نخستین نقدهای فیلم باربی از راه رسیدند؛ فراتر از انتظارها

کمتر از ۲ هفته به اکران سراسر مانده است

نقدهای فیلم باربی

در حالی که فاصله چندانی با اکران در سینماهای آمریکا نداریم، نخستین نقدهای فیلم باربی (Barbie) در فضای مجازی منتشر شده است.

جولای را می‌توان یکی از جذاب‌ترین ماه‌های ۲۰۲۳ میلادی برای علاقه مندان به سینما لقب داد. طی روزهای آینده شاهد اکران قسمت جدید ماموریت غیرممکن (Mission Impossible) با نام Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One هستیم و پس از آن نوبت به Barbie و Oppenheimer می‌رسد. این دو فیلم به صورت همزمان روی پرده نقره‌ای می‌آیند و طبق پیش بینی‌ها، باربی در باکس آفیس عملکرد بهتری به ثبت خواهند رساند.

فیلم Barbie روی باربی و کن تمرکز دارد که پس از اخراج از سرزمین باربی لند، وارد جهان واقعی شده و سفری را برای خودشناسی آغاز می‌کنند. محصول جدید وارنر (Warner)، اثری پرستاره بوده و جدا از مارگو رابی (Margot Robbie) و رایان گاسلینگ (Ryan Gosling)، چهره‌های مشهوری مانند ویل فرل (Will Ferrell)، اما مک کی (Emma Mackey)، دوآ لیپا (Dua Lipa) و سیمو لیو (Simu Liu) را جلوی دوربین دارد. وظیفه کارگردانی هم بر عهده گرتا گرویگ (Greta Gerwig) بوده که دو اثر شاخص به نام‌های Lady Bird و Littile Women در پرونده هنری‌اش دیده می‌شوند.

در شرایطی که زمان زیادی به اکران سراسری نمانده، برخی از کارشناسان نقدهای فیلم باربی را در فضای مجازی منتشر کرده‌اند. همان‌طور که پیش بینی می‌شد، اثر جدید گرتا گرویگ عملکرد بسیار خوبی را در جلب نظر منتقدان به ثبت رسانده است. منتقد Variety درباره فیلم باربی گفته است:

Barbie اثری بی نقص است. تمامی بازیگران به خصوص مارگو رابی و رایان گاسلینگ می‌درخشند، به طوری که انگار برای همین نقش‌ها به دنیا آمده‌اند.

نویسنده وبسایت Comic Book نظرش را اینگونه بیان کرده است:

قبل از اینکه بگویم Barbie فیلم محبوب من در سال جاری است، نمی‌توانم از توییتر بروم. گرتا گرویگ فراتر از انتظارهایم عمل کرده است. او به زیبایی نکات مثبت و منفی باربی را در فیلم به کار برده است. به رایان گاسلینگ نامزدی اسکار بدهید. کاملاً جدی می‌گویم.

منتقد Collider مانند دیگر کارشناسان نظر بسیار مثبتی نسبت به طراحی لباس‌ها، محیط و دیالوگ‌ها داشته اما معتقد است داستان ضعف‌هایی دارد:

فیلم در قبال کاراکتر باربی با نقش آفرینی مارگو رابی و سفرش [برای خودشناسی] کم کاری نمی‌کند اما بقیه کاراکترها که دارای قوس‌های شخصیتی هستند، به زمان بیشتری برای پرداخت کامل نیاز داشتند.

در انتها، به منتقد African-American Film Critics Association می‌رسیم که او هم نظر مثبتی دارد:

Barbie همه چیزهایی است که انتظارش را ندارید. این اثر به لایه‌های عمیق عروسکی می‌پردازد که تنها ظاهرش مورد توجه بوده است. در عین حال، نشان می‌دهد کن بیشتر از یک عروسک بوده و می‌خواهد خودش را بشناسد.

از آنجایی که روز گذشته به صورت محدود اکران شد، انتظار می‌رود طی روزهای آتی تعداد بیشتری از نقدهای فیلم باربی در فضای مجازی منتشر شود. در ضمن، این اثر از تاریخ ۳۰ مرداد (مصادف با ۲۱ جولای) به صورت سراسری روی پرده نقره‌ای خواهد آمد.

3.8 5 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا