#مهسا_امینی

قطعی فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ و دلایل این اختلال

از دسترس خارج‌شدن اپلیکشن‌ها جهانی است

اختلال

روز گذشته، دوشنبه، فیسبوک و خانواده‌ی اپلیکیشن‌هایش از جمله اینستاگرام و واتساپ به‌طور همزمان از کار افتادند. این اختلال پلتفرم‌های مهم ارتباطی را که توسط میلیاردها نفر استفاده می‌شوند، موقتاً از دسترس خارج کرده‌است. همچنین، این مشکل باعث شد تنش‌ها در رابطه با فیسبوک و حواشی اخیر این شرکت اوج بگیرد.

به گزارش کاربران، اپلیکشن‌های فیسبوک که خود فیسبوک، اینستاگرام، واتساپ و فیسبوک مسنجر را شامل می‌شود، از صبح امروز پیام‌های خطا ارسال می‌کردند. پس از آن طی مدت‌زمان بسیار کوتاهی وب‌سایت فیسبوک به‌طور کلی از دسترس خارج شد. طبق گزارش Downdetector که بر ترافیک و فعالیت سایت‌ها نظارت می‌کند، چند ساعت بعد، سایت‌ها همچنان عمل نمی‌کردند. گفته می‌شود که این اختلال کاملاً ناگهانی و در سرتاسر جهان اتفاق افتاده‌است.

در حال حاضر، فیسبوک به یک پلتفرم برای پیام‌رسانی، پخش‌ زنده، واقعیت مجازی و بسیاری از خدمات دیجیتالی دیگر تبدیل شده‌است. ۳.۵ میلیون نفر در سرتاسر جهان از فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ برای برقراری تعاملات دوستانه و خانوادگی، اشتراک‌گذاری اخبار اجتماعی و سیاسی، و گسترش کسب‌وکارشان استفاده می‌کنند.

همچنین، فیسبوک برای ورود به بسیاری از برنامه‌ها و سرویس‌های دیگر استفاده می‌شود. بروز اختلال سراسری منجر به عواقب غیر منتظره زنجیرواری، مانند عدم امکان ورود افراد به وب‌سایت‌های خرید یا ورود به تلویزیون‌های هوشمند، ترموستات‌ها و سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت شد.

در دنیای امروز، از دسترس خارج‌شدن فناوری‌ها اتفاق دور از انتظاری نیست. اما بروز اختلال گسترده در تعداد زیادی از شبکه‌های اجتماعی به‌صورت همزمان واقعاً غیر معمول است. آخرین اختلال قابل توجه در سرویس‌های فیسبوک در سال ۲۰۱۹ رخ داد. زمانی که یک خطای فنی سایت‌های آن را به مدت ۲۴ ساعت تحت تأثیر قرار داد. این موضوع یادآور می‌شود که حتی قدرتمندترین شرکت‌های اینترنتی ممکن است تحت تأثیر بی‌نظمی قرار گیرند.

علت بروز اختلال چیست؟

در حال حاضر، علت بروز این اختلال مشخص نیست. دو عضو از تیم امنیتی فیسبوک که خواستند نامشان فاش نشود اظهار کردند، بعید است این قطعی ناشی از حمله‌ی سایبری باشد. زیرا عموماً هک‌شدن یک وب‌سایت نمی‌تواند سایر اپلیکیشن‌ها را از دسترس خارج کند. کارشناسان امنیتی می‌گویند، بروز اختلال گسترده به احتمال زیاد ناشی از پیکربندی نادرست رایانه‌های سرور فیسبوک است که اجازه نمی‌دهد افراد به دیگر سایت‌های آن مانند واتساپ و اینستاگرام متصل شوند.

اندی استون (Andy Stone)، سخنگوی فیس‌بوک در توییتر خود نوشت، مطلع هستیم که برخی از افراد در دسترسی به اپلیکیشن‌ها و محصولات ما مشکل دارند. در تلاش هستیم تا اوضاع در اسرع وقت به حالت عادی برگردد.

پس از بروز اختلال در روز دوشنبه، کاربران فیسبوک و اینستاگرام به سرعت به توییتر روی آوردند تا ناتوانی در دسترسی به برنامه‌های فیسبوک را گزارش کنند. هشتگ #facebookdown در روند اطلاع‌رسانی میان کاربران توییتر استفاده شد.

همچنین، تبعات مهم این اختلال به‌سرعت مشخص شدند. زیرا بسیاری از مردم در سراسر جهان برای انجام امور روزمره خود به اپلیکیشن‌ها تکیه می‌کنند. مارک دونلی (Mark Donnelly)، بنیان گذار یک برند نوپا در ایرلند، که از فیسبوک و اینستاگرام برای دسترسی به مشتریان استفاده می‌کند گفت، با از دسترس خارج‌شدن فیس بوک ما هزاران فروش خود را از دست می دهیم. ممکن است این رقم برای دیگران زیاد به نظر نرسد، اما از دست دادن چهار یا پنج ساعت فروش می تواند تفاوت بین پرداخت قبض برق یا اجاره ماه باشد.

به‌نظر می‌رسد که طی ساعات و روزهای آینده، علت اصلی این اختلال و تبعات مهم‌تر آن فاش شود.  

به‌روز رسانی

پیرو قطعی فیسبوک، اینستاگرام و واتساپ به‌مدت تقریباً ۶ ساعت، که یکی از طولانی‌ترین اختلال‌های رخ‌داده در تاریخ این شرکت است، چندین کسب‌وکار کوچک آسیب دیدند. در خلال این ساعات، افراد از برقراری ارتباط بی‌بهره بودند و ناچاراً به اپلیکیشن‌های دیگر روی آوردند.

در ساعات اولیه بروز اختلال، گمان می‌رفت که قطعی شبکه‌های اجتماعی ناشی از حملات سایبری باشد. همچنین، شایعاتی مبنی بر دخالت هکرها و نقض اطلاعات کاربران مطرح شد.

پس از ابراز نگرانی میلیون‌ها کاربر، فیسبوک، شرکت مادر هر سه شبکه‌ی اجتماعی بیانیه‌ای در رابطه با این اختلال صادر کرد. این شرکت علت قطعی جهانی شبکه‌های اجتماعی را مشکلات شبکه‌ی داخلی اعلام کرد. در بیانیه‌ی این شرکت آمده‌است که قطع‌شدن رسانه‌های اجتماعی نظیر واتساپ و اینستاگرام به‌دلیل بروز وقفه‌ و قطع ارتباط سرور‌های این شرکت بوده‌است. این شرکت در ادامه گفت، در ساعات اولیه‌ی بروز اختلال مهندسان فیسبوک نتوانستند مشکل را تشخیص دهند زیرا سیستم‌های داخلی نیز آسیب دیده بودند.

مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg)، مدیر عامل فیسبوک، اظهار کرد، خدمات اپلیکیشن‌های پیام‌رسان به‌تدریج باز خواهند گشت. همچنین، از تمام کسانی که طی چندین ساعت نتوانستند از واتساپ استفاده کنند عذرخواهی می‌کنیم. سعی داریم که با دقت و آرامی واتساپ را مجدداً راه‌اندازی کنیم. از صبر و شکیبایی شما متشکریم.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا