بازی های شبیه کالاف دیوتی
1%
  • 0/10

بهترین بازی های شبیه کالاف دیوتی را بشناسید

کالاف دیوتی تنها سری بازی خوب سبک شوتر اول شخص نیست!

بهترین بازی های شبیه کالاف دیوتی را بشناسید ۲ ۲۹ مهر ۱۴۰۲ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

شکی نیست که با نگاه به تاریخ بازی‌های ویدیویی متوجه می‌شوید که سری بازی کالاف دیوتی با اختلاف بهترین سری بازی در سبک اول شخص شوتر است. اما چه بازی های شبیه کالاف دیوتی وجود داشته که نباید از تجربه آن‌ها غافل شد؟

این روزها تقریبا از هر کس بپرسید که بازی‌های سبک شوتر اول شخص را برای شما توضیح دهند، تمام ویژگی‌های سری بازی Call of Duty را به زبان می‌آورند. سری بازی کالاف دیوتی هر سال با بخش داستانی تازه و عالی، در کنار بخش آنلاین چند نفره همیشه بی نظیر، بیش از صدها ساعت شما را درگیر می‌کند. اما زمانی که به تاریخچه بازی‌های سبک شوتر اول شخص نگاه می‌اندازید، متوجه می‌شوید که کالاف دیوتی تنها سری بازی اول شخصی نبوده که باید تجربه کنید!

از همین رو در این مطلب قصد داریم به سری بازی‌های اول شخص شوتری نگاه داشته باشیم که در دسته بازی های شبیه کالاف دیوتی جای داشته و شاید همیشه در حد و اندازه کالاف دیوتی ظاهر نشده باشند، اما در دوره‌هایی از تاریخ یا از کالاف دیوتی پیشی گرفته یا در حد و اندازه همین سری بازی ظاهر شده‌اند.

Half-Life

در مقایسه با دیگر بازی‌های شوتر اول شخص قدیمی، سری بازی Half-Life به مراتب پر طرفدارتر بوده و تا به امروز میلیون‌ها عاشق دارد که هنوز این بازی را بهترین بازی شوتر اول شخص می‌دانند. سری بازی Half-Life به معنای واقعی انقلابی در بازی‌های شوتر اول شخص بود و تماشای این میزان محبوبیت پس از گذشت نزدیک به دو دهه از انتشار اولیه، برای ما تعجب آور نیست. داستان این بازی حول محور دکتری ماهر اما خموش با نام گوردون فریمن (Gordon Freeman) می‌گردد. داستان بازی ما از آنجا آغاز شده که آزمایشات دکتر در مرکز تحقیقاتی بلک مسا (Black Mesa Research Facility) با مشکلی بزرگ روبرو شده و بر اثر این مشکلات، پرتالی به بعدی دیگر بازگشایی می‌شود.

بازی Half-Life در کنار داستان علمی تخیلی خود، از لحاظ جلوه‌های دیداری نیز چندین پله از بازی‌های زمان خود جلوتر بود و علاوه بر آن رویکردی تازه در سبک شوتر اول شخص را پیش گرفته بود که برای سال ۱۹۹۸ یک انقلاب محسوب می‌شد. موضوعی دیگر که این بازی را به شدت محبوب کرده، بخش‌های سینماتیک آن و تبدیل بخش‌های مختلف بازی به فصل‌های جداگانه است که هر دو این ویژگی‌ها باعث می‌شد ما داستان را به راحتی درک کنیم. آخرین نکته‌ای که بازی Half-Life را تا به امروز زنده نگه داشته پازل‌های درون بازی بودند که بار دیگر برای سال ۱۹۹۸ یک ویژگی خاص محسوب می‌شدند.

Quake

بازی Quake که اولین نسخه آن در سال ۱۹۹۶ به انتشار رسید، یکی دیگر از بازی‌هایی بود که پیش از Half-Life دنیای بازی‌های شوتر اول شخص را ارتقا داد. دلیل محبوبیت این بازی، استفاده از فضای تماما سه بعدی در بازی‌های شوتر اول شخص برای اولین بار بود. در بخش داستانی، سری بازی Quake رویکردهای مختلفی داشت که همیشه کاربران را سرگرم می‌کردند. در نسخه ابتدایی ما به بعدهای مختلف به منظور جلوگیری از تهدیدی با نام Quake رفتیم و این در حالی است که نسخه دوم نگاهی به جنگ میان انسان‌ها و موجودات فضایی داشت.

دیگر ویژگی‌هایی که این سری بازی را بسیار جذاب می‌کنند، گیم پلی پر سرعت و مبارزات خون آلود آن است که هرگز قدیمی نمی‌شوند. علاوه بر آن نباید فراموش کرد که بخش چند نفره این بازی آزادی عمل زیادی به کاربران می‌داد. این بخش از بازی شامل مکانیسم‌هایی جذاب از جمله پرش‌های بلند با استفاده از وسایل مختلف بود که مکانیسمی کاملا جدید قلمداد می‌شد. جدیدترین نسخه از سری بازی Quake با نام Quake Champions در سال ۲۰۲۲ به انتشار رسید و در حالی که حرف زیادی برای گفتن در برابر عناوینی چون Call of Duty Modern Warfare 2 ندارد، می‌تواند برای طرفداران قدیمی به شدت جذاب باشد.

Far Cry

سری بازی Far Cry با تعریف داستانی مجزا در هر نسخه جدید، خود را تا حد قابل توجهی از دیگر بازی‌های سبک شوتر اول شخص فاصله داده است. در کنار آن، این سری بازی با ارائه جهان‌های باز مملو از حیوانات مختلف و گروه‌های مختلف، جهانی همیشه پویا و متفاوت در دنیای بازی‌های اول شخص را به ارمغان آورده است. اولین نسخه از این سری بازی در سال ۲۰۰۴ به انتشار رسید که به شرح داستان سربازی بازنشسته و ژورنالیستی کنجکاو در عملیاتی خطیر پرداخت و آخرین نسخه از آن که در سال ۲۰۲۱ به انتشار رسیده، شما را درگیر جنگی داخلی و انقلاب در منطقه‌ای الهام گرفت از کشور کوبا می‌کند.

سری بازی Far Cry پس از انتشار نسخه دوم و ترکیب سبک اول شخص شوتر با سبک بقا توانست جای خود را میان گیمرها پیدا کرده و با پیشرفت خارق العاده به مسیر خود ادامه دهد. امروزه بخش‌های زیادی به این سری بازی اضافه شده، با این حال توسعه دهندگان همیشه به ماهیت شوتر اول شخص این بازی پایبند مانده‌اند.

Crysis

پیش از آنکه به سبک شوتر اول شخص سری بازی Crysis بپردازیم، بد نیست اشاره کنیم که بازی Crysis 3 تا به امروز یکی از بهترین بازی‌ها از نظر جلوه‌های دیداری است. این سری بازی یکی از بهترین کارهای تیم کرایتک (Crytek) بوده و داستان سربازی قدرتمند را تعریف کرده که قصد دارد جهان را از تهدیدهای مختلف در امان نگه دارد. این بازی همیشه برای ویژگی‌های افزوده شده به سبک دوست داشتنی شوتر اول شخص مورد توجه قرار گرفته است.

جهان باز سری بازی Crysis یکی دیگر از نقاط قوت آن بوده که به شما اجازه می‌دهد به روش‌های مختلف دشمنان خود را از مسیر خارج کنید. علاوه بر آن، نگاه منطقی به سلاح‌ها و جنگ افزارهای آینده حس و حالی بی نظیر به این سری بازی می‌بخشد. دیگر بخشی از این سری بازی که همیشه مورد توجه بوده، توجه به جزئیات محیط است که همیشه مخاطبین را جذب می‌کند.

Medal of Honor

امروزه بسیاری از گیمرها سری بازی Call of Duty را به عنوان بهترین داستان سرای جنگ‌های بزرگ می‌دانند، اما حقیقت این است که اولین مرتبه سری بازی Medal of Honor این مسیر را آغاز کرد. اولین نسخه از این سری بازی در سال ۱۹۹۹ انتشار یافته و در کنار عنوانی چون Half-Life انقلابی بزرگ در سبک اول شخص شوتر بود. با این حال نباید فراموش کرد که تعریف داستانی تراژیک و نزدیک به واقعیت از جنگ جهانی دوم بود که این بازی را به شهرت رساند.

نسخه‌های بعدی سری بازی Medal of Honor نیز این سنت را زنده نگه داشتند. سری بازی Medal of Honor همیشه تلاش داشت در عوض داستان‌های مدرن ساختگی، به صحنه جنگ‌های گذشته قدم گذاشته و داستان‌هایی برگرفته از جنگ‌های واقعی را برای ما شرح دهد. تجربه نسخه‌های مختلف سری بازی Medal of Honor تا به امروز نیز بسیار جذاب است. همچنین نباید فراموش کرد که سال‌های زیادی است که نسخه جدیدی از این سری بازی به انتشار نرسیده و این یعنی که تقریبا هر رایانه شخصی قدرت اجرای نسخه‌های انتشار یافته این سری بازی را دارد. در پایان باید اشاره داشت که چندی پیش نسخه‌ای از این سری بازی برای هدست‌های واقعیت مجازی به انتشار رسید که چندان مورد توجه قرار نگرفت.

Rainbow Six

نیروهای ویژه سازمان‌های مختلف در سطح جهان، همیشه جز ماهرترین جنگ افروزها بوده و سری بازی Rainbow Six با تمرکز زیاد بر عملیات ویژه، همیشه حس و حالی متفاوت از بازی‌های اول شخص شوتر را به ما ارائه داده است. هر نسخه از سری بازی Rainbow Six در مکان‌های مختلف رخ داده، با این حال از انتشار اولین نسخه از این سری بازی در سال ۱۹۹۸ تا به امروز، ما همیشه شاهد گیم پلی واقع گرایانه با گان پلی دقیق و ابزار مخصوص عملیات ویژه بوده‌ایم. برنامه ریزی برای حمله درست یکی دیگر از مهم‌ترین نکات در این سری بازی جذاب است.

در کنار تمام ویژگی‌های بی نظیر گفته شده، صدا گذاری واقع گرایانه، فرمان دهی تاکتیکال و البته محیط‌های قابل تخریب، دیگر بخش‌های دوست داشتنی این سری بازی شوتر اول شخص هستند. محبوب‌ترین نسخه از این سری بازی عنوان Rainbow Six Siege بوده که با گذشت حدودا هشت سال از انتشار اولیه، هنوز کاربران زیادی را به خود جذب می‌کند.

Halo

سری بازی Halo به عقیده مخاطبین بهترین سری بازی اول شخص شوتر با پیش زمینه علمی تخیلی است و به عنوان یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت کنسول‌های ایکس باکس شناخته می‌شود. مستر چیف (Master Chief) کار خود را با بازی Halo: Combat Evolved در سال ۲۰۰۱ آغاز کرد و طی سال‌های آتی رهبری نیروهایی را بر عهده داشت که برای حفظ انسان‌ها در برابر فوررانرها (Forerunners)، کاوننت‌ها (Covenants) و فلاد (Flood) تلاش می‌کنند.

سری بازی Halo از همان ابتدای یک سند باکس عالی بوده که با فضاهای مختلف و سلاح‌های آینده نگرانه شما را به مصاف موجوداتی بیگانه می‌فرستد. در کنار داستان‌های جذاب، سری بازی Halo در بخش آنلاین چند نفره به شدت عالی عمل کرده و سری بازی‌های بزرگی از جمله Call of Duty در بخش‌های زیادی از این سری بازی کپی برداری کرده‌اند و همین موضوع این سری بازی را در دسته بهترین بازی های شبیه کالاف دیوتی جای می‌دهد. محبوبیت این سری بازی تا به امروز باقی است، اما افت کیفیت نسخه‌های اخیر این سری بازی، کاربران زیادی را از آن دور کرده است.

Team Fortress

این روزها عناوینی چون Overwatch، Apex Legends و Valorant به عنوان بازی‌های شوتر اول شخص قهرمان محور شناخته می‌شوند، اما این بازی Team Fortress بود که در سال ۱۹۹۹ این سبک را پایه ریزی کرد. این بازی از همان ابتدا موفقیتی خیره کننده کسب کرد، اما این نسخه دوم بود که توانست بسیاری را عاشق این سبک بازی کند. بازی Team Fortress 2 با تمرکز بسیار بالا بر گیم پلی تیم محور، قهرمانانی با نیروهای خاص و البته گیم پلی پر سرعت ساعاتی به شدت هیجان انگیز و سرگرم کننده را برای شما رقم می‌زند.

شکی نیست که بازی‌هایی که در ابتدای این بخش مثال زده شدند بسیار قوی‌تر بوده و برای عموم کاربران قابل پذیرش‌تر هستند، با این حال نباید فراموش کرد که Team Fortress 2 هنوز قدرتمند به رقابت پرداخته و به عبارتی صاحب سبک است. به باور ما نسخه‌ای جدید از این سری بازی می‌تواند این سبک را بیش از پیش جذاب کند.

Battlefield

زمانی که از مهم‌ترین و اصلی‌ترین رقیب سری بازی کالاف دیوتی صحبت می‌شود، نام Battlefield به ذهن مخاطبین خطور می‌کند. این سری بازی چه از نظر گیم، چه از نظر داستان و چه از نظر بخش آنلاین یکی از بهترین بازی های شبیه کالاف دیوتی محسوب می‌شود. اولین نسخه از این سری بازی در سال ۲۰۰۲ به انتشار رسید و تمرکز زیادی بر مبارزات تیمی داشت. این بازی دقیقا مانند کالاف دیوتی تلاش داشته که از سلاح‌های واقعی، در دوره‌های مختلف تاریخی و در مکان‌های مختلف استفاده کند.

همانطور که اشاره شد سری بازی Battlefield به دوره‌های مختلف تاریخی در گذشته رفته و حتی چند سالی را به جنگ‌های آینده اختصاص داده است که هر کدام جذابیت خاص در خود داشتند. یکی از نکاتی که این سری بازی را برای کاربران جذاب کرده، حالت ۱۲۸ کاربره در آخرین نسخه یعنی Battlefield 2042 است.

Counter-Strike

بازی Counter-Strike کار خود را به عنوان حالتی جانبی از بازی Half-Life آغاز کرد، اما در ادامه تبدیل به یکی از پرطرفدارترین بازی‌های شوتر اول شخص آنلاین شد. طی سال‌ها، این سری بازی با عناوینی چون Counter-Strike در سال ۱۹۹۸ تا آخرین عناوین خود چون Counter-Strike: Global Offensive در سال ۲۰۱۲ و Counter-Strike 2 در سال ۲۰۲۳، موفق شده با مکانیسم‌های ویژه و گیم پلی سریع خود برای بازی‌های شوتر اول شخص آنلاین خط و نشان بکشد. ساختار این بازی ساده بوده و شما را به دو دسته تروریست و ضد تروریست تقسیم می‌کند، با این حال پیروزی در مبارزات این بازی کار آسانی نیست.

این مکانیسم‌ها در عین حال که بسیار ساده هستند، باعث شده سبکی جداگانه از بازی‌های اول شخص شوتر را تشکیل دهند و طی سال‌ها، توسعه دهندگان زیادی بازی‌های خود را بر پایه این سری بازی طراحی کرده‌اند. از جمله معروف‌ترین بازی‌های طراحی شده بر پایه برخی مکانیسم‌های سری بازی Counter-Strike، بازی Valorant را می‌توان نام برد. این بازی با گذر زمان تمرکز زیادی برای مبارزات تاکتیکال نیز داشته که سبب تنوع در مبارزات شده و همین موضوع باعث شده حتی اولین نسخه‌های رسمی از این سری بازی نیز کاربران را به خود جلب کنند.

همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره داشتیم، این روزها سری بازی Call of Duty قوی‌ترین بازی در سبک اول شخص شوتر است، اما این به معنی بی ارزش بودن دیگر عناوین در این سبک نیست و چه بسا کاربران زیادی دیگر بازی‌های اول شخص شوتر چون Counter-Strike 2 و Battlefield 2042 را به عناوینی چون Call of Duty Modern Warfare 2 یا Call of Duty Warzone ترجیح دهند. شما چطور؟ شما طرفدار کدامیک از بازی های شبیه کالاف دیوتی هستید؟ در انتظار نظرات، پیشنهادات و البته تجربیات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments