#مهسا_امینی

عدم حضور شخصیت‌های مونث در بازی Escape From Tarkov، جنجال‌آفرین شد

نگاه عجیب و منفی بازیساز روسی به سربازان زن

شخصیت‌های مونت در بازی Escape From Tarkov

یکی از سازندگان بازی Escape From Tarkov در مصاحبه‌ای که چند سال پیش انجام داد، اعلام کرد زن‌ها تحمل استرس حضور در شرایط جنگی را ندارند و تنها مردها مناسب حضور در نبرد هستند.

استودیوی بتل‌استیت گیمز (Battlestate Games) در سال ۲۰۱۲ میلادی روند توسعه‌ی محصول جدید خود را آغاز کرد که امروزه با نام Escape From Tarkov شناخته می‌شود. این بازی اکشن و نقش‌آفرینی توجه‌ ویژه‌ای به واقع‌گرایی دارد، به‌طوری که آن را می‌توان یک شبیه‌ساز در نظر گرفت. این اثر نخستین بار به‌صورت نسخه‌ی آلفا در اوایل آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی در دسترس علاقه‌مندان گرفت. نسخه‌ی بتا هم سال بعد میلادی منتشر شد تا افرادی که این بازی را خریداری کرده بودند بتوانند تجربه‌ی بازی را آغاز کنند.

داستان بازی Escape From Tarkov در منطقه‌ای خیالی به نام نوروینسک واقع در شمال غرب روسیه جریان دارد؛ جایی که نیروهای ضد شورش روسیه، نیروهای حافظ صلح یونیسف و دو ارتش خصوصی وارد درگیری مسلحانه با یکدیگر شده‌اند. از ویژگی‌های بارز این بازی اول شخص می‌توان به چهار حالت مختلف با نام‌های PMC Survival ،SCAV ،Offline Mode و Player Hideout اشاره کرد. جدیدترین ساخته‌ی استودیوی بتل‌استیت گیمز به‌واسطه‌ی سیستم مبارزه‌ی چالش‌برانگیز و واقع‌گرایانه‌ی خود مورد تحسین قرار گرفت.

کاربر در طول بازی باید توجه ویژه‌ای به تعداد گلوله‌های باقی مانده و دیگر آیتم‌های کاربردی داشته باشد. به بیان دیگر، بازی Escape From Tarkov برپایه‌ی دو اصل مکانیک‌های تیراندازی واقع‌گرایانه و لوت کردن طراحی شده است؛ موضوعی که باعث شده بسیاری از کاربران و منتقدان این عنوان را با سری بازی‌های Arma و Borderlands مقایسه کنند.

وب سایت Wccftech مدت کوتاهی پس از انتشار نسخه‌ی آلفای «فرار از تارکوف» در سال ۲۰۱۶ میلادی، مصاحبه‌ای را با پاول دیاتلاو (Pavel Dyatlov)، یکی از سازندگان بازی انجام داد. خبرنگار در بخشی از این مصاحبه درباره‌ی برنامه‌های آینده‌ی تیم تولید و احتمال اضافه شدن شخصیت‌های مونث پرسید. دیاتلاو سریعا احتمال اضافه شدن سربازان مونث را رد کرد و گفت طبق بررسی‌های آن‌ها، زن‌ها اجازه‌ی حضور در جنگ را ندارند و نمی‌توانند استرس شرایط نبرد را تحمل کنند، بنابراین هرگز شاهد حضور شخصیت‌های مونث در این بازی نخواهیم بود. او اضافه کرد تنها مردهای سرسخت برای شرکت در جنگ‌ها مناسب هستند.

خبرنگار Wccftech پس از شنیدن چنین پاسخی تلاش کرد توضیحاتی را درباره‌ی حضور زنان در جنگ‌ها ارائه دهد اما پاول دیاتلاو هیچ تمایلی به تغییر دیدگاه خود نداشت و روی آن‌ پافشاری می‌کرد. اگرچه این مصاحبه به سه سال گذشته مربوط می‌شود اما به‌تازگی مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته و جنجال‌های بسیاری را به‌وجود آورده است. جنجال‌ها به حدی بود که سازندگان Escape From Tarkov در استودیوی بتل‌استیت گیمز مجبور به انتشار یک بیانیه در این رابطه شدند. طبق این بیانیه‌، نظرات مطرح شده در جریان آن مصاحبه شخصی بوده و توسعه‌‌دهنده‌ی مورد بحث به‌خاطر بیان چنین جملاتی توبیخ شد.

در بخش دیگر بیانیه آمده است سازندگان این بازی اکشن اول شخص در حال حاضر برنامه‌ای برای اضافه کردن شخصیت‌های مونث ندارند. طبق توضیحات سازندگان، اضافه کردن شخصیت‌های مونث به‌واسطه‌ی هسته‌ی اصلی Escape From Tarkov نیازمند طراحی انیمیشن‌ها و لباس‌های جدیدی است؛ موضوعی که حجم کار بسیار بالایی را می‌طلبد. در پایان، لازم به ذکر است که این بازی تنها برای سیستم عامل ویندوز در دسترس قرار دارد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا