انیمه های شونن

بهترین انیمه های شونن تاریخ تا به امروز!

داستان‌های موفق انیمه برای نوجوانان و جوانان

معمولا انیمه های شونن خوش ساخت،‌ به بهترین انیمه ها و معروف‌ترین‌های تاریخ تبدیل می‌شوند، اما بهترین انیمه های سبک شونن تا به امروز کدامند؟

با افزایش طرفداران انیمه‌‌‌ ساخت انیمه‌های سبک‌های مختلف هم بیشتر شده و انتخاب‌های زیادی برای دیدن در اختیار طرفداران قرار داده شده‌اند. در ابتدا باید بدانیم که اصلا سبک انیمه های شونن (shonen) به چه چیزی اشاره دارد؟ مخاطب هدف مانگا و انیمه‌های شونن معمولا برای افراد ۱۲ تا ۱۸ سال در نظر گرفته می‌شوند. با اینکه به نظر می‌رسد انیمه‌های سنین که برای ۱۸ تا ۵۰ ساله‌ها ساخته می‌شود هر سنی را به خود جذب می‌کند، این انیمه‌های شونن هستند که معمولا هر فصلی را در مشت خود دارند. این سبک معمولا فایت‌های خیره‌کننده‌ایی داشته،‌ نسبت به سبک سنین شوخ طبع‌تر بوده و اکشن در آنها حرف اول را می‌زند و گسترده بزرگی از انیمه‌هارا در بر می‌گیرد. با این حال، بعضی از آثار شونن از بقیه یک سر و گردن بالاتر بوده طوری که هر اوتاکویی حتی در صورت ندیدن سری، نام آنرا در لیست تماشای خود دارد. مانند اکثر فصل‌ها، تابستان ۲۰۲۳ تحت سلطه سری‌های شونن بود. ما در این مقاله به لیستی از انیمه های شونن می‌پردازیم که ارزش دیدن را دارند. با رسانه سرگرمی همراه باشید:

The Gene Of AI

با اینکه استودیوی سازنده این انیمه یعنی Madhouse از معروف‌ترین استودیوها بوده و کارنامه درخشانی دارد، این سری برای مطرح کردن اسم خودش سختی زیادی کشید. این انیمه دنیایی را به تصویر می‌کشد که در آن هوش مصنوعی تا حدی پیشرفت کرده است که امکان ایجاد انسان نماهایی را فراهم می‌کند که تقریباً از همتایان گوشتی و خونی خود قابل تشخیص نیستند. هیکارو (Hikaru) پزشکی است که در درمان انسان نماها تخصص دارد و حتی اگر احساس کند برای مشتریش مفید است، عمل‌های غیرقانونی انجام می‌دهد. تم این انیمه به مسائل اجتماعی بیشتر نزدیک است، حتی اگر تکنولوژی به تصویر کشیده شده بسیار از امروزه جلوتر باشد. هیکارو نقش اصلی را بر عهده دارد، اما نمایش اپیزودیک توسط شخصیت‌هایی انجام می شود که در داستان‌های مستقل خود حضور دارند.

Dark Gathering

انیمه‌های ترسناک زیادی وجود ندارند، چه برسد به انیمه‌های ترسناکی که ارزش دیدن را داشته باشند؛ اما تابستان ۲۰۲۳ چند نماینده خوب را برای این ژانر معرفی کرد و Dark Gathering یکی از این سریال‌هاست. داستان در مورد دختر جوانی به نام یایویی (Yayoi) بوده که به دنبال یافتن روحی است که مادرش را گرفته و می‌تواند برای رسیدن به هدف خود از هر مرزی عبور کند. انیمه Dark Gathering سه شخصیت اصلی دارد که هر کدام چیزی منحصر به فرد را به سری می‌آورند. یایویی بدون شک ستاره سریال است و به نوعی موفق می‌شود که دوست داشتنی و مرتباً عنصر ترس را به داستان تزریق کند.

Call Of The Night

انیمه Call Of The Night در کل درباره آزادی است. کو یاموری (Kou Yamori) اگرچه دانش آموز خوبی است، اما متوجه می شود که برای برقراری ارتباط با نوجوانان دیگر، به ویژه در مورد مسائل احساسی مشکل دارد. در حالی که از بی‌خوابی رنج می برد برای گذراندن وقتش شب‌ها بیرون می‌رود، تصمیمی که به ملاقات نازونا ناناکوسا (Nazuna Nanakusa)‌ خون آشام می‌انجامد و زندگی کو را برای همیشه تغییر می‌دهد. کو که شیفته رویکرد و دید نازونا به زندگی است، راهی را برای تبدیل شدن به یک موجود شب آغاز می‌کند، اما برای تحقق این رویا ابتدا باید عاشق نازونا شود. Call of the Night d یکی از انیمه های شونن عجیب، مرتب و بامزه است. کو و نازونا جوی جالب را بین خود دارند و تنها شخصیت‌های دنیای این انیمه‌اند.

Chainsaw Man

با توجه به حجم زیاد دنباله هایی که در پاییز ۲۰۲۲ پخش شد، این واقعیت که Chainsaw Man با فاصله زیاد پرهیجان ترین انیمه فصل بود، از محبوبیت مانگای تاتسوکی فوجیموتو (Tatsuki Fujimoto) خبر می‌دهد. همانطور که از عنوانش پیداست، مرد اره‌ای درباره مردی است که می تواند قسمت‌هایی از خود را به اره برقی تبدیل کند. داستان شامل یاکوزاها و شکارچیان شیطان همراه با مقداری زیادی درد است. این یک انیمه یک اکشن برای بزرگسالان است، و فراتر از داستانی از افراد شرور است. مطالب مانگا به مضامینی برای افراد بالغ می‌پردازد، حتی اگر از دیدگاه نوجوانانه دنجی یا شخصیت اصلی ارائه شوند. این اقتباس تاکنون به وعده خود عمل کرده است و مرد اره‌ای برقی می‌تواند برای چند سال بر صحنه انیمه‌های درخشان و لیست انیمه های شونن تسلط داشته باشد.

My Hero Academia

در حالی My Hero Academia اولین انیمه‌ایی نیست که ابرقهرمان ها را به نمایش می‌گذارد، اما معروف ترین نمونه انیمه از این موضوع است. با شش فصل و چند فیلم بلند موفق، این سریال از یک داستان طولانی و موفق برخوردار بوده و داستان دکو هنوز تمام نشده است. My Hero Academia مبارزاتی فراموش نشدنی، تبهکاران پر وجود، کمدی مناسب و حس رشد مداوم را برای قهرمان خود ارائه می‌دهد و در حال حاضر این مجموعه دارای چند آرک است. در واقع، فصل‌های ۴ و ۵ هر دو به طور قابل توجهی ضعیف‌تر از بقیه سریال هستند و از آنجایی که تقریباً ۵۰ قسمت را در بر می‌گیرند، می توان از آن‌ها عبور کرد. خوشبختانه، فصل ۶ گام بزرگی در مسیر درست برای انیمه بود.

Bleach

انیمه Bleach با هر انیمه اکشن دیگری که وجود دارد مقایسه می‌شود. قوس Soul Society به‌عنوان یکی از قوی‌ترین حماسه‌ها در شونن شناخته می‌شود و این ۴۰ قسمت دارای اکشن خارق‌العاده، جهان‌سازی و داستان سرایی بی‌نظیری هستند. آرک The Thousand-Year Blood War که پخش آن در پاییز ۲۰۲۲ آغاز شد، نقطه اوج دیگری است که Bleach را پس از یک وقفه طولانی به طور گسترده ای بازگرداند. در حالی که نکات مثبت این سری بیشتر از موارد منفی است، بلیچ به‌طور بدنامی از آرک‌هایی بیش از حد بلند استفاده می‌کند تا جایی که به طور منظم شتاب نمایش را از مسیر خارج می‌کنند. داستان‌هایی مانند آرک The Bount لحظات خود را دارند، اما آنقدر طولانی هستند که بقیه سریال را به پایین می‌کشانند. با این حال، از آنجایی که آنها فقط نقش پرکننده را دارند، می توان از این آرک‌ها رد شد و مسلماً این بهترین راه برای لذت بردن از Bleach است.

Dragon Ball

انیمه Dragon Ball اثر آکیرا توریاما (Akira Toriyama) افراد بیشماری را نه تنها با انیمه شونن بلکه به طور کلی با انیمه آشنا کرد. این انیمه ممکن است بهترین انیمه دروازه تمام دوران باشد و محبوبیت خود را برای چهار دهه حفظ کرده است همچنین Dragon Ball و Dragon Ball Z اوج فرنچایز هستند. اولی استعداد توریاما را برای کمدی به نمایش گذاشت، در حالی که دومی معیاری را برای مجموعه‌های اکشن جنگی شونن تعیین کرد که در اواخر دهه ۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ دنبال شد. Dragon Ball در طول تاریخ خود بیش از چند ناامیدی و نقاط ضعف داشته است، اما ماندگاری انیمه قابل بحث نیست و هنگامی که نمایش به اوج می‌رسد، به یکی از ماندگارها تبدیل می‌‌شود.

Spy X Family

انیمه Spy X Family که برنامه پخش آن در فصل بهار و پاییز ۲۰۲۲ به چشم می‌خورد، ماجرای فرار کمدی خانواده Forgers را روایت می‌کند که می‌تواند از حمله به مدرسه تا حملات تروریستی با پیامدهای بالقوه گسترده باشد. Twilight جاسوس، که وظیفه دوستی با یک دیپلمات مهم را برعهده دارد، یک شخصیت جعلی مرد خانواده می‌سازد و دختری به نام آنیا را به فرزندی قبول می‌کند که اتفاقاً ذهن خوان هم هست. با نام لوید Twilight همچنین با یور، زنی که به عنوان یک قاتل معرفی می‌شود، ازدواج می‌کند. این رازها به طور همزمان این خانواده را از هم جدا کرده و گرد هم می آورد. قسمت دوم شروع به توسعه روابط شخصیت‌ها کرد و نشان داد که چیزی واقعی در حال شکوفا شدن از این رابطه مصنوعی است.

Death Note

انیمه Death Note یک تریلر روانشناختی در مورد یک قاتل زنجیره ای و کارآگاه یا کارآگاهانی است که به دنبال اجرای عدالت هستند. لایت یاگامی (Light Yagami) دفترچه مرگ را پیدا می‌کند که به او اجازه می‌دهد هر کسی را فقط با نوشتن نام آنها در صفحات کتاب بکشد. به عنوان کیرا، لایت شروع به شکل دادن به دنیای جدیدی در دید خود می‌کند، دنیایی که به طور طبیعی توجه مقامات را به خود جلب می‌کند. وقتی روی رقابت لایت و ال و دوستی عجیب این دو تمرکز می‌کنیم، Death Note در بهترین حالت خود قرار دارد. تعقیب و گریز موش و گربه آنها چیزی افسانه ای است، و بجز Monster، کمتر انیمه ای توانسته این کار را بهتر انجام دهد.

Naruto و Naruto Shippuden

برای چند سال، ناروتو محبوب‌ترین انیمه در کشورهای غربی بود و Dragon Ball را که مدت‌ها برتر بود را تکان داد و One Piece را تحت الشعاع قرار داد. این نینجا که در دهکده Hidden Leaf زندگی می‌کند، در بیشتر روزها با او به عنوان یک فرد طرد شده رفتار می‌شودذاما به جای اینکه در دلسوزی به خود غرق شود، ناروتو قصد دارد احترام و اعتماد همه را در حالی که تلاش می کند هوکاگه خانه خود شود، جلب کند. اولین گام در این سفر شامل شروع آموزش شینوبی است که ناروتو را با ساسوکه و ساکورا در حال پیشرفت شریک می‌کند و دانش‌آموزان زیر نظر کاکاشی کار می‌کنند. ناروتو که بیش از ۷۰۰ قسمت طول می‌کشد، سهم خود را از بالا و پایین ها پشت سر می گذارد، اما سریال به طور کلی کاملاً ثابت است. دوستی/رقابت ناروتو و ساسوکه داستان را به جلو می برد و انیمه یکی از قوی ترین آنتاگونیست ها را در بین انیمه های شونن دارد.

Dr. Stone

انیمه Dr. Stone یک داستان عالی و حتی شخصیت‌سازی بهتری دارد. از ناکجاآباد، بیشتر جمعیت زمین به سنگ تبدیل می‌شود و باعث می‌شود که جهان در طول چند هزار سال به تدریج پسرفت کند. در نهایت، سنکو از زندان خود فرار می‌کند و نوجوان باهوش به سرعت تصمیم می‌گیرد تا همه را از انجماد خارج کند و در عین حال پیشرفت فن‌آوری بشریت را با سرعت بالا می‌برد. سنکو در حالی که ممکن است قوی نباشد، بسیار باهوش است. دکتر استون از نظر روایی، نمایش داستان خوبی را روایت می‌کند که پر از شخصیت‌های دوست‌داشتنی، از جمله چند ویلن به یاد ماندنی هم است.

Your Lie In April

علی‌رغم اینکه شونن فقط از انواع نبرد تشکیل شده است، اما این «ژانر» بسیار فراتر از محدودیت‌های دراگون بال و ناروتو است. Your Lie In April جنبه متفاوتی را برجسته می‌کند که برگرفته از احساسات، قلب و کمدی است. Your Lie in April حول محور یک اعجوبه است که در تلاش است تا جرقه موسیقی خود را پس از مرگ مادرش دوباره کشف کند. او با کائوری دوستی برقرار می کند و همه چیز از آنجا به طوری قدرتمند شروع می‌شود.

The Disastrous Life Of Saiki K

کاسو سایکی (Kusuo Saiki) یک ذهن‌خوان قدرتمند است که تقریباً می‌تواند هر کاری انجام دهد، واقعیتی که او می خواهد پنهان بماند. متاسفانه، تلاش‌های Kusuo برای قایم کردن این توانایی به دلیل جذبه بالای او برای افراد عجیب و غریب کمی زیرسوال می‌رود؛ یک سری کمدی که به ندرت لحظه ای کسل کننده دارد. رفتار رواقی Kusuo به عنوان لایه‌ایی رویی عالی برای بقیه شخصیت‌های عجیب و غریب بازیگران عمل می‌کند، و انیمه طنز را با سهمی از لحظات شیرین خود متعادل می‌کند.

Attack On Titan

مسلماً محبوب‌ترین انیمه‌ی شونن دهه‌ی گذشته، Attack on Titan بوده که به لحظات تکان‌دهنده، اکشن‌های شرورانه، و موسیقی دلهره‌آور اعتیاد دارد و تقریباً در تمام طول عمرش، آن را به یک برنامه تماشایی تبدیل کرده است. با بهبود هر فصل، Attack on Titan مسلماً در بهترین حالت خود قرار می‌گیرد زمانی که هیولاهای اصلی آن از مرکز صحنه حذف می‌شوند تا فضایی فراهم شود تا انیمه بتواند ریشه‌های جهان و شخصیت‌های انسانی را کشف کند. این انیمه از زمان تجسم اولیه خود تغییرات زیادی کرده است و بر مضامین سیاسی و اجتماعی در کنار کنش درونی و پیچش‌های تکان دهنده‌اش تاکید می‌کند. فصل پایانی انتظارات طرفداران از این شخصیت‌ها را به چالش می‌کشد، و پیچ و خم‌ها به طور کلی احساس می‌کنند که به دست آمده‌اند.

Great Teacher Onizuka

چه کسی کسی را که قبلاً یک باند دوچرخه سواری را اداره می کرد به عنوان معلم در مدرسه نمی خواهد؟ Great Teacher Onizuka لحظات کمدی زیادی را به نمایش می‌گذارد و انیمه یکپارچه سازی با سیستم عامل دارد زیرا در حال حاضر بیش از ۲۰ سال از عمر آن می گذرد، اما هنوز هم بسیار مورد توجه منتقدان و طرفداران است.

Fist Of The North Star

وقتی در مورد انیمه اکشن و مانگاهای تاثیرگذار صحبت می کنیم، Fist of the North Star تقریباً هیچ همتایی ندارد. این مانگا و اقتباس‌های آن که در اوایل دهه ۸۰ آغاز به کار کرد، چنان موفقیت‌های عظیمی داشت که داستان‌ها و شخصیت‌های آن‌ها همچنان تا به امروز مورد اشاره قرار می‌گیرند. تأثیر آن را می توان در ویژگی هایی مانند JoJo’s Bizarre Adventure و Berserk مشاهده کرد، دو سریالی که به طور کلی بر صنعت انیمه و مانگا سایه می‌اندازند. بدیهی است که Fist of the North Star قدیمی است، و دیدن آن برای کسی که فقط به نمایش های مدرن عادت داشته باشد، انیمیشن آن می تواند دشوار باشد. گفتنی است، داستان سرایی آن با توجه به گذشت چندین دهه از آغاز آن، به طرز شگفت انگیزی پیر شده است. اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که انیمه را به عنوان یک قطعه تاریخی به جای چیزی که در عصر حاضر از آن لذت ببرید، وسوسه انگیز باشد، Fist of the North Star هنوز هم تاثیر چشمگیری دارد.

Bakuman

داستان اصلی این انیمه به موریتاکا به مانگاکا شدنش به همراه دوستانش می‌پردازد. این داستان نگاهی شگفت‌انگیز و واقع‌گرایانه است به اینکه زندگی یک هنرمند تمام وقت مانگا چگونه خواهد بود، و دیدن آنها که سخت کار می‌کنند و راه‌هایی برای موفقیت در هر مرحله از راه پیدا می‌کنند، بسیار لذت بخش است. Bakuman در صحنه های اکشن به اندازه اکثر انیمه‌های شونن سنگین نیست، که آن را در مقایسه با اکثر انیمه های مورد علاقه طرفداران منحصر به فرد می‌کند.

Nichijou – My Ordinary Life

این انیمه یک نمونه بارز از طیفی است که شونن از آن استقبال نکرده است، یک کمدی درباره گروهی از دختران دبیرستانی، یک گربه سخنگو، یک کودک نابغه و یک ربات است. انیمه به اندازه کافی معمولی شروع می شود و ظاهراً بیننده را برای سریالی نسبتاً آرامش بخش و “عادی” آماده می کند. سپس، یک مدیر مدرسه با یک آهو کشتی می‌گیرد و همه چیز به طور کامل از ریل خارج می‌شود.این انیمه غیرقابل پیش بینی، سورئال، صمیمانه و به طور مداوم خنده دار است و اکثر سریال‌های کمدی دیگر را از آب بیرون می‌کشد وهیچ دو صحنه آن شبیه به هم نیست.

 Tomorrow’s Joe

انیمه Tomorrow’s Joe که بیشتر با نام آشیتا نو جو شناخته می‌شود، یکی از بهترین داستان های ورزشی و درمورد بوکس است که تاکنون ساخته شده است. علیرغم اینکه در دهه ۷۰ به بازار آمد، طرفداران جدید هنوز هم تا به امروز آن را بررسی می کنند و نشان می دهند که این مانگا و انیمه چه قدرت ماندگاری باورنکردنی بالایی دارد. این انیمه به قدری تاثیرگذار بود که جانشینی معنوی به نام Fighting Spirit دریافت کرد که بسیار مورد توجه است و به نوبه خود الهام بخش خلق شخصیت اصلی Megalo Boxwhose به عنوان ادای احترام به سریالی است که بوکس را در انیمیشن تعریف می کند.

Demon Slayer

انیمه Demon Slayer خود را به عنوان چیزی شبیه یک نبرد مدرن کلاسیک در کنار دراگون بال و ناروتو تثبیت کرده است. این انیمه یکی از قدرتمندترین‌هاست زیرا حتی می‌تواند نظر کسانی را که هنوز نتوانسته‌اند دنیای انیمه ژاپنی را کامل بپذیرند را هم جذب کند. اگرچه از همان ابتدا لذت بخش بود، اما Demon Slayer در یک نقطه خاص منفجر شد: قسمت ۱۹. این فصل باعث شد محبوبیت انیمه تقریباً یک شبه سر به فلک کشیده و آتش از آن زمان متوقف نشده است. فیلم بلند 2020 Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train یک موفقیت بین المللی عظیم بود، در حالی که فصل ۲ و آرک منطقه تفریحی رقیب بهترین کورس شونن در چند سال اخیر است. اگرچه در فصل بهار ۲۰۲۳ به همان ارتفاعات قبلی خود نرسید، اما انیمه در آرک Swordsmith Village همچنان بسیار خوب بود.

Jujutsu Kaisen

جوجوتسو کایسن ترکیبی عالی از کمدی، اکشن و داستان سرایی دارد که طی سال‌ها بسیاری از طرفداران انیمه را به تماشای آن سوق داده است. ناگفته نماند که این انیمیشن جشنی برای چشم هاست و انیمیشن بی‌نهایت زیبایی را به تصویر می‌کشد. برخلاف اکثر انیمه‌ها، قهرمان اصلی یوجی ایتادوری صرفاً قوی‌تر شدن را انتخاب نمی‌کند، بلکه وقتی با آیتم نفرین‌شده‌ای روبرو می‌شود، مجبور می‌شود توانایی‌هاب خود را افزایش دهد. این زاویه جدید همه چیز را برای کسانی که در گذشته عناوین اصلی درخشنده را دیده اند، به طرز باورنکردنی تازه نگه می دارد. فیلم Jujutsu Kaisen 0 نیز یک مکمل فوق‌العاده برای این مجموعه است که هیجان‌های مشابهی را برای دنباله سینمایی Demon Slayer ارائه می‌کند.

One Piece

انیمه One Piece بیش از ۱۰۰۰ قسمت دارد که آن را روی پله‌ایی قرار می‌دهد که تعداد کمی از انیمه‌های دیگر به آن دسترسی دارند. ماجراهای لوفی و گروهش در این مرحله تا حد افسانه ای حماسی است و تلاش برای تماشای کامل سری به چالشی نهایی برای طرفداران انیمه تبدیل شده است. حتی با این مدت، هنوز افراد بی‌شماری هستند که سریال را تازه شروع کرده و تا پایان آن را دنبال می‌کنند. این فقط نشان می دهد که ساخت جهان، وسعت و شخصیت های One Piece چقدر باورنکردنی است. در حالی که خطوط داستانی تمایل دارند به یک فرمول بچسبند، اما با حس قوی ماجراجویی و تمایل به شیرجه رفتن در اعماق داستان های قهرمانان و شرورها بالا می روند.


امیدواریم از این لیست لذت برده باشید. نظرات خود را با رسانه سرگرمی در میان بگذارید!

 

4.4 60 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

71 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا