کارگردان The Suicide Squad از وضعیت نگران‌کننده‌ی سینما می‌گوید

جیمز گان معتقد است باید در پروسه‌ی تایید یا عدم تایید یک پروژه تجدید نظر شود

کارگردان The Suicide Squad

جیمز گان نویسنده و کارگردان آمریکایی در جریان پرسش و پاسخی که در اینستاگرام صورت گرفت اعلام کرد سینما در آستانه‌ی مرگ قرار دارد.

مهر سال گذشته بود که مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) با بیان جملاتی پیرامون وضعیت سینما و همچنین فیلم‌های مارول مورد هجمه‌ی کاربران و فعالان این حوزه قرار گرفت. کارگردان Raging Bull گفت سعی کرده به تماشای آثار مارول بنشیند اما نتوانسته این کار را انجام دهد. اسکورسیزی در ادامه‌ی صحبت‌های خود توضیح داد یک انسان می‌تواند به واسطه‌ی سینما تجربیات احساسی و روانشناسی خود را به دیگران انتقال دهد اما فیلم‌های مارول تنها سرگرم کننده بوده و به پارک‌های تفریحی شباهت دارند. پیش از این، دیوید لینچ (David Lynch) هم چنین صحبت‌هایی را انجام داده بود. او گفته بود سینما و آثار هنری در آستانه‌ی مرگ قرار دارند.

جیمز گان (James Gunn) از آن دسته کارگردانانی است که فعالیت بسیاری در فضای مجازی به خصوص اینستاگرام دارد. هر از چند گاهی به کاربران می‌گوید به واسطه‌ی قابلیت استوری سوال خود را ارسال کرده تا او به آن‌ها پاسخ دهد. چندی پیش یکی از کاربران خواست نظر گان را درباره‌ی صحبت‌های دیوید لینچ پیرامون وضعیت سینما بداند. این نویسنده و کارگردان آمریکایی هم در پاسخ گفت از جهاتی حرف‌های لینچ درست بوده و برخی از انواع فیلم‌های سینمایی برای دریافت چراغ سبز با چالش‌های بسیاری روبرو هستند؛ زیرا مخاطبان عام تمایلی به تماشای آن‌ها ندارند:

فکر می‌کنم فیلم‌های مستقل برای دیده شدن در سالن‌های سینما چالش‌های بسیاری را در پیش رو دارند. مخاطبان عام برای تماشای فیلم‌های ترسناک، بلاک‌باستر و گاها کمدی به سینماها می‌روند. این سه نوع فیلم تنها از یک سری دیدگاه‌های خاص «سینما» محسوب می‌شوند.

آثار بلاک‌باستر طی سال‌های گذشته سینما را به تصرف خود درآورده‌اند. برای درک بهتر این موضوع کافی است نگاهی به لیست ۱۰ فیلم پرفروش سال ۲۰۱۹ میلادی نگاهی بیاندازید. از میان آن‌ها، ۹ اثر با بودجه‌های بالا ساخته شده و نام‌های شناخته شده‌ی بسیاری را در تیم بازیگری خود دارند. تنها فیلمی که بودجه‌ی پایینی دارد، Joker است؛ اثری که سعی می‌کند جنبه‌های روانشناختی یک فرد رانده شده از جامعه را به تصویر بکشد. در ضمن، جیمز گان در پاسخ به سوال دیگری گفت استودیوها باید در پروسه‌ی تایید یا عدم تایید یک پروژه تجدید نظر کنند:

یکی از بزرگ‌ترین آرزوهایم این است که استودیوها فقط در صورتی به یک پروژه چراغ سبز نشان دهند که فیلمنامه‌ی آن آماده بوده و کیفیت رضایت‌بخشی دارد. اگر این کار را انجام دهند، کیفیت آثار تولیدی ۶۰ درصد افزایش می‌یابد. متاسفانه مدیران تنها به طرح کلی، نام فرنچایز یا تاریخ اکران مد نظر برای پروژه کفایت کرده و بر اساس آن‌ها درباره‌ی ساخت یا عدم ساخت تصمیم گیری می‌کنند.

جیمز گان در حال حاضر روی The Suicide Squad کار می‌کند تا برای اکران در اواسط سال آینده‌ی میلادی آماده شود. او سپس به تیم تولید Guardians Of The Galaxy Vol. 3 می‌پیوندند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا