#مهسا_امینی

مشکلات فیفا ۲۳ این بازی را به خاک و خون کشیده‌اند!

مشکلات تکراری، شکایات تکراری و اهمیت ندادن توسعه دهندگان!

مشکلات فیفا ۲۳

مشکلات فیفا ۲۳ همان چیزی بودند که ما مانند هر بازی دیگری منتظر شناسایی و رفعشان بودیم، اما طبق نظرات کاربران این مشکلات بیشتر از چیزی هستند که فکرش را می‌کردیم و این نسخه از فیفا به نظر کاربران یکی از ضعیف‌ترین نسخه‌های سال‌های اخیر است!

بازی فیفا ۲۳ به شدت کاربران را عصبانی کرده است. بازی فیفا ۲۳ به صورت رسمی در روز ۳۰ سپتامبر، برابر با ۸ مهر ماه به انتشار رسید، با این حال کاربران نسخه آلتیمیت، سه روز زودتر یعنی روز ۲۷ سپتامبر، برابر با ۵ مهر ماه توانستند این بازی را تجربه کنند. البته علاوه بر انتشار زودتر، کاربران نسخه آلتیمیت جوایزی از جمله ۴۶۰۰ فیفا پوینت و چندین کارت غیر قابل فروش را دریافت کردند.

یکی از نکات بسیار ارزنده بازی فیفا ۲۳، استفاده از تکنولوژی HyperMotion 2 است که هدف آن واقع گرایانه‌تر کردن این بازی و ارائه تجربه‌ای متفاوت نسبت به گذشته است. این تکنولوژی سبب افزوده شدن بیش از ۶۰۰۰ انیمیشن جدید، در کنار حقیقی‌تر کردن حرکات بازیکنان برگرفته از حرکات آن‌ها در دنیای واقعی شده است. این بازی و البته ویژگی‌های جدید آن به طور کلی نظرات مثبت بسیاری را برای خود جمع آوری کرده، با این حال نقص‌های بسیاری در این بازی دیده می‌شود که سبب کاهش نمره آن شده‌اند.

شما اگر به صفحه این بازی در وبسایت متاکریتیک مراجعه کنید، متوجه بسیاری نظر منفی از طرف کاربران می‌شوید. برخی از آن‌ها ادعا دارند که فیفا ۲۳ به طور کامل آن‌ها را نا امید کرده و قصد ندارند به تجربه این بازی بپردازند. از یک سو، منتقدین به طور میانگین نمره ۷۷ از ۱۰۰ را به این بازی داده‌اند که نمره‌ای قابل توجه بوده و این بازی را در دسته بازی‌های خوب قرار می‌دهد.

در سوی دیگر، نمره کاربران به طرز فاجعه باری کم بوده و آن‌ها به طور میانگین نمره ۲.۵ از ۱۰ را برای این بازی در نظر گرفته‌اند که می‌تواند تاثیری مستقیم در کاهش فروش فیفا ۲۳ داشته باشد. البته ناگفته نماند که اکثریت شکایات کاربران با شکایات آن‌ها از نسخه‌های پیشین سری بازی فیفا یکسان بوده و باور دارند که این بازی هیچگونه تغییری نسبت به نسخه‌های اخیر نداشته و این در حالی است برخی دیگر از کاربران باور دارند که این بازی به هیچ عنوان واقع گرایانه نیست و نمی‌توان آن را نماینده‌ای قابل برای ورزش پر طرفدار فوتبال دانست!

دیگر شکایات مردم، شکایات همیشگی آن‌ها از شرکت الکترونیک آرتز (Electronic Arts)، یعنی ریزتراکنش‌ها (Microtransactions) بوده که به عقیده بسیاری بازی‌های آن‌ها را تبدیل به بازی‌هایی Pay 2 Win (پول بده برنده شو!) کرده است و سری بازی فیفا نیز سال‌ها است به این دلیل توسط بسیاری کاربران طرد شده است. آخرین نسخه از سری بازی فیفا که در ازای نظرات تمام منفی از سوی کاربران با نظرات مثبت و منفی به طور برابر روبه رو شده، بازی فیفا ۱۷ است!

این نکته را نیز باید افزود که نظرات منفی کاربران تنها به وبسایت متاکریتیک ختم نشده و نظرات منفی کاربران درباره این بازی در شبکه استیم، سبب شده فیفا ۲۳ در دسته بازی‌های Mostly Negative (عموما منفی) از نظر کاربران قرار بگیرد. اما مشکل کاربران در شبکه استیم متفاوت است. مشکل آن‌ها عموما سیستم ضد چیت بازی بوده که به آن‌ها اجازه اجرای آن را نمی‌دهد. بسیاری از کاربران که نسخه آلتیمیت این بازی را خریداری کرده‌اند بر این باورند که پول آن‌ها به هدر رفته و نه تنها قادر به تجربه این بازی سه روز پیش از انتشار رسمی نشده‌اند، بلکه روزها پس از انتشار نیز موفق به تجربه بازی محبوب خود نشده‌اند! در سوی دیگر، کاربرانی که موفق به اجرای فیفا ۲۳ در استیم شده‌اند، باور دارند که این بازی برای رایانه شخصی بهینه سازی نشده است!

همانطور که مطالعه کردید، مشکلات فیفا ۲۳ کم نبوده و گاهی اوقات باید به کاربران برای ارائه نظرات منفی در نتیجه مشکلات متعدد این بازی حق داد. البته نباید این واقعیت را نادیده گرفت که عناوینی بسیار بزرگ چون Elden Ring و Horizon Forbidden West نیز با نظرات منفی روبه رو شدند، با تمام این اوصاف ما باور داریم که مشکلات فیفا ۲۳ بیشتر در نتیجه مشکلات جزئی سیستم ضد چیت و همچنین جو منفی پیش آمده پیرامون سری بازی فیفا طی سال‌های اخیر توسط کاربران است. 

بازی فیفا ۲۳ در حال حاضر برای کنسول‌های نسل هشتمی ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴، کنسول‌های نسل نهمی ایکس باکس سری ایکس/سری اس و پلی استیشن ۵ و رایانه شخصی در دسترس است. نظر شما چیست؟ شما مشکلات فیفا ۲۳ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ فکر می‌کنید این بازی مستحق چنین نمرات فاجعه آمیزی از طرف کاربران است؟ منتظر نظرات شما هستیم.


guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا