باس های Escape from Tarkov

طبقه بندی باس های Escape from Tarkov‌ از آسان به سخت + روش مبارزه

شما نه تنها در برابر دیگر کاربران، بلکه در برابر NPCها مبارزه سختی دارید!

باس های Escape from Tarkov با قدرت‌ها و سلاح‌های متفاوت خود، چالش‌های سختی را در این بازی سخت ایجاد کرده‌اند که البته از جذابیت‌های این عنوان واقع گرایانه است. در این مطلب قصد داریم تمام باس‌های این عنوان را از آسان به سخت دسته بندی کرده و شما را در شکست دادن آن‌ها یاری کنیم.

یکی از محبوب‌ترین بازی‌های این روزهای شبکه استیم یعنی Escape from Tarkov سال‌های قابل توجهی است که در حالت بتا به سر برده و نسخه کامل آن هنوز به انتشار نرسیده است. با این حال به شدت محبوب بوده و می‌توان گفت این بازی تنها بازی در سبک خود است. بازی Escape from Tarkov عنوانی در سبک لوتر شوتر (Looter Shooter) به شدت نزدیک به دنیای واقعی است و در حال حاضر رقیب مستقیمی برای این عنوان وجود ندارد. دنیای بازی اسکیپ فرام تارکوف بازیکن در برابر بازیکن در برابر محیط یا PvPvE بوده، یعنی کاربران زمانی که به مبارزه با دیگر کاربران می‌پردازند، به طور همزمان باید با NPCهای بازی گلاویز شوند و گاهی واقعا نمی‌توان گفت کدام مبارزه سخت‌تر است!

این بازی جذاب و پر استرس، شامل چندین باس ریز و درشت است که می‌توانند اوقات شما را تلخ کنند. باس های Escape from Tarkov شامل باس‌های مخفی کار به شدت باهوش، دیوانه‌های پیرو مذاهب ساختگی، مزدورانی که از کشتن هیچ موجودی سر باز نمی‌زنند و بسیاری باس‌های دیگر شده که شما در زمان غارت (Raid) با آن‌ها روبه رو می‌شوید. هر باس در بازی اسکیپ فرام تارکوف شخصیت، مهارت‌ها، اخلاق و سلاح‌های مخصوص به خود را داشته که رویارویی با آن‌ها را معمولا تبدیل به کابوسی تیره و تار می‌کند، اما هرگز گنج‌های بزرگ آسان به دست نمی‌آیند. حال در این مطلب قصد داریم باس های Escape from Tarkov را از آسان به سخت طبقه بندی کنیم تا شما پیش از رویارویی با آن‌ها بدانید با چه چالشی باید دست و پنجه نرم کنید.

رشالا

رشالا (Reshala) احتمالا یکی از اولین باس‌هایی باشد که شما در غارت‌های Escape from Tarkov ملاقات خواهید کرد. این اتفاق به این دلیل بوده که رشالا تنها در نقشه Customs حضور داشته که بسیاری این نقشه را نقشه‌ای برای تازه واردان تارکوف می‌دانند. رشالا شخصی به شدت مغرور و البته کار بلد بوده که هرگز بدون محافظان خود به جایی نرفته و آن‌ها در مبارزه شما با رشالا به شدت اذیتتان خواهند کرد. با تمام این‌ها، زمانی که شما محافظان رشالا را شکست دهید، او چندان حریف قدرتمندی نیست و بسته به مکانی که او ظاهر می‌شود، مبارزه شما مقدار کمی سخت یا آسان‌تر خواهد شد.

رشالا و تیمش ممکن است در دو نقطه متفاوت از نقشه Customs ظاهر شوند. نقطه ابتدایی Dorms و دومین نقطه New Gas است. اگر او در Dorms ظاهر شود، شما باید وارد شده و با دقت و قرار گیری در چارجوب در، او را از دور خارج کنید. اگر رشالا در New Gas ظاهر شود، دست شما بازتر بوده و با عملیات مخفی کاری و سرک کشیدن در نقطه‌های مختلف این منطقه می‌توانید تیم پنج نفره او را از بین ببرید. به طور کلی مبارزه با رشالا نیازمند مخفی کاری و تیر اندازی دقیق است، با این حال کشتن رشالا کار چندان سختی نیست.

تاگیلا

اگر در اوایل بازی با تاگیلا (Tagilla) روبه رو شوید، کابوسی بزرگ را پیش رو دارید، با این حال تاگیلا به طور کلی جز باس‌های سر سخت اسکیپ فرام تارکوف محسوب نمی‌شود. تاگیلا یکی از معدود باس‌های این بازی بوده که بدون محافظ در برابر شما قرار گرفته و تنها در کوچک‌ترین نقشه بازی یعنی Factory ظاهر می‌شود. تاگیلا به احتمال بسیاری زیاد از پشت جعبه، در حالی که چکش معروف خود را جوش می‌کند بیرون می‌آید. با تمام این‌ها، اگر کاربر تجهیزات خوبی در اختیار داشته باشد، شکست دادن تاگیلا به هیچ عنوان کار سختی نیست.

کاربران معمولا اولین مرتبه که با تاگیلا روبه رو می‌شوند، مستقیم به ماسک جوشکاری او شلیک می‌کنند که تقریبا هیچ اثری بر او ندارد. نقطه ضعف تاگیلا پاهای او هستند، با این حال با یک یا دو گلوله نمی‌توانید او را خنثی کنید. تاگیلا با ۱۲۲۰ سلامت (HP) یکی از سر سخت‌ترین باس‌های تارکوف از لحاظ میزان سلامت محسوب می‌شود، با این حال نقطه ضعف او بسیار آشکار بوده که شکست او را آسان می‌کند.

کالتیست پریست

پیش از آغاز، باید گفت شخصیت کالتیست پریست (Cultist Priest) برای بسیاری از کاربران اصلا ظاهر نمی‌شود که می‌تواند به دو دلیل باشد. دلیل اول این بوده که کاربر شب‌ها به غارت نرفته یا به طور کلی با کالتیست‌ها (پیروان حزبی دروغین به رهبری کالتیست پریست) برخورد نداشته است. از سوی دیگر، کالتیست احتمال ظاهر شدن بسیار پایینی دارند. احتمال ظاهر شدن آن‌ها در برخی نقشه‌های بازی تنها دو درصد است و تنها در شب هنگام ظاهر می‌شوند. با این حال اگر این گروه ظاهر شوند، شب خوبی در انتظار شما نیست!

متاسفانه به دلیل حضور کم کالتیست‌ها و در راس آن‌ها کالتیست پریست، اطلاعات چندانی به خصوص درباره خلق و خوی آن‌ها در دست نیست، با این حال هر کس با آن‌ها روبه رو شده، آن‌ها را ترسناک می‌داند! کالتیست‌ها در گروه‌های سه تا پنج نفره ظاهر شده و کالتیست پریست رهبری آن‌ها را بر عهده دارد. نحوه مبارزه کالتیست‌ها تقریبا یکسان بوده و تلاش می‌کنند با مخفی شدن در تاریکی شب و سر انجام حمله‌ای غافلگیرانه شما را با چاقو زخمی کنند، اما کالتیست پریست تافته‌ای جدا بافته است! کالتیست پریست نیزه‌ای زهر آلود را به سمت شما پرتاب می‌کند که تا مدتی طولانی شما را مسموم کرده و سلامت شما را کاهش می‌دهد. مبارزه با کالتیست پریست و پیروانش نسبتا سخت و طاقت فرسا است.

سنیتار

سنیتار (Sanitar) از لحاظ عددی سخت‌ترین باس در میان باس های Escape from Tarkov است. سلامت سنیتار از تاگیلا نیز بیشتر بوده و با سلامت ۱۲۷۰ و دو محافظ کاملا مسلح به شما خوش آمد می‌گوید. اما، اگر کاربران مسلح بوده و آشنایی نسبتا خوبی با بازی اسکیپ فرام تارکوف داشته باشند، راه و روش‌های بسیاری برای آسان خلاص شدن از دست سنیتار وجود دارد. سنیتار تنها در نقشه Shoreline، یکی از خطرناک‌ترین نقشه‌های بازی با تمرکز بسیار بالا بر حالت بازیکن در برابر بازیکن (PvP) ظاهر شده و می‌تواند در سه مکان کاملا تصادفی ظاهر شود.

نکته بسیار مهم در رویارویی با سنیتار، از بین بردن محافظان او در ابتدای مبارزه است. سنیتار و یاران او همه پیشینه پزشکی داشته و به خوبی از سلامت خود و بیش از همه سنیتار حفاظت می‌کنند و به همین دلیل، در ابتدای مبارزه باید تمرکز خود را بر یاران قدرتمند او بگذارید. کافی است شما لحظه‌ای از آن‌ها غافل شوید تا به گوشه‌ای تاریک رفته و سلامت خود را افزایش دهند. در کنار آن، آن‌ها ممکن است هر لحظه آمپول‌هایی را به خود تزریق کرده که سبب قوی‌تر شدن آن‌ها و در نتیجه افزایش سختی مبارزه شود. اگر سنیتار و یاران او در Pier یا Village ظاهر شوند، شما می‌توانید با استفاده از تک تیرانداز آن‌ها را از بین ببرید، اما اگر آن‌ها در Resort ظاهر شوند، مبارزه شما بسیار سخت و تن به تن خواهد بود.

کیلا

شخصیت کیلا (Killa) برادر تاگیلا است که پیش‌تر با او آشنا شدیم. کیلا در نقشه Interchange ظاهر می‌شود که به خودی خود نقشه‌ای ترسناک برای تازه واردان است، اما نکته‌ای که مبارزه با کیلا را سخت می‌کند، این است که او ممکن است هر لحظه و در هر مکانی از نقشه ظاهر شود! کیلا مانند باس‌های پیشین مربوط به نقطه‌ای خاص در نقشه نبوده و می‌تواند هرجایی حضور داشته باشد. این نکته به کنار، کیلا معمولا سلاحی با خشاب بسیار بزرگ را به مبارزه آورده و یکی از محکم‌ترین و البته به عقیده بسیاری قشنگ‌ترین زره‌های بازی را به تن دارد.

متاسفانه یا برای دوست داران چالش‌های سخت خوشبختانه، کشتن کیلا عملیاتی دشوار بوده و حتی کاربران با تجربه بازی Escape from Tarkov در نبرد با کیلا با سختی روبه رو می‌شوند. اصلی‌ترین دلیل سختی مبارزه با کیلا، غیر قابل پیشبینی بودن حرکات او و فقدان آگاهی از محل حضور او است. البته اگر اول شما او را شناسایی کرده و غافلگیرش کنید، از بین بردنش را به لطف سلاحی قدرتمند به مراتب آسان‌تر می‌کند. نقاط ضعف کیلا سر و قفسه سینه او هستند. این نکته را نیز باید در پایان ذکر کرد که غافلگیر کردن کیلا و یافتن او در حالتی خارج از حالت مبارزه به شدت سخت و تقریبا نشد است!

شتورمان

شتورمان (Shturman) در نقشه Woods یکی از وسیع‌ترین و به طور کلی بازترین نقشه بازی Escape from Tarkov ظاهر می‌شود. شتورمان از لحاظ سلامت یکی از ضعیف‌ترین باس های Escape from Tarkov است، ولی قدرت تهاجمی او به طرزی عجیب زیاد و ترسناک است. شتورمان فقط و فقط در یک نقطه از نقشه ظاهر می‌شود که رویارویی با او را تا حد قابل توجهی آسان می‌کند و همچنین نزدیک نشدن به او را ممکن می‌سازد. شما می‌توانید با اجرای یک غارت آفلاین، رویارویی با او را تمرین کنید.

قدرت شتورمان در مبارزات راه دور بسیار بالا بوده و کاربران کم تجربه را حسابی به دردسر می‌اندازد و بسیاری از مواقع شتورمان شما را در حالی به قتل می‌رساند که شما حتی او را ندیده‌اید! علاوه بر آن، شتورمان دو محافظ در اختیار داشته که از سلامت نسبت بالایی برخوردار بوده و در عین حال قدرت تهاجم رئیس خود را به ارث برده و شما را در مبارزات راه دور به شدت آزار می‌دهند. مبارزه با شتورمان زمانی سخت می‌شود که شما اگر به او نزدیک شوید، با باران نارنجک روبه رو می‌شوید و اگر تلاش کنید او و یارانش را با تک تیرانداز ساقط کنید، آن‌ها نیز با تک تیرانداز به استقبال شما می‌آیند. رویارویی و از بین بردن شتورمان یکی از سخت‌ترین عملایت بازی Escape from Tarkov است.

گروه گونز

گروه گونز (The Goons) جدیدترین باس های Escape from Tarkov بوده و در عین حال که از لحاظ فنی عالی هستند، به همان میزان ترسناک هستند. این گروه تشکیل شده از سه نیروی ویژه بوده که هر کدام سلاح‌ها و مهارت‌های ویژه خود را دارند. اولین عضو گروه که نایت (Knight) نام دارد، نقابی با طرح اسکلت به سر داشته و سلامت او ۱۱۲۰ بوده و قدرت کشتن هر کسی را با تنها یک گلوله دارد! نفر دوم گروه برد آی (Birdeye) نام داشته و همانطور که می‌توان از نام او برداشت کرد تک تیراندازی ماهر بوده و علاقه زیادی به نبردهای دور برد دارد. آخرین عضو گروه بیگ پایپ (Big Pipe) بوده و ریش بلند و هیکل ورزیده او، نشان از شخصیتی خشن داشته که تمام مدت در حال استفاده از پرتابگر نارنجک یا همان Grenade Launcher است.

گروه گونز ممکن است در هر یک چهار نقشه بازی ظاهر شوند و باید از الان به شما بگوییم که کار فوق العاده سختی برای شکست دادن آن‌ها پیش‌رو دارید! با این حال اگر از لحاظ فنی در بازی اسکیپ فرام تارکوف ماهر باشید، ساقط کردن آن‌ها گرچه سخت ولی شدنی است. موضوعی که این گروه را بسیار قوی کرده، پوشش دادن مبارزات دور برد و نزدیک برد با استفاده از بهترین ابزار ممکن است.

گلوخار

اجازه دهید از همین ابتدا خیالتان راحت (یا ناراحت) کنیم که گلوخار (Glukhar) باسی فوق العاده سخت بوده که در نقشه Reserve، نقشه‌ای که تمرکز بسیاری بر مقرهای نظامی داشته ظاهر می‌شود. گلوخار سربازی بوده که طی زمان ارتباط فوق العاده نزدیکی با یارانش برقرار کرده و تک تک آن‌ها حاضرند برای در امان ماندن گلوخار خود را قربانی کنند. اگر چنین موضوعی مبارزه شما را به قدر کافی سخت و طاقت فرسا نمی‌کند، باید بگوییم که گلوخار در بهترین حالت با شش محافظ ظاهر شده که تمامی آن با بهترین ابزار به مصاف شما می‌آیند.

متاسفیم، ولی این پایان ماجرا نیست. گلوخار به عنوان سربازی دوره دیده، بسیار دقیق است و همراه با سلاحی به استقبال شما آمده که می‌تواند هر کاربری را با تنها یک گلوله به قتل برساند. علاوه بر آن، یاران او در نقاط مختلف اطراف میدان مبارزه به استفاده از ادوات نظامی سنگین می‌پردازند. گلوخار و یاران او در چهار نقطه متفاوت نقشه و معمولا بدون اطلاع قبلی ظاهر می‌شوند. آن‌ها همچنین قدرت بسیار بالایی در شناسایی شما داشته و در کسری از ثانیه شما را از پای در می‌آورند!

بازی اسکیپ فرام تارکوف خوشبختانه محتوای بسیار زیاد و سرگرم کننده برای کاربران دارد و در کنار فراهم آوری عنوانی بی نظیر در سبک بازیکن در برابر بازیکن، توانسته کاربران را در بخش بازیکن در برابر محیط نیز به شدت راضی نگه دارد. نظر شما درباره باس های Escape from Tarkov چیست؟ آیا شما این دسته بندی را می‌پذیرید یا باور دارید برخی از آن‌ها باید در جایگاه دیگری قرار گیرند؟ منتظر نظرات و تجربیات شما از رویارویی با این باس‌ها هستیم.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا