آیا صنایع استارک مرد عنکبوتی تام هالند را خلق کرد؟

صنایع استارک خالق مرد عنکبوتی MCU

مرد عنکبوتی تام هالند

Spider-Man: No Way Home به مرد عنکبوتی تام هالند اولین فرصت واقعی خود را داد تا از زیر سایه تونی استارک خارج شود. نمی‌توان منکر تاثیر مرد آهنی به زندگی پیتر پارکر تام هالند و پیشرفت ابرقهرمان او در طی مسیری که از مبارزات فیلم جنگ داخلی تا فیلم انتقام جویان پایان بازی طی کرد شد. با این حال او نیاز داشت تا مانند دیگر همتایان خود بر خود اتکا کرده و مستقل شود. 

نه تنها تونی مستقیماً مسئول وارد کردن پیتر به جمع ابرقهرمانان دنیای سینمایی مارول است، بلکه مربیگری ناخواسته او ناخودآگاه قهرمان جوان را به سمت تکامل هدایت کرده است. حتی پس از مرگ او در فیلم Spider-Man: Far From Home شاهد بیشترین تأثیر تونی بر پیتر هستیم. به معنای واقعی کلمه در نام  هوش مصنوعی جدیدی که برای پیتر طراحی شده بود آمده است: “E.D.I.T.H. – Even Dead, I’m The Hero.” به این معنا که حتی اگر مرده باشم، من قهرمان هستم. 

در حالی که No Way Home به سختی به میلیاردر نابغه فقید دنیای سینمایی مارول اشاره می‌کرد، رویدادهای فیلم به روش جدیدی اشاره کرد که تونی استارک می توانست بر زندگی پیتر پارکر تأثیر بگذارد.

ارتباط عمیق پیتر با تونی استارک

حتی پیش از پیوستن پیتر پارکر به گروه انتقام جویان، پیتر پارکر همیشه شیفته تونی استارک بود. پیتر نه تنها در نمایشگاه استارک در فیلم Iron Man 2 حضور داشت، بلکه در اوج نبرد این اثر توسط خود مرد آهنی نجات یافت. در حالی که این تعامل کوتاه بین این دو شش سال قبل از معرفی رسمی آنها در کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی رخ می‌دهد، نجات پیتر توسط تونی می‌تواند همان تاثیری را که هاوکی روی کیت بیشاپ جوان در فیلم انتقام جویان در سال ۲۰۱۲ گذاشت را داشته باشد. همانطور که  بیشاپ شیفته کلینت بارتون شد، پارکر می‌توانست خود را در جستجوی مردی بیابد که برای اولین بار به او احساس قهرمانی داد.

یکی از نواقصی که داستان مرد عنکبوتی تام هالند دارد، این است که هنوز ما به طور دقیق نحوه تبدیل شدن او به مرد عنکبوتی را نمی‌دانیم، این احتمال وجود دارد که استودیو مارول در آینده به این موضوع بپردازد با این حال نمی‌توان منکر این امر شد که کمپانی استارک می‌تواند همان نقشی را در زندگی پیتر پارک هالند داشته باشد که کمپانی آسکورپ در زندگی دیگر اسپایدرمن‌ها داشت. 

آیا می‌توان صنایع استارک را خالق مرد عنکبوتی تام هالند دانست؟

در حالی که این نظریه به طور قابل توجهی خاستگاه کمیک پیتر پارکر را تغییر می‌دهد، کمپانی استارک، آزمایشگاهی است که مسئولیت مرد عنکبوتی را بر عهده دارد. با این حال این که تونی استارک چگونه از موجود مرد عنکبوتی با خبر شد و به چه علت او را برای همکاری انتخاب کرد هرگز مشخص نشد. 

هر دو همتای تام هالند توبی مگوایر و هم اندرو گارفیلد از فرنچایز مرد عنکبوتی توسط عنکبوت‌هایی رادیواکتیوی در آزمایشگاه Oscorp گاز گرفته شدند. همانطور که نورمن آزبورن از ویلم دفو در No Way Home فاش کرد، “Oscorp در دنیای سینمایی مارول وجود ندارد”. در حالی که این بدان معنا نیست که این شرکت در نهایت ایجاد نخواهد شد، اما نکته مهم این است که پیتر پارکر هالند از مکانی دیگر مورد نیش عنکبوت رادیواکتیوی قرار گرفته است و احتمال این امر که این مکان کمپانی استارک بوده باشد را قوت می‌بخشد. 

در حالی که شرکت‌های دیگری در MCU مانند Pym Technologies و Advanced Idea Mechanics وجود دارند، صنایعاستارک همواره آزمایشگاه پیشرو بوده و  کمپانی پیش قدم در این نوع تحقیقات رادیواکتیو باقی مانده است.

علاقه عجیب تونی استارک به پیتر پارکر 

علاوه بر این، تونی استارک رزومه مشکوکی از پیتر پارکر قبل از ملاقات رسمی در جنگ داخلی دارد.

برای کسی به قدرتمندی استارک نیازی نیست که جزئیات فردی مورد علاقه را به دست آورد، اما سوال انگیزه هنوز باقی است. آیا تونی استارک صرفاً استعدادهایی را برای فهرست قدرتمندترین قهرمانان زمین در آینده جستجو می کرد، یا اینکه پیتر را به خاطر احساس مسئولیت دنبال می کرد؟

تام پیتر بهترین کار را در حفظ “شخص ابرقهرمان ناشناس” انجام نمی دهد، اما تونی ظاهراً قبل از اینکه مرد عنکبوتی یک شخصیت عمومی باشد، این نقاط را به هم مرتبط کرده است. دیدن یک قهرمان نیویورکی ساکن عنکبوتی چند ماه پس از نیش زدن یکی از عنکبوت های رادیواکتیو سرکشش یک دانش آموز دبیرستانی، نتیجه گیری آسانی برای هر کسی خواهد بود، چه رسد به یک میلیاردر نابغه نیکوکار پلیبوی.

از آنجا، تونی علاقه خود را به مرد عنکبوتی از سایه ها حفظ کرد. او پیشرفت قهرمان جوان را زیر نظر داشت تا زمانی که او را به خانه آورد. از آلدریچ کیلیان و اولترون گرفته تا کرکس و میستریو، تونی استارک مسئول ایجاد بخش قابل توجهی از شرورهای MCU است. چه کسی می تواند بگوید که او یک قهرمان نیز خلق نکرده است؟

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا