#مهسا_امینی

شواهدی از حیات فرازمینی ها در مریخ

شواهدی از حیات فرازمینی ها در مریخ تیم سرگرمی ۱ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ فضا
حیات فرازمینی ها

تصاویر تازه‌ای که توسط مریخ نورد ناسا به زمین مخابره شده حکایت از وجود حیات فرازمینی ها در سطح این سیاره سرخ دارد.

در تصاویر مخابره شده از مریخ، یک دریچه مخفی دیده می‌شود که در میان صخره‌ها قرار دارد.

در تصاویر ارسالی هفته گذشته توسط مریخ نورد کنجکاوی، به وضوح دریچه‌ای مستطیلی شکل در صخره‌ها دیده می‌شود که به نظر می‌رسد گویای شواهدی از وجود حیات فرازمینی ها روی این سیاره است.

پیشتر تصاویر و عکس‌هایی که از صورت‌های فلکی منتشر شده را بیشتر به افسانه تعبیر می‌کردند اما حالا ظاهرا شواهد شکل تازه‌ای از حیات بیگانگان را نمایش می‌دهد.

دانشمندان می‌گویند اگر دقیق‌تر نگاه کنید، توضیح ساده برای “دریچه” در مریخ در واقع در خود عکس موجود است.

البته برخی دیگر از دانشمندان از جمله پروفسور سانجیو گوپتا در امپریال کالج لندن به دیلی تلگراف توضیح داده که این شواهد نشان می‌دهد که این اشکال از طریق “فرایندهای طبیعی زمین شناسی” شکل گرفته است.

به گفته‌ی وی، شکاف عمیقی در داخل “دریچه” قابل مشاهده است که نشان دهنده شکستگی داخل سنگ است و این چیزی است که هم در مریخ و هم در زمین اتفاق می‌افتد و می‌تواند طی چند صد میلیون سال گذشته رخ داده باشد.

پروفسور گوپتا که در ماموریت کنجکاوی با ناسا کار کرده است، می‌گوید: “دریچه قابل مشاهده روی این سنگ، یک شکستگی است و آنها در مریخ و زمین به وفور یافت می‌شوند و برای ایجاد چنین شکافی نیازی به وجود موجودات دیگری نیست.”

بر اساس گزارش این دانشمندان، هیچ چیز عجیبی در تصویر وجود ندارد و اینها فقط فرآیندهای زمین شناسی طبیعی هستند.

اما تصاویر ناسا با بزرگنمایی کامل، تصویر دریچه‌ای را نشان می‌دهد که شکاف آن شبیه «در» است.

محققان توضیح می‌دهند که این شکاف در واقع یک شکاف کوچک در یک سنگ است و دانشمندان بر کوچک بودن آن تاکید دارند که حدود 30 در 45 سانتیمتر است.

به گفته دانشمندان، “شکستگی‌های خطی در سرتاسر این سیاره وجود دارد و این مکانی است که اتفاقا چندین شکستگی خطی با هم تلاقی می‌کنند.”

با همه‌ی اینها مریخ نورد کنجکاوی به جستجوی خود برای یافتن حیات در مریخ ادامه می‌دهد.

مریخ نورد ناسا اوایل سال گذشته همراه با هلیکوپتر نبوغ در دهانه Jezero فرود آمد و در حال جمع آوری اطلاعات و ارسال تصاویر است.

قرار است این کاوش حداقل دو سال انجام شود.

باتوجه به تصاویر و البته نظریه دانشمندان هنوز مشخص نیست که آیا فرازمینی ها واقعا از این دریچه‌های ۳۰ سانتی‌متری رفت و آمد می‌کنند یا نه، اما ناسا اعلام کرده که این تصاویر فقط نشانگر یک شکاف سنگی کوچک در یک صخره است.


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا