#مهسا_امینی

مجموعه Star Wars بیش از ۳ میلیارد دلار برای EA درآمد داشته است

فروش ۵۲ میلیون نسخه‌ای این فرنچایز!

درآمد مجموعه Star Wars

با استناد بر گزارش مالی اخیر الکترونیک آرتز، فروش مجموعه Star Wars به تازگی از مرز ۵۲ میلیون نسخه عبور کرده و این کمپانی از فروش آی‌پی مذکور چیزی در حدود سه میلیارد دلار درآمد داشته است.

محبوبیت سری جنگ ستارگان برهیچکس پوشیده و پنهان نیست. فرنچایزی که پس از موفقیت‌های خارق‌العاده فیلم‌های سینمایی خود پا به عرصه‌ی صنعت بازی‌های ویدیویی گذاشت و تاکنون نسخه‌های متعدد و مختلفی از آن راهی بازار شده است. به لطف همکاری شرکت دیزنی و الکترونیک آرتز، چند سالی است که لایسنس و حق امتیاز ساخت بازی‎‌های جنگ ستارگان در اختیار EA بوده و این کمپانی نامدار وظیفه‌ی ساخت و توسعه‌ی عناوین جنگ ستارگان را به استودیوهای زیر مجموعه‌ی خود از جمله بایوور (BioWare)، ریسپاون اینترتینمنت (Respawn Entertainment) و دایس (DICE) محول کرده است.

در حالی که برخی از آثار سری جنگ ستارگان شرکت الکترونیک آرتز آن‌طور که باید و شاید مورد استقبال بازیکنان قرار نگرفتند و چه بسا عملکرد ضعیف برخی عناوین اعتبار مجموعه را نیز خدشه دار کردند، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که میزان درآمد و فروش این آثار چندان هم پایین نبوده و کمپانی ناشر پول‌های زیادی را از فروش جنگ ستارگان به جیب زده است. به بیان دقیق‌تر، چندی پیش جلسه‌ گزارش مالی سه ماهه اخیر EA با حضور جمعی از مدیران و سرمایه‌گذاران برگزار شد که در جریان این نشست، اندرو ویلسون (Andrew Wilson)، مدیر عامل الکترونیک آرتز، در گزارشی رسما اعلام کرد که مجموعه استار وارز تاکنون بیش از ۳ میلیارد دلار برای این کمپانی درآمد داشته است.

او در این جلسه با اشاره به قرارداد میان الکترونیک آرتز و دیزنی (Disney) بر سر توسعه‌ی بازی‌های جنگ ستارگان، اعلام کرد که این توافق تجاری چیزی در حدود سه میلیارد دلار درآمد خالص برای EA به همراه داشته و تا به امروز چیزی در حدود ۵۲ میلیون نسخه از این مجموعه در سرتاسر جهان فروخته شده است. در این میان، باید اشاره کنم که اثر Star Wars: Battlefront در واقع اولین بازی ویدیویی از سری استار وارز به شمار می‌رود که در پی همکاری الکترونیک آرتز و دیزنی در سال ۲۰۱۵ میلادی در دسترس بازیکنان و هواداران قرار گرفته است.

از دیگر عناوین سری استار وارز که طی چند سال اخیر توسط الکترونیک آرتز منتشر شده‌اند، می‌توان به Star Wars: Battlefront 2 و Star Wars Jedi: Fallen Order و Star Wars: Squadrons اشاره کرد. بر اساس گزاری اخیر، مجموع فروش تمامی آثار مذکور از مرز ۵۲ میلیون نسخه عبور کرده است. البته، در نظر داشته باشید که این آمار و ارقام مختص یک پلتفرم خاص نیست و فروش بازی روی تمامی پلتفرم‌ها را در برمی‌گیرد. فارغ از این‌ها، بازی رایگان و موبایلی Star Wars: Galaxy of Heroes نیز به تنهایی تاکنون چیزی در حدود یک میلیارد دلار برای شرکت الکترونیک آرتز درآمد داشته است.

با وجود درآمد هنگفت الکترونیک آرتز از سری استار وارز، این کمپانی دیگر لایسنس انحصاری توسعه و عرضه بازی‌های مجموعه استار وارز را در اختیار ندارد. در همین راستا، طی این نشست، سوال‌های زیادی مبنی بر کم‌رنگ شدن نقش EA در ساخت بازی‌های جنگ ستارگان و لغو قرارداد توسعه‌ی انحصاری عناوین مجموعه توسط این ناشر مطرح شد که آقای اندرو ویلسون در پاسخ به آن‌ها، اعلام کرد که این موضوع هیچ تاثیری در روند ساخت آثار استار وارز توسط الکترونیک آرتز نمی‌گذارد و این کمپانی همچنان به توسعه‌ی مجموعه ادامه می‌دهد.

درآمد مجموعه Star Wars

اندرو ویلسون در این خصوص توضیح می‌دهد:

من فکر نمی‌کنم که ساخت بازی‌های استار وارز توسط دیگر شرکت‌ها، تاثیری در تعهد و توانایی ما در خصوص توسعه‌ی این مجموعه بگذارد و الکترونیک آرتز کماکان به ساخت و توسعه‌ی بازی‌های بیشتر از این آ‌ی‌پی ادامه خواهد داد.

از آنجا که لایسنس ساخت انحصاری سری جنگ ستارگان دیگر در اختیار الکترونیک آرتز نیست، اگر اخبار بازی‌ها را در رسانه سرگرمی دنبال کرده باشید، حتما می‌دانید که در اواخر دی ماه امسال، شرکت فرانسوی یوبی‌سافت در اقدامی غیرمنتظره از ساخت بازی جدید سری جنگ ستارگان در سبک جهان باز (Open World) خبر داد. با توجه به اطلاعات منتشر شده، به نظر می‌رسد که استودیوی مسیو اینترتینمنت (Massive Entertainment)، سازنده‌ی آثار پرطرفداری همچون The Division، وظیفه‌ی ساخت بازی را برعهده گرفته و در حال حاضر روی توسعه‌ی آن مشغول به کار است. متاسفانه تاکنون اطلاعات زیادی در رابطه با این عنوان مورد انتظار ارائه نشده و چه بسا نام و تاریخ انتشار آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. با این حال، بر اساس برخی از شایعه‌ها، ظاهرا این عنوان در واقع بازی جدید Star Wars: Knights of the Old Republic خواهد بود.

همان‌طور که احتمالا اطلاع دارید، در طول چند سال اخیر نسخه‌های مختلفی از سری جنگ ستارگان روانه بازار شده است. تعداد این عناوین به قدری زیاد است که تنها نام بردن بازی‌ها لیستی طولانی را ایجاد می‌کند. به همین خاطر، اگر قصد دارید تا به تجربه‌ی آثار ویدیویی سری استار وارز بپردازید، توصیه می‌کنم که ابتدا «بهترین بازی‌های Star Wars در ۱۰ سال اخیر کدامند؟» در رسانه سرگرمی را مطالعه کنید. در این مقاله به معرفی ۵ مورد از بهترین بازی‌های جنگ ستارگان در ده سال گذشته پرداخته شده است.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا