#مهسا_امینی

نظر کوین فایگی درباره ساختن فیلم ابرقهرمانی کار را دشوارتر از تصور افراد نشان می‌دهد

رمز موفقیت داشتن قهرمان نیست

نظر کوین فایگی درباره ساختن فیلم

طی آخرین مصاحبه رسمی، بالاخره نظر کوین فایگی درباره ساختن فیلم ابرقهرمانی اعلام شد چنان که پیداست، او اظهار دارد که انداختن چند ابرقهرمان با قدرت‌های عجیب و غریب، کلید موفقیت و پولدار شدن از این راه نیست!

ساختن فیلم‌های سبک ابرقهرمانی در نظر بسیاری از افراد ساده به نظر می‌رسد؛ یک سوپرهیرو بیاورید و آن را در مقابل دشمنان مختلف با قدرت‌های متفاوت قرار دهید، تمام! اما اگر انجام این کار انقدر ساده بود، همه خیلی راحت از پس کار برآمده و فیلمی مانند The Suicide Squad 2016 یا Batman V Superman به زباله‌دان ذهن بسیاری از کاربران منتقل نمی‌شدند. موضوع این است که شاید شما در فیلم ابرقهرمانی شاهد زمینه کلی یکسانی باشید، اما هنر سازندگان در نحوه روایت آن بیان می‌شود. برای مثال، ما همه می‌دانستیم که بعد از بشکن ثانوس (Thanos) در Infinity War و پاک شدن نصف ابرقهرمانان، به احتمال بالای ۹۰ درصد همه آن‌ها دوباره بازمی‌گردند؛ اما نحوه روایت این ماجرا به حدی جذاب بود که پاک شدن نصف جمعیت موجودات جهان در دنیای سینمایی مارول، عملا بینندگان را هم تحت تاثیر قرار داد!

به همین دلیل نیز خطاب به افرادی که گذاشتن یک ابرقهرمان در داستان را صرفا راه پیروزی و موفقیت در سینما می‌دانند، اخیرا کوین فایگی در مصاحبه جدید خود درباره این موضوع صحبت کرده تا نتیجه ۲۰ سال زحمت برای ساختن سه جهان مختلف اسپایدرمن و نهایتا نتیجه‌گیری جالب آن در No Way Home، یک اتفاق ساده تلقی نشود که از پس هرکسی بربیاید.

ساختن فیلم‌های تجاری که حرفی برای گفتن داشته و معنا و مفهوم خاصی را به مردم نقاط مختلف جهان برسانند، عملا کار بسیار دشواری خواهد بود، اما اکثرا آن را یک کار ساده می‌دانند. خب، شما یک ابرقهرمان در داستان می‌گذارید و این رمز تقلبی برای پیروزی خواهد بود؛ نه، اینطور نیست. این راز موفقیت و کار نیست. راز این حرفه به پوشیدن لباس ابرقهرمانی هم نیست، بلکه موفقیت کار در این است که یک تیم حرفه‌ای بتوانند داستان را بسیار جذاب ارائه کرده تا بینندگان را به یک ماجراجویی دعوت کنند.

حال وقتی که هم منتقدان و هم مردم (از این محصول راضی هستند و) آن را دیده‌اند، جای بحث باقی می‌ماند که آیا آکادمی (اسکار) هم آن را می‌بیند یا که نه؟ این موردی است که تا چند هفته دیگر بیشتر درباره آن حرف خواهیم زد.

به نظر من هر دو سبک فیلم ارزش دیده شدن را دارند. این نکته خوبی است که مردم در سالن‌های سنیما بلند شده و پس از پایان فیلم (ما) دست می‌زنند. این نکته خوبی است که مردم برای زنده شدن خاطره ۲۰ ساله خود از دیدن فیلم‌ها اشک می‌ریزند و خوشحال می‌شوند. به نظر شخص من این مورد خیلی خوبی است؛ موردی که در گذشته آکادمی (اسکار) بر مبنای آن کار می‌کرد.

به هر حال نمی‌توان این مورد را نادیده گرفت که فیلم Spider-Man: No Way Home یک اثر سینمایی فوق‌العاده موفق در تاریخ سینماست که به تازگی فروش جهانی بالای ۱ میلیارد دلار را هم رد کرده است. داستان این اثر نیز درست به خوبی سایر فیلم‌های دنیای سینمایی مارول افراد را وارد یک ماجرای جدید از دنیای اسپایدرمن می‌کند، اما نکته خاص درباره آن وقتی است که داستان دو سری مرد عنکبوتی قبلی نیز وارد جریان شده و همه چیز برای طرفداران قدیمی مارول اشک‌آور می‌شود!

حال وقتی که پس از گذشتن از پاندمی ویروس کرونا این اثر بیشترین فروش را داشته، اما هم از لحاظ داستانی و هم ویژگی‌های مختلف، واقعا شاید بتوان No Way Home را بهترین فیلم سال دانست؛ موردی که آکادمی اسکار طی سال‌های گذشته با آن مشکل داشته و فیلم‌های تجاری ابرقهرمانی را کلا حذف می‌کند! این اتفاق هرگز قابل قبول نیست، چراکه فیلم سینمایی خوب نباید فقط یک اثر تاریک و در از غصه درباره مشکلات افراد باشد که با چند جمله قلمبه و سلمبه، داستان فردی مفلوک و بدبخت را روایت می‌کند، یا اینکه کلا یک روایت از خیانت و … را به با بازیگران حرفه‌ای به نمایش می‌گذارد. بلکه اگر یک فیلم ابرقهرمانی باعث شد تا جمعیت بسیار زیادی از مردم جهان اشک بریزند و خوشحال شوند، مستحق جایزه است!

به هر حال اینکه عدالت برای فیلم‌های ابرقهرمانی هم رعایت شود یک نکته مثبت در پیشرفت مراسم آکادمی خواهد بود، اما نکته قابل توجه اینجاست که سازندگان و طرفداران اخیرا یک کمپین برای این کار به راه انداخته‌اند و نظر کوین فایگی درباره ساختن فیلم ابرقهرمانی نیز دقیقا به همین موضوع اشاره مستقیم دارد. همچنین در جواب به اظهارات جنجالی اسکورسیزی، کارگردان مطرح سینما که در سال ۲۰۱۹ گفته بود فیلم‌های مارول ارزش هنری ندارند، اخیرا تام هالند پاسخ او را داده و اظهار کرده که این کارگردان هرگز هیچ فیلم ابرقهرمانی نساخته، چراکه هیچوقت از پس انجام این کار بر نخواهد آمد!

اما نظر شما درباره این جریانات اخیر در سینمای جهان چیست؟ آیا واقعا فکر می‌کنید آثار ابرقهرمانی موفق مانند No Way Home لیاقت گرفتن جوایز آکادمی را ندارند؟


guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا