#مهسا_امینی

کارگردان Fantastic Four یک بازیگر سیاهپوست را برای نقش سو استورم در نظر داشت

فاکس قرن بیستم یک بازیگر سفیدپوست را ترجیح می‌داد

کارگردان Fantastic Four

جاش ترنک کارگردان Fantastic Four قصد داشت یک بازیگر سیاهپوست را برای نقش سو استورم انتخاب کند اما استودیوی فاکس با چنین ایده‌ای مخالفت کرد.

پیش از اینکه Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer به سینماها بیاید، فاکس قرن بیستم برنامه‌های مختلفی برای فرنچایز چهار شگفت انگیز داشت اما شکست تجاری این فیلم باعث شد تمامی آن‌ها را کنار بگذارد. حدودا هشت سال بعد، نسخه‌ی بازسازی این فرنچایز تحت عنوان Fantastic Four راهی سینماها شد که جاش ترنک (Josh Trank) را روی صندلی کارگردانی خود داشت. بازیگران اصلی فیلم هم شامل مایلز تلر (Miles Teller) در نقش رید ریچاردز، جیمی بل (Jamie Bell) در نقش بن گریم، مایکل بی. جردن (Michael B. Jordan) در نقش جانی استورم و کیت مارا (Kate Mara) در نقش سو استورم می‌شود.

عده‌ای از طرفداران کمیک بوک‌های مارول به دو دلیل به انتخاب مایکل بی. جردن برای ایفای نقش جانی استورم انتقاد داشتند: دلیل اول این بود که هیومن تورچ در کمیک بوک‌ها همیشه یک فرد سفید پوست بوده است؛ دلیل دوم و پایانی هم این بود که جانی و سو استورم خواهر و برادر بودند در حالی که در محصول جدید فاکس قرن بیستم یکی از آن‌ها سیاهپوست و دیگری سفید پوست است. اگرچه سازندگان اعلام کردند جانی و سو خواهر و برادر خونی نیستند و پدرشان سو را به سرپرستی قبول کرده اما شدت انتقادها به حدی زیاد بود که جاش ترنک مجبور به خرید یک سلاح شد تا مبادا طرفداران متعصب دست به اقدامی غیرقابل جبران بزنند.

جاش ترنک چندی پیش مصاحبه‌ای را با Geeks of Color انجام داد. خبرنگار در بخشی از گفتگو پرسید آیا هرگز به انتخاب یک بازیگر سیاهپوست برای نقش سو استورم در Fantastic Four فکر کرده بود یا خیر. ترنک هم در پاسخ فاش کرد چنین ایده‌ای را مطرح کرده بود اما مخالفت مسئولان فاکس قرن بیستم را در پی داشت. در ادامه می‌توانید بخشی از صحبت‌های این فیلمساز آمریکایی را مطالعه کنید:

در پشت صحنه گفتگوهای بحث برانگیز زیادی درباره‌ی این موضوع انجام دادیم. من دوست داشتم جانی، سو و به‌طور کلی اعضای خانواده‌ی استورم را افراد سیاهپوست تشکیل دهند. وقتی با یک استودیو برای ساخت فیلم عظیمی مانند این همکاری می‌کنید، همه می‌خواهند بدانند نقش‌های اصلی به چه افراد شناخته شده‌ای می‌رسد. پیش خودشان فکر می‌کنند شاید مارگو رابی (Margot Robbie) یا بازیگری مشابه آن نقش را ایفا می‌کند. وقتی زمان انتخاب رسید، متوجه شدم مخالفت شدیدی برای سپردن نقش سو استورم به یک بازیگر سیاهپوست وجود دارد.

کارگردان Fantastic Four در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفت از اینکه برای انتخاب یک بازیگر سیاهپوست نجنگید احساس پشیمانی می‌کند:

وقتی به گذشته نگاه می‌کنم، به خودم می‌گوید باید به محض مواجه شدن با چنین مخالفتی از پروژه کنار می‌کشیدم و به خاطر عدم انجامش خجالت می‌کشم. چون من از آن دسته افرادی هستم که همیشه می‌گوید باید برای اعتقاداتمان بجنگیم، حتی اگر باعث خراب شدن آینده‌ی شغلی شود. از اینکه برای به کرسی نشاندن حرفم تلاش نکردم حس بدی دارم. فکر می‌کنم در این زمینه شکست خوردم. البته شرایط ناخوشایند و عجیبی هم بود که نمی‌دانم چطور توضیح دهم.

کارگردان Fantastic Four
کیت مارا

در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت صحبت کرد اما ظاهرا مدیران فاکس قرن بیستم بازخوردهای منفی به انتخاب بازیگر سیاهپوست برای نقش‌های اصلی را پیش‌بینی کرده بودند. به همین دلیل، تنها با اضافه شدن مایکل بی جردن موافقت کرده و ترجیح دادند سو استورم را به یک بازیگر سفیدپوست بسپارند. تئوری دیگری که احتمال صحیح بودنش وجود دارد، عدم وجود یک زن سیاهپوست هم‌سطح با کیت مارا یا مارگو رابی بوده است. به هر حال، نباید فراموش کرد که نگاه‌ها نسبت به بازیگران سیاهپوست طی چند سال اخیر بهبود یافته و در گذشته چندان مثبت نبوده است.

جدیدترین ساخته‌ی جاش ترنک تحت عنوان Capone چندی پیش در فضای مجازی منتشر شد. این اثر تام هاردی (Tom Hardy) را در نقش اصلی خود داشته و به زندگی آل کاپون یکی از شناخته شده‌ترین جنایتکاران تاریخ آمریکا می‌پردازد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا