عجیب اما واقعی؛ مقامات بالارده‌ی چین حق استفاده از گوشی‌های آیفون را ندارند

چین آیفون

با توجه به گزارش عجیبی که به تازگی منتشر شده، ظاهرا چین مقامات بالارده‌ی خود را از داشتن گوشی‌های آیفون منع کرده است.

به تازگی گزارشی از Wall Street Journal منتشر شده مبنی بر اینکه کشور چین، مقامات عالی‌رتبه‌ی خود را از داشتن گوشی آیفون منع کرده است. بدین ترتیب آن‌ها اجازه ندارند دیگر از این گوشی که ساخت آمریکا هم هست استفاده کنند در حالی که مونتاژ آن‌ها در کشور خود چین صورت می‌گیرد.

به احتمال زیاد می‌دانید که چین اصلا علاقه‌ای به دوستی با آمریکا ندارد و طی چند سال اخیر هم هر قدمی که برداشته در راستای این بوده که وابستگی خود به این کشور و محصولات و فناوری‌هایش را به حداقل برساند. به همین خاطر هم بود که وقتی گوگل آن را تحریم کرد، هواوی اعلام کرد اگر تحریم‌ها برداشته هم شوند، باز هم از اندروید استفاده نخواهد کرد و به جای آن، به توسعه‌ی سیستم‌عامل اختصاصی‌اش یعنی هارمونی ادامه می‌دهد.

حالا اما به نظر می‌رسد این تنش‌ها وارد مرحله‌ی جدیدی شده تا جایی که چین به زندگی افراد عالی‌رتبه‌اش هم نفوذ کرده و سعی دارد به آن‌ها دیکته کند از چه گوشی نباید استفاده کنند. البته ممنوعیت استفاده از آیفون فقط در شرایطی است که آن را به سر کار ببرند یا از آن برای رسیدگی به امورات مهم استفاده کنند. در غیر این صورت، مثلا در محیط خانه هیچ ممنوعیت خاصی وجود ندارد.

بعد از انتشار این خبر، بلومبرگ  هم مدعی شده که این محدودیت‌ها به زودی گسترش پیدا می‌کند چرا که چین می‌خواهد از لحاظ فناوری، کاملاً متکی به خود باشد. چین در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین بازارهای اپل به حساب می‌آید که میلیون‌ها آیفون سالانه در آن به فروش می‌رسند. اما این بازی را قبل از چین، آمریکا با تحریم فروش گوشی‌های هواوی و ZTE در کشورش آغاز کرد؛ بنابراین این حرکت چین را به نوعی می‌توان یک پاسخ در نظر گرفت.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا