بازی‌های بتزدا به صورت انحصاری زمانی برای پلتفرم‌های مایکروسافت عرضه خواهند شد

بالاخره سیاست مایکروسافت در قبال عناوین Bethesda مشخص شد

بازی‌های بتزدا انحصاری زمانی

یا اول یا بهتر! این واکنش مایکروسافت در قبال بازی‌های بتزدا خواهد بود. بالاخره بعد از چند هفته جنجال و ابهام، شرکت مایکروسافت رسما از سیاست خود در قبال انحصاری کردن بازی‌های Bethesda پرده برداشت.

اگر به خاطر داشته باشید در حدود دو ماه پیش شرکت مایکروسافت رسما شرکت ZeniMax Media Inc را خریداری کرد. زنیمکس، کمپانی مادر شرکت بتزدا محسوب می‌شود و از طرفی دیگر، استودیوهای بزرگی از جمله Arkane Studio و Tango Gameworks و حتی خود استودیوی بازی‌سازی Bethesda، از زیر مجموعه‌های شرکت بتزدا به حساب می‌آیند.

از مهم‌ترین بازی‌هایی که مالکیت آن‌ها در اختیار Bethesda Softworks قرار دارد، می‌توان به آی‌پی‌های Doom، Fallout، Dishonored و همچنین The Elder Scrolls اشاره کرد. تمام این دارایی‌ها، در قبال مبلغ قابل توجه ۷.۵ میلیارد دلار، حالا در اختیار مایکروسافت قرار دارد. مایکروسافتی که تمام توان خود را به کار گرفته تا بتواند با دو کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و اس نسل نهم کنسول‌های بازی را با برتری قاطع خود به پایان برساند.

خرید استودیوها و بازی‌سازهای بزرگ در کنار سرویس اشتراکی گیم پس، از مهم‌ترین راهکارهای ردموندی برای موفقیت در صنعت بازی‌های ویدیویی به حساب می‌آید؛ مواردی که تا به امروز باعث شده تا یکبار دیگر توجه میلیون‌ها نفر معطوف عملکرد مایکروسافت باشد.

بعد از خرید بتزدا، خیلی‌ها انتظار داشتند تا مایکروسافت تمام بازی‌های این شرکت را در انحصار پلتفرم‌های خود یعنی کنسول‌های Xbox و سیستم عامل ویندوز 10 (رایانه‌های شخصی) دربیاورد اما خیلی‌ها از همان ابتدا، به شدت این گمان را سرزنش کردند. از آن جایی که دو طول دو دهه‌ی اخیر بازی‌های بتزدا همواره در دسترس قشر قابل توجهی از کاربران پلتفرم‌های مختلف قرار داشته، بسیاری نتوانستند با این موضوع کنار بیایند.

مایکروسافت هم با درک بر این موضوع، از همان ابتدا اعتقاد داشت که قصد ندارد کسی را از تجربه‌ی بازی‌های محبوبی مانند The Elder Scrolls 6 محروم کند. روز گذشته هم مدیر امور مالی ایکس‌باکس در این رابطه، اظهار نظر جالبی را مطرح کرد که به نوعی این قائله را به پایان می‌رساند:

بازی‌های بتزدا یا ابتدا برای پلتفرم‌های ما عرضه می‌شوند، یا عملکرد بهتری رو پلتفرم‌های ما (ایکس‌باکس و ویندوز) خواهند داشت.

با این تفاسیر، کاربران کنسول‌های پلی‌استیشن از جمله PS5 می‌توانند امیدوار باشند که هرگز از تجربه‌ی آی‌پی‌های محبوب بتزدا محروم نخواهند شد.

این نکته را هم باید در نظر داشت که قرار است تمام بازی‌های بتزدا از همان روز انتشار، در دسترس کاربران سرویس اشتراکی ایکس‌باکس گیم پس نیز قرار بگیرد. با این تفاسیر، این سیاست میانه‌رو، می‌توانند هم در عملکرد تجاری بازی‌های Bethesda سودآوری قابل توجهی داشته باشد، هم در کشاندن بازیکنان به سمت پلتفرم‌های مایکروسافت.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا