#مهسا_امینی

بونگ جون هو و موسس والت دیزنی، رکورددار دریافت بیشترین جایزه‌ی اسکار در یک شب

والت دیزنی دیگر تنها نیست

بونگ جون هو

بونگ جون هو، کارگردان فیلم Parasite، در جریان مراسم اسکار ۲۰۲۰ چهار جایزه را از آن خود کرد تا در کنار موسس والت دیزنی، رکورددار دریافت بیشترین جایزه‌ی اسکار در یک شب باشد.

در جریان بیست و ششمین مراسم اسکار که سال ۱۹۵۴ برگزار شد، والت دیزنی (Walt Disney)، موسس شرکت والت دیزنی، چهار جایزه‌ی مختلف را از آن خود کرد و از این حیث یک رکورد تازه بر جای گذاشت. حال و با گذشت ۶۶ سال از آن زمان، فرد دیگری هم توانسته است به چنین رکوردی دست یابد؛ بونگ جون هو (Bong Joon Ho) در مراسم اسکار ۲۰۲۰ شگفتی‌ساز شد و برخلاف بسیاری از پیش‌بینی‎‌ها توانست چهار جایزه را تصاحب کند.

جایزه‌ی بهترین فیلمنامه‌ی غیراقتباسی اسکار ۲۰۲۰ به فیلم Parasite رسید. فیلمنامه‌ی این اثر را بونگ جون هو و هان جین ون (Han Jin Won) نوشته بودند. نکته‌ی جالب اینجا است که جایزه‌ی بهترین فیلمنامه‌ی اقتباسی هم به تایکا وایتیتی (Taika Waititi) برای فیلم Jojo Rabbit رسید تا برای اولین بار در تاریخ اسکار، هر دو جایزه‌ی مرتبط با فیلمنامه به افراد رنگین پوست تعلق بگیرد. وایتیتی از بومیان نیوزیلند است.

جایزه‌ی بهترین فیلم خارجی زبان هم به Parasite رسید. بسیاری از حاضران فکر می‌کردند پایان موفقیت‌های این فیلم درام و رازآلود در شب مراسم اسکار فرا رسیده است، به‌خصوص اینکه سم مندس (Sam Mendes) با فیلم 1917 جایزه‌های بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی را در مراسم‌های مختلف از جمله بفتا و گلدن گلوب از آن خود کرده بود. با این حال، موفقیت‌ها ادامه یافت و جایزه‌ی بهترین کارگردانی هم به بونگ جون هو اهدا شد تا این کارگردان کره‌ای در آستانه‌ی تاریخ سازی قرار بگیرد. نکته‌ی جالب اینجا است که طی ده سال گذشته تنها یک بار جایزه‌ی بهترین کارگردانی به یک آمریکایی رسیده است.

در ادامه‌ی مراسم اسکار ۲۰۲۰، جین فوندا (Jane Fonda)، بازیگر، نویسنده و فعال سیاسی آمریکایی، روی صحنه آمد تا نام بهترین فیلم سال را از نظر هیئت داوران اعلام کند. این جایزه‌ی نهایتا به Parasite و بونگ جون هو رسید. بدین ترتیب این اثر، اولین فیلم خارجی زبانی لقب گرفت که جایزه‌ی بهترین فیلم اسکار را از آن خود می‌کند. این اتفاق همچنین باعث شد جون هو در کنار موسس والت دیزنی رکورددار دریافت بیشترین جایزه‌ی اسکار در یک شب لقب بگیرد.

البته این فیلمساز کره‌ای برای رسیدن به رکورد مجموع اسکارهای والت دیزنی راه طولانی در پیش رو دارد. چهره‌ی سرشناس صنعت انیمیشن آمریکا در طول فعالیت خود مجموعا ۲۲ بار برنده‌ی جایزه‌ی اسکار شد. Parasite، اولین فیلم موفق بونگ جون هو نیست. این فیلمساز در سال ۲۰۰۳ فیلم Memories of Murder را براساس اولین قتل‌های زنجیره‌ای در تاریخ معاصر کره‌ی جنوبی ساخت. او سه سال بعد The Host را روانه‌ی سینماها کرد که مضامین سیاسی بسیاری در خود داشت و همچنان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای کره‌ی جنوبی محسوب می‌شود.

جون هو همچنین در سال ۲۰۱۳ فیلم علمی تخیلی Snowpiercer را روی پرده‌ی نقره‌ای برد که بر اساس یک رمان گرافیکی فرانسوی به همین نام ساخته شده بود. بازیگران شناخته‌ شده‌ای از جمله کریس اونز (Chris Evans)، اد هریس (Ed Harris) و تیلدا سوینتن (Tilda Swinton) در آن به‌ نقش‌آفرینی پرداخته بودند.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا