فیلم های فاز پنجم دنیای سینمایی مارول

تمامی فیلم های فاز پنجم دنیای سینمایی مارول که احتمال به‌تعویق افتادن مجددشان بالاست

پس‌لرزه‌های اعتصابات هالیوود همچنان ادامه دارد

تمامی فیلم های فاز پنجم دنیای سینمایی مارول که احتمال به‌تعویق افتادن مجددشان بالاست پارسا خلیلی ۶ ۰۸ شهریور ۱۴۰۲ مارول

با ادامه داشتن اعتصابات انجمن نویسندگان (WGA) و اتحادیه بازیگران (SAG-AFTRA)، متاسفانه احتمال به‌تعویق افتادن اکران بسیاری از فیلم های فاز پنجم دنیای سینمایی مارول وجود دارد.

تقریبا هفت ماه پیش فاز پنجم دنیای سینمایی مارول با اکران فیلم مورد انتظار اما ناامید کننده Ant-Man and the Wasp: Quantumania آغاز شد. به‌دنبال اعتراض طرفداران از عملکرد فاز چهارم، استودیو مارول تصمیم گرفت جهت متفاوتی با فاز پنجم بگیرد، به‌همین جهت تعداد پروژه‌ها را کمتر کرده و درست مثل گذشته روی کیفیت متمرکز شده است. نمونه بارز این امر قسمت پایانی سه‌گانه نگهبانان کهکشان به نویسندگی و کارگردانی جیمز گان (James Gunn) بود که توسط منتقدان و مخاطبان به‌عنوان بهترین اثر مارول بعد از Avengers: Endgame شناخته می‌شود.

اقتباس لایو اکشن تهاجم مخفی نیز جدیدترین اثر فاز پنجم بود که ماه گذشته از سرویس استریم دیزنی پلاس پخش شد و به‌طرز شوکه‌کننده‌ای مورد انتقاد شدیدی قرار گرفت. با اینکه داستان، شخصیت‌پردازی، عملکرد بازیگران، موسیقی متن، جلوه‌های بصری و از همه مهمتر لحن جدی سریال هیچ مشکلی نداشتند اما بازهم بنا به‌دلایلی عجیب و غیرموجه، با کسب امتیاز راتن (۵۵٪) به یکی از بدترین سریال‌های مارول تبدیل شد. با این حال این تازه اول ماجرا است، چراکه فاز پنجم قراره در سال جاری با فصل دوم سریال مورد انتظار Loki، اسپین آف تلویزیونی Echo و همچنین دنباله کیهانی The Marvels ادامه پیدا کند.

با توجه به اعتصابات جاری و نبودن هیچگونه به‌روزرسانی امیدوارکننده‌ای، اکران برخی از فیلم های فاز پنجم دنیای سینمایی مارول همچنان در معرض خطری جدی قرار دارند. برخی از آثار سینمایی محبوب مانند دنباله Dune: Part Two، با اینکه قبل از آغاز اعتصابات فیلمبرداری خود را به پایان رسانده‌اند اما باز هم به‌خاطر وضعیت وخیم صنعت سینما هالیوود برای مدتی نامعلوم به تعویق افتادند. با فرض اینکه اعتصابات نهایتا تا ماه اکتبر یا نوامبر سال جاری ادامه داشته باشند و تولیدات نیز از اوایل سال ۲۰۲۴ دوباره از سر گرفته شوند، احتمال به‌تعویق افتادن چهار فیلم زیر بیش از پیش بالاست.

Deadpool 3

تاریخ اکران: ۳ می سال ۲۰۲۴ (۱۴ اردیبهشت سال ۱۴۰۳)

قسمت پایانی سه‌گانه ددپول با بازی رایان رینولدز (Ryan Reynolds) و هیو جکمن (Hugh Jackman)، یکی از معدود پروژه‌های بزرگی بود که علیرغم اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا توانست فیلمبرداری خود را تا جایی پیش ببرد و حتی تاریخ اکرانش را شش ماه جلو بیندازد. تا ماه گذشته، تولید فیلم روند خوبی داشت چراکه تصاویر پشت صحنه متعددی از لباس کمیکی ولورین و مبارزه‌اش با ددپول مثل بمب در فضای مجازی منفجر شده بود. با این حال آغاز اعتصاب اتحادیه بازیگران (SAG-AFTRA) تیر خلاصی بود که باعث شد تولید و فیلمبرداری آن متوقف و تا پایان اعتصابات از سر گرفته نشود. اخیرا نیز دیده نشدن فیلم Deadpool 3 در جدول اکران به‌روز شده دیزنی، رسما به‌تعویق افتادن آن تا اواخر سال ۲۰۲۴ را تایید کرد.

قطعا ندیدن ددپول در جدول اکران دیزنی ناراحت ‌کننده‌ است چراکه برخلاف اعتصابات نویسندگان، تاریخ اکرانش شش ماه جلو افتاده بود، اما از طرف دیگر با در نظر گرفتن اتفاقات چند ماه اخیر و اثر قابل توجهی که بر صنعت سینمای هالیوود داشته، احتمال تاخیری جدید خیلی جای تعجب ندارد. حالا سوال بزرگ این است که سه‌گانه جهش‌یافته نامیرای دنیای مارول دقیقا چه زمانی به سینماها راه پیدا می‌کند؟ اخیرا مت بلونی (Matt Belloni)، عضو خبرنامه Puck، در گزارشی رسمی اظهار داشته که اگر اعتصاب اتحادیه بازیگران نتیجه ندهد و استودیوها به‌زودی با بازیگران به توافق نرسند، اکران قسمت پایانی سه‌گانه ددپول ممکن است با تاخیرهای کوچک و بزرگ متعددی روبرو شود.

Captain America: Brave New World

تاریخ اکران: ۲۶ جولای سال ۲۰۲۴ (۵ مرداد سال ۱۴۰۳)

فیلم Captain America: Brave New World اولین فیلم انفرادی کاپیتان آمریکا سم ویلسون است که پس از شکست دادن فلگ اسمشرها در سریال The Falcon and the Winter Soldier، وارد ماجراجویی جدیدی با ژنرال تاندربولت راس می‌شود. این فیلم مورد انتظار ابتدا قرار بود در تاریخ ۳ می سال ۲۰۲۴ (تاریخ اکران فعلی ددپول) به سینماها راه پیدا کند اما بعد از گذشت چند ماه به تاریخ ماه جولای منتقل شد. در حال حاضر بیشتر مراحل فیلمبرداری تکمیل شده، اما با توجه به اینکه فیلم هنوز به چندین سری فیلمبرداری مجدد نیاز دارد، اجتمال به‌تعویق افتادنش تاحدودی بالاست.

Thunderbolts

تاریخ اکران: ۲۰ دسامبر سال ۲۰۲۴ (۳۰ آذر سال ۱۴۰۳)

فیلم سینمایی Thunderbolts به نویسندگی اریک پیرسون (Eric Pearson) و کارگردانی جیک شرایر (Jake Schreier)، سال گذشته در همایش کمیک کان سن دیگو به‌عنوان آخرین پروژه فاز پنجم دنیای سینمایی مارول معرفی شد که درست مثل گروه جوخه انتحاری دی سی، جمعی از ابرشرورهای قدرتمند را دور هم جمع می‌کند تا با تهدیدی بزرگ‌تر از خودشان مقابله کنند. این فیلم در ابتدا برای اکران در تاریخ ۲۶ جولای سال ۲۰۲۴ (تاریخ فعلی کاپیتان آمریکا) برنامه‌ریزی شده بود، اما اخیرا پیرو اعتصابات و تغییر برنامه‌های مارول به ماه دسامبر سال ۲۰۲۴ منتقل شده است. با این حال، چون هنوز مراحل فیلمبرداری شروع نشده و تولیدش نیز تا پایان یافتن اعتصابات از سر گرفته نمی‌شود، احتمال به‌تعویف افتادنش تا ماه می سال ۲۰۲۵ بسیار بالاست.

Blade

تاریخ اکران: ۱۲ فوریه سال ۲۰۲۵ (۲۴ بهمن سال ۱۴۰۳)

ریبوت به‌شدت مورد انتظار Blade با بازی ماهرشالا علی (Mahershala Ali) اولین بار در همایش کمیک کان سن دیگو سال ۲۰۱۹ معرفی شد. با اینکه طی چهار سال اخیر هیچ خبر رسمی و موثقی در رابطه با فیلم و مراحل توسعه آن منتشر نشده، اما کناره گیری بسام طارق (Bassam Tariq) از منصب کارگردانی و همچنین جایگزین شدن استیسی اوسی کافور (Stacy Osei-Kuffour) با بیو دیمایو (Beau DeMayo)، نویسنده انیمیشن سریالی X-Men 97، این پروژه مورد انتظار را در مسیری مبهم و غیرقابل پیش‌بینی قراره داده است. درست مثل عناوین پیشین، ریبوت بلید نیز پیرو اعتصابات و تغییر برنامه‌های مارول دچار تاخیرهای متعدد شده که جدیدترین آن منتق شدنش از ماه سپتامبر ۲۰۲۴ به ماه فوریه ۲۰۲۵ است. با این حال از آنجایی که فیلمبرداری آن هنوز آغاز نشده، احتمال تاخیرش تا ماه جولای بسیار بالاست.

تا اینجای کار جدول اکران فاز پنجم و ششم دنیای سینمایی مارول به شرح زیر است.

 • Deadpool 3 – تاریخ ۳ می ۲۰۲۴ (۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۳)
 • Captain America: Brave New World – تاریخ ۲۴ جولای ۲۰۲۴ (۳ مرداد ۱۴۰۳)
 • Thunderbolts – تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۲۴ (۳۰ آذر ۱۴۰۳)
 • Blade – تاریخ ۱۴ فوریه ۲۰۲۵ (۲۶ بهمن ۱۴۰۳)
 • Fantastic Four – تاریخ ۲ می سال ۲۰۲۵ (۱۲ اردیبهشت سال ۱۴۰۴)
 • Spider-Man 4 – تاریخ ۲۷ ژوئن‌ سال ۲۰۲۵ (۶ تیر سال ۱۴۰۴)
 • فیلم بدون عنوان – تاریخ ۱۳ فوریه سال ۲۰۲۶ (۲۴ بهمن سال ۱۴۰۴)
 • Avengers: The Kang Dynasty – تاریخ ۱ می سال ۲۰۲۶ (۱۱ اردیبهشت سال ۱۴۰۵)
 • فیلم بدون عنوان – تاریخ ۲۴ جولای سال ۲۰۲۶ (۲ مرداد سال ۱۴۰۵)
 • فیلم بدون عنوان – تاریخ ۶ نوامبر سال ۲۰۲۶ (۱۵ آبان سال ۱۴۰۵)
 • Avengers: Secret Wars – تاریخ ۷ می سال ۲۰۲۷ (۱۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۶)

استودیو مارول به‌زودی با جدیدترین اثر سینمایی خود، یعنی دنباله کیهانی The Marvels دوباره به سینماها بازخواهد گشت.

5 3 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

6 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا