گوشی آیفون خود را همین حالا آپدیت کنید

یک حفره‌ی امنیتی خطرناک در کمین آیفون‌هاست

آیفون آپدیت

اگر می‌خواهید جدیدترین رخنه‌ی امنیتی به گوشی آیفون شما صدمه نزند حتما آخرین آپدیت iOS منتشر شده توسط اپل را دانلود و نصب کنید.

اگر کمی با مفاهیم جاسوسی و تجاوز به حریم خصوصی آشنا باشید، قطعا باید نام پگاسوس به گوشتان خورده باشد. پگاسوس یک بدافزار جاسوسی است که قابلیت‌های فراوانی دارد. جالب است بدانید شرکت اسرائیلی NSO Group این نرم‌افزار را به خاطر زیر نظر گرفتن پیام‌های متنی، گوش دادن به مکالمات تلفنی، ردیابی مکان افراد مختلف و بسیاری موارد دیگر توسعه داده است. پگاسوس زمانی به سرتیتر خبرها تبدیل شد که چندین کشور از آن برای جاسوسی روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر و افراد مورد توجه دیگر، استفاده کردند.

حالا به نظر می‌رسد این حفره‌ی امنیتی آیفون‌ها را هدف قرار داده باشد. به همین خاطر هم هست که اپل به همه‌ی کاربرانش توصیه کرده حتما آیفون خود را به نسخه‌ی جدید iOS آپدیت کنند. این آپدیت iOS 16.6.1 است که به عنوان راه حلی برای مشکل ایجاد شده در نسخه‌ی iOS 16.6 برای کاربران در دسترس قرار گرفته است.

این حفره‌ی امنیتی که آزمایشگاه Citizen Lab موفق به کشف و شناسایی آن شد، «Blastpass» نام‌گذاری شده و با استفاده از PassKit (یک ابزار توسعه نرم‌افزار اپل)، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد Apple Pay و یک سری تصاویر مخرب ارسال شده از طریق iMessage را در برنامه‌های خود یکپارچه کنند که با انجام این کار، حفره‌ی امنیتی فعال می‌شود. Citizen Lab با استفاده از این حفره‌ی امنیتی توانست خیلی راحت و با موفقیت نرم‌افزار پگاسوس را روی یک دستگاه هدف نصب کند، در نتیجه به سرعت این موضوع را به شرکت اپل گزارش داد.

 این مشکل آنقدر برخی از افراد را ترساند که برخی‌ها به استفاده از حالت Lockdown روی آوردند. حالتی که اپل اخیرا برای iOS معرفی کرده و عملکرد آیفون‌ها را از آنچه که می‌بینیم هم محدودتر می‌کند. البته حالا با نصب آپدیت iOS 16.6.1 روی آیفون خود دیگر نیازی نیست نگران باشید چون اپل توانسته با موفقیت این مشکل را حل کند.

نکته‌ی عجیبی هم که وجود دارد این است که اخیرا چین استفاده از آیفون‌ها را برای مقامات بالارده‌اش ممنوع اعلام کرده است. نمی‌توانیم بگوییم این اتفاق ربط مستقیمی به این موضوع دارد اما به نظر می‌رسد اپل آینده‌ی بسیار سختی با آیفون‌هایش در پیش رو دارد و باید حسابی مراقب باشد. آیا شما آپدیت جدید را روی گوشی آیفون خود نصب کرده‌اید؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا