1%
  • 0/10

ویروس کرونا بدترین رکود را در تاریخ صنعت موبایل رقم زد

ویروس کرونا بدترین رکود را در تاریخ صنعت موبایل رقم زد ۰ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ موبایل کپی لینک
دلیل کند شدن گوشی

آمارها حاکی از آن است که همه‌گیری ویروس کرونا باعث شده که بازار گوشی‌های هوشمند بیشترین میزان کاهش فروش را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ تجربه کند.

بر اساس گزارش موسسات تحقیقاتی کانترپوینت و کانالیز، میزان کاهش فروش گوشی در سه ماهه‌ی ابتدایی سال ۱۳ درصد برآورد شده که کانترپوینت این رقم را در چین ۲۷ درصد و کانالیز ۱۸ درصد تخمین زده‌اند.

به هر حال این نخستین باری است که از سال ۲۰۱۴ تاکنون میزان حمل و نقل و فروش گوشی به کمتر از ۳۰۰ میلیون دستگاه رسیده است.

بر اساس گزارش‌ها، سامسونگ، هواوی و اپل هنوز سه تولیدکننده و فروشنده‌ی برتر گوشی در دنیا به شمار می‌روند؛ با این حال اپل در طول سه‌ ماهه‌ی ابتدایی امسال کمترین میزان کاهش فروش سالانه را تجربه کرد و شیائومی توانست جایگاه چهارم را در بازار با ثبت رکورد ۱۰ درصد سهم از بازار جهانی به خود اختصاص دهد.

تحلیلگر ارشد کانالیز می‌گوید: تقاضا برای گوشی‌های جدید در طول سه ماهه‌ی ابتدایی سال به شدت کاهش یافته است.

در ماه فوریه (دی‌ و بهمن ‌ماه سال ۹۸)، هنگامی که ویروس کرونا در چین شیوع پیدا کرد، تولیدکنندگان عمدتا نگران چگونگی ساخت و تولید تعداد کافی از گوشی‌های هوشمند برای تامین تقاضای جهانی بودند. اما در ماه مارس (اسفندماه) اوضاع تغییر کرد؛ تولید گوشی‌های هوشمند اکنون بهبود یافته، اما با همه‌گیری این ویروس و شیوع آن در سراسر دنیا، فروش به شدت کاهش یافته است.

حالا مصرف‌کنندگان از خریدهای غیرضروری مثل گوشی‌های هوشمند امتناع می‌کنند و به این ترتیب احتمالا خرید گوشی جدید برای مدت طولانی به تعویق می‌افتد.

البته تحلیلگران معتقدند تأثیر واقعی این بیماری همه‌گیر هنوز احساس نشده است و احتمالا فصل دوم سال ۲۰۲۰ اوج تاثیر ویروس کرونا بر جهان مشخص خواهد شد و بسیاری از کسب و کارها و از جمله صنایعی مثل تولیدکنندگان گوشی‌های موبایل احتمالا یا ورشکست و در دور خارج خواهند شد یا کوچک می‌شوند.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments