هری پاتر

چگونه فیلم‌های هری پاتر را به ترتیب تماشا کنیم؟

راهنمایی برای تازه‌واردهای دنیای جادوگری رولینگ

1%
  • 0/10
چگونه فیلم‌های هری پاتر را به ترتیب تماشا کنیم؟ ۳۲ ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

اگر تا به حال به هر دلیلی موفق به تماشای فیلم‌های هری پاتر نشدید، می‌توانید از این مطلب به عنوان یک راهنما برای شروع تماشای اولین فیلم‌ها از دنیای جادوگری استفاده کنید.

اگر از علاقه مندان به دنیای سینما باشید، مطمئنا بارها نام «هری پاتر» را شنیده‌اید؛ مجموعه‌ای برگرفته از رمان‌هایی با همین نام به نوشته‌ی جی.کی.رولینگ (J.K.Rowling) که شهرت آن در میان خاص و عام مثال زدنی است. قبل از ظهور فیلم‌های ابرقهرمانی با سرمایه‌های عظیم و رقم‌های فروش سرسام آور، مجموعه فیلم‌های «هری پاتر» معمولا جز صدرنشین‌های باکس آفیس بودند. جالب است بدانید که بودجه‌ی ساخت کل مجموعه چیزی معادل ۱ میلیارد و ۱۵۵ میلیون دلار و در مقابل میزان فروش آن برابر با ۷ میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار بود.

رمان هری پاتر، داستان یک پسر نوجوان را با همین نام تعریف می‌کند که در سن یازده سالگی، متوجه می‌شود که جادوگر است و قابلیت‌هایی دارد که او را با سایر انسان‌ها متمایز می‌کند. ماجراجویی‌های او در مدرسه‌ی علوم و فنون جادوگری هاگوارتز همراه با دو دوست همیشگی خودش، «رون ویزلی» و «هرمایونی گرنجر» داستان‌های زیادی به همراه خود دارد که می‌تواند تا سال‌ها در ذهن شما باقی بماند. فیلم‌های هری پاتر شامل هشت نسخه می‌شوند که بین سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ و به فاصله‌ی ۱۰ سال اکران شده‌اند.

اما باید این نکته را بدانید که در سال ۲۰۱۱ و با اتمام ماجراجویی‌های هری پاتر، به طور کلی داستان دنیای جادوگری تمام نشد؛ چند سال بعد جی.کی.رولینگ، نویسنده‌ی کتاب‌های «هری پاتر» اعلام کرد که به‌زودی یک مجموعه فیلم جدید که در واقع پیش در آمدی است بر دنیای هری پاتر را روی پرده‌های سینما خواهد برد. این پیش در آمد، Fantastic Beasts نام دارد و داستان شخصی به نام «نیوت اسکمندر» در دهه‌ی ۲۰ میلادی را روایت می‌کند. داستان مجموعه‌ی «جانوران شگفت‌انگیز» در واقع در همان دنیای جادویی «هری پاتر» جریان دارد و همین‌طور شاهد حضور برخی از کاراکترهای سری Harry Potter در مجموعه‌ی Fantastic Beasts هستیم. در نهایت اگر می‌خواهید فیلم‌های دنیای جادویی را بر اساس بازه‌ی زمانی داستان تماشا کنید، می‌توانید از لیست زیر به عنوان راهنما کمک بگیرید.

Fantastic Beasts and the Where to Find Them (۱۹۲۶)

کارگردان: دیوید یتس

نویسنده: جی.کی.رولینگ

سال ساخت: ۲۰۱۶

فیلم «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها» مقدمه‌ای است بر منازعه‌ی میان جادوگران و افراد بی جادو که به اصطلاح به آنها Muggle یا مشنگ گفته می‌شود. این فیلم، داستان نیوت اسکمندر، شخصی که به موجودات جادویی علاقه دارد را روایت می‌کند. نیوت در حال نوشتن کتابی است تحت عنوان جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها و برای تحقیقات لازم برای نگارش کتاب خودش به مکان‌های مختلفی در سراسر دنیا سفر می‌کند اما بر اثر یک تصادف، جیکوب کوالسکی که یک فرد بی جادو است، به صورت ناخواسته تعدادی از موجودات شگفت انگیز نیوت را آزاد می‌کند و همین امر سبب می‌شود تا درگیری‌هایی میان دنیای جادوگران و افراد بی جادو صورت گیرد.

Fantastic Beasts: Cirmes of Grindelwald (۱۹۲۷)

کارگردان: دیوید یتس

نویسنده: جی.کی.رولینگ

سال ساخت: ۲۰۱۸

داستان «جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندل والد» یک سال بعد از وقایع «جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آنها» و در سال ۱۹۲۷ روایت می‌شود؛ درست چند ماه بعد از دستگیری بزرگترین جادوگر تبهکار تاریخ با نام گلرت گریندل والد که حالا موفق به فرار از زندان شده است. پس از فرار از زندان، گریندل والد قصد دارد تا طرفداران خودش را بار دیگر گرد هم آورد تا به کمک آنها، به هدف خودش که سلطه‌‎ی دنیای جادوگران بر افراد بی جادو است برسد؛ در دنیای جادویی تنها یک شخص است که می‌تواند او را متوقف کند و آن شخص هم کسی نیست جز آلبوس دامبلدور که پیش از این آنها با هم روابط بسیار عمیق و صمیمانه‌ای داشته‌اند. اما دامبلدور نمی‌تواند به تنهایی جلوی کارهای گریندل والد را بگیرد و به همین دلیل از نیوت اسکمندر، شاگرد سابق و دوست فعلی خودش کمک می‌گیرد.

Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (۱۹۹۱-۹۲)

کارگردان: کریس کلمبوس

نویسنده: استیو کلاوز

سال ساخت: ۲۰۰۱

فیلم «هری پاتر و سنگ جادو»، درباره‌ی پسر نوجوانی به نام هری پاتر است و وقایع آن مربوط به ۶۴ سال بعد از داستان «جانوران شگفت انگیز: جنایات گریندل والد» می‌شود. هری پاتر پسر نوجوان ۱۱ ساله‌ای است که در روز تولد خودش به یکباره متوجه می‌شود که جادوگر است و به دنیای انسان‌های بی جادو تعلق ندارد. او درادامه متوجه می‌شود که پدر و مادرش وقتی که هری تنها یک سال داشت، در حادثه‌ای هولناک به دست بزرگترین جادوگر تبهکار دوران به نام لرد ولدمورت کشته شده‌اند و او به طرز شگفت آوری تنها شخصی است که زنده مانده و باعث از بین رفتن قدرت ولدمورت شده است؛ به همین دلیل او در میان جادوگران بسیار مشهور است.

Harry Potter and the Chamber of Secrets (۱۹۹۲-۹۳)

کارگردان: کریس کلمبوس

نویسنده: استیو کلاوز

سال ساخت: ۲۰۰۲

در فیلم «هری پاتر و تالار اسرار»، هری متوجه می‌شود که بر خلاف همیشه، مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز جای امنی نیست و تالار اسرار توسط یکی از نوادگان سالازار اسلیترین باز شده و هیولای درون آن که باسیلیسک نام دارد را آزاد کرده است. باسیلیسک، افعی غول پیکری است که مشنگ‌زاده‌ها (افرادی که جادوگر هستند اما خانواده‌ی جادوگری ندارند) را مورد حمله‌ی خود قرار می‌دهد.

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban (۱۹۹۳-۹۴)

کارگردان: آلفونسو کوارون

نویسنده: استیو کلاوز

سال ساخت: ۲۰۰۴

حالا هری سومین سال تحصیل خود را در مدرسه‌ی علوم و فنون جادوگری هاگوارتز سپری می‌کند. در همین حین، او متوجه می‌شود که یکی از یاران وفادار لرد ولدمورت با نام سیریوس بلک از زندان آزکابان فرار کرده است. در مورد بلک شایعاتی وجود دارد که او از دوستان نزدیک خانواده‌ی پاترها بوده و ۱۳ سال قبل محل اقامت هری و پدر و مادرش را به ولدمورت لو داده و به نوعی به آنها خیانت کرده است. حالا گفته می‌شود که بلک فرار کرده تا هری را نیز به قتل برساند و بار دیگر به ارباب تاریکی بپیوندد.

Harry Potter and the Goblet of Fire (۱۹۹۴-۹۵)

کارگردان: مایک نیوول

نویسنده: استیو کلاوز

سال ساخت: ۲۰۰۵

داستان «هری پاتر و جام آتش» درست وقایع یک سال بعد از فیلم «هری پاتر و زندانی آزکابان» را روایت می‌کند. هری در تعطیلات قبل از شروع سال تحصیلی جدید هاگوارتز، مرتبا کابوس می‌بیند؛ او در خواب خود، لرد ولدمورت را می‌بیند که در کنار دو نفر از یاران وفادار خودش در حال پی ریزی نقشه‌ی قتل هری هستند. از طرفی با شروع سال تحصیلی جدید هری متوجه می‌شود که جام سه قهرمان برگزار خواهد شد و به همین ترتیب کابوس خودش را فراموش می‌کند، بدون فکر کردن به اینکه چه اتفاقاتی انتظار او را می‌کشند.

Harry Potter and the Order of the Phoenix (۱۹۹۵-۹۶)

کارگردان: دیوید یتس

نویسنده: مارک گولدن‌برگ

سال ساخت: ۲۰۰۷

سال پنجم هاگوارتز، بر خلاف سال‌های گذشته با تلخی‌های فراوانی برای هری آغاز می‌شود. لرد ولدمورت مجددا احیا شده و در حال جمع کردن پیروان قدیمی خودش است و هری در اثر یک اتفاق با خوش شانسی موفق به گریختن از دست او شده است. از طرفی، وزارت سحر و جادو، صحبت‌های هری پاتر و آلبوس دامبلدور مبنی بر بازگشت دوباره‌ی ولدمورت را باور نمی‌کنند و به همین خاطر یکی از کارکنان اداره‌ی خودشان، دولورس آمبریج را به مدرسه‌ی هاگوارتز می‌فرستند تا دامبلدور را تحت فشار قرار دهند.

Harry Potter and the Half-Blood Prince (۱۹۹۶-۹۷)

کارگردان: دیوید یتس

نویسنده: استیو کلاوز

سال ساخت: ۲۰۰۹

«هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه»، دنباله‌ای است بر داستان «هری پاتر و محفل ققنوس» و وقایع یک سال بعد این فیلم را روایت می‌کند. در سال ششم تحصیل هری در هاگوارتز، وزارت سحر و جادو بازگشت لرد ولدمورت را تایید و به صورت رسمی اعلام می‌کند. آلبوس دامبلدور و هری پاتر هم قصد دارند تا با کمک هم لرد ولدمورت را نابود کنند. در این بین متوجه می‌شوند که باید در ابتدا یک سری آیتم‌های جادویی به اسم «جان پیچ» را نابود کنند تا قدرت ولدمورت تضعیف شود. آن‌ها بعد از نابودی جان پیچ‌ها می‌توانند به تقابل با ارباب تاریکی بپردازند.

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1 (۱۹۹۷-۹۸)

کارگردان: دیوید یتس

نویسنده: استیو کلاوز

سال ساخت: ۲۰۱۰

«هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت اول» وقایع یک سال بعد از فیلم «هری پاتر و شاهزاده‌ی دورگه» را دنبال می‌کند؛ جایی که هری همراه با بهترین دوستان خودش، رون ویزلی و هرمایونی گرنجر قصد دارند تا به دنبال پیدا کردن جان‌پیچ‌ها بروند و آنها را نابود کنند.

Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 (۱۹۹۷-۹۸)

کارگردان: دیوید یتس

نویسنده: استیو کلاوز

سال ساخت: ۲۰۱۱

فیلم «هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم» در حقیقت تکمیل کننده‌ی قسمت قبلی است و داستان هر دو فیلم در سال ۱۹۹۷-۱۹۹۸ روایت می‌شوند. در این فیلم، شاهد نبرد نهایی هاگوارتز میان ارتش دامبلدور و ارباب تاریکی هستیم. «هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم» در حقیقت تکمیل کننده‌ی تمامی اتفاقات قسمت‌های قبلی مجموعه‌ی «هری پاتر» هم محسوب می‌شود.

جالب است بدانید که بعد از کتاب «هری پاتر و یادگاران مرگ»، یک نمایش‌نامه‌ی دیگر از هری پاتر توسط جی.کی.رولینگ منتشر شد که هیچ وقت شاهد ساخته شدن یک فیلم بر اساس آن نبودیم. این نمایش نامه با نام «هری پاتر و فرزند نفرین شده» یا (Harry Potter and the Cursed Child) منتشر شد که وقایع ۱۹ سال بعد از رخدادهای «یادگاران مرگ» را روایت می‌کند.

به عنوان مولف این مطلب، به شما پیشنهاد می‌کنم که اگر برای اولین بار قصد دارید فیلم‌های دنیای جادوگری رولینگ را تماشا کنید، به ترتیب سال ساخت پیش بروید؛ چرا که «جانوران شگفت انگیز» یک مجموعه‌ی پنج قسمتی است که تا به حال تنها دو قسمت از آن باقی مانده و داستان آن هنوز تکمیل نشده است. همچنین، برای آشنایی بیشتر با اصطلاحات و قوانین دنیای جادویی، باید در ابتدا به تماشای مجموعه‌ی «هری پاتر» و بعد Fantastic Beasts بپردازید.

تاکنون ۸ فیلم از سری اصلی هری پاتر و ۲ فیلم از سری فرعی آن تحت عنوان جانوران شگفت‌انگیز ساخته شده است.

منبع اقتباس فیلم‌های هری پاتر و همچنین جانوران شگفت‌انگیز، رمان‌های نوشته‌ی «جی. کی. رولینگ»، نویسنده‌ی مشهور انگلیسی است.

تاکنون ۷ رمان از سری هری پاتر و یک کتاب راهنما به نام «جانوران شگفت‌انگیز و زیست‌گاه آنها» توسط رولینگ نوشته شده است.

ماجراهای هری پاتر در نمایشنامه‌ای به نام «هری پاتر و فرزند نفرین‌شده» ادامه دارد که ۱۹ سال بعد از پایان رمان‌ها اتفاق می‌افتد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

32 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments