#مهسا_امینی
Harry Potter and the Cursed Child

آیا فیلم Harry Potter and the Cursed Child ساخته خواهد شد؟

اندر حکایاتی از آخرین قصه‌ی جادوگری در دنیای هری پاتر

 اینکه فیلم Harry Potter and the Cursed Child ساخته خواهد شد یا خیر، از دیدگاه هوادارهای دو آتشه‌ی سری کتاب‌های هری پاتر سوال بسیار مهمی به شمار می‌رود. با این اوصاف آیا قرار است به زودی این فیلم را روی پرده‌ی سینما تماشا کنیم؟

مطمئنا هری پاتر و دنیای جادوگری (Wizarding World) دارای یک ارتش بزرگ از طرفداران پر و پا قرص است که با کوچکترین چیز از این جهان منحصر به فرد به وجد می‌آیند. شاید اگر از هر کدام از این طرفدارها که به اصطلاح به آنها پاترهد (Potterhead) می‌گویند بپرسید که چه چیزی می‌تواند آنها را در حال حاضر خوشحال کند، مطمئنا اولین چیزی که درباره هری پاتر به ذهنشان می‌آید، ساخت فیلمی بر اساس آخرین کتاب ماجراجویی‌های هری با نام  Harry Potter and the Cursed Child نوشته جی.کی.رولینگ (J.K.Rowling) است.

می‌توانم با اطمینان به شما بگویم که حتی اگر یک بار هم فیلم‌های هری پاتر را دیده باشید با خودتان به این موضوع فکر کردید که آیا فیلمی بر اساس آخرین کتاب هری پاتر ساخته می‌شود؟ یا اینکه چرا تا به حال شرکت برادران وارنر اقدام به ساخت فیلم جدیدی بر اساس کتابی با این پیشینه و محبوبیت نگرفته‌اند؟ باید به شما بگویم که تنها نیستید و به طور حتم افراد زیادی در جهان این سوال برایشان پیش آمده است. ما هم در این مطلب قصد داریم تا به بررسی این موضوع بپردازیم که تا چه حد امکان ساخت فیلم  Harry Potter and the Cursed Child  وجود دارد. فقط قبل از هر چیزی بگوییم که تمامی مطالبی که که در ادامه می‌‍خوانید یک فرضیه و بررسی هستند و لزومی ندارد به این دلایل حتما فیلم جدیدی از هری‌ پاتر ساخته شود و یا نشود.

تصویری از نمایش Harry Potter and the Cursed Child

هری پاتر، پرفروش‌ترین مجموعه‌ی برگرفته از سری کتاب‌های این شخصیت در تاریخ سینما است. با این حال آخرین قسمت قصه‌ی دنیای رولینگ، هنوز فیلمی ندارد

سری فیلم‌های هری پاتر، جزء پرفروش‌ترین مجموعه فیلم‌هایی هستند که بر اساس کتاب‌هایی با همین نام، نوشته خانم جی.کی.رولینگ ساخته شده‌اند. اولین فیلم از این مجموعه با نام Harry Potter and the Sorcerer’s Stone در سال ۲۰۰۱ اکران شد. آخرین فیلم این مجموعه هم با نام Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 در سال ۲۰۱۱ و یک دهه بعد از اکران فیلم اول، بر روی پرده‌های سینما رفت و پرونده فیلم‌های هری پاتر تا به امروز بسته شده است.

البته بسته شدن پرونده فیلم‌های هری پاتر به معنی اتمام کار دنیای سینما با برند هری پاتر نیست و ما در سال ۲۰۱۶ شاهد اکران اولین فیلم بر اساس دنیای جادوگری که یک پیش‌درآمد به حساب می‌آید، بودیم. در این سال فیلم Fantastic Beasts and Where to Find Them روی پرده‌های نقره‌ای سینما رفت و ما را به شصت سال قبل از وقایع مجموعه هری پاتر برد. Fantastic Beasts داستان یک جادوگر به نام نیوت اسکمندر با بازی ادی ردمین را روایت می‌کند که علاقه بسیار زیادی به جانوران عجیب و شگفت‌انگیز و مطالعه و تحقیق درباره آنها دارد. قسمت دوم این مجموعه با نام Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald سال ۲۰۱۸ اکران شد که در آن شاهد نسخه جوان آلبوس دامبلدور  با بازی جو لاو بودیم. همچنین داستان هری هم با نمایش Harry Potter and the Cursed Child به نویسندگی جک تورن بر اساس نوشته‌ای از جی.کی.رولینگ، از سال ۲۰۱۶ روی استیج در حال اجرا است.

در حال حاضر تولید سری فیلم‌های Fantastic Beast برای برادران وارنر بیشتر صرف دارد

داستان Harry Potter and the Cursed Child (هری پاتر و فرزند نفرین شده) دقیقا از نقطه پایان کتاب قبلی این مجموعه شروع می‌شود. جایی که هری پاتر بزرگ شده، تشکیل خانواده داده و صاحب فرزند است و به تبع مسئولیت سنگینی بر دوش دارد. داستان حول محور فرزند هری پاتر و دراکو مالفوی می‌چرخد که با بدست آوردن ساعت زمان، اشتباهات بزرگی مرتکب می‌شوند و باید همه چیز را به حالت عادی برگردانند. قطعا ساخت یک فیلم بر اساس چنین داستانی می‌تواند علاوه بر طرفداران برند هری پاتر، بسیاری از افرادی که طرفدار این مجموعه نیستند را هم به سینما بکشاند. اما واقعا چنین فیلمی ساخته خواهد شد؟

پیش از این جی.کی.رولینگ در طی مصاحبه‌های مختلفی که داشته به صحبت درباره ساخت فیلمی بر اساس Harry Potter and the Cursed Child پرداخته است. او در برخی از مصاحبه‌های خود این موضوع را رد می‌کند اما در طی یک گزارش غیررسمی مشخص شد که شرکت برادران وارنر ایده ساخت یک فیلم جدید یا یک سه گانه بر اساس این کتاب را هرگز رد نکرده است اما در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای ساخت آن ندارند.

شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، اولویت داشتن مجموعه هیولاهای شگفت‌انگیز (Fantastic Beasts) در برنامه‌های برادران وارنر باشد. این مجموعه در اصل قرار بود که یک سه‌گانه باشد اما در سال ۲۰۱۶ به صورت رسمی تایید شد که داستان هیولاهای شگفت‌انگیز در قالب پنج قسمت ساخته و پرداخته خواهد شد. با این حال، قسمت آخر مجموعه که با نام Fantastic Beasts: The Crimes of the Grindelwald اکران شد چه از نظر بازخورد منتقدان و چه از نظر فروش و جایگاه در باکس‌آفیس، سازندگان را نامید کرد. حالا قسمت سوم هیولاهای شگفت‌انگیز سال ۲۰۲۱ روی پرده‌های سینما خواهد رفت اما به نظر می‌رسد اگر نتواند آن‌طور که باید انتظارات را برآورده کند، شاهد یک تجدید نظر از سوی شرکت برادران وارنر در قبال این مجموعه پنج قسمتی باشیم.

تصویری از هری پاتر، جینی ویزلی و فرزندشان در نمایش Harry Potter and the Cursed Child

همکاری بازیگران قدیمی مجموعه، می‌تواند احتمال ساخت آخرین فیلم هری پاتر را بالا ببرد

از طرفی دنیل ردکلیف بازیگر نقش هری پاتر هم هیچ‌گاه درهای بازگشت به مجموعه‌ی هری پاتر را پشت سر خود نبسته است. ردکلیف زمانی که برای اولین بار در نقش هری پاتر ظاهر شد تنها ۱۱ سال سن داشت و بدون تجربه جدی قبلی، چنین نقشی را به خوبی ایفا کرد. او پس از پایان مجموعه فیلم‌های هری پاتر در آثار مختلفی همچون یک فیلم در ژانر وحشت با نام Horns بازی کرده است اما هنوز نتوانسته موفقیتی مثل زمانی که در سری فیلم‌های هری پاتر داشته را باز یابد. شخصیت هری پاتر در کتاب Harry Potter and Cursed Child او ۳۷ سال سن دارد و ردکلیف می‌تواند چند سال بعد به راحتی نقش خود را ایفا کند و از نظر سنی هیچ مشکلی برای بازیگران قدیمی این مجموعه وجود نخواهد داشت.

اگر بخواهیم در نهایت یک جمع بندی کلی داشته باشیم، ساخته شدن یک فیلم بر اساس کتاب هری پاتر و فرزند نفرین شده در آینده، دور از انتظار نیست ولی برای زمان حال بعید به نظر می‌رسد. چرا که ردکلیف همچنان برای بازی در نقش هری پاتر مسن، جوان است و از طرفی نمایش Cursed Child تا به حال بسیار موفق ظاهر شده. از طرفی دیگر تمرکز شرکت برادران وارنر روی هیولاهای شگفت‌انگیز است و آنها می‌خواهند از طریق این مجموعه به موفقیت برسند. با این حال هم شرکت برادران وارنر و هم عوامل ساخت فیلم‌های هری پاتر می‌دانند که فرزند نفرین شده برای آنها حکم دستگاه چاپ پول را دارد اما از طرفی آنها باید یک مقدار محتاطانه عمل کند تا خاطرات خوبی که از هشت قسمت قبلی سری در خاطر طرفداران است، خراب نشود.


نظرات

guest

143 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا