آیا دختر کاپیتان آمریکا شایستگی حرکت دادن میولنیر را داشت؟

اثبات شایستگی سارا راجرز در بلند کردن چکش ثور

دختر کاپیتان آمریکا

در فیلم Avengers: Endgame لحظه‌ای که استیو راجرز چکش ثور را بلند می‌کند تماشاگران را به تشویق وا می‌دارد. اما ‌پیش‌تر، خوانندگان کمیک شاهد بودند که ۲۰ سال پیش دختر کاپیتان نیز آمریکا موفق شده بود میولنیر را به‌دست بگیرد.

مجموعه کمیک what if..? مارول همیشه محل روایت اتفاقات عجیب و غیرقابل باور بوده است. مثلا در سال ۱۹۹۸، داستان Secret Wars: 25 Years Later از سری کمیک What If شماره ۱۱۴، که توسط Jay Faerber و Gregg Schigiel نوشته شده بود، تیمی از فرزندان قهرمانان محبوب مارول تشکیل داد.

برخی از این ترکیب‌ها منطقی‌تر از سایرین بودند. شاید عجیب‌ترین آن‌ها اتحاد میان دو کاراکتر استیو راجرز و روگ از سری کمیک مردان ایکس بود. سارا، دختر کاپیتان آمریکا و روگ، با نام مستعار « Crusader»، چندین دهه پیش از اینکه برادران روسو پدرش را در Avengers: Endgame به تصویر بکشند، که میولنیر را بلند می‌کند، شایستگی‌اش را برای بالا بردن میولنیر اثبات کرده بود.

تصور داستان بسیار ساده است؛ ویکتور فون دوم (Victor Von Doom) پسر جوان سرکشی به نام Malefactor دارد که جاه طلبی‌اش جهش می‌کند و او را در مسیر تشنگی قدرت سلطه قرار می‌دهد. این اتفاق باعث می‌شود که Malefactor با گروه انتقام‌جویان جوان که برادر ناتنی‌اش بالدر، پسر متزلزل ثور نیز عضو آن‌هاست، درگیر شود. مواجه و درگیری Malefactor با گروه انتقام‌جویان جوان نامتوارن به نظر می‌رسد، تا اینکه یک سلاح آشنا از میان دیوارهایCastle Doom پرتاب می‌شود و وقتی بالدر نمی‌توانست میولنیر را در دست بگیرد، به دست سارا راجرز بازمی‌گردد. اما قبل از اینکه دختر کاپیتان آمریکا فرصتی برای استفاده از آن پیدا کند، دکتر دوم (Doctor Doom) برمی‌گردد و فرزند نافرمان خود را دور می‌کند.

این که دقیقاً چه چیزی «شایستگی» فرد را به‌عنوان شرط توانایی جابه‌جایی میولنیر تعیین می‌کند، مدت‌ها موضوع بحث بین طرفداران کمیک و حتی خود شخصیت‌ها بوده است. چکش اورو (فلز سازنده چکش) در ابتدا با تقاضای اودین به‌عنوان محفظه‌ای برای خدای صاعقه ساخته شد و حتی خود اودین نمی‌توانست از آن استفاده کند. بنابراین، یکی از اهداف اصلی سحر میولنیر این است که اطمینان حاصل شود که تمام آن قدرت به دست شخص نادرست نیفتد. اما پس از The War of the Realms، خود ثور آموخت که تلاش برای شایستگی به خودی خود چیزی است که فرد را شایسته می‌سازد.

به همین دلیل است که بالدر نمی‌تواند چکش را بلند کند. بالدر نگران این نیست که شایستگی بلند کردن Mjolnir را داشته باشد، بلکه تنها برای جلب شایستگی در نظر پدرش تلاش می‌کند. این دو هدف کاملاً متفاوت هستند. سارا راجرز، از سوی دیگر، احتمالاً به دلیل خلوص نیتش در نجات دوستش و محافظت از سیاره، می‌تواند چکش میولنیر را بلند کند.

از سوی دیگر، موضوع روگ، مادر سارا، وجود دارد. دور از ذهن نیست که قدرت جذب ارثی سارا می تواند نقشی در این که چرا دختر کاپیتان آمریکا می تواند چکش را به دست بگیرد، ایفا کند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا