وقتی که داستان بازی GTA 4 توسط یک کارگردان به مجموعه تلویزیونی تبدیل می‌شود!

روایتی نتفلیکسی از GTA IV

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که اگر داستان بازی GTA 4 به یک سریال که از شبکه‌های استریم آنلاین، مانند نتفلیکس پخش می‌شود ساخته شده بود، نتیجه کار چه می‌شد؟ یک کاربر خلاق اخیرا خود کارگردانی چنین سریالی را به عهده گرفته و کار را به نحو احسن انجام داده است!

داستان بازی GTA IV روایت بسیار متفاوت و عجیبی از بازگشت به شهر لیبرتی سیتی (Liberty City) را برای کاربران به نمایش می‌گذارد. در این داستان، نیکو (Niko) شخصیتی است که از راه دور و سرزمین مادری خود جدا شده تا به آمریکا بیاید؛ جایی که رویاها برآورده می‌شوند و انسان‌های آزاد زندگی می‌کنند! با این وجود وقتی که نیکو به سواحل آمریکا می‌رسد و با فامیل خود که ۱۰ سال است آنجا زندگی می‌کند آشنا می‌شود، خیلی زود متوجه عکس این قضیه شده و تصمیم می‌گیرد تا خودش همه چیز را درست کند.

به هر حال داستان بازی GTA IV همیشه پتانسیل‌های بالایی داشته، اما یک لحظه فکر کنید که این روایت به یک سریال تبدیل شود؛ نتیجه شاهکار خواهد شد! اما نه اینکه ساخت آن به دست افرادی بیوفتد که نمی‌دانند با داستان بازی‌های ویدیویی چطور رفتار کنند و محصول نهایی را خراب می‌کنند، بلکه در همان دنیای بازی این کار باید انجام شود! کاری که اخیرا یک کانال در شبکه یوتوب به نام Zuma انجام داده تا داستان همانطور که باید و شاید به تصویر کشیده شود؛ با همان جزئیات اصلی!

من دوست داشتم تا روی داستان بازی GTA 4 کار کنم، چراکه به نظر من کمی از روایت عنوان GTA 5 هم پیچیده‌تر بوده و حتی جذاب‌تر است. به عبارتی این داستان جزئیات کافی برای تبدیل شدن به یک سریال تلویزیونی را دارد.

شاید وقتی که این گفته‌ها را درباره داستان بازی GTA 4 می‌بینید و می‌شنوید، برای شما سوال باشد که چرا این کارگردان صرفا به سراغ داستان دیگر عناوین سری GTA مانند GTA: San Andreas نرفته است. این سوال بسیار به جا و درستی بوده و پاسخ خوبی هم برای آن وجود دارد؛ ببینید طبق گفته‌های کارگردان سازنده این کانال و محتوای آن، و چیزی که خود در دو بازی مشاهده کرده بودیم، داستان عنوان San Andreas بسیار هیجان‌انگیز و جالب است، اما اگر کمی با دقت نگاه کنید متوجه سطحی بودن آن می‌شوید.

داستان درباره شخصیتی است که به خوبی محیط دور و اطراف را می‌شناسد و از طرفی سعی می‌کند تا به دنبال قاتل مادر خود بگردد که در حقیقت دوستان او هستند. اما حال نگاهی به داستان بازی GTA 4 داشته باشید؛ غریبه‌ای به نام نیکو از روسیه به آمریکا آمده تا وعده‌های فامیل خود درباره سرزمین موقعیت‌ها را با چشم خود ببیند؛ ولی نهایتا چیزی که دستگیر او می‌شود، دردسرهایی است که در بازی خلاف به دست می‌آورد.

در واقع در بازی GTA: San Andreas سی جی (CJ) انسان خوبی بود که به دنبال اهداف خبیثانه نبوده و در آخر قهرمان داستان شناخته شد. اما روایت GTA IV تاریک‌تر بوده و شخصیت اصلی آن یک آنتی هیرو بدون دانستن چیزی درباره محیطی که در آن قرار گرفته بود. این داستان به افراد نشان داد که زندگی یک فرد خارجی در کشور ثروتمندی مانند آمریکا به چه شکل است و چطور دیده می‌شود؛ در حالی که مشغله‌های نیکو فراتر از یک مهاجر عادی هستند.

کارگردان این اثر اپیزودیک که هم‌اکنون داستان کل بازی GTA 4 را در چهار قسمت روایت می‌کند، اعلام کرده که ظاهرا او مجبور بوده تا هر ۲۰-۳۰ ثانیه یکبار ویدیو را قطع کرده و دوباره شروع کند تا قسمت‌های مختلف صحنه‌ها با یکدیگر هماهنگ شود. همچنین در برخی از موارد که به اندازه کافی صحنه برای توضیح داستان وجود نداشته، او از گیم پلی خوپ بازی کمک گرفته تا داستانی بدون نقص و کامل روایت شود!

بدون شک این کار خیلی برای طرفداران سری GTA ارزشمند خواهد بود، اما حال که این مینی سریال چند قسمتی را مشاهده کرده‌ام، واقعا دوست دارم تا یکبار دیگر داستان بازی GTA IV را تجربه کنم! اختلاف گرافیکی که بین نسل عناوین کنسول پلی استیشن 2/ ایکس باکس و پلی استیشن 3/ ایکس باکس 360 وجود داشت، کاملا به سازندگان اجازه داد تا با دستی بازتر جزئیات را به نمایش گذاشته و در نتیجه، داستان بازی GTA 4 را کمی تاریک‌تر از سایر عناوین سری روایت کنند. حال نیز این کانال پس از کارگردانی اپیزودیک داستان کل بازی، به سراغ دو بسته‌های الحاقی آن رفته‌اند که به زودی منتشر خواهد شد.

به گفته صاحب کانال Zuma، سخت‌ترین کار سازندگان زمانی بوده که آن‌ها برای نمایش داستان صحنه داستانی نداشته و مجبور بوده‌اند تا از رانندگی‌های بین ماموریت‌ها یک صحنه قشنگ و زیبا را نشان دهند. به هر حال گرافیک بازی GTA IV چندان برای یک بازی در سال ۲۰۲۱ کارآمد نیست، اما حداقل تیم کارگردانی سعی کرده‌اند تا با عوض کردن زوایای مختلف و همچنین مادهای گرافیکی، آن را جذاب نشان دهند. همچنین کارگردان این اثر اظهار کرده که او برای طبیعی نشان دادن اوضاع حتی سعی کرده تا لباس نیکو را هم بین داستان تغییر دهد تا میزان طبیعی بودن به حد برسد!

در هر صورت امکان دارد تا پس از این پروژه شاهد روایت داستان بازی‌های دیگری توسط همین کانال و این کارگردان، با کیفیتی بسیار بهتر باشیم. آن‌ها سعی می‌کنند تا از یک بازی ویدیویی استفاده‌ای را ببرند که عملا برای آن در نظر گرفته نشده است! در حالی که نتیجه نهایی این سوال را در ذهن کاربران ایجاد می‌کند که «اگر سریالی بر پایه داستان بازی GTA 4 ساخته شود، بازیگران آن چه کسانی خواهند بود؟

1 1 رأی
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا