بیوگرافی کیانو ریوز

بیوگرافی کیانو ریوز؛ بازیگر دوست‌داشتنی هالیوود

مروری بر زندگی این هنرمند غمگین و خستگی‌ناپذیر

1%
  • 0/10
بیوگرافی کیانو ریوز؛ بازیگر دوست‌داشتنی هالیوود ۱ ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

از زندگی کیانو ریوز چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می‌دانید که این هنرمند چه مسیر پر فراز و نشیبی را چه از لحاظ کاری و چه از لحاظ شخصی سپری کرده؟ کیانو ریوز، نمونه‌ی بارز یک هنرمند خستگی‌ناپذیر است و در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم.

قبل از هر چیزی اجازه دهید به این مقوله بپردازیم که اصلا کیانو ریوز کیست و بیوگرافی این هنرمند چیست. کیانو ریوز در روز دوم ماه سپتامبر سال ۱۹۶۴ در شهر بیروت، واقع در لبنان به دنیا آمد، اما بزرگ‌شده‌ی خاورمیانه نیست و در شهر تورتنتوی کانادا زندگی‌اش ادامه پیدا کرد. اولین درخشش این بازیگر در فیلم River’s Edge محصول سال ۱۹۸۶ بود؛ اثری به کارگردانی تیم هانتر که در سبک جنایی توانست تا حدودی در آن دوران سر و صدا کند. با این حال چیزی که باعث شد کیانو ریوز اسم و رسمی برای خودش در دوران جوانی پیدا کند، فیلمی به اسم بیل و تد (Bill & Ted) بود که قصه‌ی فانتزی دو نوجوان را تعریف می‌کرد که طرح داستانی‌ مشابهی به ماجراهای دکتر هو (Dr Who) داشت. فیلم بیل و تد از آنجایی که مورد استقبال قرار گرفت، تا به این لحظه که این مطلب را مطالعه می‌کنید سه مجموعه از آن ساخته شد و جدیدترین فیلم از این مجموعه همان‌طور که در نقد و بررسی فیلم Bill & Ted نیز گفته شد، یک اثر خوش‌ساختی است که کیانو ریوز در آن خوش می‌درخشد. کیانو ریوز اما تنها به یک ژانر بسنده نکرد و شانسش را با فیلم‌های اکشن نیز امتحان کرد. حضور به نسبت موفق ریوز در فیلمی به اسم Speed باعث شد تا دیگر اکشن‌سازها به حضور ریوز در فیلم‌هایشان تمایل پیدا کنند، اما همه تقریبا می‌دانیم که نقطه‌ عطف شهرت کیانو ریوز از چه فیلمی آغاز شد.

فیلم ماتریکس، سکوی پرتاب کیانو ریوز

آن‌چه که باعث شده تا امروزه اسم کیانو ریوز برای‌مان آشنا باشد، قطعا سری فیلم‌های ماتریکس است که ایفاگر قهرمان اصلی ماجرا کسی نیست جز ریوز؛ فردی که تا آن روز به هر دری زد تا شهرت پیدا کند. ژورنالیست‌ها و منتقدین سینما در آن دورانی که کیانو تصمیم گرفت تا به یک بازیگر مشهور تبدیل شود، روی خوشی به ایفای نقش‌هایش نشان نمی‌دانند. یکی از این دلایل به میمیک صورت کیانو برمی‌گردد که به شدت خشک و بی‌روح است و چندان به درد نقش‌های درام نمی‌خورد. یکی از دلایلی که سری فیلم‌های بیل و تد و همچنین ماتریکس به واسطه‌ی ایفای نقش کیانو ریوز به یک شهرت خاصی دست یافت به همین موضوع برمی‌گردد که کارگردان‌ها از خصوصیات چهره‌ و ظاهر این بازیگر توانستند به بهترین نحو و به نفع فیلم‌نامه استفاده کنند. در ماتریکس، نئو یا همان پروتاگونیست همین اندازه که جدی و بی‌روح به نظر برسد و در فیلم بیل و تد نیز همین‌قدر که شخصیت حالت کمیکی داشت، برای کارگردان کافی بود.

البته ریوز در فیلم مهم دیگری به اسم آیداهوی اختصاصی خودم (My Own Private Idaho) محصول سال ۱۹۹۱ نیز توانست تا حدودی نظر مثبت ژورنالیست‌ها را به خودش جلب کند. این فیلم در ژانر درام عاشقانه طبقه‌بندی می‌شود و ریوز در این قصه با ریور فینکس هم‌بازی بود. سال ۱۹۹۱ برای ریوز به شدت خوش‌یمن و پر برکت بود؛ چراکه ایفای نقشش در فیلم نقطه‌ی فروپاشی (Point Break) باعث شد تا او اعتماد به نفس بیشتری پیدا کند. ریوز در این فیلم اکشن، با این‌که دیدگاه منتقدها ضد و نقیض بود، این هنرمند توانست دیده شود و علنا ایفای نقش ریوز چیزی بود که در بیشتر نقدهای فیلم نقطه‌‌ی فروپاشی به آن پرداخته شد.

از افتخارات کیانو ریوز می‌توان به همکاری فرانسیس فورد کاپولا با او در فیلم دراکولای برام‌ استوکر اشاره کرد که در سال ۱۹۹۲ میلادی اکران شد

از افتخارات کیانو ریوز می‌توان به همکاری فرانسیس فورد کاپولا با او در فیلم دراکولای برام‌ استوکر اشاره کرد که در سال ۱۹۹۲ میلادی اکران شد. ریوز در این فیلم نقش جاناتان هارکر را برعهده گرفت و با بازیگران مطرح سینمای هالیوود یعنی گری اولدمن، وایونا رایدر و همچنین آنتونی هاپکینز هم‌بازی شد. نقش‌آفرینی بسیار خوب و قابل پسند ریوز در فیلم دراکولا موجب شد تا این هنرمند سختکوش رسما چند تراز در هالیوود بالاتر بیاید. شاید اگر ریوز این مسیر پر پیچ و خم را سپری نمی‌کرد و شاید اگر ایفای نقشش در فیلم دراکولا به چشم نمی‌آمد، آن وقت او شانسی برای حضور در فیلم وکیل مدافع شیطان (Devil’s Advocate) را نیز پیدا نمی‌کرد. از دیگر افتخارات کیانو ریوز همین بس که او توانست به واسطه‌ی این فیلم ترسناک و جذاب، با آل پاچینو و شارلیز ترون جلوی لنز دوربین خودنمایی کند.

با تمام این تفاسیر هنوز اعتقاد بر این است چیزی که باعث شده آن را نقطه عطفی در شهرت کیانو ریوز بدانیم، هنرنمایی این بازیگر در سری فیلم‌های ماتریکس است که اندی و لانا واچوفسکی آن را در سال ۱۹۹۹ به مخاطبین سینما و علاقه‌مندان به ژانر علمی-تخیلی نشان دادند. با این‌که ایفای نقش کیانو ریوز را نمی‌توان تنها دلیل موفقیت فیلم‌های ماتریکس دانست، این هنرمند به سختی تلاش کرد تا نقشی را که پذیرفته به خوبی و با قدرت به بیننده‌ی سینما نشان دهد. سخت‌کوشی کیانو ریوز و تلاشش در این پروژه‌ی هزینه‌بر را می‌توان در پشت صحنه‌های ماتریکس به وضوح حس کرد. تمامی موارد گفته شده باعث شد تا شخصیت نئو، در تاریخ ژانر علمی-تخیلی و چه بسا تاریخ سینمای آمریکا ماندگار شده و همچنان پس از این همه سال ماندگار باقی بماند. حداقل مخاطب‌هایی که فیلم را تجربه کرده‌اند به این راحتی صحنه‌های مهم ماتریکس را نمی‌توانند از یاد ببرند؛‌ به خصوص صحنه‌های درگیری و آن اسلو موشن‌هایی که نئو، حرف اول را جلوی دوربین می‌زد. از بین سه فیلمی که از ماتریکس اکران شد، سومین فیلم یعنی The Matrix Reloaded به شدت مورد تحویل رسانه‌ها و مخاطبین قرار گرفت. در تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی یعنی درست ۱۶ سال پس از ماجراهای سومین فیلم، به‌طور رسمی اعلام شد که قرار است فیلم The Matrix 4‌ساخته شود و این خبر موجب شد تا هواداران ماتریکس به وجد بیایند. خبر خوش دیگر این‌که کیانو ریوز قرار است مجدد روی صحنه بیاید و در نقش نئو ظاهر شود. از تاریخ اکران فیلم The Matrix 4 اطلاعات چندان دقیقی در دسترس نیست اما حضور همان تیم بازیگری قدیمی به خصوص کیانو ریوز، مایه‌ی دلگرمی بسیاری از سینمادوستان است.

کیانو ریوز از ژانرهای دیگر غافل نماند

با این‌که پس از موفقیت کیانو ریوز در فیلم ماتریکس بستر برای حضور بیشتر او در دنیای هالیوود فراهم شد، ظاهرا این بازیگر دلش نمی‌خواست خودش را محدود به یک ژانر نگه دارد. بر همین اساس او را در فیلم‌های متفاوت دیگری مثل The Gift محصول سال ۲۰۰۰ میلادی می‌بینیم که با کیت بلانشت هم‌بازی بود. از دیگر فیلم‌های متفاوت کیانو ریوز می‌توان به فیلم کنستانتین (Constantie) محصول سال ۲۰۰۵ میلادی اشاره کرد که برخلاف نظرات منتقدین، کیانو ریوز و داستان سوپرنچرال کنستانین باعث شد تا این اثر به یک فیلم عامه‌پسند از حیث جذابیت و سرگرمی تبدیل شود. البته این تنوع‌طلبی‌های کیانو ریوز همیشه به سود او نیز نبود؛ چراکه در فیلم «روزی که دنیا از حرکت ایستاد» (The Day the Earth Stood Still) رسما نتیجه‌ای که به دنبال داشت، یک فاجعه‌ی اساسی بود و با این‌که ژانر فیلم (علمی-تخیلی) یکی از سبک‌های پرطرفدار سینماست، این فیلم سینمایی به کارگردانی اسکات دریکسون، به لکه‌ی ننگی برای کیانو ریوز تبدیل شد.

از سال ۲۰۱۰ به بعد خوشبختانه ذائقه‌ی ریوز اندکی بهتر شد و از طرفی دیگر کیانو ریوز تلاش کرد تا شانسش را در حرفه‌ی شغلیِ کارگردانی نیز امتحان کند. در این سال‌ها او به پروژه‌هایی مثل هنرهای رزمی علاقه‌مند شد. بر همین اساس او بر آن شد تا فیلم Man of Tai Chi را کارگردانی کند؛ فیلمی اکشن که ریوز خودش نیز جلوی دوربین رفت، البته نه به عنوان نقش اول. این فیلم نتوانست نه نظر مخاطبین عامه‌ی سینما و نه منتقدین سینما را به خود جلب کند. نتیجه چیزی جز یک فاجعه‌ نشد و باری دیگر کیانو ریوز زیر سایه‌ی تند انتقاد تماشاگرها و رسانه‌ها قرار گرفت اما آیا او از این مسیر جا زد؟ از مسند کارگردانی بله اما مجدد در سال ۲۰۱۳ در فیلم دیگری به اسم ۴۷ رونین (47Ronin) جلوی دوربین رفت تا این دفعه شانسش را در نقش یک سامورایی امتحان کند. فیلم ۴۷ رونین با آن‌که هزینه‌ی زیادی برای تولیدش به کار گرفته شد، اما این اثر متاسفانه نتوانست آن‌گونه که باید مورد پسند قرار گیرد. پس از این ماجرا، کیانو ریوز وارد پروژه‌ای شد که شاید تصورش را هم نمی‌کرد که این پروژه‌ی جدید، برای او شهرت، پرستیژ و اعتباری زیادی به همراه داشته باشد؛ پروژه‌ای که چاد استاهلسکی و دیوید لیچ استارتش را زدند.

بازگشت کیانو ریوز به عرصه‌ی فیلم‌های اکشن با فیلم John Wick

این‌که جان ویک بر اساس چه ایده‌ای معرفی شد و اصلا چگونه و چرا جان ویک به محبوبیت رسید، در مقالاتی جدا در رسانه‌ی سرگرمی به آن پرداخته شده، اما آن‌چه که کسی فکرش را نمی‌کرد، در ایفای نقش بسیار خوب کیانو ریوز در نقش کاراکتر اصلی ماجراست؛ قاتل و آدم‌کشی بی‌رحم به اسم جان ویک که در کار خودش به شدت جدی است و برای انتقام گرفتن از دشمنانش، از هیچ تلاشی غافل نمی‌ماند. چاد استاهلسکی، کارگردان فیلم‌های جان ویک که دیگر بهتر است بگوییم فرنچایز جان ویک، از کیانو ریوز بهترین بازی را جلوی دوربین می‌گیرد؛ چهره‌ی سرد کیانو ریوز در این پروژه به شدت به کار او آمد و اصلا یکی از دلایلی که شخصیت خیالیِ جان ویک، به یک قاتل و اساسین پر ابهت تبدیل شد، در اکت فوق‌العاده‌ی کیانو ریوز باید این موضوع را جست‌وجو کرد. ریوز در این پروژه با ستاره‌های مطرحی مثل ویلم دفو، جان لگوزامو و همچنین وایونا رایدر هم‌بازی شد. ریوز در خلال تهیه‌ی سه فیلم جان ویک در آثار دیگری مثل Replicas و همچنین فیلمی به اسم Destination Wedding نیز به ایفای نقش پرداخت که چندان چنگی به دل نمی‌زنند. البته صداگذاری شخصیت دوک کابوم در انیمیشن دوست‌داشتنی و به شدت موفق Toy Story 4 مورد توجه مخاطبین و علاقه‌مندان به سینما قرار گرفت. در حال حاضر که این مقاله نوشته می‌شود پروژه‌ی جان ویک نیز مثل ماتریکس خط تولیدش ادامه دارد و به‌زودی قرار است هنرنمایی کیانو ریوز را برای بار چهارم در فیلم John Wick 4 ببینیم. با تمام این صحبت‌ها بد نیست نگاهی کوتاه بیندازیم به زندگی شخصی کیانو ریوز که واقعا دردناک است و ما حتی اگر بتوانیم خودمان را جای ریوز بگذاریم، دست یافتن به موفقیت شغلی با وضعیت روحی روانی دشواری که کیانو ریوز تحمل کرده اصلا قابل تصور نیست.

زندگی شخصی کیانو ریوز؛ دردناک اما واقعی

ریوز بارها اعلام کرد که مشوق اصلی‌اش برای ورود به عرصه‌ی بازیگری و اصلا این‌که چرا او به دنیای تلویزیون و سینما علاقه‌مند شد به دلیل تشویق‌هایی بود که مادرش نسبت به او می‌کرد. این‌که ریوز می‌تواند انگلیسی صحبت کند هم به خاطر تلاش‌های مادرش بود. پدرِ کیانو وقتی که او تنها سه سال سن داشت، خانواده را ترک کرد و مادر کیانو به‌ دلیل این جدایی، چندین مرتبه ازدواج کرد. ریوز البته تک فرزند نبود و سه خواهر به نام‌های کیم، کارینا و اما دارد. کیانو در ابتدای نوجوانی‌اش اصلا آرزوی بازیگری در سر نداشت و دلش می‌خواست ستاره‌ی هاکی شود. به همین دلیل رشته‌ی تحصیلی‌اش را تغییر داد، اما وقتی که تصمیم گرفت بازیگر شود و به دانشگاه برود، به دلیل تغییر رشته‌ی تحصیلی‌اش در گذشته نتوانست حتی مدرک دیپلم را کسب کند.

کیانو درست زمانی که زندگی می‌خواست روی خوش به او نشان دهد، در سال ۱۹۹۳ ریور فینکس، یکی از دوستان نزدیکش را به علت اوردوز مواد مخدر از دست داد و از این بابت صدمه‌‌ی روحی بسیار بدی را متحمل شد، اما این پایان بدشانسی‌های او نبود. کیانو شش سال پس از این اتفاق تلخ، یعنی در سال ۱۹۹۹ با اتفاق بدتری روبه‌رو شد. کیانو با دختری به اسم جنیفر سیم (Jennifer Syme) آشنا شد و درست زمانی که قرار بود طعم عشق را بچشد و قرار بود پدر شود، فرزندش مرده به دنیا آمد. این اتفاق ناگوار موجب شد تا جنیفر نتواند مثل گذشته رفتار کند و با افسردگی بسیار شدیدی دست و پنجه نرم کرد. رابطه‌ی جنیفر و کیانو به جاهای باریکی رسید و آن‌ها در نهایت از هم جدا شدند. دو سال پس از این ماجرا و زمانی‌که جنیفر سیم تحت درمان با قرص‌های ضد افسردگی بود، خبر رسید که او با کوباندن خودروی شخصی‌اش به چند وسیله‌ی نقلیه‌ی دیگر رسما خودکشی کرده است. مرگ جنیفر باعث شد تا کیانو باری دیگر عزادار شود.

وضعیت شخصی و گریه‌آور کیانو ریوز به همین جا ختم نمی‌شود. کیانو ریوز بعد از مدت‌ها هضم این وقایع تلخ متوجه شد که یکی از خواهرهایش یعنی کیم به سرطان مبتلا شده است. خواهرش پس از مدت‌ها توانست سرطان را شکست دهد، اما کیانو ریوز فعالیت‌های انسان‌دوستانه‌‌ای را شروع کرد و بخش زیادی از درآمدهایش را وقف خیریه و بیماران سرطانی کرد. کیانو ریوز دیری نپایید که تبدیل به یکی از دوست‌داشتنی‌ترین ستاره‌های هالیوود شد.

سرگرمی و علاقه‌های کیانو ریوز

کیانو ریوز به موتورسواری، اسب‌سواری و همچنین موج‌سواری به شدت علاقه‌مند است. او جدیدا هم به نظر می‌رسد که به بازی‌های ویدیویی علاقه پیدا کرده؛ چراکه در بازی مورد انتظار Cyberpunk 2077 در نقش یکی از کاراکترهای اصلی به نام جانی سیلورهند حضور دارد.

ورود کیانو ریوز به عرصه بازی‌های ویدیویی با بازی Cyberpunk 2077

ورود نابه‌هنگام ریوز در مراسم E3 سال ۲۰۱۹ میلادی باعث شد تا گیمرها به وجد بیایند. به خصوص وقتی که او جلوی سن و رو به مخاطب‌های کنفرانس گفت: «می‌دانم مردمی که عاشق ما هستند، دلشان برای ما تنگ می‌شود». او که دیگر تبدیل شده به یک هنرمند خوش‌اخلاق و مردمی با حضورش در یک بازی ویدیویی رسما به صورت غیرمستقیم اعلام آمادگی کرده برای پروژه‌های دیگری که در حوزه‌ی گیم قرار است روزی منتشر شوند. هنوز تا انتشار بازی Cyberpunk 2077 زمان باقی مانده ولی این بازی چه ضعیف ظاهر شود و چه قوی، کیانو ریوز قرار است ما را شگفت‌زده کند و تقریبا اکثر سینمادوستان و گیمرها به این موضوع واقف هستند.

موتورسواری کیانو ریوز، یکی دیگر از علاقه‌‌مندی‌های او

ناگفته نماند عشق و علاقه‌‌ی بی‌حد و وصفِ کیانو ریوز به موتورسواری برای او دردسرساز شد و او یک مرتبه تصادف بسیار بدی با موتور کرد که موجب بستری شدنش در بیمارستان شد. کیانو ریوز با این‌که از اختلال خوانش‌پریشی رنج می‌برد، مطالعه‌ی کتاب‌های مختلف به خصوص رمان‌های داستایوفسکی جزء سرگرمی‌های اصلی او به شمار می‌رود. کیانو همچنین به‌طور حرفه‌ای گیتار باس می‌نوازد و در طول مدت حرفه‌ی بازیگری‌اش تلاش کرد چند آلبوم کوچک نیز روانه‌ی بازار کند. او به شدت به مسابقات فرمول ۱ علاقه‌مند است و از طرفی دیگر به‌واسطه‌‌ی فیلم‌های ماتریکس توانست انواع و اقسام حرکات رزمی را یاد بگیرد. کیانو ریوز به زبان فرانسوی مسلط است و صحبت کردن با این زبان برای او کار چندان سختی نیست. مدتی شایعه شده بود که کیانو ریوز گیاه‌خوار است، اما خودش پس از مدت نه‌چندان طولانی این ماجرا را رد کرد. پس از این همه فشار روحی و روانی که ریوز تحمل کرد، این بازیگر که حالا اسم و رسمی برای خود دارد تمام تلاشش را می‌کند تا مثل دیگر انسان‌های معمولی زندگی کند و او رسما تبدیل شده به یک الگو و نماد برای دیگر افرادی که می‌خواهند روزی روزگاری در هالیوود به یک بازیگر مشهور ولی در عین حال مردمی و خاکی تبدیل شوند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments