#مهسا_امینی

ناسا: اتفاقات عجیبی در جهان در حال رخ دادن است

تلسکوپ فضایی هابل: سرعت انبساط جهان بیش از پیش‌بینی‌هاست

ناسا: اتفاقات عجیبی در جهان در حال رخ دادن است تیم سرگرمی ۴ ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ فضا
تلسکوپ فضایی هابل ناسا

ناسا گزارش داده که داده‌های تلسکوپ فضایی هابل نشان می‌دهد که جهان سریعتر از مدل‌های بین ستاره‌ای پیش بینی شده، در حال انبساط است.

یکی از قدرتمندترین ابزارهایی که دنیا برای اندازه گیری بین ستاره‌ای می‌شناسد، تلسکوپ فضایی هابل است. هابل در حال حاضر بر روی یک ماموریت بسیار بزرگتر یعنی تعیین سرعت انبساط جهان، کار می‌کند.

اکنون، یافته‌های جدید نشان میدهد که جهان با سرعت یکنواخت منبسط نمی‌شود. ناسا، آژانس فضایی ایالات متحده اعلام کرده است که بر اساس داده‌های هابل به دلیل وجود اختلاف در سرعت انبساط جهان در اطراف ما و مشاهدات انجام شده پس از انفجار بزرگ، “چیزی عجیب” در جهان در حال وقوع است.

ناسا در یک پست وبلاگی توضیح داده است که مطالعه چگونگی انبساط جهان و سرعت آن در سال 1920 یعنی ده‌ها سال پیش آغاز شد، زمانی که اندازه گیری‌های ادوین پی هابل و ژرژ لماتر نشان داد که کهکشان‌هایی خارج از کهکشان ما وجود ندارند.

اما حالا تحقیقات نشان داده که در واقع این کهکشان‌ها هستند که از ما دور می‌شوند.

هابل اضافه کرده است که کهکشان‌ها با سرعتی غیریکنواخت و فزاینده حرکت می‌کنند و کهکشان‌هایی که فاصله بیشتری از زمین دارند، سریعتر دور می‌شوند.

دانشمندان از آن زمان در تلاش برای درک این پدیده و اندازه گیری سرعت این گسترش بوده‌اند. با این حال، با توجه به اطلاعات موجود از هابل، به نظر می‌رسد که گسترش جهان حتی سریع‌تر از آن چیزی است که قبلا پیش بینی شده بود.


guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا