معرفی مواردی از شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی
1%
  • 0/10

معرفی مواردی از شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی

موجوداتی طلسم شده اما دوست‌داشتنی

معرفی مواردی از شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی ۱ ۱۰ فروردین ۱۴۰۳ انیمه کپی لینک

استودیو جیبلی بر اساس داستان‌های فوق‌العاده‌ خود، آثاری تکرار نشدنی را خلق می‌کند. بنابراین بدیعی است طبق این انیمه‌های شگفت انگیز، کاراکترهای خاص و محبوبی را ارائه کند. با رسانه سرگرمی همراه شوید چرا که قرار است به مواردی از شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی بپردازیم. 

استودیو جیبلی آثار شاهکار بی‌شماری را از زمان پیدایش خود، سال ۱۹۸۵ میلادی عرضه کرده است. استعداد شگرف هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) در ساخت دنیایی جادو، مملو از شخصیت‌های منحصر به فردی که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند در محبوبیت انیمه‌های استودیو جیبلی به شدت تاثیرگذار واقع شده است. عناصر متناقض استفاده شده در این آثار آن‌ها را به یادماندنی‌تر می‌کند، که شخصیت‌های توتورو، بی‌چهره و سوسواتاری مواردی از شخصیت‌ های محبوب و طلسم شده انیمه های استودیو جیبلی هستند. 

با تمرکز روی خلق تلفیقی واقعیت و فانتزی، استودیو جیبلی سعی می‌کند فرهنگ‌ عامه ژاپن را توسط دنیای جادویی خود به مخاطبان نمایش دهد. تمایز شخصیت‌های آثار هایائو میازاکی نسبت باقی کاراکترها، آن‌ها را راحت‌تر در ذهن مخاطبان حک می‌کند. همچنین، طراحی شخصیت‌ها در خلاقانه‌ترین حالت ممکن، منظره‌ای چشم‌نواز را برای تماشاگران به وجود می‌آورد. تاثیر استودیو جیبلی و میازاکی تا همیشه در صنعت انیمه باقی خواهد ماند. اما با وجود این تفاسیر، آیا شخصیت های محبوب طلسم شده در انیمه های استودیو جیبلی را می‌شناسید؟

۱۰. کله‌ شلغمی بیشتر از آن چیزی که فکر می‌کرد با سوفی نقطه اشتراک داشت

انیمه قلعه متحرک هاول (Howl’s Moving Castle)

سوفی هتر (Sophie Hatter)، شخصیت اصلی انیمه قلعه متحرک هاول توسط یک جادوگر به فردی مسن تبدیل شده و سن او تا ۹۰ سال افزایش می‌یابد. او سفری جدید را جهت از بین بردن این طلسم آغاز می‌کند، و در میان مسیر خود با شخصیت‌های جدیدی آشنا می‌شود، که به عنوان مثال می‌توان به شخصیت کله‌ شلغمی (Turnip-Head) اشاره کرد. سوفی در مسیر خود به صورت اتفاقی به یک عصا که از میان بوته‌ها آشکار شده بود برخورد می‌کند. او پس از بیرون کشیدن این عصا متوجه می‌شود موجودی که به آن کمک می‌کند یک مترسک کله شلغمی است. 

کله شلغمی جهت سپاس از سوفی با او همراه می‌شود. سوفی مسیری طولانی را در کنار کله شلغمی طی می‌کند و از چالش‌های گوناگونی با کمک یکدیگر گذر می‌کنند. کله شلغمی در قالب شخصیتی طلسم شده در واقع یک شاهزاده است، و بنا به دلایلی به مترسک تبدیل می‌شود. در انتهای سفر، سوفی به بهانه تشکر، کله شلغمی را می‌بوسد، و او ناگهان به شاهزاده جاستین (Justin)، وارث تاج و تخت اینگری (Ingary) تبدیل می‌شود. با اینکه این شخصیت به عنوان یکی از بهترین شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی ظاهر می‌شود، اما با توجه به شهرت کمتر او نسبت به باقی شخصیت‌های محبوب و طلسم شده، در آخر این لیست قرار می‌گیرد.

۹. سوسواتاری‌ها در عین پراکندگی بامزه هستند

انیمه شهر اشباح (Spirited Away) و توتورو (Totoro)

موجوداتی ساخته شده از دوده و خاک که به سوسوتاری‌ها (Soot Sprites) معرف هستند، در انیمه‌های توتورو و شهر اشباح به نمایش درآمده‌اند. سوسوتاری‌ها از ابعاد توپ گلف تشکیل شده‌اند و گرد و خاک را به هرجایی که می‌روند با خود همراه می‌کنند‌. طبق گفته‌های میازاکی، این موجودات تنها در خانه‌های متروکه و قدیمی یافت می‌شوند. می (Mei) و ساتسوکی (Satsuki) در انیمه توتورو، پس از نقل مکان به خانه جدید خود که از قضا متروکه و قدیمی است به این موجودات برخورد می‌کنند، و پس از تعقیب سوسواتاری‌ها به دنیایی جدید و جادویی قدم می‌گذارند. 

در انیمه شهر اشباح، سوسواتاری‌ها به عنوان زیر دستان شخصیت کامجی (Kamajī)  سخت به کار کردن مشغول هستند. او از این موجودات دوده شکل برای گرم کردن حمام ابورایا (Aburaya) و آتش اتاق استفاده می‌کند. آن‌ها باید برای حفظ طلسمی که به کمک آن زندگی می‌کنند سخت به کار مشغول شوند، و بابت زحمات خود آب‌نبات‌های ستاره شکل تحویل می‌گیرند. سوسوتاری‌ها محبوبیت بسیاری را از سراسر جهان جمع کرده‌اند، و حتی افرادی که طرفدار انیمه نیستند نیز به این موجودات جذب شده و آن‌ها را می‌پسندند. در نهایت با توجه به این تفاسیر، سوسوتاری‌ها، موجوداتی دوده شکل نیز به عنوان موردی از شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی در این لیست قرار می‌گیرند.

۸. اتوبوس گربه‌ای فانتزی کودکان بی‌شماری است

انیمه همسایه من توتورو (My Neighbor Totoro)

به عنوان موردی دیگه از شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی که تاثیر آن را نمی‌توان در یاد تماشاگران انکار کرد، می‌توان به شخصیت اتوبوس گربه‌ای (Catbus) اشاره کرد. گربه‌ای غول‌پیکر که به صورت یک اتوبوس طراحی شده است، ۱۲ پا دارد و دو موش با چشمانی بنفش که به صورت چراغ‌های آن عمل می‌کنند روی سقف آن مستقر هستند. او می‌تواند به هر نقطه‌ای که مسافران درخواست می‌کنند در کوتاه‌ترین زمان و با سرعتی باور نکردنی سفر کند، در حالی که تنها کودکان قابلیت مشاهده کردن او را دارند. 

ساتسوکی و می به همراه توتورو، برای اولین‌بار هنگامی‌ که در ایستگاه اتوبوس منتظر پدر خود، تاتسو کوساکابه (Tatsuo Kusakabe) هستند با اتوبوس گربه‌ای ملاقات می‌کنند. در اواخر انیمه همسایه من توتورو، ساتسوکی از توتورو برای یافتن خواهر خود کمک می‌خواهد، و توتورو نیز به اتوبوس گربه‌ای مراجعه می‌کند. آن‌ها با کمک سرعت شگفت‌انگیز اتوبوس گربه‌ای به سمت می می‌شتابند. اتوبوس گربه‌ای از جمله شخصیت‌های انیمه‌ای است که فانتزی کودکان بی‌شماری را از آن خود کرده است، و همواره به تعداد طرفداران خود اضافه می‌کند.

۷. بارون همبرت به حدی محبوب بود که فیلم خود را عرضه کرد

انیمه نجوای قلب (Whisper Of The Heart) و بازگشت گربه (The Cat Returns)

موردی دیگر از شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی، بارون همبرت (Baron Humbert)، گربه‌ای خوش‌پوش و مجسمه شکل در مغازه عتیقه فروشی است که شب‌ها زنده می‌شود‌. در انیمه نجوای قلب، بارون در قالب یکی از عتیقه‌های متعلق به شخصیت شیرو نیشی (Shiro Nishi) ظاهر می‌شود، و می‌توان گفت مدت کمی را به ایفای نقش می‌پردازد. این شخصیت از چنان محبوبیتی برخوردار می‌شود که پس از مدتی یک فیلم مجزا را از آن خود می‌کند.

بارون، پس از یافتن راه خود به نقشی بزرگتر، در انیمه بازگشت گربه به ایفای نقش می‌پردازد، جایی که برای دفتر گربه‌ها کار می‌کند‌. او به زودی با هارو (Haru)، قهرمان داستان آشنا می شود و پس از انتقال به پادشاهی گربه‌ها، تصمیم می گیرد به او کمک کند. شخصیت بارون در میان طرفداران جیبلی، به خصوص دوستداران گربه از محبوبیت خاصی برخوردار است، و همواره به تعداد طرفداران خود اضافه می‌کند.

۶. کالسیفر به گرم شدن هاول و سوفی اهمیت می‌دهد

انیمه قلعه متحرک هاول

انیمه قلعه متحرک هاول مملو از شخصیت‌های به یادماندنی و خاص است، و کالسیفر (Calcifer) به عنوان موردی از این شخصیت‌ها، به صورت یک کاراکتر طلسم‌ شده به ایفای نقش می‌پردازد. وظیفه کالسیفر به طور کلی به گرم‌ کردن قلعه هاول ختم می‌شود. اما او چگونه به قلعه هاول راه یافت؟

این شخصیت بامزه و دوست داشتنی، به صورت یک ستاره درخشان که نیروی جادویی خود را از دست داده و به سقوط کردن ناچار می‌شود برای اولین‌بار با هاول ملاقات می‌کند، سپس با کمک او و بستن قراردادی، باری دیگر به صورت یک شعله آتش به زندگی بازمی‌گردد. پس از آشنایی کالسیفر با شخصیت اصلی داستان، یعنی سوفی، نسبت به او احساس خوبی پیدا می‌کند، و به او پیشنهاد می‌دهد در قبال از بین بردن طلسم خود به کمک سوفی بپردازد. رابطه دوستانه و گاهی اوقات طنز سوفی و کالسیفر، لحظات خوبی را در طی این انیمه زیبا به وجود می‌آورد. در حالی که کالسیفر طرفداران بسیاری را به خود جذب می‌کند، در مقایسه با دیگر شخصیت‌هایی که در ادامه لیست شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی وجود دارند، رقابتی سرسختانه را به وجود می‌آورد، بنابراین قرار گرفتن در جایگاه میانی برای او انتخابی مناسب محسوب می‌شود.

۵. استانداردها و مهارت‌های اخلاقی بالای پورکو  از او یک قهرمان محبوب می سازد

انیمه پورکو روسو (Porco Rosso)

انیمه پورکو روسو داستان زندگی یک فرد ایتالیایی و از قضا جنگنده سابق جنگ جهانی اول، به نام مارکو پاگوت که توسط طلسمی ظاهر انسانی خود را از دست داده، به شکل یک خوک درآمده است، را بازگو می‌کند. او همیشه در تعقیب دزدان دریایی خدمت می‌کند، و به او لقب پورکو روسو تعلق داده شده است. ماجراجویی‌های پورکو سرشار از اتفاقات کمدی و تلخ است که موجب می‌شود این انیمه به داستانی در سبک تلخ و شیرین برگرفته از نویسندگی ماهرانه و استادانه در طراحی شخصیت، تبدیل شود.

پوکورو دیدگاه عاقلانه‌ای نسبت به سختی‌های زندگی دارد، و این موضوع تاثیر فراوانی را روی تماشاگران داشته است. شخصیت او مخالفت سرسختانه‌ای با بی‌عدالتی دارد، بنابراین به قهرمانی تبدیل می‌شود که ضد بی‌عدالتی است. خلبان پورکو روسو یکی از معدود قهرمانان در قالب شخصیتی غیر انسان و طلسم شده در آثار میازاکی به شمار می‌آید، و در لیست شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی در جایگاه خاصی قرار می‌گیرد.

۴. کوداماها نشانه یک جنگل سالم هستند

انیمه پرنسس مونونوکه (Princess Mononoke)

پرنسس مونونوکه سرشار از مضامین معنوی در طبیعت است که به شدت از فولکلور ژاپنی الهام گرفته شده است. در این فیلم، ارواح جنگل در قالب موجوداتی به نام کوداما (Kodama) وجود دارند که وظیفه آن‌ها تضمین سلامت جنگل است. کوداماها در ابعداد کوچک و ظاهری بامزه، خود را در دل تماشاگران جای می‌دهند. 

چهر بی‌بیان و کج شدن ناگهانی سر در جهات مختلف هر کدام از آن‌ها را به صورت خاص درمی‌آورد. وجود کوداما‌ها در جنگل به معنی سالم بودن آن محیط است. هنگامی که شیشیگامی (Shishigami)، خدای آهو، کشته می‌شود کوداماها نیز یکی پس از دیگری غیب می‌شوند. غیب شدن ناگهانی آن‌ها به معنی عدم سلامت جنگل است. با وجود اینکه این کاراکتر‌های کوچک و بامزه از هیچ دیالوگی استفاده نمی‌کنند، اما همچنان طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده‌اند و اکنون به عنوان یکی از شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی شناخته می‌شوند.

۳. جی‌جی مشاور و نزدیک‌ترین دوست کی‌کی است

انیمه سرویس تحویل کی‌کی (Kiki’s Delivery Service)

انیمه سرویس تحویل کی‌کی زندگی دختر جوانی که از قضا جادوگر است را به نام کی‌کی (Kiki)‌ دنبال می‌کند. طبق سنت قدیمی، کی‌کی مجبور است به صورت تنهایی سفری طولانی را به کوریکو، یک دهکده بندری آرام، در پیش بگیرد. اما طی این سفر، جی‌جی (Jiji) گربه سیاه رنگ و سخنگو کی‌کی، او را تنها نمی‌گذارد و همواره سعی می‌کند بهترین مشاوره‌ها را به او بدهد. 

همچنین جی‌جی به عنوان صدای وجدان کی‌کی نیز عمل می‌کند، و در طی شرایط سخت او را یاری می‌کند. دوست‌داران گربه بدون شک پس از آشنایی با جی‌جی و تماشای انیمه سرویس تحویل کی‌کی به این گربه دوست‌داشتنی جذب شده و به طرفداران آن تبدیل می‌شوند. با توجه به تعداد بالای طرفداران این شخصیت، جی‌جی نیز یکی از مهم‌ترین شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی به شمار می‌آید.

۲. بی‌چهره شاید ترسناک به نظر بیاید، اما در واقع به شدت تنها است 

انیمه شهر اشباح

بی‌چهره (No-Face) یکی از خاص و مشهورترین شخصیت‌های استودیو جیبلی و آثار میازاکی را پوشش می‌دهد. او شخصیت اصلی داستان نیست، اما در تقریباً تمامی صحنه‌ها انیمه به تعقیب چیهیرو (Chihiro)‌ می‌پردازد. آن‌ها اولین بار هنگامی که چیهیرو و هاکو (Haku) در مسیر حمام خانه بوده‌اند، در اوایل انیمه ملاقات می‌کنند. چیهیرو بر فرض اینکه بی‌چهره یکی از متقاضیان دریافت خدمات حمام است او را به داخل ساختمان دعوت می‌کند، و این موضوع شروع علاقه‌مندی بی‌چهره به چیهیرو است. 

بی‌چهره هر کاری را جهت جلب توجه چیهیرو انجام می‌دهد، از جمله جمع‌آوری طلا، غذاهای مختلف و تعداد بسیار زیادی ژتون حمام، که در ادامه آن‌ها را به چیهیرو تقدیم می‌کرد. اما هنگامی که از طرف او طرد شد برای تسکین قلب شکسته خود شروع به بلعیدن کارمندان حمام خانه می‌کند. چیهیرو با مشاهده حالت آشفته بی‌چهره، باقی‌مانده پیراشکی‌های خود را به او می‌دهد تا به حالت اولیه خود برگردد. بی‌چهره پس از توتورو به عنوان شناخته شده‌ترین شخصیت طلسم شده استودیو جیبلی محسوب می‌شود.

۱. توتورو یکی از مهم‌ترین شخصیت های محبوب انیمه های استودیو جیبلی است

انیمه همسایه من توتورو

طرفداران استودیو جیبلی به سختی می‌توانند شخصیتی به یاد ماندنی‌تر از طلسم رسمی این استودیو، توتورو (‌Totoro)، را پیدا کنند. کلاسیک جاودانه، انیمه توتورو/همسایه من توتورو، به رابطه بین شینتوئیسم و طبیعت اشاره دارد که و توتورو را به عنوان روح جنگل نشان می‌دهد. توتورو بیش از یک موجود جاندار، در هسته خود یک محافظ است. او از جنگل محافظت می‌کند و یک پیوند معنوی با محیط اطراف خود ایجاد می کند. برای می و ساتسوکی، قهرمانان فیلم، توتورو نشان دهنده موجودی خداگونه و روحی خیرخواه است که در مواقع ضروری می‌توان به آن مراجعه کرد.

برای دو دختر کوچک در یک زمان نامشخص، توتورو احساس راحتی و استراحت از نگرانی‌های آن‌ها را فراهم می کند، احتمالاً به همین دلیل است که طرفداران او را بسیار دوست دارند. او یک شخصیت بسیار آرامش‌بخش است، حتی وقتی خرخر می کند یا با صدای بلند غرش می‌کند، زمین را می‌لرزاند. توتورو نمادی بزرگ از استودیو جیبلی است، او حتی برای طرفدارانی که هرگز این فیلم را ندیده‌اند، بسیار قابل تشخیص است. توتورو در آثار دیگر نیز ظاهر شده است، گاهی اوقات به عنوان یک حیوان عروسکی، و گاهی اوقات بر روی جلد یک کتاب. با وجود این تفاسیر شکی نیست که توتورو شناخته‌شده‌ و دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت استودیو جیبلی است، و جایگاه خود را در صدر این لیست کسب می‌کند.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments