انتقاد کارگردان سریال مون نایت از فیلم های زک اسنایدر

نمی‌توانم با فیلم‌های زک اسنایدر ارتباط برقرار کنم!

فیلم های زک اسنایدر

اینطور که پیداست کارگردان سریال مون نایت خیلی از فیلم‌های زک اسنایدر (Zack Snyder) رضایت نداشته است.

پس از موفقیت بی‌سابقه سه‌گانه شوالیه تاریکی کریستوفر نولان (Christopher Nolan)، برادران وارنر تصمیم گرفت دنیای سینمایی بزرگی خلق کند که خطوط داستانی محبوب و بزرگ کمیک‌های دی سی را به یکدیگر وصل کند. به‌همین منظور آنها زک اسنایدر را برای تحقق این رویا استخدام کردند و درنهایت شاهکاری به‌نام Man of Steel در سال ۲۰۱۳ خلق شد.

موفقیت اولین اثر دی سی اسنایدر باعث شد تا او به همکاری با برادران وارنر ادامه بدهد و برای گسترش دنیای سینمایی بزرگی به‌نام دنیای توسعه‌یافته دی سی (DCEU) برنامه‌ریزی کند. دومین اثر او یعنی Batman v Superman نیز با لحنی جدی و دارک در سینماها اکران شد اما بنا به دلایلی نتوانست نظر برادران وارنر را جلب کند، به‌همین خاطر جاس ویدون (Joss Whedon) برای کارگردانی Justice League استخدام شد تا شانسی برای تکرار موفقیت انتقام جویان داشته باشند. با این حال هیچ چیز طبق خواسته آنها پیش نرفت و درنهایت شکستی بزرگ در سال ۲۰۱۷ به پرده سینماها رفت.

بعد از گذشت دو سال از پخش نسخه اسنایدر لیگ عدالت، محمد دیاب (Mohamed Diab)، نویسنده و کارگردان مجموعه تلویزیونی مون نایت در مصاحبه با Arabic Marvel درباره دنیای سینمایی جدید دی سی به رهبری جیمز گان (James Gunn) صحبت و کمی از فیلم های زک اسنایدر انتقاد کرده است. به‌گفته او دومین نسخه لیگ عدالت نسبت به نسخه قبلی فیلم خیلی بهتر و خوش ساخت‌تری بوده اما در کل شیوه فیلمسازی اسنایدر را تایید نمی‌کند.

می‌دانم که برخی از مردم جیمز گان را دوست ندارند اما من همیشه او را به‌عنوان یک هنرمند بزرگ می‌بینم که کارهای بزرگی انجام داده است. صادقانه بگویم دوره گذشته دنیای توسعه‌یافته دی سی را دوست نداشتم. آخرین فیلم، لیگ عدالت زک اسنایدر بود که نسبت به فیلم قبلی خیلی بهتر و خوش ساخت‌تر بود اما باقی آثارش برای من جذابیتی نداشت. به‌شخصه فیلم‌های جیمز گان را بیشتر دوست دارم. او نویسنده به‌شدت بااستعداد و باهوشی است و می‌تواند کارهای شگفت انگیزی برای دی سی انجام بدهد.

شایان ذکر است که هر کس حق دارد نظر خود را داشته باشد، بنابراین اشکالی ندارد که محمد دیاب طرفدار فیلم های زک اسنایدر نباشد. به هر حال، سبک فیلمسازی اسنایدر در مقایسه با کارگردانان دیگر بی‌نظیر و متفاوت است به‌طوری که به‌عنوان یک چهره نسبتا قطبی در صنعت سینما شناخته می‌شود. جالب اینجاست که فیلم های زک اسنایدر تنها آثار دی سی نیست که دیاب از آنها انتقاد کرده است.

پس از اکران دنباله Wonder Woman 1984، دیاب آن را ننگ مصر خواند و اظهار داشت که این فیلم شکستی بزرگ در به تصویر کشیدن مصر و افسانه‌های مصری است. او همچنین از فیلم انفرادی Black Adam به دلایل مشابه انتقاد کرد و گفت که به‌جای روایت داستان در کشوری واقعی که می‌تواند نشان دهنده فرهنگ و مردم یک سرزمین باشد، آنها تصمیم گرفتند از کشوری خیالی واقع در خاورمیانه به‌عنوان بهانه‌ای برای انتخاب غیرمصری‌ها استفاده کنند.

در کل با توجه به مصری بودنش، انتقادات و نظرات دیاب درمورد آن دو فیلم و واکنش نشان دادن به بی‌احترامی که به کشور و مردمش شده، کاملا قابل درک است.

5 2 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا