#مهسا_امینی

نا امیدی کیانو ریوز از ساخت فیلم ماتریکس ۵ و شکست ماتریکس ۴

کیانو ریوز امیدی به ساخت ماتریکس ۵ ندارد

فیلم ماتریکس ۵

روز به روز بیشتر آشکار  می‌شود که بازگشت آقای توماس اندرسون با استقبالی روبرو نمی شود که همه برای فیلم  The Matrix Resurrections پیش بینی کرده بودند. این فیلم در باکس آفیس ضعیف عمل کرده است و توسط مخاطبانی که طرفدار سرسخت سه گانه اصلی بوده‌اند آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است. متأسفانه، تنها نقطه عطفی که فیلم از زمان اولین نمایشش توانسته به آن دست یابد، عنوان most pirated movie در هفته اول اکران خود است. به این معنی که این اثر بیش از رقیبان خود در باکس آفیس به صورت غیر قانونی در اینترنت دیده شده است. 

بنابراین، چرا Matrix Resurrections بیش از همه مورد سرقت قرار گرفته است، با وجود اینکه، از نظر محبوبیت، Spider-Man 3 با توجه به جنجال‌های بزرگ خود در باکس آفیس و از نظر محبوبیت بر آن غلبه کرده است؟ این موضوع کاملا به برنامه اکران فیلم های سال ۲۰۲۱ کمپانی برادران وارنر در سینما و HBO Max مربوط می‌شود. از آنجایی که در همان روزی که این فیلم در سینماها نمایش داده شد به صورت آنلاین در استریمر در دسترس قرار گرفت، این امکان فراهم شد که نسخه HD غیرقانونی آن در عرض چند ساعت پس از انتشار به صورت آنلاین در دسترس باشد. این بدان معناست که افرادی که برای تماشای آن در سینماها هزینه بلیت پرداخت نکرده‌اند و از اشتراک HBO Max استفاده نکرده‌اند، می‌توانند فیلم را به صورت رایگان تماشا کنند، بنابراین بخش زیادی از درآمدی که فیلم می‌توانست داشته باشد را این امر از بین برد.

همانطور که در بالا ذکر شد، این فیلم فروش مورد نظر در باکس آفیس مورد انتظار را نداشته است. پیش از اکران، پیش بینی می‌شد که این فیلم بتواند در پنج روز اول اکران خود حدود ۴۰ میلیون دلار فروش داشته باشد. اما The Matrix Resurrections به سختی توانست در پنج روز اکران در مجموع ۲۲.۵ میلیون دلار فروش کند. در مورد اولین نمایش در HBO Max، طبق گزارش Deadline، این فیلم توسط ۲.۸ میلیون خانواده در تلویزیون هوشمند ایالات متحده در دوره چهارشنبه تا یکشنبه تماشا شد. در حالی که این فیلم عموماً نقدهای مطلوبی از منتقدان دریافت کرد، تماشاگران به خاطر فیلمنامه بی‌درخشش، جلوه‌های بصری ضعیف و صحنه‌های اکشن کسل‌کننده‌اش، از این اثر ناراضی بودند.

Matrix Resurrections شصت سال پس از وقایع Matrix Revolutions اتفاق می‌افتد هنگامی که نئو و ترینیتی به ظاهر در مبارزه با ماشین‌ها از بین رفته‌اند. چند دهه بعد، نئو بار دیگر توماس اندرسون است و به ماتریکس بازگشته و زندگی یک مرد معمولی را که یک سازنده بازی‌های ویدیویی است، هدایت می‌کند. اما خاطرات زندگی گذشته او مدام از برابر چشمان او می‌گذرند و او را گیج می‌کنند به همین دلیل او نمی‌تواند رویاهای خود را از واقعیت متمایز کند. او مدام با زنی به نام تیفانی ملاقات می‌کند و این احساس را پیدا می‌کند که او را از قبل می‌شناسد.

کیانو ریوز امیدی به ساخت فیلم ماتریکس ۵ ندارد

پس از انتشار فیلم Matrix Resurrections، کیانو ریوز فکر نمی‌کند که فیلم ماتریکس ۵ اتفاق بیفتد، وی عنوان کرد که لانا ماتریکس دیگری را نخواهد ساخت. کیانو ریوز باور ندارد که فیلم ماتریکس ۵ بعد از Matrix Resurrections ساخته شود. ریوز باری دیگر نقش خود را به عنوان “برگزیده” در آخرین فیلم کارگردان لانا واچوفسکی از فرانچایز The Matrix بازی کرد. این فیلم تاکنون بیش از ۷۰ میلیون دلار در باکس آفیس جهانی فروش داشته است که در اولین اکران آخر هفته ۱۲ میلیون دلار فروش کمتری نسبت به پیش بینی‌ها داشت. این افتتاحیه ضعیف باکس آفیس را می‌توان به دلیل انتشار همزمان فیلم در سرویس پخش HBO Max و همچنین نگرانی های مداوم در مورد همه گیری بیماری COVID-19 دانست. 

با این حال، این واقعیت که Matrix Resurrections حتی به ثمر ننشست تا حدودی عجیب است. هر دو خواهر واچوفسکی، لانا و لیلی، به صراحت اعلام کرده‌اند که پس از فیلم انقلاب‌های ماتریکس در سال ۲۰۰۳، هیچ قصدی برای ساخت فیلم دیگری از ماتریکس نداشته‌اند. در واقع، لیلی در سال ۲۰۱۵ به مصاحبه‌کنندگان گفت که بازگشت به فرنچایز ماتریکس یک ایده کاملا بعید است. سال‌ها شایعاتی در مورد برنامه‌ریزی واچوفسکی‌ها برای دو فیلم دیگر در این فرانچایز منتشر شده بود، شایعات تا آنجا پیش رفتند که با ریوز در مورد تکرار نقش خود صحبت شد. با این حال این شایعات بعدها تکذیب شد. با این وجود، Resurrections در اواخر سال ۲۰۱۹ با انتخاب لانا به عنوان کارگردان فیلم رسماً اعلام شد، اگرچه خواهر او دیگر به این فرنچایز باز نخواهد گشت. اکنون، با انتشار این فیلم در سینماها و HBO Max، بینندگان در این فکر هستند که آیا فیلم ماتریکس ۵ نیز ساخته خواهد شد یا خیر!

در صحبت با مجله امپایر، ریوز در مورد اینکه آیا ماتریکس ۵ اتفاق می‌افتد یا خیر، عنوان کرد که به عقیده او لانا ماتریکس دیگری نخواهد ساخت اما اگر ماتریکس دیگری ساخته شود او همچنان در آن به ایفای نقش می‌پردازد. این اولین باری نیست که ریوز درباره احتمال وقوع ماتریکس ۵ صحبت می‌کند. با این حال با توجه به آنکه ساخت ماتریکس ۴ نیز بسیار بعید بود سخت می‌توان در رابطه با ساخت پنجمین قسمت این فرنچایز نظر داد. اما با توجه به حضور ضعیف چهارمین قسمت فرنچایز در باکس آفیس بدیهی است که سازندگان آن علاقه‌ای به ساخت دنباله دیگری نداشته باشند. 


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا