پنج دلیل که اکران فیلم Deadpool and Wolverine می‌تواند مارول را نجات دهد
1%
  • 10/10

پنج دلیل که اکران فیلم Deadpool and Wolverine می‌تواند مارول را نجات دهد

مارول اینبار واقعاً به ناجی نیاز دارد!

پنج دلیل که اکران فیلم Deadpool and Wolverine می‌تواند مارول را نجات دهد ۱۲ ۰۹ تیر ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

اکران فیلم Deadpool and Wolverine می‌تواند همان اتفاقی باشد که استودیو مارول را از شر انتقادات نجات داده و طرفداران منتظرش بوده‌اند.

شخصیت ددپول (Deadpool) در اولین تریلر Deadpool and Wolverine خود را ناجی فرنچایز Marvel Cinematic Universe معرفی کرد. اگرچه این اقدام جنبه طنز داشته، بسیاری همین دیدگاه را دارند. استودیو مارول طی سال‌های گذشته دست به اشتباهاتی زده که باعث شده مفهومی تحت عنوان «افت کیفی آثار ابرقهرمانی و اتمام دوران محبوبیتشان» شکل بگیرد. اگرچه برای باور داشتن به چنین مفهومی مقداری زود به نظر می‌رسد، زنگ خطر به صدا در آمده است.

تعدادی از کارشناسان و مخاطبان اعتقاد دارند تمامی انتقادات به مارول با اکران فیلم Deadpool and Wolverine به انتها خواهد رسید. در ادامه قصد داریم به دلایلی بپردازیم که چنین دیدگاهی را تقویت می‌کنند.

اکران Deadpool and Wolverine

همان چیزی است که سال‌ها منتظرش بودیم

یکی از عواملی که نقش بسزایی در موفقیت‌های تجاری Spider-Man: No Way Home داشت، گمانه زنی‌ها پیرامون حضور توبی مگوایر (Tobey Maguire) و اندرو گارفیلد (Andrew Garfield) بود. با توجه به شایعه‌های متعدد و صد البته شواهدی که در فضای مجازی منتشر شده بودند، تقریباً همه به اطمینان رسیده بودdم که تام هالند (Tom Holland) در No Way Home با دو واریانت محبوب مرد عنکبوتی همکاری خواهد کرد. همین شور و اشتیاق باعث شد استقبال بسیار خوبی را از اکرانش شاهد باشیم.

اکران فیلم Deadpool and Wolverine به یکی دیگر از خواسته‌های چند ساله طرفداران رنگ واقعیت می‌بخشد. ددپول و ولورین (Wolverine) همیشه یکی از محبوبترین ترکیب‌های دو نفره در کمیک بوک‌ها بوده است. خودتان تصور کنید، در یک سمت شخصیتی حراف داریم که هر کسی و هر چیزی را به سخره می‌گیرد. در سمت دیگر هم شخصیتی جدی، خشن و کم حرف را داریم. حالا این ترکیب محبوب قرار است روی پرده نقره‌ای به تصویر کشیده شود. البته این اتفاق قبلاً در فیلم X-Men Origins: Wolverine رخ داده بود ولی فیلمنامه نویسان عزیز طوری پتانسیلش را هدر دادند که به دست فراموشی سپرده شده است.

برخلاف Spider-Man: No Way Home، خبری از گمانه زنی یا انتشار شایعه‌های مختلف نیست. اینبار همه می‌دانیم ددپول و ولورین در فیلم Deadpool and Wolverine همکاری می‌کنند تا مقابل یک تهدید بایستند. نه تنها نسبت به رخ دادن این اتفاق مطمئن هستیم، بلکه تصاویر، کلیپ‌ها و ویدیوهای زیادی با محوریتشان منتشر شده و گوشه‌ای از تعاملات جذابشان را دیده‌ایم. این موارد دست به دست هم داده‌اند تا هایپی که برای اثر مزبور بوجود آمده، به مراتب بیشتر از دیگر آثار MCU طی سال‌های اخیر باشد.

رکوردشکنی را آغاز کرده است

اگرچه میزان کیفیت و جذابیت Deadpool & Wolverine برای مخاطبان بسیار حائز اهمیت است، چه بخواهیم چه نخواهیم پول حرف اول و آخر را می‌زند. اینطور که بنظر می‌رسد، مدیران مارول و والت دیزنی حین اکران گسترده این فیلم قرار است حسابی خوشحال و سرحال باشند.

فیلم مشترک ددپول و ولورین خشونت بالا و محتوای حساسیت برانگیز زیادی داشته و به همین دلیل، رده بندی سنی R (نامناسب برای افراد زیر ۱۷ سال) را دریافت کرده است. فیلم‌هایی که این برچسب را دریافت می‌کنند، برای کودکان مناسب نبوده و این موضوع یعنی طیف کمتری از مخاطبان می‌توانند به تماشایشان بنشینند. به همین دلیل هم وقتی به لیست پرفروش‌ترین‌های تاریخ سینما نگاه می‌اندازید، با آثاری مواجه می‌شوید که معمولاً رده بندی سنی PG-13 را دارند.

علی‌رغم نگرانی‌ها پیرامون رده بندی سنی و محتوای حساسیت برانگیز، رکوردشکنی در زمینه پیش فروش بلیت را آغاز کرده است. کارشناسان بر اساس رکوردشکنی‌هایی که حین پیش فروش رخ داده، پیش بینی کرده‌اند فروش فیلم در هفته افتتاحیه بین ۲۰۰ الی ۲۳۹ میلیون دلار باشد. از آنجایی که اکران در چین هم قطعی شده، احتمال اینکه فروش جهانی‌اش در هفته نخست به ۵۰۰ میلیون دلار برسد، اصلاً دور از ذهن نیست.

 حتی برخی از کارشناسان احتمال می‌دهند فیلم Deadpool and Wolverine بتواند رکورد Joker در زمینه فروش را شکانده و لقب پرفروش‌ترین فیلم با رده بندی سنی R را دریافت کند؛ اتفاقی که با توجه به شرایط بسیار محتمل به نظر می‌رسد.

اکران Deadpool and Wolverine

می‌تواند مشکل مولتی ورس را حل کند

استودیو مارول برای نخستین بار مولتی ورس را در فیلم Avengers: Endgame به نمایش گذاشت. از آن زمان تاکنون، آثار متعددی به این مفهوم پرداخته و هر کدام سعی کردند قوانینی مرتبط با آن را به مخاطب معرفی کنند. برخی مانند فصل‌های اول و دوم Loki یا Spider-Man: No Way Home در این زمینه موفق ظاهر شده و برخی دیگر مانند Ant-Man and the Wasp: Quantumania به شکستی تمام عیار تبدیل شدند.

در این میان، Doctor Strange in the Multiverse of Madness عملکرد متنقاض از خود به ثبت رساند. از بحث اصلی که دور نشویم، قوانین مولتی ورس تا به اینجای کار سردرگم کننده بوده‌اند: چرا برخی از واریانت‌ها شبیه هستند و برخی دیگر ظاهر متفاوتی دارند؟ یا چه عاملی باعث تداخل (Incursion) دو جهان موازی و نابودی‌شان می‌شود؟ و تعداد زیادی سوال دیگر که بدون پاسخ رها شده‌اند.

همه ما انتظار داریم بخش عمده تمرکز Deadpool and Wolverine روی دو شخصیت اصلی‌اش قرار بگیرد اما در همین حین می‌تواند توضیحات بیشتری را پیرامون مولتی ورس ارائه دهد.

اکران Deadpool and Wolverine

نمایش واریانت‌هایی که طرفداران دوست دارند ببینند

مولتی ورس، یعنی جهان‌های موازی متعدد و جهان‌های موازی متعدد یعنی نسخه‌ها یا واریانت‌های متفاوتِ شخصیت‌هایی که دوستشان داریم. با توجه به شایعات، بنظر می‌رسد Avengers 5 و Avengers: Secret Wars بیشترین کمئوها را در طول تاریخ MCU خواهد داشت اما ظاهراً فیلم Deadpool and Wolverine هم از این لحاظ حرف‌هایی برای گفتن دارد.

مشاهده واریانت‌های مختلف دکتر استرنج و بلک بولت (Black Bolt) جذاب است اما ملاقات با شخصیت‌های متعلق به مجموعه فیلم‌های مردان ایکس (X-Men) و چهار شگفت انگیز (Fantastic Four) چیز دیگری است. اگرچه دست اندرکاران استودیو فاکس حین ساخت فیلم‌های این دو مجموعه دست به اشتباهات متعددی زده‌اند، شخصیت‌هایی که در آن‌ها حضور دارند همچنان در لیست چهره‌های نمادین و دوست داشتنی کمیک بوک هستند. از همه مهمتر، نباید حس نوستالژیِ حین تجدید دیدار با آن‌ها را نایدیده گرفت.

البته شخصیت‌های متعلق به مردان ایکس و چهار شگفت انگیز تنها واریانت‌هایی نیستند که در فیلم Deadpool and Wolverine حضور دارند. با توجه به اطلاعات رسمی، برخی از واریانت‌های ددپول از جمله هدپول، لیدی پول و داگ پول را در جریان داستان می‌بینیم. همچنین در یکی از تریلرها با واریانتی از ولورین ملاقات کردیم که ظاهراً بازیگری غیر از هیو جکمن نقش آن را بازی می‌کند.

اکران Deadpool and Wolverine

زمینه چینی فیلم Avengers 5

از آخرین باری که انتقام جویان دور هم جمع شده و مقابل یک دشمن مشترک ایستادند، سال‌ها می‌گذرد. هر برنامه‌ای که استودیو مارول برای قسمت‌های بعدی انتقام جویان داشته باشد، بدون شک طی سال‌های اخیر دستخوش تغییر شده است.

پس از اینکه جاناتان میجرز (Jonathan Majors) در دادگاه به آزار و اذیت معشوقه سابق خود محکوم شد، مارول و والت دیزنی به همکاری با این بازیگر آمریکایی خاتمه داده‌اند. اگرچه اطلاعات رسمی درباره برنامه‌های آینده مارول موجود نیست، بنظر می‌رسد کانگ فاتح (Kang the Conqueror) برخلاف برنامه ریزی‌های قبلی قرار نیست آنتاگونیست اصلی فازهای پنجم و ششم باشد.

با توجه به اینکه اتفاقات فیلم Deadpool and Wolverine در مولتی ورس جریان دارد، فرصت مناسبی خواهد بود تا مارول در این اثر جایگزین کانگ فاتح بعنوان آنتاگونیست فازهای پنجم و ششم MCU را معرفی کند؛ این معرفی می‌تواند حتی نگاهی کوتاه و گذرا باشد. مانند کاری که فصل اول سریال Loki در قبال کانگ فاتح انجام داد. همچنین می‌تواند تقابل انتقام جویان و مردان ایکس را زمینه چینی کند.

با توجه به اینکه فیلم The Marvels حضور جهش یافتگان در مولتی ورس مارول را تایید کرد، Deadpool and Wolverine می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره این نژاد از انسان‌ها به مخاطبان ارائه دهد. در ادامه هم می‌تواند دلیلی برای دشمنی میان جهش یافتگان و انتقام جویان نشان داده و شرایط را برای یک درگیری بزرگ زمینه چینی کند.

اکران Deadpool and Wolverine از ۵ مرداد (مصادف با ۲۶ جولای) آغاز خواهد شد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

12 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments