بودجه ساخت فیلم جان ویک 4 به عنوان اکشن‌ترین قسمت فرانچایز چقدر است؟

جان ویک در پاریس

بودجه ساخت فیلم جان ویک 4 به عنوان اکشن‌ترین قسمت فرانچایز چقدر است؟ آیدا امشاسفند ۳ ۰۶ فروردین ۱۴۰۲ سینمای جهان
بودجه ساخت فیلم جان ویک 4

با توجه به اینکه این فیلم پرخرج‌ترین قسمت این فرانچایز محسوب می‌شود بودجه ساخت فیلم جان ویک 4 چقدر بوده و چه تفاوتی با قسمت‌های قبلی دارد؟

قسمت چهارم جان ویک به نظر می‌رسد در مورد شیک‌ترین و لاکچری‌ترین قاتل جهان است، و چنین پیش زمینه‌ایی برای این فیلم نشان دهنده اختصاص بودجه بیشتری نسبت به قسمت‌های قبلی است. اولین فیلم فرانچایز جان ویک (John Wick) تا الان با بودجه ۲۰ میلیون دلاری کمترین مقدار بودجه را نسبت به بقیه قسمت‌ها داشته و با هر بار اکران این بودجه افزایش یافته که نشان دهنده افزایش جاه طلبی سازندگان هر قسمت نیز می‌باشد.

John Wick فقط در نیویورک فیلم‌برداری شد و فرانچایز از آن زمان به بعد از رم و کازابلانکا هم رفت. جان ویک 4 پای این سری را به پاریس هم باز می‌کند، با اینکه این جا به جایی مکان یکی از بهترین نقاط جان ویک بوده ولی جا به جا کردن تمام خدمه و وسایل به بودجه سرسام آوری نیاز دارد.

البته عناصر زیادی در جان ویک 4 وجود دارد که می‌تواند از موفقیت هر فیلم دیگری در گیشه جلوگیری کند برای مثال، این فیلم ۱۷۰ دقیقه است که تعداد نمایش را محدود می‌کند، همچنین دارای درجه سنی بزرگسال است که بینندگان را محدودتر هم می‌کند. اما در عوض این فیلم عضوی از فرانچایز جان ویک است که بعد از اولین اکران در ۲۰۱۴، روز به روز محبوبیت بیشتری را کسب کرده است. با این حال بودجه بسیار بالای این فیلم پرسروصدا امکان دارد موفقیت را برای این قسمت سخت کند.

 پرخرج ترین قسمت سری جان ویک

بودجه ساخت فیلم جان ویک 4 هنوز به طور رسمی تایید نشده است، اما اگر بخواهیم بر اساس قسمت‌های قبلی حدسی داشته باشیم، این بودجه سر به آسمان خواهد کشید. پس از جان ویک، بودجه برای قسمت دوم دو برابر شد و به ۴۰ میلیون دلار رسید و برای قسمت سه به ۷۵ میلیون دلار افزایش یافت.

 فیلم جدید می تواند حدود ۹۰ میلیون دلار بودجه داشته باشد، اما حتی این عدد هم به نظر کم می‌رسد. در John Wick: Chapter 4 جابه جایی بیشتری وجود دارد و ۳۰ دقیقه طولانی‌تر از فیلم قبلی است، بنابراین هزینه ساخت آن بسیار بیشتر از همیشه خواهد بود. همچنین از آنجایی که بازیگران بار دیگر برای بازی به این قسمت بازگشتند، دستمزد بیشتری خواهند داشت.

قاعده کلی موفقیت یک فیلم بلاک باستر این است که فیلم، ۲ تا ۲.۵ برابر بودجه را بازگرداند. استودیوها معمولا به اندازه بودجه تولید را صرف بازاریابی می‌کنند، که البته این گزینه به فیلم‌ و استودیو بستگی دارد و کلی نیست. با توجه به اینکه John Wick: Chapter 4 از فیلم‌های مهم استودیو لاینزگیت (Lionsgate) است، مطمئنا این استودیو از هیچ هزینه‌ایی برای این تبلیغ این فیلم دریغ نکرده است.

بعد از این قسمت به نوبت سینماها می‌رسد. اگر این فیلم بودجه ۹۰ میلیون دلاری داشته باشد برای موفقیت باید رقمی بین ۱۸۰ میلیون تا ۲۲۵ میلیون دلار را فروش داشته باشد. با این وجود، افتتاحیه پیش بینی شده باکس آفیس John Wick: Chapter 4 بیشترین این فرانچایز خواهد بود. هر فیلم جان ویک تقریباً دو برابر اکران قبلی فروش داشته است، جان ویک ۸۰ میلیون دلار، جان ویک 2 (John Wick: Chapter 2) ۱۷۱ میلیون دلار و جان ویک 3 (John Wick: Chapter 3 – Parabellum)  ۳۲۷ میلیون دلار فروش داشتند.

از آنجایی که تعداد طرفداران این فرنچایز بیشتر از همیشه است و فیلم جدید بالاترین امتیاز Rotten Tomatoes را در این مجموعه دارد، John Wick: Chapter 4 می تواند از این الگو پیروی کند. از آنجایی که این سری اکنون یک فرنچایز تثبیت شده است، نسخه جدید به طور بالقوه می تواند از ۶۰۰ میلیون دلار عبور کند و تنها چیزی که ممکن است مانع آن شود مدت زمان طولانی فیلم است.

3.1 7 آراء
امتیاز مطلب


guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا