1%
  • 0/10

نتایج انتخابات آمریکا چه تاثیری روی بازار موبایل و کامپیوتر ایران دارد

کاهش قیمت‌ موبایل و کامپیوتر

نتایج انتخابات آمریکا چه تاثیری روی بازار موبایل و کامپیوتر ایران دارد ۰ ۱۸ آبان ۱۳۹۹ مقالات فناوری کپی لینک
آموزش رجیستری گوشی

نتایج انتخابات آمریکا اعلام شد و حالا قیمت ارز و طلا در بازار ایران رو به کاهش گذاشته، اما آیا تاثیر انتخابات آمریکا روی سایر بازارها و به‌خصوص موبایل و کامپیوتر مشهود خواهد بود یا خیر؟

از چند روز پیش با شروع انتخابات در آمریکا، همه‌ی بازارها به نوعی تحت تاثیر قرار گرفته و حالا که نتایج مشخص شده، قیمت ارز و طلا تا حدودی در بازار کشورمان ریزش کرده است. اما آیا این کاهش قیمت ارز روی سایر بازارها هم تاثیر گذاشته است.

بر این اساس به سراغ فعالان بازار رفتیم و نظر آنها را در رابطه با این موضوع و نیز پیش‌بینی آنها در آینده جویا شدیم.

فعالان بازار موبایل در پی اعلام نتایج انتخابات آمریکا از کاهش قیمت‌ گوشی در سری‌های بالارده حتی تا ۴ یا ۵ میلیون تومان خبر می‌دهند و در سری گوشی‌های میان‌‌رده و ارزان‌قیمت‌تر کاهش قیمت‌ها را تا حدود یک و نیم تا دو میلیون تومان اعلام می‌کنند.

بر اساس گزارش این فعالان، قیمت گوشی فقط به نوسان ارز بستگی ندارد، بلکه موجود بودن یا نبودن ارز هم در این میان موثر است که از این جهت دست‌اندرکاران می‌گویند که فعلا ارزی در کشور موجود نیست؛ چرا که صادراتی صورت نمی‌گیرد و دولت ارزی برای واردات گوشی به بازار کشور ندارد و تقریبا اکثر گوشی‌های موجود به‌ویژه گوشی‌های برند اپل از طریق مسافری و رسما به شکل قاچاق وارد بازار کشور می‌شوند و به همین دلیل است که شاهد قیمت‌های بسیار بالاتر از قیمت‌ واقعی آن هستیم؛ حتی با محاسبه‌ی قیمت یک گوشی به این موضوع پی می‌بریم که این کالا گاهی با قیمت دو برابر ارزش واقعی به دست مشتری می‌رسد.

به گفته‌ی فعالان این صنف، فعلا تاثیر انتخابات آمریکا روی بازار به نوعی باعث شوک شده و با ریزش قیمت‌ها مثل همیشه بازار خلوت است چرا که رفتار مردم به گونه‌ای است که با کاهش قیمت‌ها منتظرند که با نزول بیشتری همراه شود و در نهایت به ثبات برسد تا بعد اقدام به خرید کنند، اما به محض اینکه قیمت‌ها روند صعودی به خود می‌گیرد بازار به سرعت شلوغ می‌شود و همه می‌خواهند خرید کنند از ترس اینکه قیمت‌ها بالاتر نرود. هم‌اکنون بازار ایران هم دچار شوک شده و قیمت‌ها کاهش یافته اما مشتری در بازار نیست.

از سوی دیگر از هفته‌‌ی پیش که دوباره زمزمه ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای ۳۰۰ دلار منتشر شده، احتمالا باز هم شاهد بروز مشکلات و اختلالاتی در بازار خواهیم شد. البته این موضوع از یک سو و از سوی دیگر پیش‌بینی بازاریان این است که تا دو یا سه هفته‌ی آینده باز هم شاهد شوک قیمتی در بازار خواهیم بود و احتمالا قیمت‌ها با افزایش روبه‌رو خواهد شد.

همین نبود ارز برای واردات در آینده بیشتر مشهود می‌شود و احتمالا نه تنها گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو که گوشی‌های با قیمت کمتر از ۳۰۰ یورویی هم امکان واردات کمی خواهند داشت و کمبود جنس در بازار علی‌رغم کاهش قیمت ارز، باعث افزایش مجدد قیمت‌ها خواهد شد.

در همین راستا به سراغ فعالان بازار کامپیوتر هم رفتیم و نظر آنها را درباره‌ی تاثیر انتخابات آمریکا روی بازار جویا شدیم؛ این صنف نیز همانند بازار موبایل معتقدند که وضعیت بازار کامپیوتر این روزها راکد است و فعلا چه فروشندگان و چه خریداران دست نگه داشته‌اند تا ببینند که وضعیت به چه شکلی پیش می‌رود.

به گفته‌ی فعالان بازار کامپیوتر، کاهش قیمت‌ها در این بازار خیلی مشهود نیست و تاحدود کمی شاهد کاهش قیمت در این بازار هستیم و بیشتر فروشندگان منتظرند که نرخ ارز ثابت شود تا بتوانند قیمت‌ها را تغییر دهند.

فروشندگان این بازار معتقدند بعد از اعلام نتایج انتخابات آمریکا حداقل یک هفته وقت لازم است تا قیمت دلار ثابت و مشخص شود و تاثیر آن روی بازار کامیپوتر مشهود خواهد شد.

به گفته‌ی این فعالان هم‌اکنون یک سری قطعات در بازار کمیاب شده و این موضوع دلیلی جز آشفتگی و عدم ثبات بازار ندارد.

رفتار مردم برای خرید کامپیوتر نیز همانند موبایل است؛ به محض افزایش یافتن قیمت‌ها، به سرعت بازار شلوغ می‌شود و مردم به سوی بازار روانه می‌شوند اما با شروع کاهش قیمت‌ها همه دست نگه می‌دارند تا قیمت‌ها کاهش یابد.

بر اساس گزارش بازاریان، شاید فعلا برای پیش‌بینی اینکه چه اتفاقی قرار است در بازار بیفتد زود باشد چرا که بازار کاملا بی‌ثبات و غیرقابل پیش‌بینی است؛ با این حال این فعالان بازار معتقدند که امکان افزایش قیمت‌ها و شوک دوباره در بازار کامیپوتر نیز زیاد است و فعلا باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا انتخابات آمریکا روی بازار تاثیر خواهد گذاشت یا خیر.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments