#مهسا_امینی

پیشنهاد ۲۰۰ میلیون دلاری اپیک گیمز به سونی!

انحصاری‌های پلی‌استیشن در راه پی‌سی هستند؟

پیشنهاد ۲۰۰ میلیون دلاری اپیک گیمز به سونی! حمید توحیدلو ۰ ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ اخبار بازی
بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن فروشگاه اپیک گیمز

شواهد امر گویای این موضوع است که شرکت سرشناس اپیک گیمز چندی پیش برای عرضه‌ی برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای پلتفرم رایانه‌های شخصی چیزی در حدود ۲۰۰ میلیون دلار به سونی پیشنهاد داده است.

عرضه‌ی بازی پر سر و صدای فورتنایت تغییر و تحول‌های زیادی را در صنعت بازی‌های ویدیویی به وجود آورده است. محبوبیت بیش از اندازه بازی باعث شد تا درآمد حاصل از سیستم پرداخت درون برنامه‌ای آن به رقم قابل توجهی برسد که در پی آن، اپیک گیمز به خاطر سیاست‌های تقسیم سود میان سازنده و فروشگاه‌ها به تنهایی در مقابل استیم ایستاد! این شرکت برای مقابله با سیاست تقسیم سود ناعادلانه، فروشگاهی تحت عنوان اپیک گیمز استور تاسیس کرد که برای موفقیت آن، تا به امروز دست به اقدامات زیادی زده است؛ از انتشار رایگان بازی‌ها گرفته تا تخصیص سود بیشتر به سازنده و عرضه‌ی انحصاری برخی از عناوین، همگی باعث شده تا اپیک گیمز استور در حال حاضر به یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل شود.

دستیابی به چنین موفقیتی چندان هم راحت نبوده و اپیک گیمز در طول سال‌های اخیر با دردسرهای زیادی روبه‌رو شده است. برای مثال می‌توان به دعوای حقوقی این کمپانی با اپل اشاره کرد که در حال حاضر پرونده قضایی آن مراحل قانونی خود را در دادگاه‌های ایالات متحده آمریکا طی می‌کند. حال که چند روزی از آغاز جلسه‌های این دادرسری می‌گذرد، به مرور اطلاعات و جزئیات بیشتری از ابعاد مالی اپیک گیمز لو می‌رود که در تازه‌ترین آن‌ها، به نظر می‌رسد این کمپانی چند ماه پیش یک پیشنهاد ۲۰۰ میلیون دلاری به سونی داده است؛ پیشنهادی که به واسطه‌ی آن چند بازی انحصاری پلی‌استیشن از طریق فروشگاه اپیک گیمز در دسترس کاربران پلتفرم رایانه‌ی شخصی قرار می‌گیرد.

به بیان دقیق‌تر، با استناد بر بخشی از سند محرمانه منتشر شده در دادگاه، شرکت اپیک گیمز در نظر دارد تا چهار الی شش بازی مختلف و انحصاری پلی‌استیشن را در فروشگاه خود به طور انحصاری برای پلتفرم رایانه‌ی شخصی منتشر کند. بدین منظور، این کمپانی مبلغ هنگفت ۲۰۰ میلیون دلار را به سونی پیشنهاد داده تا در صورت تمایل، وارد همکاری با اپیک گیمز شوند و تعدادی از عناوین فرست پارتی خود را به طور انحصاری در فروشگاه اپیک گیمز برای پی‌سی منتشر کنند. به نظر می‌رسد که سونی تا به امروز هیچ واکنشی در قبال این پیشنهاد از خود نشان نداده و هنوز مشخص نیست که ژاپنی‌ها به‌زودی پیشنهاد وسوسه‌انگیز اپیک گیمز را می‌پذیرند و یا هیچ برنامه‌ای برای همکاری با آن‌ها را ندارند.

در این میان، برخی از تحلیل‌گران معتقد هستند که سونی این پیشنهاد اپیک گیمز را قبول نمی‌کند. در واقع اولین اثر انحصاری پلی‌استیشن که راهی پی‌سی شد، Horizon Zero Dawn نام داشت که از همان ابتدا در دسترس کاربران شبکه‌ی پرمخاطب استیم قرار گرفت. علاوه بر این، همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، بازی Days Gone در روز سه‌شنبه، ۲۸ اردیبهشت سال جاری (مصادف با ۱۸ می سال ۲۰۲۱ میلادی) از طریق شبکه‌ استیم و اپیک گیمز استور عرضه خواهد شد. بر این اساس، گویا سونی به انحصاری طلبی‌های اپیک گیمز بهایی نمی‌دهد و قصد ندارد تفاوتی میان استیم و اپیک گیمز قائل شود. هرچند، در نظر داشته باشید که ممکن است ژاپنی‌ها در آینده به کلی تصمیم و سیاست‌های خود را تغییر دهند و به پیشنهاد ۲۰۰ میلیون دلاری اپیک گیمز تن دهند.

بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن فروشگاه اپیک گیمز

ناگفته نماند که در دو ماه گذشته، شایعه‌های در رابطه با انتشار برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن برای رایانه‌ی شخصی به گوش رسیده است. بر اساس این حدس و گمان‌ها، ظاهرا بازی پرطرفدار God of War به‌زودی برای پی‌سی عرضه خواهد شد. علاوه بر این، شایعه شده که اثر گوست آو سوشیما به همراه چند بازی دیگر پلی‌استیشن به‌زودی از انحصار سونی خارج و برای پلتفرم پی‌سی منتشر می‌شود. البته، شرکت سونی هنوز این گفته‌ها را تایید و یا تکذیب نکرده و صحت این موضوع در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

در مجموع، این اولین باری نیست که فروشگاه اپیک گیمز برای رقابت با استیم و جذب کاربران پلتفرم رایانه‌ی شخصی، دست به انتشار بازی‌های انحصاری می‌زند. در طول سال‌های اخیر، این پلتفرم همواره تلاش کرده تا برخی از آثار انحصاری مایکروسافت را نیز به صورت انحصاری برای پی‌سی منتشر کند. با این حال، ظاهرا ردموندی‌ها به عنوان رهبر و مالک سرویس ایکس‌باکس گیم پس با روند فعالیت اپیک گیمز مخالف هستند؛ به طوری که فروشگاه ایکس‌باکس تقریبا یکی از رقبای سرسخت اپیک گیمز استور برشمرده می‌شود و از طرفی، به لطف همکاری نزدیک مایکروسافت و ولو، تا به امروز تعدادی از آثار انحصاری ایکس‌باکس از طریق شبکه‌ی استیم در دسترس بازیکنان قرار گرفته است.

البته همه چیز به مایکروسافت و سونی محدود نمی‌شود. گزارش‌ها نشان می‌دهد که اپیک گیمز مبلغ ۱۱۵ میلیون دلار به کمپانی توکی گیمز پرداخت کرده تا بازی Borderlands 3 به صورت انحصاری در فروشگاه آن‌ها عرضه شود. فارغ از این عنوان، تا به امروز برخی از بازی‌های شرکت فرانسوی یوبی‌سافت هم به این روش در دسترس بازیکنان قرار گرفته‌اند. جالب اینجا است که این اقدام‌ها تاکنون نه تنها سودی برای اپیک گیمز نداشته، بلکه ضرر و زیان‌های قابل توجهی را به آن‌ها تحمیل کرده است. بر اساس آخرین گزارش منتشر شده از عملکرد تجاری و وضعیت اقتصادی فروشگاه اپیک گیمز، گویا این پلتفرم در مجموع ۴۴۴ میلیون دلار و در سال گذشته میلادی چیزی در حدود ۲۷۳ میلیون دلار ضرر کرده است!

علی‌رغم تمامی این ضررهای هنگفت، اپیک گیمز همچنان وعده داده که در آینده بازی‌های انحصاری بیشتری در فروشگاه تازه تاسیس خود عرضه خواهد کرد. همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، انتشار عناوین انحصاری در اپیک گیمز استور یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت سریع این پلتفرم به شمار می‌رود و شرکت مذکور تا به امروز بازی‌های متنوعی را به طور انحصاری زمانی روی این شبکه عرضه کرده است. با این حال، چند وقتی است که این پلتفرم میزبان بازی‌های انحصاری برای رایانه‌ی شخصی نیست و گویا همکاری اپیک گیمز با بسیاری از کمپانی‌های ناشر به پایان رسیده است.

بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن فروشگاه اپیک گیمز

در همین راستا، مالک این فروشگاه در پیامی اعلام کرده که قصد دارد تا دوباره روند عرضه‌ی انحصاری برخی از عناوین رایانه‌ی شخصی را از سر بگیرد و مجددا شاهد همکاری اپیک گیمز با توسعه‌دهندگان و شرکت‌های ناشر خواهیم بود. به گفته‌ی اپیک گیمز، تا دو سال آینده انحصاری‌های بیشتری نسبت به تمامی انحصاری‌هایی که تا به الان از فروشگاه اپیک منتشر شده، به این فروشگاه خواهند آمد. در حالی که هنوز جزئیات چندان زیادی در خصوص آثار انحصاری این پلتفرم در دسترس نیست، اما انتشار انحصاری بازی‌ها از جمله سیاست‌های رقابتی اپیک گیمز به شمار می‌رود که طبق بسیاری از گزارش‌ها، تاثیر به‌سزایی در رقابت با استیم و جذب کاربران گذاشته است.

در پایان این خبر، دیدگاه شما در رابطه با پیشنهاد ۲۰۰ میلیون دلاری اپیک گیمز به سونی برای انتشار برخی از بازی‌های انحصاری پلی‌استیشن روی رایانه‌ی شخصی چیست؟ به نظر شما، آیا انحصاری طلبی‌های این کمپانی در مجموع به نفع صنعت بازی‌های ویدیویی خواهد بود؟ فراموش نکنید که نظرات شخصی خود را با ما و دیگر کاربران رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا