زندگی در مریخ | ایلان ماسک می‌گوید تا سال ۲۰۵۰ امکان‌پذیر خواهد شد

آیا این رویا به حقیقت خواهد پیوست؟

زندگی در مریخ | ایلان ماسک می‌گوید تا سال ۲۰۵۰ امکان‌پذیر خواهد شد سارا احمدی ۱ ۰۷ آذر ۱۳۹۹ فضا
زندگی در مریخ

ایلان ماسک می‌گوید که تا سال ۲۰۵۰، یک میلیون نفر در مریخ در گنبدهای شیشه‌ای ساکن شده و زندگی در مریخ آغاز خواهد شد.

ایلان ماسک همواره در مورد نقشه‌های خود در مورد سکونت انسان‌ها در مریخ بدون خجالت صحبت کرده است؛ از ارسال سه موشک استارشیپ در روز تا ساخت صورت فلکی استارلینک گرفته تا نقشه کنونی او در مورد نخستین اقامتگاه‌ها برای زندگی در مریخ.

مدیرعامل اسپیس ایکس در توییتر ادعا کرده است که نخستین کلانشهر مریخ به صورت گنبدهای شیشه‌ای خواهد بود. در نهایت انسان مریخ را تسخیر خواهد کرد؛ ولی این اتفاق در طول زندگی ما نخواهد افتاد.

ماسک در توییتی نوشته است:

زمینی‌سازی مریخ روندی طولانی است که به عمر ما قد نخواهد داد؛ اما ما در طول زندگی خود یک پایگاه انسانی در مریخ ایجاد خواهیم کرد. در هر صورت، اگر یک تمدن فضایی در آینده ویرانه‌های ما را کشف کند، از اینکه تا کجا پیش رفتیم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

زندگی در مریخ

ایلان ماسک نخستین بار در مصاحبه‌ای با استفان کلبرت در برنامه «Late Show» به نقشه خود برای تسخیر مریخ اشاره کرد. او در این مصاحبه اشاره کرد که سیاره سرخ اگر گرم‌تر شود، زندگی در مریخ امکان‌پذیر خواهد شد.

ماسک در ادامه توضیح داد که اگر گازهای گلخانه‌ای به اتمسفر مریخ وارد شود، این سیاره به تدریج گرم‌تر شده و زندگی در مریخ به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود. این فرایند آهسته است و با انفجار بمب‌های هسته‌ای آغاز خواهد شد.

نابود کردن مریخ؟

ایلان ماسک برای آنکه مریخ را “زمینی‌سازی” کند پیشنهاد کرده است که ابتدا باید “مریخ را نابود کرد”.

زمینی سازی یا (Terraforming) فرایندی فرضی است که طی آن اتمسفر، توپوگرافی و دیگر ویژگی‌های ماه یا سیاره‌های دیگر دستکاری می‌شود تا شبیه به زمین و در نتیجه قابل زندگی کردن شوند.

در مورد کشف دریاچه‌های آب در قطب های مریخ قبلا گفته‌ایم. زمینی سازی مریخ به این صورت خواهد بود که قطب‌های سیاره سرخ با سلاح‌های هسته‌ای بمباران خواهد شد. در جریان این انفجارها کلاهک‌های یخی آب خواهند شد و نوعی گرمایش سرعت یافته ایجاد می‌کنند که سیاره را برای انسان‌ها قابل زندگی خواهد کرد.

این سلاح‌های کشتار جمعی تشعشع‌های گرمایی بسیار زیادی را در طول موج‌های فروسرخ، نور مرئی و فرابنفش ساطع خواهند کرد. در حدود ۳۵ تا ۴۵ درصد انرژی ساطع شده از این انفجار به شکل گرما خواهد بود و احتمالا می‌تواند اتمسفر مریخ را گرم کند.

پس از بمباران مریخ و قابل سکونت شدن این سیاره، ماسک در نظر دارد تا یک میلیون نفر را برای زندگی در مریخ به این سیاره اعزام کند؛ اتفاقی که تا سال ۲۰۵۰ خواهد افتاد.

ایده‌ی نوپای ماسک وقتی با تردیدهای جدی روبه‌رو شد که در سال ۲۰۱۸، ناسا گزارشی منتشر کرد که براساس آن زمینی‌سازی مریخ با استفاده از تکنولوژی‌های در حال حاضر امکان پذیر نیست.

البته این گزارش نیز ماسک را از ایده‌اش برای زندگی در مریخ ناامید نکرد. مدیرعامل اسپیس ایکس قصد دارد نخستین ماموریت سرنشین‌دار به مقصد مریخ را در سال ۲۰۲۶ عملی کند. وقتی این تیم در سطح مریخ فرود بیایند، کار برای ساخت شهر آغاز خواهند کرد.

پل وستر، از مهندسان اسپیس ایکس در سپتامبر سال ۲۰۱۸ عنوان کرد که تمرکز اولیه این افراد برای ایجاد سیستم‌های پشتیبان حیات، منبع برق، توسعه سکونتگاه و ساخت گلخانه در کنار گنبدهای شیشه‌ای مدنظر ماسک خواهد بود.

نظر شما چیست؟ آیا در طول زندگی خود سکونت نخستین انسان‌ها در سیاره سرخ و آغاز زندگی در مریخ را شاهد خواهیم بود؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا