#مهسا_امینی

وقتی کرایتک با پرطرفدارترین ماد سری بازی Crysis Remastered کنار نمی‌آید!

کرایتک از درآمد یک کاربر شکایت دارد

ماد سری بازی Crysis Remastered

شاید می‌توان گفت پرطرفدارترین ماد سری بازی Crysis Remastered و سایر عناوینی که با موتور گرافیکی Unreal Engine 4 ساخته شده‌اند، یک حالت ثبت تصاویر باشد که توسط کاربری به نام فرانس بوما (Frans Bouma) ساخته شده است؛ اما کرایتک (Crytek) برخلاف سایر سازندگان با این مورد موافق نیست!

نام کرایتک مدت‌هاست که فراموش شده و طرفداران دیگر مثل قبل این استودیو را برای ساختن عناوین فوق‌العاده هیجان‌انگیز سری Crysis نمی‌شناسند. با این حال سال گذشته این استودیو برای اینکه دوباره دیده شود، سه‌گانه معروف خود یعنی کرایسیس را ریمستر کرده و در دسترس کاربران قرار داد. اما اگر استقبال مثبت یا منفی کاربران و منتقدان از این عناوین ریمستر شده را کنار بگذاریم، در هر صورت بازگشت به دوران کرایسیس برای جمعی از طرفداران قدیمی واقعا لذت بخش بوده و گیم پلی و تصاویری بسیاری هم از آن در سطح اینترنت پخش شده است. تصاویری که هم به صورت اسکرین شات هستند و هم با ماد سری بازی Crysis Remastered به نام UUU (مخفف Universal Unreal Unlocker) گرفته شده‌اند.

در واقع این ماد که برای تمامی عناوین ساخته شده توسط موتور گرافیکی Unreal Engine است، به کاربر اجازه می‌دهد تا تصاویر فوق‌العاده با کیفیتی را فراتر از یک اسکرین شات ساده از بازی خود بگیرد. با این حال، با کاربری به نام Otis_Inf که خود شخصا این ماد را طراحی کرده است، اخیرا توسط استودیو کرایتک مستقیما تماس گرفته شده تا این ماد را از پنل خود پاک کند. در واقع ابتدا کاربران فکر می‌کردند که این خواسته کرایتک کمی غیرمنصفانه است، چراکه این کاربر خود اظهار کرده بود که کدهای او برای ساختن آن کاملا جدای از کدهای استفاده شده توسط استودیو هستند و مختص به خود او خواهند بود. اما کرایتک اعلام کرد که فرانس بوما از این ماد سری بازی Crysis Remastered عملا برای کسب پول استفاده می‌کرده و این برخلاف قوانین شرکت است.

در حقیقت مادهای بازی‌ها اکثرا به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار می‌گیرند، اما جالب است بدانید که این ماد عکسبرداری از بازی‌ها و خصوصا سری ریمستر کرایسیس با قیمت ۶ تا ۶۴ دلار صرفا برای کاربران پنل جداگانه این کاربر به فروش می‌رسیدند. حال اینکه کرایتک این مسئله را خارج از قوانین می‌داند باعث شده تا ۷ روز به این سازنده مهلت داده شود تا ماد خود را از تمامی منابع بردارد. حال جالب است بدانید که اقدام خود توسط کاربران در فضای مجازی نشر داده شد و برخی کاملا با آن مخالفت کردند، به همین دلیل نیز استودیو کرایتک رسما اعلام کرد که از همه بابت این برخورد عذرخواهی می‌کند!

مقصر در برداشته شدن ماد سری بازی Crysis Remastered کیست؟!

در واقع سازندگان اعلام کردند که باید به شکل دیگری و خیلی زودتر با این مسئله برخورد می‌کردند، اما در هر صورت برخی موارد موضوع کپی‌رایت را نقض می‌کنند و باید با آن‌ها مقابله شود. به همین دلیل هم این ماد سری بازی Crysis Remastered یکبار و برای همیشه از سایت‌های فروشنده پاک شد. آن هم در حالی که هنوز کاربران و خود فرانس از این موضوع دلخور هستند و کرایتک را مقصر اصلی می‌دانند!

من نه انرژی و توان این را دارم که سازندگان را برای این موضوع قانع کنم، و نه می‌توانم به آن‌ها ثابت کنم که داشتن این ماد توسط کاربران فقط و فقط به شناخته شدن بازی‌های کرایسیس کمک می‌کند؛ پس این ابزار خود را برای همیشه برداشته و دیگر آن را در اختیار کسی قرار نخواهم داد. از کاربرانی که خیلی دوست داشتند از این ابزار برای گرفتن تصاویر در بازی‌های Crysis 2 و 3 نسخه ریمستر استفاده کنند واقعا معذرت خواهی می‌کنم. من خود نزدیک به یک هفته روی این ابزار کار کرده بودم و استفاده از آن فقط به سازندگان منفعت می‌رساند، اما در هر صورت این ماد دیگر در دسترس نیست.

در واقع کرایتک به این کاربر گفته بود که یا باید مادهای خود را برای بازی‌های سری کرایسیس کاملا رایگان کند، یا اینکه کلا آن‌ها را از روی پنل بردارد‌. اما از طرفی کاملا می‌توان حق را به فرانس بوما داد، چراکه او برای ابزارهای خود زحمت کشیده و پول فروش آن‌ها تنها بخشی از این تلاش را جبران می‌کند. اما با برداشته شدن این ماد سری بازی Crysis Remastered بوما رسما اعلام کرده که دیگر هیچوقت ماد دیگری را برای بازی‌های ساخته شده توسط استودیو کرایتک طراحی نخواهد کرد؛ چراکه کرایتک همیشه کرایتک می‌ماند!

به هر حال استودیوهای بزرگ معمولا خیلی به دنبال سازندگان مادهای مختلف برای بازی‌های خود نمی‌روند و در برخی مواقع حتی به آن‌ها کمک هم می‌کنند! اما نکته اینجاست که اگر بوما رسما ادامه می‌داد و ثابت می‌کرد که کدهای استفاده شده مختص به خود او هستند، شاید می‌توانست روند درآمد خود از فروش ابزار آنلاینش را ادامه دهد؛ کاری که قاعدتا خیلی دشوار بود و پس از رفتن به دادگاه احتمالا به صورت ۸۰ درصدی به نفع کرایتک به پیش می‌رفت! طوری که حتی در بهترین حالت احتمالا قراردادی امضا می‌شد که نصف درآمد او به کرایتک برسد یا اینکه ماد برای همگان رایگان شود.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا