چشم سوم دکتر استرنج در Multiverse of Madness چه قدرت‌هایی دارد؟

آیا استرنج چشم سوم خود را بیدار خواهد کرد؟

چشم سوم دکتر استرنج در Multiverse of Madness چه قدرت‌هایی دارد؟ شینا گازرانی ۰ ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ سینمای جهان
قدرت های چشم سوم دکتر استرنج

تریلرها و تیزرهای فیلم Doctor Strange 2 همچنان در حال فاش کردن برخی از آشوب‌ها و واریانت‌های دکتر استرنج هستند، که اسکارلت ویچ، خود دکتر استرنج و بسیاری دیگر با آن‌ها روبرو خواهند شد. یکی از جذاب‌ترین واریانت‌‌های دکتر استرنج، استرنج شرور است که در جدیدترین تریلر فیلم دکتر استرنج ۲ با چشم سوم نمایانده می‌شود. اما چشم سوم دکتر استرنج چه قدرت‌هایی دارد؟

دنیای سینمایی مارول در حال حاضر در فاز چهارم قرار دارد که هم فیلم‌ها و هم سریال‌های تلویزیونی مارول را شامل می‌شود. فاز چهارم در حال بررسی مفاهیم جدیدیست، که اصلی‌ترینشان تاکنون مولتی‌ورس و خطرات بی‌شمار آن بوده است.

مولتی‌ورس پیش‌تر در سریال‌های مارول مورد کنایه قرار گرفته بود و در فیلم Spider-Man: No Way Home، جایی که پیتر پارکر (Tom Holland) و دکتر استرنج (Benedict Cumberbatch) ناخواسته دروازه‌های مولتی‌ورس را باز کردند، بیشتر مورد بررسی قرار گرفت. اگرچه قبل از رخ دادن فاجعه‌ای جدی دروازه‌های مولتی‌ورس بسته شدند، اما به هرحال باز شدن گیت‌ها عواقب جدی در پی خواهد داشت. این عواقب در فیلم «دکتر استرنج در مولتی‌ورس دیوانگی» مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در فیلم دکتر استرنج ۲، استیون استرنج به مولتی‌ورس سفر می‌کند و با دشمن جدید مرموزی روبرو می‌شود. او در کنار متحدش اسکارلت ویچ (Elizabeth Olsen) در این فرآیند با برخی از واریانت‌های خودش در مولتی‌ورس روبرو خواهد شد.

تریلرهای فیلم دکتر استرنج ۲ برخی از واریانت‌های استرنج و اسکارلت ویچ را نشان داده‌اند که از طریق مولتی‌ورس وارد تایم‌لاین کنونی MCU خواهند شد. واریانت دکتر استرنج شرور بیش از بقیه مورد صحبت بوده است که در جدیدترین تیزر با چشم سوم نشان داده می‌شود. اما این چشم سوم چیست و چه قدرت‌هایی به واریانت شرور دکتر استرنج می‌دهد؟

چشم سوم چه ماهیتی دارد؟

اگرچه این اولین باری است که دکتر استرنج با چشم سوم نمایش داده می‌شود، اما مخاطبان از قبل با چشم سوم دکتر استرنج آشنا هستند، زیرا چشم سوم او چیزی جز چشم آگاموتو نیست. در کمیک‌ها، چشم آگاموتو طلسمی جادویی است که توسط آگاموتو، یکی از اعضای Vishanti – سه موجود ماوراء طبیعی و خداگونه – خلق شده است. چشم آگاموتو معمولاً در اختیار جادوگر برتر قرار می‌گیرد، و این نقش زمانی به خود آگاموتو تعلق داشت. چشم آگاموتو برای یافتن و نشان دادن «حقیقت» استفاده می‌شود، و می‌تواند «نور آشکارکننده» از خود ساطع کند، رویدادهای اخیر را نشان دهد و توانایی‌هایی مشابه تله‌پاتی دارد. هنگام استفاده از چشم آگاموتو، درست مانند آنچه که در تیزر فیلم دکتر استرنج ۲ می‌بینیم، یک چشم سوم اغلب روی پیشانی استفاده‌کننده ظاهر می‌شود.
همچنین در کمیک‌ها، چشم فقط برای برقراری نظم یا جادوی «سفید» استفاده می‌شود و به دستورات یک کاربر با مقاصد شیطانی پاسخ نمی‌دهد؛ یعنی چشم آگاموتو در کمیک‌ها تنها توسط جادوگران با قلب پاک و روح پاک قابل استفاده است. البته استثناهایی نیز در این مورد وجود داشته است؛ مانند زمانی که بارون موردو (با ظاهر دکتر استرنج) توانست از Eye استفاده کند و حتی لوکی نیز در مقطعی از طلسم استفاده کرده است. پس سومین چشم روی پیشانی Sinister Strange، همان چشم آگاموتو است. در حالی که سؤالات زیادی در مورد اینکه چگونه و چرا این نسخه شیطانی از Doctor Strange قادر به استفاده از Eye است، وجود دارد، در فیلم دکتر استرنج ۲ به معمای بزرگی در مورد دکتر استرنج و مولتی‌ورس دیوانگی پاسخ داده می‌شود.

چشم آگاموتو برای اولین بار در MCU در فیلم Doctor Strange نشان داده شد و داستان آن مشابه کمیک‌ها بود، اما استفاده‌های آن تا کنون بسیار متفاوت بوده است. در MCU، چشم آگاموتو توسط آگاموتو به‌عنوان یک وسیله نگهدارنده برای سنگ زمان ساخته شد که به نوبه خود قدرت‌های جالبی را به کاربر می‌دهد. دکتر استرنج از چشم آگاموتو در طول نبرد در پناهگاه هنگ کنگ برای متوقف کردن کایسیلیوس و دورمامو استفاده کرد. با این حال، در طول نبرد تایتان در فیلم Avengers: Infinity War، استرنج سنگ زمان را به تانوس داد و تایتان دیوانه چشم آگاموتو را در هم کوبید. با این حال، احتمالا چشم در نقطه‌ای پس از نبرد زمین در فیلم Avengers: Endgame بازسازی شده است، زیرا اگرچه دیگر حاوی سنگ زمان نبود، اما هنوز استرنج آن را در Spider-Man: No Way Home می‌پوشید. چشم سوم Sinister Strange نشان می‌دهد که Eye قابلیتی بیش از نگه داشتن سنگ بی‌نهایت دارد، و خود طلسم نیز ویژگی‌های دیگری در MCU دارد.

چشم سوم چه قدرت‌های جدیدی به دکتر استرنج می‌دهد؟

چشم آگاموتو علاوه بر نشان دادن حقیقت و پخش اتفاقات اخیر به کاربران خود قدرت‌های دیگری نیز می‌دهد. در کمیک‌ها، چشم آگاموتو نوری عرفانی می‌تاباند که به استرنج اجازه می‌دهد از طریق مبدل‌ها و توهم‌ها وقایع گذشته را ببیند، موجودات اثیری را ردیابی کند و موجودات شیطانی مختلف را تضعیف کند. همچنین، چشم آگاموتو به استرنج توانایی کاوش در ذهن دیگران، ایجاد مانع عرفانی، ایجاد پورتال‌هایی به ابعاد دیگر، و انتقال ده‌ها موجود از انواع و سطوح قدرت را به نقاط دیگری از جهان می‌دهد. چشم همچنین برای باز کردن دروازه‌ای به بعد تاریک، معکوس کردن جریان زمان کاربرد دارد و به دستور استرنج، می‌تواند خود را بر پیشانی موجودات دیگر نمایش دهد.

آیا دکتر استرنج واقعی MCU چشم سوم خود را بیدار می‌کند؟

در حالی که دکتر استرنج از خود اصلی‌اش به عنوان جراح مغز و اعصاب خودمحور و خودخواه فاصله زیادی گرفته است، هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری در مورد هنرهای عرفانی دارد. در فیلم دکتر استرنج، انشنت وان (Ancient One) دقیقا پیش از اینکه استرنج را به سفری در ابعاد مختلف بفرستند، به او گفت که چشمش را باز کند. اگرچه این دیالوگ به عنوان یک استعاره تعبیر شد، اما ممکن است منظور Ancient One به معنای واقعی کلمه باز کردن چشم سوم بوده باشد. مطمئنا دلیلی وجود دارد که دکتر استرنج حتی با اینکه چشم آگاموتو دیگر سنگ زمان را در خود نگه نمی‌دارد به پوشیدن آن ادامه می‌دهد. بنابراین، فیلم Doctor Strange in the Multiverse of Madness می‌تواند فرصتی برای استرنج باشد تا در نهایت چشم سوم خود را بیدار کند و از پتانسیل کامل طلسم بهره ببرد. حالا، در مورد اینکه چرا واریانت شرور استرنج قبلاً چشم سوم خود را بیدار کرده است، این می‌تواند یک برآمدگی از چشم استرنج باشد، زیرا در کمیک‌ها (همانطور که در بالا ذکر شد)، چشم می‌تواند خود را روی پیشانی دیگران نمایش دهد. سفرهای آتی دکتر استرنج در مولتی‌ورس یکی از بزرگترین درس‌هایی است که این جادوگر یاد خواهد گرفت و ممکن است قدرت‌های جدیدی مانند چشم سوم از طریق چشم آگاموتو را در او بیدار کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا