#مهسا_امینی

آیا کریستوفر نولان به سمت ساخت بازی‌های ویدیویی خواهد رفت؟

ابراز علاقه‌ی نولان به ساخت بازی!

بازی‌های کریستوفر نولان

کریستوفر نولان (Christopher Nolan)، یکی از مشهورترین کارگردان‌های فیلم‌های معروف سینمایی از جمله سه‌گانه شوالیه تاریکی، چندی پیش در گفت‌وگویی از علاقه‌ی زیاد خود به ساخت بازی‌های ویدیویی سخن گفت.

کریستوفر نولان، کارگردان، نویسنده و تهیه کننده‌ی انگلیسی، یکی از مشهورترین افراد صنعت سینما در قرن بیست و یکم به شمار می‌رود که سبک بصری خاص و ایده‌های جذابش، او را از دیگر کارگردان‌های این صنعت متمایز و تاکنون نظر مخاطبان زیادی در اقصی نقاط جهان را به خود جلب کرده است. نولان با ساخت فیلم‌های موفقی همچون سه‌گانه شوالیه تاریکی، Memento و Insomnia در صنعت سینما به محبوبیت بسیار زیادی دست یافت و اکران فیلم‌های Inception و Interstellar و Tenet و همچنین تصاحب جوایز مختلف، او را به یکی از تاثیرگذارترین افراد سینما تبدیل کرده است.

در حالی که آثار سینمایی نولان همواره مورد استقبال مخاطبان و علاقه‌مندان به سینما قرار می‌گیرد و ایده‌ها و سبک منحصر به فرد او در فیلم‌ها ثابت قدم بوده، به نظر می‌رسد که نولان در آینده از این هنر ارزشمند خود در دنیای بازی‌های ویدیویی نیز استفاده خواهد کرد! در همین راستا، چندی پیش آقای جف کیلی (Geoff Keighley)، از ژورنالیست‌های معروف صنعت بازی‌های ویدیویی و خالق، تهیه‌کننده و مجری رویداد The Game Awards، به‌تازگی مصاحبه‌ای را با کریستوفر نولان ترتیب داده که بر اساس آن، این کارگردان برجسته و خوش‌ذوق سینما به علاقه‌ی زیاد خود در حوزه‌ی بازی‌های ویدیویی اشاره کرده است.

نولان در این گفت‌وگو دنیای بازی‌های ویدیویی را شگفت‌انگیز توصیف کرد و ضمن اشاره به وجود پیچیدگی‌ها و چالش‌های فراوان در ساخت یک بازی، به صراحت اعلام کرد که به فعالیت در این حوزه علاقه‌مند است. بدین ترتیب، چراغ سبز او برای فعالیت و ساخت بازی‌های ویدیویی روشن شده و می‌توان در آینده انتظار ساخت و انتشار بازی توسط این کارگردان معروف را داشت. البته، به نظر می‌رسد که نولان تصمیمی برای ساخت یک بازی ویدیویی با اقتباس از فیلم‌های سینمایی خود را ندارد، چرا که او معتقد است معمولا اقتباس سینمایی از یک بازی و بالعکس، موفقیت آمیز واقع نمی‌شوند.

کریستوفر نولان در این خصوص می‌گوید:

شما فقط و فقط نمی‌خواهید که یک بازی مجاز و لایسنس شده داشته باشید. شما نمی‌خواهید که صرفا خود را به چیزی گره بزنید و از نام تجاری یک فیلم استفاده کنید. همان‌طور که به طور معمول اقتباس سینمایی از بازی‌های ویدیویی چندان عملکرد موفقی ندارند، این موضوع برای ساخت بازی‌های ویدیویی با الهام‌گیری از نام و نشان یک فیلم سینمایی نیز کاملا صادق است. در واقع، مردم به هیچ عنوان انتظار ندارند که از نام تجاری یک فیلم برای ساخت آثار دیگر [بازی ویدیویی] استفاده شود، بلکه آن‌ها معتقد هستند که این اثر به تنهایی از ارزش بالایی برخودار است.

بازی‌های کریستوفر نولان

نولان در ادامه توضیح می‌دهد:

من فکر می‌کنم که تا به امروز تقریبا تمام وقت و تمرکز خود را صرف فیلم‌سازی کرده‌ام و از طرفی کاملا اطلاع دارم که ساخت یک بازی ویدیویی چالش‌ها و مشکلات زیادی را به همراه دارد که هرگز نباید آن‌را ساده و پیش پا افتاده تصور کرد. با این حال، این دقیقا همان کاری است که من قطعا به آن علاقه‌مند هستم. دنیای بازی‌های ویدیویی، واقعا یک دنیای شگفت‌انگیزی است.

در حال حاضر اطلاعات چندان زیادی در رابطه با برنامه‌ی کریستوفر نولان برای فعالیت در حوزه‌ی بازی‌های ویدیویی در دسترس نیست. با این حال، حضور او در این صنعت پرسود قطعا با استقبال شماری هواداران و بازیکنان مواجه خواهد شد و به احتمال قوی، شرکت‌های بزرگی همچون مایکروسافت و سونی تمایل به همکاری با نولان را خواهند داشت.

در این میان، بد نیست اشاره کنم که جدیدترین فیلم سینمایی کریستوفر نولان که به Tenet معروف است، چند ماه پیش در سینماها اکران شد و در حال حاضر چند هفته‌ای نیز از انتشار نسخه‌ی بلوری آن در سرتاسر جهان می‌گذرد. با توجه به سابقه‌ی درخشان این کارگردان ماهر، همان‌طور که انتظار می‌رفت، به طور کلی فیلم تنت مورد تمجید و تشویق شماری از منتقدان قرار گرفت، اما پیچیدگی بسیار زیاد داستان آن، با انتقادهای نسبتا زیادی هم روبه‌رو شد؛ پیچیدگی‌هایی که باعث شده‌اند درک کامل و درست اتفاقات فیلم سخت و چالش‌برانگیز بوده و مخاطب را در بسیاری از نقاط با سردرگمی مواجه کند. در صورتی که هنوز موفق به تماشای این فیلم نشده‌اید، پیشنهاد می‌کنم که «نقد فیلم TENET – تنت» را مطالعه کنید. همچنین، برای درک بهتر مفاهیم و کلیات داستان، مقاله‌ی «توضیح داستان تنت و پاسخ به مهم‌ترین سوالات» در رسانه سرگرمی را از دست ندهید.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا