کارگردان Birds of Prey به مقایسه‌ی این فیلم با Deadpool واکنش نشان داد

آیا دی‌سی قصد داشت موفقیت‌های ددپول را با هارلی کوئین تکرار کند؟

کارگردان Birds of Prey

تعداد قابل‌توجهی از کاربران فضای مجازی عقیده دارند فیلم Birds of Prey تقلیدی آشکار از Deadpool است؛ موضوعی که کتی یان را به واکنش وادار کرده است.

جدیدترین محصول مشترک برادران وارنر و دی‌سی کامیکس از اوایل فوریه‌ی سال جاری میلادی به سینماها آمد و علی‌رغم بازخوردهای مثبت منتقدان، نتوانست در باکس آفیس عملکردی مطابق انتظارها داشته باشد. دلایل مختلفی در فروش پایین Birds of Prey دخیل بوده‌اند که مهم‌ترین‌شان ویروس کرونا بوده است. البته بحران کرونا در آن زمان به وخامت الان نبود اما باعث شده بود سینماهای چین و برخی مناطق دیگر تعطیل شوند. مورد دیگر، سیاست‌های اشتباه در بازاریابی، به خصوص در نامگذاری فیلم بود.

سازندگان در ابتدا نام Birds of Prey را انتخاب کرده بودند اما با گذشت مدتی از اکران و مشاهده‌ی فروش پایین، تصمیم گرفتند نام آن را به Harley Quinn: Birds of Prey تغییر دهند تا شاید به‌واسطه‌ی نام هارلی کوئین و صد البته مارگو رابی (Margot Robbie)، به رکورد بهتری دست یابند؛ تصمیمی که دیر اتخاذ شد. یکی دیگر از حاشیه‌های این فیلم، شباهت غیرقابل‌انکار آن به مجموعه فیلم‌های Deadpool محصول مشترک مارول و فاکس قرن بیستم بود. این موضوع اعتراض تعداد قابل‌توجهی از کاربران فضای مجازی را به همراه داشته است.

کتی یان (Cathy Yan) کارگردان Birds of Prey چندی پیش مصاحبه‌ای را با وب سایت The Hollywood Reporter انجام داد. خبرنگار در بخشی از گفتگو به سراغ شباهت‌های هشتمین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی با مجموعه‌ی Deadpool رفت و از یان خواست توضیحاتی را در این رابطه ارائه دهد. این فیلمساز آمریکایی-چینی هم در پاسخ گفت:

مواردی که به آن‌ها اشاره کردید، مثل روایت داستان توسط هارلی کوئین تا حدودی از کمیک بوک‌ها الهام گرفته شده است. کانسپت کلی فیلم شباهت بسیار زیادی به داستان This is Harley Quinn دارد. هارلی در آن داستان ماجراجویی‌هایش را به همین صورت بازگو می‌کند. نحوه‌ی روایت داستان در فیلم گیج‌کننده و دیوانه‌وار است و به‌طور مداوم در زمان به عقب و جلو می‌رود. این شرایط ادامه دارد تا زمان مورد نظر فرا برسد.

روایت داستان از دیدگاه هارلی کوئین بسیار هیجان‌انگیز است. شکستن دیوار چهارم (صحبت شخصیت اصلی داستان با مخاطبان) یکی از المان‌های داستان‌گویی است که حس می‌کردم بسیار مناسب این شخصیت باشد. همچنین حس می‌کردم تناسب بسیاری با داستانی داشته باشد که می‌خواستیم بازگو کنیم؛ زیرا پر از کلمات نامناسب، اعمال خرابکارانه و صد البته تلاش‌های هارلی برای درک بهتر خودش بود. مقایسه‌ی فیلم ما با Deadpool اصلا باعث ناراحتی من نشد. من عاشق Deadpool هستم چون فکر می‌کنم فیلم عالی بود. فقط مسئله این است که هیچ قصدی برای تقلید از دیگران نداشتیم.

کارگردان Birds of Prey
کتی یان

کارگردان Birds of Prey سپس به درجه‌بندی سنی R (نامناسب برای افراد زیر ۱۷ سال) پرداخت که یکی دیگر از شباهت‌های فیلم جدیدش با Deadpool بود:

باید از استودیو بابت حمایت از فیلم تشکر کنم. Birds of Prey از همان ابتدای کار یک محصول با درجه‌بندی سنی R بود و هیچ وقت صحبتی از تغییر آن برای جذب تعداد بیشتری از مخاطبان به میان نیامد. این تصمیم از بسیاری جهات یک ریسک بود. فیلم Birds of Prey همیشه قرار بود عجیب و غریب باشد؛ درست مانند شخصیت هارلی کوئین.

داستان هشتمین فیلم دنیای سینمایی دی‌سی مدتی پس از اتفاقات Suicide Squad جریان دارد. هارلی کوئین به‌واسطه‌ی رابطه‌ی عاشقانه‌اش با جوکر قادر به انجام هر گونه خرابکاری بود اما پس از بهم خوردن رابطه‌اش با آقای جی، تحت تعقیب افراد بسیاری قرار می‌گیرد؛ افرادی که در گذشته قربانی کارهای دیوانه‌وار هارلی شده بودند. از دیگر بازیگران حاضر در Birds of Prey می‌توان به رزی پرز (Rosie Perez) در نقش رنی مونتویا، مری الیزابت وینستد (Mary Elizabeth Winstead) در نقش هانترس، ایوان مک‌گرگور (Ewan McGregor) در نقش بلک ماسک و الا جی باسکو (Ella Jay Basco) در نقش کاساندرا کین اشاره کرد.

نسخه‌ی دیجیتالی Birds of Prey هم اکنون قابل‌تهیه است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا