1%
  • 0/10

ضرر مالی ۵۰۰ میلیارد دلاری پس از تغییر نام فیسبوک به متا

تنظیمات خصوصی شرکت‌های اپل و گوگل مانع کسب و کار فیسبوک است

ضرر مالی ۵۰۰ میلیارد دلاری پس از تغییر نام فیسبوک به متا ۰ ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ اخبار فناوری کپی لینک
تغییر نام فیسبوک

حدود پنج ماه از زمان تغییر نام فیسبوک به متا (Meta) می‌گذرد و از آن زمان تاکنون اوضاع برای کسب و کار شرکت فیسبوک پیچیده شده است. شرکت‌هایی مانند اپل و گوگل شروع به اعمال تغییرات در حریم خصوصی کرده‌اند که واقعاً مدل کسب‌وکار متا را برای ردیابی هرچه بیشتر داده‌های شخصی کاربران برای فروش محصولات محدود می‌کند.

در اوایل ماه جاری، شرکت متا ۳۰ درصد از ارزش سهام خود در بازار سهام را کاهش داده بود و به‌نظر می‌رسد که با گذشت زمان اوضاع برای کمپانی متا پیچیده‌تر می‌شود.

اقدامات حریم خصوصی اپل و گوگل که به کاربران اجازه می‌دهد از ردیابی فعالیت‌هایشان توسط متا جلوگیری کنند،‌ به وضوح استراتژی درآمدزایی شرکت را فلج کرده است و همچنین باعث شده است بسیاری از کاربران به شبکه اجتماعی فیسبوک پشت کنند. آزار دائمی نمایش تصادفی تبلیغات باعث شده بود که کاربران از استفاده از پلتفرم فیسبوک دست بکشند، اما دلایل متعدد دیگری برای کاهش محبوبیت فیسبوک وجود دارد. در میان افرادی از نسل جوان که پلتفرم‌های دیگری مانند TikTok را ترجیح می‌دهند، Facebook و دیگر پلتفرم‌های متعلق به شرکت متا، به‌سختی جلب توجه می‌کنند. با پیشرفت فناوری و روی کار آمدن شبکه‌های اجتماعی جدیدتر کم‌تر کسی فیسبوک را به‌عنوان یک پلتفرم جذاب می‌شناسد.

به گفته نیویورک مگ، از زمان تغییر نام فیسبوک، شرکت متا حدود ۵۰۰ میلیارد دلار ضرر کرده است، اما به هر حال نمی‌توان ضرر مالی گسترده شرکت را به‌طور کامل ناشی از تغییر نام برند دانست. از آنجایی که مارک زاکربرگ با تمرکز روی پروژه متاورس و اینترنت همه‌جانبه در حال تغییر استراتژی‌های شرکت متاست، تغییرات دیگری با تغییر نام برند همراه شدند که احتمال نقش داشتن‌شان در ضرر گسترده شرکت دور از منطق نیست.

همچنین، تغییر نام شرکت به Meta نشان‌دهنده سوگیری جدید شرکت با تمرکز قوی بر متاورس و اینترنت همه‌جانبه است، اما با وجود جبهه‌گیری جامعه سرمایه‌داران و سردرگمی اکثریت اجتماع در درک ماهیت فناوری‌های جدید مانند متاورس جای تعجب نیست که مردم علاقه‌ای به استقبال از پروژه متاورس نشان نمی‌دهند.

اگر یک میلیون دلار در سال درآمد داشته باشید، پنج هزار سال کاری طول می‌کشد تا مقدار پولی را که شرکت متا طی پنج ماه گذشته از دست داده است، بدست آورید. کاهش سرمایه‌های شرکت متا باعث شده است که این شرکت از ده شرکت ثروتمند برتر فهرست جهان سقوط کند. پیش‌تر، شرکت متا رتبه ششم را داشت اما پس از ضرر مالی گسترده، شرکت‌هایی مانند Tencent و Nvidia پیشی گرفته اند و اکنون شرکت متا به جایگاه یازدهم رسیده است.

شکی نیست که شرکت متا یکی از ثروتمندترین شرکت‌های عرصه فناوری است و سرمایه‌های بیش‌تری برای از دست دادن دارد. به هر حال، به‌نظر می‌رسد که زاکربرگ خود را به پروژه متاورس متعهد می‌داند و به میزان ضرری که متوجه شرکت متاست توجهی ندارد. البته، ممکن است رویکرد زاکربرگ در رابطه با در متاورس نتیجه مطلوبی داشته باشد، اما پیش‌بینی وضعیت شرکت پس از تغییر نام فیسبوک در حال حاضر یا حتی در آینده نزدیک دشوار است.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments