1%
  • 0/10

عادت‌های بد و عجیب استفاده از گوشی‌های هوشمند در قرن ۲۱

از وسواس فکری تا حواس‌پرتی

عادت‌های بد و عجیب استفاده از گوشی‌های هوشمند در قرن ۲۱ ۰ ۱۷ آذر ۱۳۹۹ مقالات فناوری کپی لینک
عادت‌های بد و عجیب استفاده از گوشی‌های هوشمند

گوشی‌های هوشمند اگرچه دستگاه‌هایی همه‌کاره‌اند که بسیاری از فعالیت‌ها و کارها به واسطه‌ی آنها برای‌مان ساده‌‌تر شده، اما همین دستگاه‌ها باعث بروز عادت‌های بد و عجیبی شده‌اند که گاهی موجب ناراحتی و عذاب دیگران می‌شود.

در قرن بیست و یکم زندگی می‌کنیم و سالی که پشت سر گذاشتیم، سال سختی بود؛ ویروسی عجیب زندگی عادی همه‌ی ما را مختل کرد و مجبور شدیم از همه‌ی مردم حتی خانواده خودمان فاصله بگیریم. رفت و آمدها و سرکار رفتن‌ها تعطیل شد و اکثرمان دورکار شدیم، کلاس‌های مدرسه و دانشگاه تعطیل شد و دانش‌آموزان و دانشجویان، معلمان و اساتید دانشگاه‌ها مجبور شدند که همه‌ی سرویس‌های آموزشی را از راه دور ارایه و دریافت کنند. فروشگاه‌ها و مراکز خرید تعطیل شدند و اکثر خریدها به شکل اینترنتی انجام شد. سفرها لغو شدند و همه خانه‌نشین شدیم و همه‌ی این موارد باعث شد تا پیوندی تازه با گوشی‌های موبایل، تبلت‌ها و کامپیوترها ببندیم. حالا به جای دید و بازدیدها، کلیدی را در یک شبکه‌ی اجتماعی می‌فشاریم و با همین صفحات کوچک موبایل با خانواده و دوستان‌مان دید و بازدید می‌کنیم. به اپلیکیشن‌های مختلف سر می‌زنیم و خریدمان را با چند کلیک انجام می‌دهیم و درب منزل تحویل می‌گیریم؛ البته که در عصر تکنولوژی زندگی کردن خوشایند است اما همین فناوری و البته ویروس کرونا باعث شده تا بیش از پیش طعم تنهایی را بچشیم و همه‌ی زندگی‌مان به همین صفحات کوچک موبایل خلاصه شود.

اما همین وابستگی به گوشی‌های موبایل هم باعث شده تا رفتارمان تغییر کند. پیشتر از انزوایی که این دستگاه‌ها برایمان به ارمغان آورده بودند گلایه داشتیم که باعث دوری از خانواده و منزوی شدن فرزندان‌مان می‌شوند؛ حتی مقالات عملی زیادی منتشر شده که از آسیب جسمی که این دستگاه‌ها به ما وارد می‌کنند، حکایت دارد؛ از گردن درد تا بلایی که سر انگشتان دستمان می‌آورند.

اما سال ۲۰۲۰ به دلیل اتفاقاتی که افتاد، بیش از پیش ما را به این دستگاه‌ها وابسته کرده و باعث شده که برای انجام هر کاری به این دستگاه‌ها روی بیاوریم.

در این مقاله قصد داریم به عادت‌های بد و عجیبی که برای استفاده از گوشی‌های موبایل داریم بپردازیم.

برای شما هم پیش آمده که داخل تاکسی، اتوبوس و مترو، وقتی در حال نوشتن پیامی روی گوشی‌ موبایل‌تان هستید، ناگهان متوجه نگاه سنگین کسی شوید که کنارتان نشسته است و با دقت، پیامی را می‌خواند که در حال نوشتن آن هستید یا فیلمی را که روی گوشی‌تان در حال پخش است، تماشا می‌کند. این یکی از عاد‌ت‌های بدی است که ممکن است خودمان هم در مواقعی بدون آنکه متوجه زشت بودن رفتارمان باشیم مرتکب شده‌ایم.

عادت‌های بد و عجیب استفاده از گوشی‌های هوشمند

اصولا ساعت‌هایی از شب که زمان استراحت است، به ناگاه با صدای زنگ موبایل یکی از اعضای خانواده که فراموش کرده گوشی را در حالت بی‌صدا قرار دهد، از خواب بیدار شده‌ایم یا همسایه‌‌ی بی ملاحظه‌ای که نیمه‌شب با صدای بلند با تلفن همراهش در تراس خانه صحبت می‌کند. اما این‌ها فقط عادات بد معمولی هستند که همیشه و همه‌جا با آنها مواجه می‌شویم.

گوشی‌های هوشمند باعث وسواس فکر می‌شوند؛ یعنی این دستگاه‌ها به دلیل اینکه مدام در دست ماست باعث شده که بدون فکر مدام پیامک‌ها، پیام‌رسان‌ها، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل‌ها را چک می‌کنیم و گاهی بدون اینکه قرار باشد کسی برای‌مان پیام یا ایمیلی ارسال کند، مدام منتظر دریافت پیام هستیم.

عادت کرده‌ایم مدام دوربین گوشی را روشن کنیم و از همه‌ی لحظات خوب و بد‌مان عکس و فیلم بگیریم. این دوربین‌ها باعث می‌شوند که در لحظه زندگی نکنیم و زندگی را فقط از پشت صفحه‌ی کوچک موبایل نظاره‌گر باشیم، از سوی دیگر گاهی هم باعث نقض حریم خصوصی دیگران می‌شوند. معمولا در جمع یا در مکان‌های عمومی همه‌ی افراد حاضر موافق عکسبرداری نیستند و ممکن است همین ثبت عکس و فیلم و به اشتراک‌گذاری آنها در شبکه‌های اجتماعی باعث بروز مشکلاتی برای افراد شود.

به وجود گوشی‌های هوشمندمان عادت کرده‌ایم؛ این یعنی ما فرصتی برای تنها بودن نداریم تا به خودمان فکر و برای آینده‌مان برنامه‌ریزی کنیم؛ ما همیشه با گوشی موبایل‌مان هستیم و این یعنی با همه‌ی دوستان و خانواده و کسب و کارمان داخل گوشی موبایل‌مان زندگی می‌کنیم و فرصت تنها بودن را از خودمان گرفته‌ایم.

مشغول کار کردن یا درس خواندن هستیم، اما حواسمان مدام به صفحه‌ی گوشی موبایل‌مان است و با هر صدای اعلانی گوشی را برمی‌داریم و بدون اینکه متوجه گذشت زمان باشیم، باز کردن یک برنامه منجر به باز کردن برنامه دیگری می‌شود و به راحتی خود را در یک حفره عمیق حواس پرتی می‌اندازیم و ساعت‌ها از صفحه‌‌ای به صفحه‌ی دیگر زمان‌مان را تلف می‌کنیم.

عادت‌های بد و عجیب استفاده از گوشی‌های هوشمند

برخی از کارشناسان معتقدند که گوشی‌های موبایل از آنجا که همه‌چیز را در دسترس‌مان قرار داده‌اند و با یک جستجوی کوچک می‌توانیم جواب تمامی سوالات‌مان را به دست آوریم، احتمالا قوه‌ی تعجب ما را نیز اگر تاکنون از بین نبرده باشند، درآینده نزدیک از بین خواهند برد و به این ترتیب هیچ چیز دیگری موجبات تعجب ما را برانگیخته نخواهد کرد.

اگر دقت کنید در اکثر مهمانی‌ها و دورهمی‌ها گفتگوها کمتر شده و معمولا افراد مشغول وبگردی در شبکه‌های اجتماعی یا سرگرم چت کردن در سرویس‌های پیام‌رسان هستند و اصولا از دورهمی‌ها لذت نمی‌بریم و این هم یکی از عادت‌های بد ما در استفاده از گوشی‌های هوشمندمان است.

در حال رانندگی مدام حواسمان به صفحه نمایش گوشی است؛ تماس می‌گیریم و پیامک ارسال می‌کنیم با اینکه مدام اخبار بروز حوادث وحشتناک را می‌شنویم. 

موقع پیاده‌روی حتما برای‌مان پیش آمده که سرمان ضربه بخورد یا داخل چاله و جوی آب بیفتیم، اما حاضر نیستیم گوشی‌های موبایل را کنار بگذاریم.

معمولا بسیاری از ما به دلیل اینکه استفاده از رمز ورود برای وارد شدن هر باره به صفحه‌ی موبایل‌مان سخت است، آنها را بدون قفل رها می‌کنیم و این یکی از عادت‌های بدی است که درصورت گم یا دزدیده شدن گوشی، همه‌ی اطلاعات‌مان از تصاویر گالری گرفته تا لیست تماس‌ها و اطلاعات بانکی‌مان که معمولا در اپلیکیشن‌ها نیازی به وارد کردن رمز ندارد، در اختیار دیگران قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از عادت‌های بد در استفاده از گوشی‌‌های هوشمند این است که معمولا از اطلاعات دستگاه مثل تصاویر و ویدیوها، لیست مخاطبان و سایر اطلاعات مهم نسخه‌ی پشتیبان تهیه نمی‌کنیم و این موضوع باعث می‌شود تا درصورت بروز هر گونه مشکل، همه‌ی دیتا و اطلاعا‌ت‌مان از بین برود.

عادت‌های بد و عجیب استفاده از گوشی‌های هوشمند

در نهایت عادت نداریم سرویس‌های مکان‌یابی را فعال کنیم که در صورت گم یا دزدیده‌ شدن دستگاه‌مان بتوانیم آنها را دریابی کنیم.

در این مقاله سعی کردیم به برخی از عادت‌های بد استفاده از موبایل بپردازیم تا با توجه بیشتر، از این عادات دست بکشیم و از یک سو نگذاریم گوشی‌های هوشمند بخش بزرگی از زندگی‌مان را اشغال کنند و فرصت استفاده از زندگی را از ما بگیرند و از سوی دیگر تلاش کنیم با کاربرد درست، از آنها به شکل بهینه بهره ببریم.

شما هم اگر عادت بدی در استفاده از گوشی‌های موبایل‌تان دارید با خوانندگان سرگرمی به اشتراک بگذارید.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments