#مهسا_امینی

مشکل داستان فیلم Fantastic Beasts 3 چیست؟

جهان جادویی که وجود ندارد..

مشکل داستان فیلم Fantastic Beasts 3 چیست؟ امیرحسین ناصری ۳ ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ سینمای جهان
داستان فیلم Fantastic Beasts 3

داستان فیلم Fantastic Beasts 3 یکبار دیگر طرفداران را به سمت مدرسه هاگوارتز می‌برد، در حالی که این روایت قدیمی با سری هری پاتر در تناقض است!

جهان هری پاتر (Harry Potter) یکی از بزرگ‌ترین و پرطرفدارترین‌هایی بود که ابتدا در قالب رمان‌های جی کی رولینگ (J.K Rowling) و سپس روی پرده سینما توانست افراد را هیجان‌زده کند. با این وجود حدود یک دهه پیش سازندگان کار با داستان‌های سری هری پاتر را تمام کردند و اسمش را نبر یکبار و برای هیمشه نابود شد؛ در حالی که جهان جادوگری Wizarding World گسترش پیدا کرد و پس از نمایشنامه Cursed Child، نوبت به ساخت فیلم‌هایی تحت عنوان Fantastic Beasts رسید.

در این سری جدید، داستان جهان جادو حدودا ۷۰ سال پیش از حضور هری پاتر و در زمانی روایت می‌شود که گلرت گریندل‌والد (Gellert Grindelwald) در حال اوج گرفتن و رسیدن به قدرتی بود که می‌توانست با آن کل افراد غیر جادوگر را نابود کند. در واقع در فیلم‌ها و کتاب‌های هری پاتر اشاره‌های بسیاری به گریندل‌والد را شنیده بودیم و فیلم‌های Fantastic Beasts نیز دقیقا درباره همین موضوع هستند، در حالی که جزئیات جالبی از گذشته جهان هری پاتر را به مخاطب نشان می‌دهند و از طرفی این پتانسیل را دارند تا یکبار دیگر طرفداران را هیجان‌زده کنند.

با این وجود، نکته قابل توجه اینجاست که برخلاف سری هری پاتر که کلا داستان آن در انگلستان و مدرسه هاگوارتز روایت می‌شد، سری اسپین آف Fantastic Beasts جریان را به مکان‌های دیگری از جمله آمریکا و اروپا می‌برد؛ موردی که خود باعث می‌شود تا پتانسیل فوق‌العاده بی‌نظیری برای خلق یک سری متفاوت ایجاد شود، در حالی که سازندگان چندان هم از آن استفاده نکرده‌اند و حتی ظاهرا تناقض‌هایی را با داستان اصلی هری پاتر در آن به وجود آورده‌اند.

مشکل اصلی داستان فیلم Fantastic Beasts 3

در فیلم Fantastic Beasts 3، شاهد افزایش قدرت گریندل‌والد هستیم. او سعی می‌کند تا با برگزاری یک همه‌پرسی چالش‌برانگیز، جادوگران را به دو دسته تقسیم کند؛ دسته‌هایی که یکی همراه با مردم عادی (مشنگ‌ها یا همان افرادی که از خون جادوگرها نیستند) و دیگری کاملا برخلاف آن هستند. با این وجود مشخص است که گریندل‌والد کار خود را در هر صورت انجام می‌دهد تا به حکمران کل دنیای جادو تبدیل شود، آن هم در حالی که جادوگرانی از سراسر جهان جمع می‌شوند تا جلوی او را بگیرند! با این وجود، پس این جادوگرها هنگام به قدرت رسیدن ولدمورت (Voldemort) کجا بودند؟

در واقع در داستان‌های هری پاتر هیچ اشاره‌ای به اینکه آیا جادوگران غیر انگلیسی اصلا وجود دارند یا که نه، انجام نمی‌شود؛ چه برسد به اینکه بخواهند در جنگ بزرگ جادوگران و همچنین مبارزه با ولدرمورت حضور پیدا کنند. در حقیقت این مورد مشخص است که ولدمورت در سایه‌ها قدم می‌گذاشت تا حتی وزارت جادو (انگلیس) هم متوجه حضور او نشود، اما اینکه در قسمت‌های پایانی هری پاتر هیچکدام از جادوگران جهان هیچ اقدامی را انجام ندادند خود یک ایراد فوق‌العاده بزرگ است که حال با داستان فیلم Fantastic Beasts 3 متوجه آن شدیم.

به هر حال ولدمورت تهدید فوق‌العاده بزرگ‌تری بود که وزارت جادو باید پس از حضور او، زودتر متوجه عمق فاجعه می‌شد و از طرفی سایر جادوگران جهان نیز باید در مقابل آن اقدام می‌کردند تا یک شاگرد مدرسه سعی نکند تا جلوی او را بگیرد. با این وجود، می‌بینیم که گلرت گریندل‌والد که تهدید بسیار کوچک‌تری نسبت به ولدمورت بود، چگونه نظر کل جادوگران جهان را جلب کرد تا یک انجمن گسترده سعی کنند تا جلوی او را بگیرند.


guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا