بهترین بازی های پلی استیشن در 2022

بهترین بازی های پلی استیشن در 2022

پس از ۲۰۲۱ نه چندان جذاب، پلی استیشن در ۲۰۲۲ گل کاشت!

1%
  • 0/10
بهترین بازی های پلی استیشن در 2022 ۰ ۰۸ دی ۱۴۰۱ ترین‌ها (بازی) کپی لینک

سال ۲۰۲۲، سال خارق العاده پلی استیشن و سونی رو به پایان است. از همین رو قصد داریم نگاهی جامع به بهترین بازی های پلی استیشن در 2022 داشته باشیم. این فهرست بلند بالا ترکیبی از بازی‌های انحصاری و غیر انحصاری است که عملکردی عالی در پلی استیشن داشتند.

در حالی که سال ۲۰۲۲ به طور کلی سالی نسبتا کم سرعت‌تر از نظر انتشار بازی‌ها نسبت به سال‌های اخیر بود، پلی استیشن توانست دوازده ماه اخیر را به خوبی پشت سر گذاشته و اعداد و ارقام چشم نوازی را به ثبت برساند. سال ۲۰۲۲ به مراتب سالی بهتر برای پلی استیشن نسبت به سال ۲۰۲۱ بود. در حال حاضر با به پایان رسیدن سال ۲۰۲۲، نظر تمام کاربران و منتقدین بر سال ۲۰۲۳ است، اما قصد داریم تا پیش از پایان سال جاری میلادی، نگاهی به بهترین بازی های پلی استیشن در 2022 باشیم.

لازم به ذکر است بازی‌های ارائه شده در این فهرست، تنها محدود به بازی‌های انحصاری پلی استیشن نبوده و قصد داریم در کنار آن‌ها نگاهی به بازی‌هایی با عملکرد عالی در کنسول‌های پلی استیشن و به خصوص کنسول نسل نهمی آن‌ها یعنی پلی استیشن ۵ داشته باشیم.

Sifu

طرفداران سبک Beat’em Up و به طور کلی بازی‌های مبارزاتی، عناوین جذابی را طی سال‌های اخیر دریافت کرده و سال ۲۰۲۲ نیز از این قائده مستثنی نبود و عنوان Sifu، یکی از بهترین بازی‌های این سبک به دست آن‌ها رسید. عنوان توسعه یافته توسط استودیو اسلو کلپ (Sloclap) به معنای واقعی بهشت طرفداران بازی‌های مبارزه‌ای و البته طرفداران سبک رزمی کنگ فو بود.

این بازی ترکیبی از مبارزات جذاب و سرگرم کننده، در کنار چالش‌هایی خوش ساخت بود که شما را به تجربه چندین مرتبه‌ای خود دعوت می‌کند. درصد بسیار بالایی از کاربران این بازی را نه تنها در دسته بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۲، بلکه در دسته بهترین بازی‌های سبک مبارزاتی طی تاریخ جای داده‌اند!

Tunic

بازی Tunic شاید پر طرفدارترین بازی سال ۲۰۲۲ نباشد، اما زمانی که به تجربه این بازی می‌پردازید، نبوغ توسعه دهندگان و کیفیت فنی بسیار بالا را تا مغز استخوان احساس می‌کنید. بازی Tunic را می‌توان جایگزینی بر حق برای نسخه‌های قدیمی سری بازی The Legend of Zelda دانست که با پازل‌های سرگرم کننده و جذاب، سیاه چال‌های ترسناک و به طور کلی گیم پلی ویژه خود، قدرت جذب هر کاربری را دارد.

Elden Ring

استودیو فرام سافتور (FromSoftware) در توسعه بازی‌هایی استاد است که کمتر استودیویی حتی جرات نزدیک شدن به آن‌ها را دارد. بازی Elden Ring شاهکاری به تمام معنا بوده که نمی‌توان از آن عبور کرد. مبارزات به شدت چالش برانگیز، فضاسازی خارق العاده دنیای عظیم را اضافه بر تمام چیزهایی کنید که پیش‌تر در سری بازی Dark Souls تماشا کرده‌ایم. اما بازی Elden Ring یک خصوصیت بسیار ويژه دیگر برای شما داشته و آن جهان باز بازی است که به بهترین شکل ممکن طراحی شده است.

Stray

بازی Stray نمونه بارز ماجراجویی کوتاه، اما آموزنده، شیرین و به یاد ماندنی است. شما در زمانی کوتاه با دنیای گربه‌ای روبه رو می‌شوید که تا مدت‌ها درگیرتان می‌کند. دنیای پاد آرمانی با عناصر سبک سایبرپانک که گربه‌ای را به عنوان شخصیت اصلی در اختیار شما قرار می‌دهد. بازی Stray به عبارتی همان عنوانی است که ما نمی‌دانستم نیاز داریم، تا زمانی که آن را تجربه کردیم. داستان کوتاه این بازی نیز بسیار دل انگیز بوده و شما را احساساتی می‌کند و این موضوع یعنی بازی Stray از هر نظر به اهداف خود دست پیدا کرده است.

God of War Ragnarok

سری بازی God of War همیشه فراتر از چیزی که انتظارش را داشتیم ظاهر شده و آخرین نسخه از این سری بازی یعنی God of War Ragnarok نیز این سنت را ادامه داد. استودیو سانتا مونیکا (Santa Monica) بار دیگر شاهکاری به انتشار رسانده که همه را میخ کوب کرده است. البته نباید فراموش کرد که بازی God of War Ragnarok بخشی عظیم از موفقیت خود را مدیون پایه‌های استوارش یعنی بازی God of War سال ۲۰۱۸ است. با این وجود، رگناروک پیشرفت چشم گیری چه از نظر گیم پلی و چه از نظر داستان به خود دیده که نباید نادیده گرفته شوند.

Horizon Forbidden West

بازی Horizon Forbidden West دیگر شاهکار انحصاری پلی استیشن بود که متاسفانه به دلیل انتشار تقریبا همزمان با بازی Elden Ring، چندان مورد توجه قرار نگرفت. دنیای Horizon Forbidden West زیبایی غیر قابل توصیفی دارد که شما را هر ثانیه متحیر می‌کند. در کنار آن ماشین‌های غول پیکری که بخشی مهمی از زندگی شما هستند، مبارزاتی را ارائه داده که نمی‌توان از یاد برد. توسعه دهندگان این بازی خوشبختانه روش درست برای پیشرفت را به خوبی یاد گرفته و در این بازی پیاده سازی کرده‌اند تا ما تجربه‌ای جدید، در فضایی که پیش‌تر در نسخه پیشین این سری بازی با آن اخت گرفته بودیم را کسب کنیم.

Gran Turismo 7

سومین بازی انحصاری بزرگ پلی استیشن و سونی در سال ۲۰۲۲، نسخه جدید سری بازی ماشین سواری Gran Turismo بود که در روزهای ابتدایی عرضه، به دلیل سیاست‌های پولی درون بازی به شدت مورد انتقاد منفی قرار گرفت. خوشبختانه این مشکلات تا حد زیادی رفع شده و کاربران به مراتب آسان‌تر از نسخه ابتدایی می‌توانند از این عنوان لذت ببرند. این نسخه از سری بازی Gran Turismo یعنی Gran Turismo 7 گذری قابل توجه به نسخه‌های اولیه خود داشت و همانطور که انتظار داشتیم، با استقبال گرم کاربران و منتقدین روبه رو شد. توجه بی نظیر به جزئیات، در کنار سیلی از محتوای جدید، تمام چیزی بود که با افزودن به ریشه‌های بازی سبب جذب کاربران می‌شد و توسعه دهندگان به خوبی از پس این موضوع بر آمدند.

Dying Light 2: Stay Human

بسیاری باور دارند که بازی Dying Light 2: Stay Human مانند الماسی درخشان در میان بیابانی بی انتها بوده و چنین چیزی را از نسخه ابتدایی خود به ارث برده است. نا گفته نماند که این بازی مشکلاتی داشت و در بخش داستان سرایی می‌توانست قوی‌تر ظاهر شود، با این وجود عنوانی عالی در اختیار کاربران قرار گرفته است. بازی Dying Light 2: Stay Human دنیای ژرف پاد آرمانی را به همراه زامبی‌های بی شمار فراهم کرده که هر لحظه شما را غافلگیر می‌کنند و با افزودن چاشنی ورزش پارکور، تجربه‌ای را در اختیار ما قرار داده که در کمتر بازی تجربه کرده‌ایم.

مکانیسم‌های پارکور در این بازی به بهترین شکل ممکن طراحی شده و طراحی عالی ساختمان‌ها نیز مکانیسم‌های پارکور را بهتر از نسخه ابتدایی نمایش می‌دهند. دنیای بازی Dying Light 2: Stay Human به شدت عظیم بوده و این موضوع که شما می‌توانید ساعت‌های طولانی بدون خسته شدن به تجربه آن بپردازید، نشان از عالی بودن این بازی است.

Sonic Frontiers

بازی Sonic Frontiers به طور خاص، آن چیزی که ما انتظارش را داشتیم نبود، اما حس و حالی که شخصیت سونیک برای ما به ارمغان می‌آورد، هرگز قابل انکار نیست. طی سال‌ها ما متوجه شده‌ایم حتی اگر عنوانی به بدترین شکل طراحی شده، اما سونیک در آن حضور داشته باشد، کاربران شاد می‌شوند!

همانطور که گفته شد، بازی Sonic Frontiers تمام انتظارات ما را برآورده نکرد، با این وجود این عنوان بهترین نسخه سه بعدی از دنیای سونیک است که طی سال‌های اخیر دریافت کرده‌ایم. جهان بازی این عنوان، به همراه سرعت بالای سونیک تیمی را تشکیل داده‌اند که ما شاید بیش از یک دهه انتظارش را می‌کشیدیم. ما امید داریم که نسخه‌های بعدی سری بازی سونیک، با درس گرفتن از این نسخه پیشرفت کنند.

The Last of Us Part 1

شاهکار سال ۲۰۱۳ استودیو دوست داشتنی ناتی داگ (Naughty Dog) واقعا نیازمند نسخه بازسازی شده نبود، اما ما این نسخه را در هر صورت دریافت کرده و باید بگوییم که نمی‌توان از زیبایی این عنوان چشم پوشی کرد. خارق العاده است. هیچ کلمه دیگری برای آن نمی‌توان استفاده کرد! تغییرات ایجاد شده در گیم پلی بازی بسیار جزئی‌تر از چیزی است که انتظار داشتیم، اما جلوه‌های بصری بازی The Last of Us Part 1 هرگز شما را نا امید نکرده و داستان فراموش نشدنی آن مثل همیشه شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

A Plague Tale: Requiem

دومین ماجراجویی هوگو (Hugo) و آمیسیا (Amicia) در بازی A Plague Tale: Requiem از هر نظر شاهکار بوده و هر کسی باید آن را با همراهی نسخه ابتدایی تجربه کند. این بازی از هر نظر که فکر کنید نسبت به نسخه ابتدایی که خود شاهکاری به تمام معنا بود پیشرفت کرده و شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طراحی خارق العاده مراحل، داستان تکان دهنده و البته موسیقی متن ماندگار، نقاط عطف این شاهکار استودیو فرانسوی آزوبو (Asobo) هستند که آن را در میان نامزدهای بهترین بازی سال نیز قرار دادند.

GhostWire: Tokyo

استودیو تانگو گیم ورکز (Tango Game Works) سری بازی ترس و بقای خود را با عنوان اکشن ماجراجویی جهان باز تعویض کرد و شاید این بازی، یعنی بازی GhostWire: Tokyo بهترین بازی انتشار یافته توسط آن‌ها نباشد، عنوانی دوست داشتنی و قابل ستایش است. ما با عنوانی ترسناک روبه رو نیستیم، اما حس استرس و اضطراب را در هر گوشه از شهر توکیو به خود می‌گیریم. فراموش نشود که مبارزات این بازی به بهترین شکل طراحی شده و جلوه‌های بصری آن نیز بسیار چشم نواز هستند. بازی GhostWire: Tokyo شاید در میان بهترین بازی‌های سال ۲۰۲۲ قرار نگیرد، اما تجربه آن خالی از لطف نیست.

Need for Speed Unbound

پس از سال‌ها افت شدید، بالاخره نسخه‌ای از سری بازی Need for Speed دریافت کردیم که در خور این نام است. بازی Need for Speed Unbound که وظیفه توسعه آن را استودیو کرایتریون (Criterion Games) بر عهده داشت، عنوانی بسیار کامل و جذاب است. این نسخه از سری بازی نید فور اسپید به خوبی به ریشه‌ها اشاره داشته و افزودن برخی ویژگی‌های جدید، حس و حالی خاص به شما می‌دهند. جهان باز این عنوان را نباید فراموش کرد که به خوبی طراحی شده و ترکیب آن با جلوه‌های نیمه کارتونی، نتیجه‌ای زیبا و قابل توجه به این عنوان داده است.

The Quarry

بازی The Quarry در سبک ترس و بقا تعاملی است. این سبک تقریبا همه چیز را از استودیو سوپر مسیو (Supermassive) و عنوان Until Dawn دارد. دنباله معنوی بازی Until Dawn یعنی بازی The Quarry، شاید بهترین بازی در این سبک نباشد، اما عنوانی کامل بوده که می‌توان آن را فرزند خلف Until Dawn دانست. بازی The Quarry هر لحظه شما را غافلگیر کرده و قابلیت تجربه چند باره این بازی، شما را از این عنوان نه تنها دل زده نکرده، بلکه بیش از پیش جذب می‌کند.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

سال‌های اخیر، دنیای بازی‌های ویدیویی LEGO چندان تعریفی نبود و سبب نارضایتی بسیاری از کاربران و طرفداران شده بود، اما بازی LEGO Star Wars: The Skywalker Saga همه چیز را عوض کرد و بهتر از چیزی بود که انتظارش را داشتیم. این بازی در حالی که بسیار ساده بوده، تمام خصوصیات دنیای لگو و جنگ ستارگان را در خود جمع آوری کرده و به زیباترین شکل ممکن از لحاظ فنی در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر از طرفداران یکی از دو دنیای لگو یا جنگ ستارگان هستید، باید این بازی را تجربه کنید.

بهترین بازی پلی استیشن در 2022

اما بهترین بازی پلی استیشن در سال ۲۰۲۲ از نظر کاربران و منتقدین کدام بازی است؟ بازی God of War Ragnarok به عقیده کاربران و منتقدین بالاتر از Elden Ring، بهترین بازی سال پلی استیشن است. داستان جذاب و گیم پلی خیره کننده این بازی تمام و کمال بوده و به معنای واقعی نمی‌توان قدرت واقعی این بازی را در کلمات گنجاند. به باور عموم این بازی نه تنها یکی از بهترین بازی‌های تاریخ پلی استیشن، بلکه یکی از بهترین بازی‌های تاریخ ویدیو گیم است.

به طور کلی، سال ۲۰۲۲ سالی فوق العاده برای پلی استیشن بود و حال با توجه به بازی‌های معرفی شده توسط آن‌ها برای سال ۲۰۲۳، به نظر باید منتظر انفجارهایی دیگر در این سال نیز باشیم. نظر شما درباره بهترین بازی های پلی استیشن در 2022 چیست؟ آیا شما نیز بازی خدای جنگ رگناروک را بهترین بازی پلی استیشن در ۲۰۲۲ می‌دانید؟ منتظر نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments