برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
بهترین شخصیت های زن در بازی ها
1%
  • 0/10

بهترین شخصیت های زن در بازی ها در طول تاریخ را بشناسید

فهرستی شامل برخی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های تاریخ گیم!

بهترین شخصیت های زن در بازی ها در طول تاریخ را بشناسید ۰ ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۳ ترین‌ها (بازی) کپی لینک

زنان و دختران امروزه جایگاه بسیار مهمی در پیشرفت جوامع بشریی دارند و بازی‌های ویدیویی نیز در قالب‌های مختلف ما را با زنان و دختران قدرتمند زیادی آشنا کرده‌اند. به همین بهانه زیبا، قصد داریم نگاهی به بهترین شخصیت های زن در بازی ها داشته باشیم و ببینیم آن‌ها چه آثار مثبتی در این صنعت داشته‌اند.

در جهان جذاب و البته غیر قابل پیشبینی ویدیو گیم، قرار دادن شخصیت های زن به عنوان شخصیت اصلی یا یکی از شخصیت‌های اصلی مورد نقد مثبت و منفی بوده است. متاسفانه این موضوعات باعث شده که شخصیت‌های زن در بازی‌های ویدیویی کم رنگ‌تر نمود دهند و توسعه دهندگان تلاش کنند تمرکز خود را بر شخصیت‌های مرد بازی قرار دهند.

از سوی دیگر اما بسیاری از توسعه دهندگان تلاش کرده‌اند با استفاده از شخصیت اصلی زن در بازی خود، تمام باورهای غلط را کنار زده و با ارائه شخصیت‌های زن قابل تحسین در بازی خود، ما را به سوی خود جذب کنند.

طی سال‌های اخیر خوشبختانه تعداد شخصیت های زن بازی ها به شدت افزایش یافته است. حضور پر رنگ‌تر آن‌ها به خصوص در قالب شخصیت‌های اصلی بازی یا شخصیت منفی بازی، باعث شده ما احساساتی قوی‌تر و البته متفاوت نسبت به گذشته را در بازی‌های ویدیویی شاهد باشیم.

حال در این مطلب قصد داریم به معرفی بهترین شخصیت های زن در بازی ها بپردازیم که نه تنها باورهای غلط را درباره حضور زنان در بازی‌های ویدیویی بر هم زده‌اند، بلکه با نمایش خارق العاده خود سنگ محک شخصیت اصلی بسیاری بازی‌های ویدیویی موفق قرار گرفته‌اند!

جیل ولنتاین در Resident Evil

یکی از قدیمی‌ترین شخصیت‌های زن انقلابی در بازی‌های ویدیویی، جیل ولنتاین (Jill Valentine) یکی از شخصیت‌های اصلی سری بازی محبوب رزیدنت اویل است. این شخصیت جذاب نحوه حضور شخصیت‌های زن در بازی‌های ویدیویی، به خصوص در بازی‌های ویدیویی سبک ترسناک را تغییر داد. جیل ولنتاین در جهان بی رحم و مسموم رزیدنت اویل نه تنها از پس تمام مشکلات و موجودات عجیب الخلقه بر آمد، بلکه به ما یادآوری کرد که با هوش و زکاوت خود می‌تواند باهوش‌ترین افراد این جهان را پشت سر بگذارد!

همانطور که اشاره شد، هدف اصلی شما در جهان رزیدنت اویل مبارزه با موجودات نامیرایی است که بسیار قدرتمند هستند و جیل ولنتاین با قدرت فیزیکی بالا، قدرت رهبری بی نظیر و البته شجاعت مثال زدنی، موفق به پشت سر گذاشتن نامیراها و تبدیل شدن به یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های سری بازی رزیدنت اویل شده است.

جیل ولنتاین اولین مرتبه در نسخه سال ۱۹۹۶ به عنوان عضوی قدرتمند از گروه S.T.A.R.S. رخ نمایی کرد و نقش مهمی در پرده برداری از راز زامبی‌های ترسناک و البته رو کردن دست شخصیت منفی اصلی بازی یعنی البرت وسکر (Albert Wesker) ایفا کرد. جیل شخصیتی فوق العاده دلسوز بوده و برای نجات انسان‌ها هر لحظه حاضر است خود را فدا کند!

بایونتا در Bayonetta

بایونتا، شخصیت اصلی سری بازی با همین نام ساحره‌ای ماهر و شکارچی اهریمنی بوده که نه تنها به دلیل قدرت زیاد خود، بلکه برای ترکیب قدرت زیاد با شخصیت و رفتار زنانه جذاب است! ما اولین مرتبه با بایونتا در سال ۲۰۰۹ آشنا شدیم و تماشای آرک شخصیتی او در داستانی جذاب با جلوه‌های هنری خیره کننده، ما را شیفته این شخصیت کرد.

بایونتا شخصیتی قدرتمند و با اعتماد به نفس بوده و معمولا درباره موضوعاتی در دنیای خود صحبت می‌کند که در کمتر بازی در گذشته شاهدشان بوده‌ایم. شخصیت بایونتا متاسفانه با انتشار نسخه‌های بعدی دچار سقوط شد و تلاش برای ارائه داستان‌های بسیار پیچیده باعث شد قدرت درک ما از این شخصیت کاهش یافته و تمام سری بازی دچار مشکل شود.

بایونتا اما همیشه شخصیتی انقلابی در دنیای بازی‌های ویدیویی باقی خواهد ماند. ما بهترین نمایش او را در بازی Bayonetta 2 دیدیم. بایونتا در این بازی قهرمانی به تمام معنا بود که برای نجات دوست خود تا اعماق جهنم رفت و دشمنان خود را به بدترین شکل ممکن مجازات کرد. به تازگی نسخه‌ای جدید از این سری به انتشار رسیده و گرچه به قدرت نسخه‌های پیشین نبوده، اما بسیار ارزشمند است و باید تجربه شود.

الی ویلیامز در The Last of Us

الی ویلیامز (Ellie Williams) در نسخه ابتدای سری د لست آف آس به عنوان نوجوانی قدرتمند و شرور در عین داشتن زندگی مملو از غم و اتفاقات تلخ به ما معرفی شد. شخصیت اصلی بازی جوئل میلر (Joel Miller) بود، اما داستان بازی حول محور شخصیت دوست داشتنی الی می‌گشت. در حقیقت نه تنها داستان بازی، بلکه تمام جهان بازی The Last of Us مربوط به این دختر نوجوان ۱۴ ساله بود.

شخصیت الی در هر دو نسخه از بازی شخصیتی بسیار مهم، پخته و تاثیر گذار بود و به بهترین شکل و بدون زیاده روی از اقلیت‌ها حمایت می‌کرد. بسته الحاقی نسخه اول این سری بازی نیز نگاهی به گذشته این شخصیت داشت و باعث شد ما بیش از پیش به اهمیت این شخصیت دوست داشتنی و تحسین شده پی ببریم.

در نسخه دوم، الی در قالب یکی از شخصیت‌های اصلی قابل بازی در اختیار ما قرار گرفت. الی از همه نظر شخصیتی بسیار خاص بوده که درگیر تراژدی و انتقام شده و برخی از رفتارهای انسانی را به طبیعی‌ترین شکل ممکن برای ما ارائه می‌دهد. در کنار آن اما نباید از قدرت مبارزه بسیار زیادی الی در این بازی چشم پوشی کرد. الی در حالی که فیزیکی زنانه و نه چندان قدرتمند داشت، با هوش و زکاوت خود صدها نفر را از مسیر خود و برای رسیدن به هدف نهایی کنار زد.

چون لی در Street Fighter

تولد شخصیت چون لی (Chun-Li) به سال ۱۹۹۱ و بازی Street Fighter 2 باز می‌گردد. چون لی در حقیقت اولین شخصیت زن در بازی‌های مبارزاتی بوده که در کنار جلب نظرات بحث برانگیز پیاپی، دنیای بازی‌های مبارزاتی که در سلطه شخصیت‌های مرد بود را به طور کلی تغییر داد. چون لی به ما یادآور شد این تنها مردان نیستند که در هنرهای رزمی حرفی برای گفتن دارند.

چون لی در کنار شخصیت دوست داشتنی خود، برای ضربات بسیار سنگین پا و ویژگی‌های خارق العاده، به سرعت مورد توجه منتقدین، طرفداران و البته توسعه دهندگان دیگر بازی‌ها قرار گرفت. علاوه بر مبارزات بسیار سرگرم کننده، چون لی در پیشرفت داستان بازی نیز تاثیر به سزایی داشت و آثار او بر داستان بازی در نسخه‌های جدید این سری بازی هنوز دیده می‌شود.

چون لی به دلیل شخصیت جذاب، قدرت مبارزه بسیار بالا و البته حضور طولانی مدت، حال به عنوان شخصیت اصلی سری بازی Street Fighter شناخته شده و بدون شک یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های زن تاریخ ویدیو گیم به خصوص در سبک بسیار محبوب و همیشه زنده مبارزاتی است!

سموس آران در Metroid

سموس آران (Samus Aran) که سال‌های ابتدایی در قالب شخصیتی مرموز و زره پوش به ما معرفی شد، شخصیت اصلی سری بازی دوست داشتنی و خاطره انگیز Metroid است. بسیاری از ما سموس آران را تنها با کلاه نمادین و زره زیبایش می‌شناسیم. ما اولین مرتبه در سال ۱۹۸۶ متوجه شدیم که سموس آران زن بوده و در آن دوره این اتفاق اتفاقی بسیار نادر بود و همین موضوع سموس آران را تبدیل به یکی از قدیمی‌ترین و البته انقلابی‌ترین شخصیت های زن در بازی ها می‌کند.

جهان Metroid در عین زیبایی ظاهری بسیار خطرناک است. مبارزه با دزدان فضایی و حفاظت از کهکشان، هدف اصلی سموس آران است. داستان این سری بازی به طور کلی محور موجوداتی با نام متروید گشته که مانند انگل عمل کرده و قدرت بسیار زیادی داشته و در صدد نابودی جهان هستند. سموس آران گرچه طی سال‌های اخیر به دلیل افت نینتندو کمتر مورد توجه قرار گرفته، اما بدون شک یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های زن بازی‌های ویدیویی باقی خواهد ماند.

سموس آران شخصیتی بسیار سر سخت و قوی بوده که هرگز از نشان دادن قدرت، استقلال و البته عمق شخصیتی خود دست نخواهد کشید. سموس آران هموار کننده مسیر شخصیت‌های زن بسیاری در طول تاریخ بازی‌های ویدیویی بوده است. آخرین نسخه از سری بازی Metroid در سال ۲۰۲۱ با نام Metroid Droid به انتشار رسید و موفق شد بیش از ۲.۹ میلیون نسخه به فروش برساند که رقمی خیره کننده است.

الیکس ونس در Half-Life

زمانی که ما با الیکس ونس (Alyx Vance) در Half-Life آشنا شدیم، انتظار داشتیم او معشوقه یا دست راست شخصیت اصلی بازی یعنی گوردن فریمن (Gordon Freeman) باشد و نقش مهمی ایفا نکند. اما کاشف به عمل آمد که الیکس زنی بسیار قدرتمند و مستقل بوده که در خطی موازی با گوردون پیش می‌رود. الکیس شهرتی بی سابقه در بازی Half-Life 2 به دست آورد. الیکس به سرعت با نمایش قدرت خارق العاده خود در قالب رهبر نیروهای یورشی در برابر کمباین (Combine) ظاهر شد.

الیکس ونس در طول بازی‌های Half-Life بارها به ما یادآوری کرده که در کنار قدرت بسیار بالا در مبارزات، از لحاظ هوش و زکاوت نیز هم رده و پایه گوردون فریمن است. او به طور مداوم در بخش‌های مختلف نسخه دوم حضور داشته و به جرات می‌توان گفت پیروزی و پیشروی در این بازی بدون حضور الیکس، عملی نشدنی بود. ما هنوز موفق به تجربه نسخه سوم این سری بازی نشدیم، با این حال داستانی فرعی مخصوص عینک‌های واقعیت مجازی در سال ۲۰۲۰، با محوریت همین شخصیت دوست داشتنی به انتشار رسید.

بازی Half-Life: Alyx تلاش کرد با ارائه داستانی احساسی و کامل، بخش‌هایی تازه از شخصیت عمیق الیکس را به ما نشان دهد و در کنار آن به ما یادآوری کرد که چرا بیش از بیست سال پیش ما شیفته شخصیت الیکس شدیم. این بازی همچنین به ما یادآور شد که با وجود گذشت ۲۰ سال از بازی Half-Life 2 هنوز باید به انتشار نسخه سوم آن امید داشت و تیم والو (Valve) هرگز این سری بازی جذاب را فراموش نکرده است.

الوی در Horizon

بازی Horizon Zero Dawn با جهان بی نظیر پسا آخرالزمانی خود ما را در سال ۲۰۱۷ حیرت زده کرد. یکی دیگر از دلایل مورد توجه قرار گرفتن این بازی شخصیت اصلی آن یعنی الوی (Aloy) بود. میزان توجه به عمق شخصیتی او و البته طراحی ظاهری و توجه به جزئیات، همه را دیوانه کرد. شما می‌توانید به سادگی موهای روی صورت الوی را به وضوح در این بازی تماشا کنید.

الوی، جنگجویی بسیار موفق، دلیر و باهوش بوده که به دلیل روش زندگی خود بدنی تراشیده و به شدت آماده نبرد دارد. علاوه بر آن، او بسیار مشتاق و سرسخت بوده و برای دست یافتن به اطلاعاتی از زندگی پیشین هم نوعان خود از هیچ کاری سر باز نمی‌زند. الوی شخصیتی بسیار حقیقی داشته و آرزوها و خواسته‌هایی دارد که هر کسی می‌تواند با آن‌ها هم سو شود!

استودیو بازی سازی گوریلا گیمز (Guerrilla Games) گرچه همیشه مورد توجه منتقدین بوده، نتوانست به لطف سری بازی Killzone چندان شناخته شود و این سری بازی Horizon و به خصوص شخصیت اصلی این سری یعنی الوی بود که آن‌ها را در میان بهترین استودیوهای بازی سازی یک دهه اخیر جای داد!

لارا کرافت در Tomb Raider

در نهایت به ماندگارترین و نمادین‌ترین شخصیت زن در دنیای بازی‌های ویدیویی یعنی لارا کرافت (Lara Croft) از جهان Tomb Raider‌ می‌رسیم. لارا کرافت اولین مرتبه در سال ۱۹۹۶ به ما معرفی شد. لارا زنی با وقار، قوی و بسیار زیرک است که بخش‌های بسیاری را از شخصیت سموس آران به ارث برده است.

بازی Tomb Raider پس از انتشار تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازی‌های پلی استیشن شد و فروشی خیره کننده ثبت کرد و حتی بسیاری این بازی و شخصیت لارا کرافت را دلیل ورود بسیاری از مخاطبین به دنیای بازی‌های ویدیویی می‌دانند. در ادامه نیز فیلم اقتباسی از این بازی باعث شهرت هر چه بیشتر لارا شد. تا پایان سال ۲۰۲۳، سری بازی Tomb Raider موفق به فروش بیش از ۹۵ میلیون نسخه شده که این عنوان را در میان موفق‌ترین بازی‌های تاریخ از نظر فروش جای می‌دهد.

لارا کرافت طی سال‌های اخیر اما متاسفانه مانند گذشته در میان محبوب‌ترین شخصیت‌های بازی‌های ویدیویی نبوده، با این حال هرگز نمی‌توان اهمیت و اثر او بر بازی‌های ویدیویی را فراموش کرد. ما در ادامه شاهد الهام گیری شخصیت‌های بزرگ زیادی از او بوده‌ایم، با این حال هیچ یک از آن‌ها موفق نشده جایگاه لارا را بگیرد. در نهایت باید افزود که لارا کرافت به عنوان مهم‌ترین شخصیت نسل پنجم کنسول‌های بازی‌های ویدیویی شناخته شده است!

شخصیت های زن در بازی ها روز به روز در حال پیشرفت هستند و ما در این فهرست تنها به معرفی شخصیت‌های زنی پرداختیم که در قالب آن‌ها به تجربه برخی داستان‌های جذاب پرداخته‌ایم. در نتیجه نباید فراموش کرد که شخصیت‌های زن زیادی در بازی‌ها حضور دارند که ما موفق به کنترل آن‌ها نشده‌ایم، با این حال اثری خاطره انگیز در این صنعت داشته‌اند. به نظر شما بهترین شخصیت های زن بازی ها کدام هستند؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments