یکی از ایرادات سه گانه Iron Man با تریلر فیلم Eternals مشخص شد!

موقعیتی که جای استفاده بهتری داشت

سه گانه Iron Man - تریلر فیلم Eternals

تریلر فیلم Eternals به تازگی منتشر شده و جالب است بدانید که در آن، یک نکته بسیار ریز اشاره بزرگی را به اشتباهی از سه گانه Iron Man دارد.

در فیلم‌های دنیای سینمایی مارول، اثری که به نحوی حکم پایه و اساس آن را دارد، فیلم Iron Man و همچنین شخصیت مرد آهنی خواهد بود. این کاراکتر نقش بسیار بزرگی را در این جهان سینمایی دارد و در واقع آن را از ابتدای کار تا جایی که آخرین بار در Endgame دیدیم همراهی کرده است. با این وجود، شروع کار آن، با بازیگری که به عنوان یک استعداد سوخته حساب می‌شد، چندان هم انتظار بالایی را پیش از اکران به دنبال نداشت.

رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr) در سال ۲۰۰۸ در اولین فیلم Iron Man به عنوان نقش اصلی بازی کرد، آن هم درست در زمانی که همه منتقدان آینده سینمایی او را تیره و تار می‌دیدند. کوین فایگی (Kevin Fiege) نیز هرآنچه در دست داشت برای تهیه این فیلم حاضر کرد و به داونی شانس دوباره داد تا خودش را به سینمای هالیوود اثبات کند. این کار می‌توانست به راحتی به عنوان یک ریسک بزرگ و در واقع چالشی دو سر باخت در نظر گرفته شود، اما مارول حتی در ریسک‌پذیری پیش‌دستی کرد و جان فاورو (John Favreau) را به عنوان کارگردان پروژه به خدمت  گرفت! این در حالی است که فاورو، تا پیش از این هرگز کار بزرگ سینمایی را در دست نداشته و معمولا روی پروژه‌های فیلم کوتاه کار می‌کرد.

به هر حال این فیلم به یک موفقیت بزرگ تبدیل شد و رفته رفته داستان آن مبنای یک جریان بسیار بزرگ‌تر قرار گرفت. به نحوی که تا سالیان بعد، باز هم شاهد عرضه فیلم‌ها و گسترش جهان سینمایی مارول بودیم که با حضور سایر شخصیت‌های مهم مانند ثور (Thor)، هالک (Hulk)، ناتاشا رومانوف (Natasha Romanoff) ادامه پیدا کرد تا اینکه امروز، یک اکوسیستم فوق‌العاده بزرگ از بسیاری از شخصیت‌های اصلی و فرعی مارول هستیم. اما در کنار این مورد که مرد آهنی شخصیت بسیار مهمی محسوب می‌شود و در واقع او تیم انتفام‌جویان را سر و سامان می‌داده، اما آیا می‌دانستید که یک نکته بسیار کوچک و در عین حال مهم درباره سه گانه Iron Man رعایت نشده است؟

مرد آهنی یک اسطوره بود، اما سازندگان سه گانه Iron Man در حق او کم‌کاری کرده‌اند!

مشخص است که پس از فهمیدن یک پیشینه کوچک از نحوه ساخت اولین فیلم از مرد آهنی، حال حتما به دنبال جواب سوال خود هستید که ربط بین تریلر فیلم Eternals و Iron Man در چیست. به همین منظور، بهتر است یکبار دیگر تریلر را با هندزفری یا هدست خود نگاه کرده و موسیقی متن فوق‌العاده جذاب آن گوش دهید. آهنگساز این تریلر، رامین جوادی (Ramin Djawadi) است که مقیم آلمان بوده و می‌توان گفت که کار خود را با هنر تمام انجام داده تا مخاطبان جذب محتوای نمایش داده شده شوند. همچنین او در ادامه پرونده کاری خود، آهنگسازی کل فیلم را هم انجام داده و از آنجا که Eternals تا مدت‌ها در جهان MCU هستند، او نیز دوباره در پروژه‌های سینمایی مارول مشارکت خواهد داشت.

حال اگر به سال ۲۰۰۸ برگردیم، صدای موسیقی تنظیم شده توسط همین آهنگساز در اولین فیلم از سه گانه Iron Man شنیده می‌شود؛ جایی که او پستی و بلندی‌های زندگی تونی استارک (Tony Stark) را با موسیقی متن به تصویر اضافه کرده و کار خود را به نحو احسنت انجام داده است. این فیلم در واقع یک تم زمینه کلی را برای شخصیت مرد آهنی در نظر می‌گیرد، اما کم کاری مارول زمانی رخ داد که نه‌تنها جوادی را از آهنگسازی دومین و سومین فیلم در این سه گانه کنار گذاشتند، بلکه حتی تم تونی استارک را هم پاک کردند تا این کاراکتر از نظر محتوای موسیقی بدون هویت بماند!

در فیلم دوم Iron Man جان دبنی (John Debeny) و در اثر سوم برایان تایلر (Brian Tyler) وظیفه ساخت موسیقی متن را بر عهده داشته‌اند، اما نکته قابل توجه اینجاست که هیچ‌یک از آن‌ها برای تونی استارک احترامی قائل نبوده و موسیقی خاص او را دنبال نکرده بودند. به هر حال مسئله موسیقی در سری فیلم‌های مارول اهمیت بسیار بالایی برای انتقال احساس شخصیت‌ها دارد، به نحوی که برای مثال هر موقع صدای تم شخصیت تانوس (Thanos) شنیده می‌شد، می‌دانستیم که نیمی از جمعیت یک منطقه کشته شده یا قرار است که کشته شوند! با این حال بسیاری از شخصیت‌های قدیمی فاز اول دنیای سینمایی مارول تم خاصی را برای خود نداشته‌اند، اما هربار که کاپیتان آمریکا (Captain America) و در کل انتقام‌جویان وارد صحنه می‌شوند، موسیقی مخصوص او می‌تواند هر طرفداری را تحت تاثیر قرار دهد. اگر این گفته را قبول ندارید، بد نیست به یاد صحنه‌ای که او نیزه یکی از فرزندان ثانوس را در فیلم Avengers: Infinity War در تاریکی گرفت به یاد آورید!

این در حالی است که اخیرا مارول بسیار بیشتر از قبل به فکر تنظیم موسیقی مناسب افتاده و برای مثال اگر آهنگ زمینه سریال The Flacon And The Winter Soldier را شنیده باشید، قطعا می‌دانید که در فیلم‌های آینده و با دیدن دوباره سم ویلسون (Sam Wilson)، باز هم قرار است تا آن را بشنوید. لازم به ذکر است که آهنگساز این سریال، هنری جکمن (Henry Jackman) است که در ساخت موسیقی دو فیلم Captain America: The Winter Soldier و همچنین Captain America: Civil War نقش داشته است.

به هر حال سه گانه Iron Man دیگر تمام شده و عنوان چهارمی از آن منتشر نخواهد شد تا یک موسیقی حماسی و خاص را برای تونی استارک (Tony Stark) بشنویم، اما با بازگشت جوادی، می‌توان انتظار داشت که احساسات شخصیت‌های فیلم Eternals با وجود آهنگ زمینه مناسب، بیشتر و بهتر در ذهن طرفداران بماند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا