلم سینمایی The Adam Project قراره ایفاگر نقش کیدپول باشد. البته این تمام ماجرا نیست، چراکه منبع خبری دیگر، شایعه جدیدی مطرح کرده که به حضور نسخه‌های مولتی‌ورسی شخصیت‌های Zombiepool و Babypool اشاره دارد.

فیلم Deadpool 3 روایت‌گر چه داستانی خواهد بود؟

به‌لطف تصاویر پشت صحنه‌ای که قبل از توقف تولید در فضای مجازی منتشر شده بود، مشخص شده که داستان مولتی‌ورسی فیلم می‌تواند اقتباسی از مجموعه کمیک Deadpool Kills the Marvel Universe باشد، البته با یک تفاوت بزرگ. در واقع مبارزه کردن ددپول و ولورین کنار لوگوی تخریب شده استودیو فاکس قرن بیستم به نوعی ثابت می‌کند که ددپول قراره با سفر در مولتی‌ورس، خط زمانی آشفته و گیج کننده مردان ایکس فاکس را نابود کرده و اینگونه پای اکثریت جهش‌یافته‌ها از جمله اعضای گروه مردان ایکس را به دنیای سینمایی مارول باز کند.

در حال حاضر این موضوع تنها یک تئوری است اما لیست کمئوهایی که اخیرا توسط منبعی به‌نام The DisInsider منتشر شده، تا حدودی صحت داشتن آن را تایید می‌کند. به‌گفته این منبع هیو جکمن تنها ولورین داستان نخواهد بود، چراکه استودیو مارول با تارون اجرتون (Taron Edgerton)، ستاره سری فیلم‌های جاسوسی کینگزمن برای ایفای نقش یکی از نسخه‌های مولتی‌ورسی ولورین وارد مذاکره شده است. همچنین شایان ذکر است که علاوه‌بر برخی از شخصیت‌های کلیدی فرانچایز مردان ایکس، دوگانه چهار شگفت انگیز و دنیای سینمایی مارول، جهش‌یافته‌ای قدرتمند به‌نام دزلر نیز با بازی تیلور سوییفت (Taylor Swift) در فیلم Deadpool 3 حضور خواهد داشت. در نظر داشته باشید که این لیست کمئوها هنوز توسط استودیو مارول تایید نشده و فعلا در حد شایعه است.

حالا شاید بپرسید دزلر کیست و چه نقشی در دنیای مارول دارد؟ دزلر یک جهش‌یافته فوق‌العاده قدرتمند است که توانایی تبدیل ارتعاشات صدا به پرتوهای نور و انرژی را دارد. اگرچه او مثل هر ابرقهرمانی از قدرت‌های خود برای مبارزه با جرم و جنایت استفاده می‌کند، اما از طرفی هم آرزوی تبدیل شدن به بزرگترین خواننده پاپ را دارد. خوشبختانه علاقه دزلر به موسیقی و همچنین شباهت ظاهریش با تیلور سوییفت باعث شده تا کار استودیو مارول در انتخاب بهترین بازیگر راحت‌تر شود. فراموش نکنیم که تیلور یکی از دوستان صمیمی رایان رینولدز است، به‌همین خاطر حضورش در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول خیلی دور از ذهن نیست. 

البته این تنها گمانه‌زنی‌های مربوط به داستان ددپول نیست چراکه به‌گفته کی سی والش (KC Walsh) که منبعی معتبر و موثق است، در قسمت پایانی سه‌گانه ددپول ماموران سازمان TVA پیرو دستگیری ددپول به‌جرم دستکاری زمان، به دنیاهای نابود شده یا در معرض نابودی سفر می‌کنند تا با شکل دادن گروهی بزرگ متشکل از قدرتمندترین قهرمانان از فروپاشی مولتی‌ورس جلوگیری کنند. ولورین هیو جکمن نیز از خط زمانی منقرض شده فاکس قرن بیستم انتخاب شده و به‌محض منتقل شدن به زندان برای اولین بار با ددپول مواجه می‌شود. حالا این قضایا چگونه داستان Avengers: Secret Wars را راه اندازی می‌کنند؟

دنیل ریچمن قبلا مدعی شده که سیاره بتل ورلد (New Earth/Battleworld) در فیلم Deadpool 3 معرفی خواهد شد. برای کسانی که با کمیک‌ها آشنایی ندارند، بتل ورلد یکی از لوکیشن‌های نمادین کمیک‌ها است که اولین بار در رویداد کمیکی به‌شدت محبوب جنگ‌های مخفی معرفی شد. داستان از این قرار است که موجودی قدرتمند به‌نام بیاندر (The Beyonder) تمامی ابرقهرمانان و ابرشرورهای مورد علاقه‌اش را از دنیا‌های مختلف جمع کرد تا در بتل ورلد با یکدیگر مبارزه کنند. با توجه به مولتی‌ورسی بودن داستان و همچنین لیست کمئوهای اشاره شده، شایعه راه اندازی شدن اقتباس لایو اکشن جنگ‌های مخفی توسط قسمت پایانی سه‌گانه ددپول کاملا منطقی و هوشمندانه‌ است.

آنتاگونیست یا ابرشرور فیلم Deadpool 3 کیست؟

درحالیکه استودیو مارول هنوز هویت ابرشرور فیلم Deadpool 3 را فاش نکرده، ولی ماه گذشته اما کورین (Emma Corrin)، ستاره مطرح و بااستعدادی که قراره برای اولین بار در قامت یک آنتاگونیست ظاهر ‌شود، سکوت خود را شکسته و خیلی جزئی و سربسته درباره نقش جدیدش صحبت کرده است. در گفتگو با نشریه امپایر، اما کورین فاش کرده که Deadpool 3 نه‌تنها اولین حضور او در دنیای سینمایی مارول به‌شمار می‌رود، بلکه اولین تجربه او در زمینه جان بخشیدن به یک آنتاگونیست محسوب می‌شود.

من واقعا برای این نقش هیجان‌زده هستم، چون تا به حال تجربه جان بخشیدن به یک ابرشرور یا شخصیت منفی را نداشتم. نمی‌دانم چرا ولی مارول هیچ چیزی درباره این نقش به من نگفته است. بااینکه چندین ملاقات و جلسه با شان لوی، کارگردان فیلم داشتم ولی اطلاعات زیادی درباره شخصیتم ندارم.

بااینکه صحبت‌های کورین خیلی سربسته است و اطلاعات زیادی از ابرشرور فیلم Deadpool 3 نمی‌دهد، اما همچنان یک سوال بزرگ باقی می‌ماند که همچنان پاسخ مشخصی ندارد. از آنجایی که گمانه زنی‌های اولیه درباره این بازیگر بااستعداد رد شده، یکی از تئوری‌های بزرگ این است که کورین قراره ایفاگر نقش لیدی ددپول باشد. شاید بپرسید لیدی ددپول که آنتاگونیست نیست، بله اما فراموش نکنید که دنیای سینمایی مارول همیشه به کمیک‌ها وفادار نبوده است. بنابراین امکان تبدیل شدن لیدی ددپول به ابرشروری خطرناک و بی‌رحم خیلی دور از ذهن نیست. همچنین با توجه به مولتی‌ورسی بودن داستان و شایعات مربوط به حضور نسخه‌های مختلف ددپول و ولورین، رخ دادن چنین کراس اوری می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر فروش فیلم داشته باشد.

فیلم به‌شدت مورد انتظار Deadpool 3 در تاریخ ۳ می سال ۲۰۲۴ (۱۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۳) در سینماهای سراسر جهان اکران خواهد شد.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا