سیستم ضد تقلب دنوو این بار برای بازی‌های پلی‌استیشن 5

خداحافظی با متقلب‌ها!

ضد تقلب دنوو پلی‌استیشن 5

شرکت ایردتو (Irdeto) با همکاری شماری از توسعه‌دهندگان و کمپانی سونی در تلاش است تا در راستای حمایت از حقوق بازی‌سازان و مقابله با متقلبان، از سیستم ضد تقلب دنوو در بازی‌های پلی‌استیشن 5 استفاده کند.

از گذشته تا به امروز، حفاظت از حق کپی رایت یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های شرکت‌های ناشر بازی‌های ویدیویی بوده است. تاکنون سیستم‌های ضد تقلب زیادی از سوی کمپانی‌های مختلف ارائه شده که گاها قادر به تامین امنیت و حفاظت از مدیریت حقوق دیجیتالی نبودند و به تدریج با شکست آن‌ها، از عرضه خارج شدند. در این میان، چند سالی است که سیستم ضد تقلب دنوو (Denuvo)، ساخته‌ی گروه امنیتی Denuvo Software Solution، به لطف ساختار قوی و هوشمند امنیت بسیاری از بازی‌ها را تامین کرده و در حال حاضر بالغ بر دو میلیارد بازی ویدیویی از این سیستم برای حفاظت از حق کپی رایت استفاده می‌کنند.

حق امتیاز این سیستم ضد تلقب در اختیار شرکت ایردتو است که اعضای آن همواره در تلاش هستند تا با ارتقای سطح امنیتی سیستم و فناوری‌های خود، از تقلب در بازی‌ها به طور کامل جلوگیری کنند. قفل‌های دنوو بیشتر در نسخه‌ی رایانه‌ی شخصی بازی‌ها مورد استفاده‌ی سازندگان و شرکت‌های ناشر قرار می‌گیرند، چرا که قفل شکنی، انتشار نسخه‌ی کپی و همچنین استفاده از کدهای تقلب در آن‌ها به مراتب ساده‌تر از سایر پلتفرم‌ها است. با این حال، این بدان معنا نیست که دنوو مختص رایانه‌ی شخصی است و امکان استفاده از آن‌ها در دیگر پلتفرم‌ها از جمله پلی‌استیشن 5 وجود ندارد!

در همین راستا، شرکت ایردتو چندی پیش در پیامی اعلام کرد که در پی همکاری با بازی‌سازان و شرکت ژاپنی سونی، سیستم ضد تقلب را برای پلتفرم پلی‌استیشن 5 توسعه می‌دهد تا عناوین ویدیویی در این کنسول از هرگونه تقلب در امان باشند. این کمپانی متعقد شده تا امنیت کامل بازی‌های PS5 را تامین کند و ضمن حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران، از بخش آنلاین و بخش آفلاین عناوین محافظت کند. بر این اساس، آن دسته از شرکت‌های ناشر که قصد دارند از هکرها و متقلبان در نسخه‌ی پلی‌استیشن 5 بازی‌های خود جلوگیری کنند، با اخذ مجوز قفل‌های دنوو، می‌توانند از جدیدترین فناوری این سیستم ضد تقلب در بازی‌های خود استفاده کنند.

شرکت ایردتو در این باره توضیح می‌دهد:

دنوو، بهترین سیستم در محافظت از بازی­‌های ویدیویی، فناری ضد تقلب خود را برای توسعه‌دهندگانی که بازی‌های خود را برای کنسول پلی‌استیشن 5 منتشر می‌کنند، ارائه می‌دهد. در نظر داشته باشید که اگر یک بازی بیش از حد افراد متقلب داشته باشد، سازندگان نه تنها محبوبیت بازی خود را از دست می‌دهند، بلکه جامعه‌ی بازیکنان آن‌ها نیز از بین خواهد رفت. فناوری و سیستم ضد تقلب دنوو اکنون این امکان را به بازی‌سازان می‌دهد تا از امنیت بخش‌­های آفلاین و آنلاین بازی‌های مطمئن شوند.

طبق اظهارات ایردتو، سیستم امنیتی دنوو نه تنها امنیت کامل پیشرفت بازیکنان در بخش آفلاین بازی‌ها در پلی‌استیشن 5 را تامین می‌کند، بلکه سیستم ضد تقلب آن در مولتی‌پلیر و آنلاین بازی‌ها نیز قابل استفاده است و گیمرها از این پس از دست هکرها و متقلبان در امان خواهند بود. البته، لازم به ذکر است که در حال حاضر هیچ کدام یک از بازی‌های پلی‌استیشن 5 از قفل دنوو استفاده نمی‌کنند.

ضد تقلب دنوو پلی‌استیشن 5

در این میان، موضوع تاثیر استفاده از قفل‌های دنوو روی گیم‌پلی بازی‌ها به یکی از نگرانی‌های اصلی سازندگان و بازیکنان تبدیل شده است. اگر اخبار بازی‌های ویدیویی را دنبال کرده باشید، احتمالا اطلاع دارید که در گذشته شایعه‌هایی مبنی بر تاثیرگذاری سیستم ضد تقلب دنوو روی عملکرد بازی‌های ویدیویی در سراسر فضای مجازی منتشر شده بود. برای مثال، استودیوی آی‌دی سافت‌ور (id Software) چندی پیش از سیستم امنیتی دنوو برای بازی Doom Eternal استفاده کرده بود که برخلاف انتظارها، واکنش منفی شماری از بازیکنان را به همراه آورد و اعتراض‌های زیادی درباره‌ی تاثیر منفی این فناوری در گیم‌پلی بازی صورت گرفت. به دنبال این جنجال‌ها، در نهایت تیم سازنده برای جلب رضایت گیمرها، به ناچار قفل دنوو را از دووم اترنال حذف کرد.

با وجود این حواشی‌ها، کمپانی ایردتو بار دیگر تاکید کرده که استفاده از قفل‌ها و سیستم ضد تقلب دنوو هیچ تاثیر منفی‌ای روی عملکرد بازی‌ها نمی‌گذارد و سازندگان به راحتی و بدون هیچ نگرانی می‌توانند از این سیستم در بازی‌های خود استفاده کنند. این شرکت مدعی است که در حال حاضر بیش از دو میلیارد بازی ویدیویی به این سیستم مجهز بوده و قفل دنوو تحت هیچ شرایطی عملکرد بازی را مختل نمی‌کند.

این در حالی است که گزارش‌ها و بررسی‌های تعدادی از متخصص‌ها نشان می‌دهد سیستم امنیتی دنوو برای تامین امنیت و حفاظت از بازی‌ها، بخشی از منابع پردازنده‌ی مرکزی و پردازنده گرافیکی را به خود اختصاص می‌دهد و در طرفی دیگر، از تخلیه و آزادسازی این منابع خودداری می‌کند. از این رو، استفاده از قفل‌های دنوو باعث می‌شوند تا علی‌رغم تلاش‌های سازندگان برای بهینه‌سازی، بازی عملا از حالت بهینه‌ی خود خارج شده و عملکرد آن مطابق انتظارها نباشد.

در هر حال، بدیهی است که محافظت از حقوق بازی‌سازان و مقابله با هکرها و متقلبان برای شرکت‌های ناشر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بدین ترتیب، استفاده از این فناوری در بازی‌های پلی‌استیشن 5 چندان دور از انتظار نیست و بدون هیچ شک و تردیدی، در آینده‌ی نزدیک برخی از توسعه‌دهندگان در نسخه‌ی PS5 عناوین خود از این فناوری امنیتی استفاده خواهند کرد. از طرفی، در صورتی که موضوع عدم تاثیرگذاری آن روی عملکرد بازی‌ها به طور شفاف برای بازیکنان و سازندگان مشخص شود، طبیعتا به مرور شرکت‌های ناشر زیادی با کمپانی ایردتو و بهره‌مندی از این قفل همکاری می‌کنند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا