#مهسا_امینی

اکران John Wick: Chapter 4 بیش از یک سال عقب افتاد

فیلمنامه هنوز آماده نشده است

اکران John Wick: Chapter 4 بیش از یک سال عقب افتاد سورنا رضایی ۱ ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ سینمای جهان
اکران John Wick: Chapter 4

شرکت لاینزگیت با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی از تاخیر در اکران John Wick: Chapter 4 خبر داد. علاقه‌مندان به تماشای این فیلم اکنون باید تا سال ۲۰۲۲ منتظر بمانند.

مدتی بعد از تایید ساخت قسمت‌های چهارم دو فرنچایز ماتریکس و جان ویک، مشخص شد این دو فیلم قرار است دقیقا در یک روز روی پرده‌ی نقره‌ای بروند. کیانو ریوز (Keanu Reeves) که نقش اصلی هر دو را بر عهده دارد، قرار بود در ابتدا فیلمبرداری ماتریکس را انجام دهد و پس از آن هم کت و شلوار به تن کند اما بحران جهانی کرونا برنامه‌ریزی‌ها را دچار اختلال کرد. تنها چهار هفته از ورود The Matrix 4 به فاز تولید می‌گذشت که استودیوی برادران وارنر به اجبار دستور تعطیلی ساخت را صادر کرد.

در حال حاضر بسیاری از فعالان و کارشناسان صنعت سینما امیدوار هستند سالن‌های تماشای فیلم تا قبل از پایان فصل تابستان یا نهایتا اوایل پاییز بازگشایی شوند اما هیچ ضمانتی وجود ندارد آن زمان به پروژه‌های در حال ساخت اجازه‌ی پیگیری داده شود. جدا از این، بخش عمده‌ی فیلمبرداری The Matrix 4 همچنان مانده است. در نتیجه، بسیاری از طرفداران نگران بودند John Wick 4 در زمان مقرر آماده نشده و اکرانش عقب بیافتد؛ موضوعی که چاد استاهلسکی (Chad Stahelski) کارگردان فیلم در مصاحبه‌ی اخیر خود به آن اشاره کرده بود. اینطور که به نظر می‌رسد، نگرانی‌ها بی‌مورد نبوده است؛ زیرا این اتفاق سرانجام رخ داد.

لاینزگیت با انتشار یک بیانیه‌ی رسمی از عقب افتادن اکران John Wick: Chapter 4 خبر داد. این فیلم قرار بود از تاریخ ۳۱ اردیبهشت سال ۱۴۰۰ (مصادف با ۲۱ مه سال ۲۰۲۱) به سینماها بیاید اما علاقه‌مندان به تماشای آن اکنون باید تا تاریخ ۶ خرداد سال ۱۴۰۱ (مصادف با ۲۷ مه سال ۲۰۲۲) صبر کنند. قرار گرفتن قسمت چهارم جان ویک در برنامه‌های اکران فصل تابستان نشان از اعتماد کامل لاینزگیت به محصول جدید خود دارد؛ زیرا شرکت‌ها آثاری را در این فصل از سال اکران می‌کنند که از فروش بالای آن‌ها مطمئن هستند.

John Wick 4 در حال حاضر تاریخ اکران مشابهی با فیلم Dungeons and Dragons دارد. همچنین یک هفته بعد از آمدن چهارمین فیلم جان ویک به سینماها، شاهد پخش The Flash روی پرده‌ی نقره‌ای خواهیم بود. رقبای جدیدترین فیلم چاد استاهلسکی به همین دو مورد خلاصه نمی‌شود. چند هفته پیش از اکران John Wick جدید، Black Panther 2 و محصول جدید پیکسار راهی سینماها می‌شوند. با این حال، نباید چندان نگران بود. این فیلم اکشن با رده‌بندی سنی R (نامناسب برای افراد زیر ۱۷ سال) اکران می‌شود. در نتیجه، گروه متفاوتی از مخاطبان را هدف گرفته است. از همین رو، به نظر نمی‌رسد قسمت پایانی فرنچایز جان ویک مشکلی در باکس آفیس داشته باشد، مگر اینکه بازخوردهای مخاطبان و منتقدان منفی باشند.

همان‌طور که اشاره شد، چاد استاهلسکی پیش از اینکه تاخیر در اکران قسمت چهارم جان ویک رسمی شود، مصاحبه‌ای را انجام داده بود. این فیلمساز آمریکایی در گفتگوی خود با Collider درباره‌ی موضوعات مختلفی صحبت کرد که یکی از آن‌ها، چگونگی رسیدن تعداد فیلم‌های این فرنچایز به رقم چهار بود:

[اگر از او بپرسید] دیوید لیچ (David Leitch) به شما می‌گوید John Wick را بدون جلب توجه چندان ساختیم و قرار بود تنها یک قسمت باشد. وقتی لاینزگیت از ما درخواست کرد فیلم بعدی را بسازیم، هیچ کس به اندازه‌ی ما شوکه نشده بود. قسمت دوم را هم به عنوان یک فیلم مستقل ساختیم. سپس، به سراغ قسمت سوم رفتیم که راستش را بخواهید، از ابتدا قرار بود ساخته شود.

حالا هم که از ما خواسته شده است روی قسمت چهارم کار کنیم. باید بگویم این فیلم‌ها به صورت مستقل و بدون برنامه‌ی قبلی ساخته شده‌اند. به بیان دیگر، همزمان که پیش می‌رویم، برنامه‌ریزی می‌کنیم. وقتی قسمت سوم به پایان رسید، من و کیانو ریوز حس می‌کردیم وقت آن رسیده تا از جان ویک فاصله گرفته و به سراغ یک عاشقانه‌ی کمدی یا محصولی دیگر برویم.

چاد استاهلسکی در ادامه‌ی صحبت‌های خود اضافه کرد:

وقتی در یک تور در ژاپن بودیم، من و کیانو ریوز ملاقاتی داشتیم و او به من گفت فکر ‌کنم می‌توانم یک فیلم دیگر بازی کنم. یک ایده داشتیم که به‌خاطر نبود شرایط مناسب مجبور شدیم از قسمت سوم حذف کنیم؛ ایده‌ای که عاشقش بودیم. به همین دلیل به خودمان گفتیم: «خب، قسمت چهارم را می‌سازیم. قرار است یک فیلم عالی‌ از آب در بیاید.» استودیو هم گفت به‌طور کامل از کاری که می‌کنیم حمایت خواهد کرد.

کارگردان John Wick: Chapter 4 در بخش دیگر صحبت‌های خود توضیحاتی را درباره‌ی فیلمنامه ارائه کرد که هنوز به اتمام نرسیده است:

ایده‌های زیادی برای قسمت بعدی دارم که جالب، متفاوت، شوکه‌کننده، منحصربه‌فرد و سرگرم کننده هستند. اینکه چطور اجرایشان کنم، در حال حاضر نمی‌دانم. هنوز سعی دارم بفهمم.

چیزی که داریم نسخه‌ی اولیه‌ی فیلمنامه نیست، بلکه یک پیش‌نویس است. درونمایه‌ی داستان و همچنین مقصدی که می‌خواهیم برسیم را می‌دانیم. نقطه‌ی خوبی برای شروع است. پس از حذف موارد اضافی، با نویسندگان همکاری می‌کنیم تا صحنه‌های مناسب شکل بگیرند. سپس، به سراغ دیالوگ‌های کیانو ریوز می‌رویم. نهایتا هم روی شخصیت کار می‌کنیم.

اگرچه جزئیات چندانی از تیم بازیگری منتشر نشده اما می‌توان انتظار داشت در کنار بازگشت تیم قدیمی، شاهد معرفی چهره‌های جدیدی باشیم.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا