#مهسا_امینی

چرا فیلم کوتاه Avengers: Quantum Encounter جزو دنیای سینمایی مارول نیست؟

ماجراجویی جدیدی که ارتباطی با MCU ندارد

چرا فیلم کوتاه Avengers: Quantum Encounter جزو دنیای سینمایی مارول نیست؟ پارسا خلیلی ۰ ۱۸ تیر ۱۴۰۱ مارول
فیلم کوتاه Avengers: Quantum Encounter

مدتی است که دیزنی پیرو موفقیت دنیای سینمایی مارول، تلاش کرده تا با ساخت پروژه‌های تبلیغاتی گوناگون به تبلیغ مکان‌های تفریحی خود بپردازد. اخیرا هم با فیلم کوتاه Avengers: Quantum Encounter سعی داشته تا کشتی تفریحی مجلل خود را تبلیغ کند.

با گسترش دنیای سینمایی مارول و لیست بلند بالای ابرقهرمانان آن، روش‌های مختلفی که طرفداران می‌توانند از MCU لذت ببرند نیز در حال گسترش است. علاوه بر استودیو مارول که با سریال‌های دیزنی پلاس خود وارد دنیای تلویزیون شده، دیزنی هم چندین پروژه کوتاه براساس فیلم و سریال‌های MCU تولید کرده و تا بتواند به واسطه آنها به تبلیغ مکان‌های تفریحی خود بپردازد. از این پروژه‌ها می‌توان به Avengers Campus در دیزنی لند، Guardians of The Galaxy Cosmic Rewind در والت دیزنی ورلد و فیلم کوتاه Avengers: Quantum Encounter در کشتی مجلل دیزنی ویش اشاره کرد.

چالشی که دیزنی با آن روبرو است این است که فرانچایزهای بزرگ مدام در حال تغییرند در حالی که مکان‌های تفریحی دیزنی تنها سکانسی کوتاه از یک نمایش تبلیغاتی را شامل می‌شوند. برای حل این مسئله، لوکاس فیلم تصمیم گرفت تا نمایش کوتاه Galaxy’s Edge خود را در یک نقطه خاص از خط زمانی جنگ ستارگان قرار دهد. اما به نظر می‌رسد استودیو مارول رویکرد متفاوتی را نسبت به لوکاس فیلم اتخاذ کرده است.

حتی اگر پروژه‌های Avengers Campus، Cosmic Rewind و Quantum Encounter مستقیما از وقایع MCU الهام گرفته شده باشند، اما هیچ کدام از آنها جزو دنیای سینمایی مارول محسوب نمی‌شوند.

مرتبط نبودن Avengers: Quantum Encounter با MCU

طی مصاحبه‌ای اختصاصی، دنی هندک (Danny Handke)، مدیر خلاق Worlds of Marvel درباره مرتبط نبودن فیلم کوتاه Avengers: Quantum Encounter با دنیای سینمایی مارول صحبت کرد. او پروژه‌های تبلیغاتی دیزنی را نسخه‌ای متفاوت از خط زمانی اصلی MCU توصیف کرد و اظهار داشت که وقایع این عناوین، صرفا فرانچایز عظیم MCU را در خود منعکس می‌کنند و جزئی از آن نیستند.

ما به نوعی در دنیای اختصاصی خودمان قرار داریم و مفهوم مولتی ورس به ما کمک می‌کند تا بتوانیم داستان‌های گوناگون با اقتباس از فرانچایز بزرگ و محبوب مارول تعریف کنیم. ما در واقع نسخه‌ای متفاوت از خط زمانی اصلی MCU هستیم.

این خط زمانی جداگانه همان موضوعی است که جیمز گان (James Gunn)، کارگردان سری فیلم‌های نگهبانان کهکشان در گذشته به آن اشاره کرده است. وقتی از وی سوال شد که داستان Guardians of the Galaxy: Cosmic Rewind کجای خط زمانی MCU قرار دارد، او درست مثل هندک تایید کرد که این نمایش در دنیای مخصوص خودش جریان دارد. به همین دلیل گروت بزرگسال بخشی از نمایش Cosmic Rewind است یا مثلا در نمایش Avengers Campus، بلک ویدو و تونی استارک هنوز زنده هستند.

هندک در مورد نقشی که میهمانان در Avengers: Quantum Encounter دارند نیز صحبت کرد و اظهار داشت که آنها بیشتر قهرمان داستان هستند تا مخاطب و این همان چیزی است که این پروژه را کمی متفاوت می‌کند.

ما اینجا هستیم، داریم غذا می‌خوریم و با فناوری کوانتومی آشنا می‌شویم. همه چیز در اطراف ما جریان دارد و زمانی که اولتران به تهدیدی بزرگ تبدیل می‌شود، این ما هستیم که به انتقام جویان در شکست دادن اولتران کمک می‌کنیم. درست مثل بقیه نمایش‌های تبلیغاتی، در این عنوان کوتاه نیز انتقام جویان مستقیما با ما صحبت می‌کنند و این همان حسی است که هنگام تماشای یک فیلم یا سریال تلویزیونی تجربه نخواهیم کرد. جزوی از داستان بودن و ارتباط برقرار کردن با شخصیت‌های محبوب MCU، همان چیزی است که این تجربه سرگرم کننده و جذاب را نسبت به باقی نمایش‌ها کمی متفاوت می‌کند.

آیا دیزنی خط زمانی مارولی مخصوص به خود را دارد؟

نه تنها مولتی ورس فرصت‌های جدید داستان پردازی را برای دنیای سینمایی مارول به‌وجود آورده، بلکه به داستان‌های مارولی مختص به خط زمانی دیزنی نیز اجازه می‌دهد تا در مجاورت با خط زمانی MCU وجود داشته باشند.

از این گذشته به لطف وقایع سریال Loki و Doctor Strange 2، این امر کاملا منطقی است که یک خط زمانی مستقل داشته باشیم و تمامی انتقام جویان هنوز در آن وجود داشته باشند. به‌علاوه بسیار عالی است که در این خط زمانی طرفداران می‌توانند نقشی فعال در داستان‌های هیجان انگیز مارول داشته باشند.

اما حتی اگر پروژه کوتاه Quantum Encounter در دنیای خاص خود جریان داشته باشد و داستان منحصر به‌فردی را تعریف کند، این بدان معنی نیست که MCU تاثیری در این دنیا نخواهد گذاشت. دقیقا مثل میس مارول که در اواخر مراحل تولید جایگزین مردعنکبوتی شد، دیزنی قصد دارد تا همزمان با گسترش MCU، پروژه‌های تبلیغاتی خود را نیز گسترش دهد. به این ترتیب طرفداران قادر خواهند بود تا جدیدترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول را در خطوط زمانی گوناگون ببینند.

فیلم کوتاه Avengers: Quantum Encounter به‌طور رسمی در تاریخ ۱۴ جولای، خارج از دیزنی ویش پخش خواهد شد. نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا این فیلم کوتاه را تماشا کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا